cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Si eu am nascut tot prin cezariana dar la finalul a 32 de ore de travaliu, din care 10 au fost sub epidurala. Mi-au injectat in cateterul de epidurala un anestezic mai puternic pentru operatie si apoi au inceput. Bebelina nu a fost afectata de loc de anestezic, urla cat sa trezeasca tot spitalul si dupa ce au terminat cu operatia si curatatul ei, mi-au pus-o la san. Tragea de parca vroia sa scoata tot din mine .
Din cate am inteles atat de la medic cat si din cursurile prenatale anestezia epidurala precum si cea de operatie nu afecteaza copilul.
Legat de operatie, nu trebuie sa-ti faci o imagine idilica, dar nici una de cosmar. Este o operatie iar organismul se reface diferit de la persoana la persoana, durerea iti pot zice de pe acum ca nu este de nesuportat. Mie mi s-a parut mai nasol travaliul decat durerile de dupa operatie.
Eu dupa 6 zile puteam sa am grija de bebe fara problema, doar atat sa ridic greutati nu m-a lasat sotul . Doctorul mi-a dat liber la sport dupa 6 saptamani fara restrictii. Aveam doar o usoara amorteala in zona inciziei.

Iti urez o nastere usoara si sa te refaci repede pentru puiul tau!

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Si eu am nasuct prin cezariana si experienta nu mi s-a parut chiar asa de rea. Am facut anestezie generala pentru ca nu cred ca as suporta sa fiu constienta la o operatie. Totul a fost bine, s-a terminat repede. E mai greu imediat dupa ce iti revii, prima noapte a fost mai grea, dar a trecut cu calmante si prima ridicare din pat e dificila, dar de a doua zi am putut sa ma ocup de copil. Dupa am avut grija de zona respectiva, am urmat indicatiile doctorului, iar pana cum ii multumesc lui DD ca totul a fost bine. Problema e ca dupa nastere iti trebuie un ajutor acsa, sotul meu a stat in concediu 3 saptamani si facea absolut totul in casa, eu doar ma ocupam de copil.
Eu am dat 10 mil dr. Asta anul trecut in septembrie + ceilalti care nu au fost putini.
Nastere usoara va doresc!

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Parerea mea despre cezariana este urmatoare-NU cezariana!
Am 2 la activ, prima a fost floare la ureche-anestezia generala, fara niciun fel de dureri dupa, fara calmante, ridicare din pat usoara, bb mare de 4.5 kg, singura acasa dupa 3 zile de stat in spital, caratul carutului dupa o sapt de la operatie, abdomene la 6 sapt, etc. A doua in schimb s-a dovedit a fi groaznica,rahie anestezie, de 2 ori mi s-a facut rau in timpul operatiei, dureri cumplite dupa(la dezghetare), calmante fara efect, durere de spate, nici dupa 24 de ore nu puteam sa ma ridic din pat, a 3 zi dureri infernale de cap(la fel si inca vreo 2-3 zile la rand), am avut si drena aceea, de am lesinat cand mi-au scos-o, noroc ca de data asta a stat mama cu mine si la spital si acasa, si copil super linistit si fara foame.
Asa ca fiecare trage concluzii de care vrea, dar eu sunt categoric contra cezarienilor, daor daca este intr-adevar necesar, cum este si cazul Boo Linei!
Si inca ceva, ce mi-ar placea sa am 3 copii, ceea ce nu va mai fi posibil, din pacate!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

eu am nascut prin cezariana in august anul acesta...
recuperarea a fost foarte grea....sau poate eu sunt mai sensibiloasa....nu stiu... Am facut rahi , am fost constienta , mi-am pupat bebelusa si imediat dupa aceea mi-au injectat ceva ca sa atipesc cat m-au cusut. a doua zi a fost crima! la fel si urmatoarea saptamana dar cu muuulta miscare se rezolva. nu cred ca tine neaparat de competenta medicilor. eu am avut un medic extraordinar, a facut operatia f bine, abia se mai cunoaste cicatricea. nu are el nici o treaba ca nu am putut eu sa merg dreapta o saptamana. oricum cezariana mi s-a parut floare la ureche fata de ce am tras in timpul sarcinii

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

POZE

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu am nascut in iunie 2007 prin cezariana, la municipal (in bucuresti). am avut anestezie epidurala (dar atentie, cu trusa Braun, am inteles ca este foarte important tipul/marca acestei truse de anestezie, se pare ca Braun este cea mai buna).
m-am internat luni la ora 12, operatia in sine a durat 45-50 min, la ora 2:15 eram in salon, si m-am externat miercuri, la pranz.
principiul este foarte bun : se insereaza in coloana un cateter (un tub foarte fin), prin care este injectat anestezicul inainte de operatie, iar pe urma, prin branula atasata acestui cateter, se administreaza la cerere, de cate ori simti nevoia, doze de max 10 ml de anestezic, ti se lasa seringile pregatite, asistenta doar injecteaza in branula (si asta e o chestie super, e ca un banut care se lipeste pe piele, undeva pe decolteu, ca sa fie usor accesibila). cat despre cateter, nu trebuie sa-ti faci probleme, este bine lipit pe spate cu multe benzi de leucoplast, nu exista pericolul sa iasa sau sa se miste.
cat despre montarea cateterului, se face intai o mica anestezie pe spate, in zona unde urmeaza sa fie montat, credeti-ma pe cuvant ca mai tare m-a durut montarea branulei de la incheietura mainii stangi, unde a fost instalata perfuzia...
am fost constienta tot timpul operatiei, nu am simtit decat miscarile facute de medic pentru a-l scoate pe BB din burtica, ma leganam cam tare, chiar a fost amuzant la un moment dat cand au inclinat spre stanga masa de operatie (probabil sa se scurga lichidul amniotic) si m-au linstit ca nu exista pericolul sa cad...
pe bebelina mi-au dat-o imediat s-o vad, apoi a fost dusa la nou-nascuti, unde a stat vreo 3 ore pana mi-au adus-o.
la reanimare (sau terapie intensiva..nu mai stiu ce scria pe usa salonului) a fost putin mai dificil, deoarece dupa ce m-au pus in pat, fara perna, asistenta mi-a pus pe abdomen un bidon/punga cu gheata, la inceput simteam greutatea, apoi, pe masura ce se diminua efectul anesteziei au inceput niste dureri destul de mari, ca la un ciclu foarte dureros. am intrebat-o pe asistenta ce se intampla, deoarece eu abia imi simteam picioarele si totusi durerea in abdomen era destul de puternica. mi-a explicat ca sunt contractiile uterului care se strange, de aceea au pus si gheata, ca sa accelereze fenomenul. dar mi-au administrat in perfuzie o fiola de algocalmin si mi-a trecut foarte rapid. nu am avut frisoane sau alte probleme.
apoi mi-au adus-o pe piticuta...nu prea puteam s-o tin bine langa mine pentru ca nu aveam perna, de la mijloc in jos tot amortita eram, dar asistenta m-a ajutat de fiecare data cand o chemam (de fapt il sunam pe sot, care era pe hol, el venea, vedea ce problema am si chema imediat asistenta, ori pe cea de mame, ori pe cea de BB-lusi).
nu prea am dormit in noaptea respectiva, pe de o parte a venit la urgenta sa nasca o tipa pe la 12 noaptea si au bagat-o la noi in salon, ca era pentru cezariana si nu era sala de operatii gata, oricum era prea cald ca sa putem dormi (am prins o vreme caniculara, nu exista aer conditionat in salon, si chiar daca ar fi fost nu cred ca ii dadeam drumul, ca se imbolnaveau BB-ii). geamurile erau deschise,site la geam nu existau asa ca mai zburau si niste tantari ( o vegheam pe lori sa n-o ciupeasca vreunul), plus ca pe la nu stiu ce ora au venit asistentele sa ne faca tratamentul injectabil (cu antibiotic). usa de la salon a stat deschisa mereu, ca sa auda asistentele cand aveam nevoie de ele, asa ca am auzit toata galagia, foiala, plansetele BB de pe hol si din alte saloane...pana la urma am atipit, dar foarte putin...
ei, si a doua zi pe la ora 9:30, dupa vizita medicului, efectuarea toaletei si administrarea tratamentului, o asistenta de mamici a venit la mine si mi-a spus ca neaparat trebuie sa ma dau jos din pat, sa incerc sa fac putina miscare, pentru ca riscul cel mai mare in aceste situatii este formarea cheagurilor de sange din cauza imobilizarii la pat...mi-a facut intai o doza de anestezic, apoi mi-a scos sonda urinara si m-am dat imediat jos din pat cu ajutorul ei (a fost foarte draguta dar si ferma in acelasi timp, adica nu prea aveam ce sa comentez si pe urma am realizat ca asta trebuia sa fac), imi cam tremurau picioarele (eram si nemancata, ce-i drept, primisem lichide si glucoza numai prin perfuzie, asta e regula, ca sa nu ai probleme...la iesire...daca ma intelegi ce vreau sa spun, adica stomacul trebuie sa fie gol, ca sa nu simti nevoia sa elimini pe partea cealalta, sa nu se forteze cusatura operatiei).
dar m-am redresat foarte rapid, cred ca mai mult imi era frica sa nu ma doara sau sa se deschida operatia...m-am spalat pe dinti, pe fata, m-am pieptanat, am baut putina apa, m-am uitat la bebelina care dormea (intre timp asistentele schimbau asternutul)
pe la ora 14 m-au mutat in alt salon, la recuperare cum s-ar zice, aici a fost mai naspa pentru ca era un salon de 5 paturi, era pe o latura a spitalului unde se faceau reparatii capitale si de dimineata de la 9 pana la 16 se auzeau picamerele duduind, praf cat cuprinde, strigatele muncitorilor, macaralele urcau si coborau materiale si containere. peste toate astea m-a innebunit caldura, dar nu aveam ce face. unde mai pui ca paturile aveau sub lenjerie o husa de musama, te incingeai toata pe orice parte stateai. cel mai mult am suferit ca nu am putut face un dus, simteam nevoia sa fac asta, transpirasem foarte mult si nu ma simteam deloc confortabil. dus nu aveam in camera, era un grup sanitar cu chiuveta si toaleta, pana la urma, cu ajutorul mamei (care a stat cu mine cat timp au lasat-o asistentele, adica aproape toata ziua), m-am spalat cu un prosopel umed si cu ajutorul unei sticlute pe care o umpleam cu apa calda de la chiuveta.
m-am externat miercuri la pranz, am ajuns acasa in aprox 1,5 ore, primul lucru pe care l-am facut a fost un super-dus prelungit (ca baie n-ai voie sa faci pana nu se vindeca incizia), apoi am bagat un somn de 3 ore si m-am trezit fresh, numai bine s-o alaptez pe minunea mea.
am uitat sa-ti spun, bb nu a avut deloc de suferit din cauza anesteziei de la operatie, a facut icterul normal, i-a trecut in perioada mentionata de medicul pediatru, n-a avut nici-o problema.
ce m-a deranjat pe mine au fost eruptiile de pe piele, avea tot felul de pete rosii, dar unele erau de la caldura, altele de la hormonii primiti prin placenta...i-au trecut oricum foarte rapid, fara tratament...
deci, una peste alta, chiar a fost super OK, m-am recuperat foarte rapid (dar am avut grija sa nu fac nici-un efort acasa in primele 2-3 saptamani, ma ajutau mama si sotul meu la ce era de facut prin casa si la copil)

este foarte adevarat ca fiecare organism reactioneaza diferit si se recupereaza diferit, dar decat sa te chinui 10-12 ore in travaliu si sa ajungi poate in final tot la cezariana, mai bine alegi cezariana din start si scapi de o gramada de dureri, probleme cu epiziotomia dupa nastere, etc.

asadar, nastere usoara, oricare ar fi alegerea ta si un BB sanatos !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu spune:

In septembrie am facut a doua cezariana la Municipal.A fost atat de bine incat la o saptamana deja incepuse sa imi surada gandul la al treilea copil!
Prima data am avut anestezie peridurala (eram pregatita pentru nastere normala).Procedura a fost foarte usoara, si mentionez faptul ca mi-e ingrozitor de frica si de injectii si de operatii!
Dupa prima operatie recuperarea a fost mai lenta, mai ales pentru ca imi rea frica sa ma misc, sa merg, sa ma indrept de mijloc!
La a doua cezariana am facut rahi-peridurala (rahi pe timpul operatiei si peri dupa).Dupa ce a trecut efectul rahi-anesteziei si pana am chemat sa imi faca prima doza pe peridurala a apucat sa ma doara - cand a venit anestezista nu mai puteam sa respir de durere (nu stiu daca ma durea operatia sau erau contractiile uterine), dar la 10 minute dupa ce mi-a administrat anestezic pe cateter nu mai simteam nimic!
A doua oara recuperarea a fost rapida, m-am mobilizat imediat, pentru ca stiam ca nu patesc nimic.Am plecat acasa dupa doua zile, iar la o saptamana nu mai aveam deloc probleme.O singura data (cam la zece zile) am avut o durere cumplita la un capat al operatiei; nu puteam nici sa pun piciorul jos ca parca mi se infigea in burta! Pe moment m-am panicat dar apoi mi-am dat seama ca a fost din cauza vremii (incepuse sa ploua afara, iar la maternitate imi spusese o asistenta ca s-ar putea sa am probleme un timp din cauza vremii, pentru ca am facut operatia pe vreme rea - frig si ploaie).
Dar de atunci nu am mai avut deloc probleme!
Ce mi-a mai placut la Municipal, a fost si ca mi-au adus copiii repede (dupa doua ore) si i-am pus la san.Acolo nu le dau nimic, nici macar glucoza, ca sa stimuleze lactatia.Eu am plecat acasa de ambele dati alaptand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Fetelor, sunt programata sapt viitoare, la Municipal. Voi face anestezie rahi-peridurala. Am inteles ce la voi ca dupa nastere, cat timp se sta la reanimare, se administreaza prin cateter calmante ptr dureri - intrebarea mea este cum chemi asistenta? este vreo asistenta care sta acolo tot timpul? una dintre voi zicea ca isi suna sotul care o chema pe asistenta, din pacate al meu sot nu va putea sta, ptr ca trebuie sa stea cu puiutii de acasa...ma si vad lesinata de durere si urland sa vina o asistenta
Mai inteleg ca dupa 24 de ore trebuie sa ma ridic, dar daca imi aduce bebele dupa 3 ore de la nastere, cum o sa pot eu sa-l iau in brate, sa-i dau sa pape (daca am ce) sau sa-l schimb?


Mergi la inceput