Tiroida autoimuna !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_a spune:

Salutare!
Iata cazul meu: hipotiroidie prin tiroidita autoimuna, 2 sarcini oprite in evolutie in "palmares" , tratament cu euthyrox 25 micrograme pe zi, in rest totul OK in sfera genitala.
Dupa 6 luni de incercari, monitorizari, TB si altele, am ramas insarcinata si imediat la analize . TSH-ul se marise si fusesem avertizata ca daca raman insarcinata se va intampla asa. So, mi s-a crescut doza la 50 micrograme euthyrox, urmand ca lunar in timpul sarcinii sa repet TSH si fT4, lucru pe care l-am si facut. Pe toata sarcina si dupa am ramas la acelasi nr de micrograme pt ca analizele imi ieseau in regula si acum sunt fericita mamica a unui baietel sanatos si frumos de 1 an si aproape 4 luni. Dupa cum vezi, se poate.
Partea mai nasoala e ca la 4 luni dupa nastere am descoperit ca am diabet zaharat si probabil ca e tot in legatura cu aceasta boala autoimuna. Deci, atentie mare!
Iti doresc rabdare si multa multa sanatate. Ai sa vezi ca vei avea si tu fericirea de a-ti strange in brate puiul mult dorit!

Mihai si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna fetelor! Ma bucur din suflet ca ati deschis acest subiect. Am mare nevoie de sfaturi si mai ales de incurajari. Nu vreau sa lungesc prea mult povestea, o sa incerc sa fiu concisa.
Sotul meu si cu mine avem deja un an de cand incercam sa avem un . Analizele sotului sunt mai mult decat bune, sunt super. In iulie mi-am descoperita tiroidita autoimuna cu TSH = 6,8 (VN: 2-4), T3 si T4 in limite normale, ATPO =790 (VN: <15 !!!!!!!!), ATGO= 500 (nu mai stiu VN dar oricum e aprox dublu ce mi-a iesit mie). La inceputul lui octombrie am inceput tratamentul cu Euthyrox 25 mg si luni am ajuns in sfarsit si la ginec. Mi-a recomandat si alte analize hormonale (estradiol, FSH, LH, prolactina, cortizol seric si 17-cetosteroizi) si a facut o fata tare ingrijoarata cand a vazut valoarea TSH_ului. Practic mi-a zis ca pana nu se stabilizeaza tiroida sansele de bebe sunt foarte reduse si ca imi va face tratament de stimulare ovariana pentru ca probabil si prolactina a sarit deja "calul". L-am intrebat daca nu se poate totusi determina daca am ovulatie naturala inainte de a ne apuca de tratamente de stimulare si nu a parut prea incantat de intebarea mea...a zis ca se poate cu jumatate de gura dar ca e complicat si, oricum, stimularea ovariana nu are efecte secundare (lucru de care ma indoiesc foarte mult). Cu alte cuvine nu vrea sa se bazeze pe asta. Astazi am fost la analizele pe care vi le-am zis mai sus si am repetat si TSH, T3, T4, diseara primesc rezultatele.
Sunt foarte speriata ca nu voi reusi sa am bebe prea curand. Stiu ca e o stare irationala pentru ca se poate rezolva dar pur si simplu sunt foarte debusolata. Mai ales ca in familie am istorie si de boli de tiroida si de boli autoimune. Un cocktail periculos.
Fetelor care ati reusit, cum ati determinat ovulatia naturala?
Va multumesc pentru rabdarea de a citi.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Dragelor o sa va povestesc si eu un pic despre titoida mea, poate deveniti mai optimiste.
La inceputul lunii ian anul acesta am pierdut o sarcina(9 sapt) mult dorita si asteptata dupa care au urmat luni lungi de asteptare si cautari pe la doctori, unul mai destept decat altul.
La inceputul lui sept. am schimbat dr ginecolog care de la prima consultatie, dupa ce mi-a palpat gatul mi-a dat sa fac analiza de TSH si o trimitere la endocrinolog.Rezultatul a fost TSH 5,7, TPO 2500(nu am pus un zero in plus!) si nodul tiroidian. Cat am facut aceste investigatii dr ginecolog m-a monitorizat, fara sa-mi dea nici un tratament, asa cum facusera alti destepti de dr care mi-au dat tone de pastile fara sa ma monitorizeze, si a spus ca am ovulatie naturala , deci nu am nevoie de stimulare. Am inceput la sf lunii sept tratamentul cu levotyrox 25 si tot atunci am aflat ca sunt insarcinata. Deci am ramas cu 2 saptamani inainte sa incep tratamentul. Deci se poate si cu tiroida sa ramai insarcinata, acum fac tratament in continuare cu levotyrox 50 si sper ca totul sa fie bine!
Eu cred ca esential este ca sa aflati daca ovulati sau nu si dupa totul este de prestat la momentul oportun.Pe noi ne-a ajutat mult monitorizarea sansele cresc considerabil.
si fiti optimiste!

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


ganesha, felicitari!!!!!!!! Sa ai o sarcina usoara si sa fie totul bine!
Spune-mi si mie te rog in ce consta monitorizarea. Eu mi-am cumparat un Fertility Monitor de la Clearblue si am inceput sa il folosesc de cateva zile. Am citit ca ar fi cel mai eficient instrument de monitorizare care se poate folosi acasa....Nu ma vad ducandu-ma o data la 2 zile la ecografie pentru monitorizare, chiar nu imi permite timpul sa fac asa.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Daca aveti tiroidita autoimuna este foarte important sa nu faceti vaccinuri decat dupa ce consultati medicul si stabiliti impreuna daca este absolut necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Buna fetelor am intrat si eu la voi daca puteti sa-mi respundeti care sunt simptomele tiroidei? Eu am fcaut 3 fiv-uri nereusite am facut TSH care este in limite normale de 2 ani am o senzatie de gadilare in gat in zona gladei tiroide si am o tuse sacaietoare nu este permanenta cand sunt obosita si cand ma pun seara in pat pana ma ia somnul tusesc intr-o veselie ieri fara sa vreau am pus mana la gat si am opservat ca pe partea dreapta a gatului sunt umflata umflatura pleaca de la tiroida oare ce o fi? oare asta este cauza esecurilor mele? maine merg la Dr endocrinolog sa vedem ce zice. VA pup si va multumesc din suflet


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mihaele Eu nu am avut niciodata simptome dar totusi mi-am descoperit o tiroidita autoimuna. Singura! Sper ca vei merge la un endocrinolog specializat in endocrinologie reproductiva care sa te ajute sa te lamuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impatience spune:

Buna, fetelor! Bafta tuturor de aici si pt tratamente si pt bb! Voi cum ati descoperit ca aveti probleme cu tiroida? eu vreau sa fac FIV si singura analiza care am facut o si care are legatura cu tiroida e TSH, care e ok, sub 2. Altceva nimic? Si, ca si iepumic, spuneti-mi si mie, pls, cum v-ati dat seama ca ovulati natural? ce trebuie sa fac pentru asta?

multumesc frumos<

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Fetelor va multumesc . Azi merg la doctor cand ajung acsa va spun ce am fcaut.VA pup


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui impatience

...spuneti-mi si mie, pls, cum v-ati dat seama ca ovulati natural? ce trebuie sa fac pentru asta?...
Cea mai sigura metoda sunt monitorizarile ecografice repetate, inclusiv verificarea ruperii foliculului dupa ovulatie.

Mergi la inceput