MONTIGNAC (109) STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Mina, nu e greu de facut fripturica. tai carnea bucatele mai marisoare(eu am folosit 1,5 kg...f mult numai pt noi doi...am mincat fiecare de doua ori si mai are ovi o portie pe miine), o prajesti-inabusi in tigaie (teflonata, cu un strop de ulei). condimentata cu sare, piper si putina boia. apoi scoti carnea inabusita, in zeama lasata calesti doua cepe mari taiate pestisori si doi-trei morcovi (eu nu m-am atins de ei) taiati feliute. plus citiva catei de usturoi. cind sticleste ceapa, o iei deoparte.
intr-un vas de yena pui legumele, apoi carnea, torni toata zeama lasata, trei rosii taiate cubulete deasupra(pt ca acum gasesti numai la supermaket si sint foarte tari....). se mai condimenteaza cu cimbru, marar si citeva foi de dafin.
se baga in cuptorul incins bine, cam o jumate de ora (sau pina vezi ca s-au "copt" rosiile) - 15 min acoperit, 15 min neacoperit.

pofta buna. ca sa fie monti curat, poti inlocui morcovii cu alte legume: ardei, ciuperci, vinete, dovlecei...


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Mina, am uitat sa-ti raspund la toate intrebarile: e ok iaurt slab de tot cu wassa sau finn crisp sau alte "minuni" din astea, chifla neagra sau graham...

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

In sfarsit i-mi merge si mie net-ul asta idiot.....

Andanitzo ti-am zis eu ca ne pensionam pe aici......si tot grasutze suntem

Ce exemplu dam noi fetelor?

Nu stiu ce sa ma mai fac si sa i-mi revin.Ma gandesc ca se apropie si sarbatorile si daca nu trec acum peste pofte atunci sigur nu ma pot abtine....
Stiti ca dupa abateri te abtii din ce in ce mai greu

Ce sa fac

Va pup

MIRELAmami de doua zuze ANA MARIA si ANDREEA
POZICI

KG MELE

INTREBARI SI RASPUNSURI MONTIGNAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata.

E o vreme urata afara de te apuca plansul

Ieri am mancat tare putin si nu am mai mancat dupa ora 6.
Azi am mancat omleta cu sunca si ridichi. Restul mai vedem.

Tot am vrut sa va intreb, cum rezistati sa mancati de dimineata numai fructe? La mine masa de dimineata e destul de consistenta pe principiul ca aceste calorii se consuma sigur pana seara. Nu ar fi mai bine de mancat fructele mai tarziu? E doar o parere si sper sa nu va suparati pe mine

Ymca, ce mai fac bebitele?

Anca, buna reteta dar din nefericire eu nu am cuptor, decat cu microunde. Al meu barbatel a considerat ca nu ne trebuie si adevarul e ca in majoritatea cazurilor ma descurc si fara. Doar prajituri nu pot sa fac dar asta nu e un lucru chiar asa rau

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Haideti, fetelor! nici un pic de activitate pe aici? doar puisorul ce mai da tonul!!!

Ani, eu de obicei maninc fructele pe post de gustare, intre mese...sau chiar in loc de cina. ideea e ca ele trebuie mincate pe stomacul gol...si cind e mai gol decit dimineata? sigur ca dupa doua ore poti sa maninci micul dejun "adevarat"...

Am inceput exact la fel, cu lapte si chifla neagra. unsa cu gem dietetic de data asta.
Asta a fost la ora 8. acum ma gindesc ca ar merge niste pomelor, dar mai astept, poate il bag in loc de prinz sau la cina, ca altfel iar ma fac de ris la raportare....

ma duc, ca a terminat masina de spalat. mai trec pe aici...da' poate treceti si voi, nu?

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Ce-am mancat eu ieri:

- dimineata: eternii fulgi cu lapte
- la pranz: mancare de mazare uscata cu o pulpita de pui aruncata in teflon fara ulei (iamiiii)
- dupaamiaza - wasa, ceapa, brinza philadephia, cascaval si un pic de salam
- seara - o portocala.

Acuma nu stiu cat de conforma a brinza de mai sus. Si beau in continuare cafea cu cofeina. Si nici nu am redus portiile. Sa vedem ce se va intampla in aceste conditii.

Abatere majora pe la ora 16: o inghetata cu caramel de la M'c.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ani, bebitele sunt ciudate...a trecut uraganul rotavirus si-acum au iar muci amandoua si tusesc (si dau vina pe sot pentru ca el e singurul racit in momentul asta in casa). azi vine pediatra pe la noi si astept noi indicatii. dar ele sunt vesele, se joaca...cred ca mai mult eu ma agit.

nici mie nu-mi place sa mananc fructe dimineata dar am vazut ca lumea in general le recomanda asa; si-n plus m-am intalnit pe aici pe la birou cu un coleg de-al meu care a slabit f frumos si mi-a zis ca el nu mananca niciodata fructe seara pentru ca fermenteaza si nu se digera si mi-a sugerat sa mananc seara carne, branza, o salata, dar nu fructe. incercam, n-am apucat inca sa studiez problema din punct de vedere stiintific dar o voi face.

eu nu ma mai cantaresc pana pe 30. am zis!

azi am orez basmati cu sos de rosii cu ceapa.


mi-e pofta sa fac carne de pui la cuptor cu mustar. dar parca monti are ceva cu mustarul, nu? pot sa pun? 2 linguri nu mai mult!!! astept recomandarile voastre si va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Anca, multumesc de reteta, cred ca diseara o execut. Intr-adevar, in loc de morcovi merg multe alte bunatati (conopida, dovlecei, ardei...). Si daca tot ma invrednicesc, poate-mi mai fac si niste turte din faina neagra....

Sanse, nu cred sa va pensionati voi doua aici...eu voi fi aia..... ...

Eu azi am papat dimineata niste branza cu ridichi plus vro doua masline furate cand faceam tartina copilului, si am baut o cafea cu zaharina. Acuma trag de un ceai negru cu zaharina si incerc sa-mi ignor durerea de stomac....(sunt pe tratament pentru bronsita si cred ca ma cam rod medicamentele...asa putine cum sunt....).

La pranz cred ca niste cremwursti cu rosii....

Chiar asa, ce ne facem ca vin sarbatorile....




Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Zmca...mustarul are amidon si de multe ori si zahar. Imi povestea cineva ca face mustar in casa fara aceste bazaconii. Trebuie sa cer reteta.

Uitandu-ma pe tabelul cu indici glicemici am descoperit ca stafidele din cerealele ce le mananc nu au ce cauta acolo (IG 65). Cel mai bine ar fi cu mere uscate (IG 35). N-am vazut pe nicaieri. Sau prune, caise, smochine (IG 40).

Si tot asa...mai bine fac mancare de mazare uscata (IG 25)decat cea de la cutie (IG 45).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Moana, multumesc de pontul cu mazarea uscata. Cu cativa ani in urma o foloseam foarte des.

Ymca, las ca scapati voi si de asta

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput