Tiroida autoimuna !

Tiroida autoimuna ! | Autor: luca2008

Link direct la acest mesaj

Sunt atat de suparata.....de 12 ani imi doresc un copil.
Dupa indelungi cautari pe la diversi doctori am primit acum un an si vestea...doar FIV! Mi-a fost greu sa accept dar asta este, mi-am spus , o fac! Tot facand analize pentru dosarul FIV , am facut si o eco tiroidiana si dr. endocrino. imi da de facut si anti TPO.
Rezultatul este varza...... > 500.Am plans asa cum numai noi , cele care ne dorim un copil cu tot suletul o putem face.
Acum vreau sa stiu daca tiroida autoimuna ma va impiedica sa devin mama.Orice informatie este binevenita.Va multumesc.”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Mie mi s-a descoperit tiroidita autoimuna dupa ce am nascut, asta pentru ca mi s-a dereglat TSH-ul. In timpul sarcinii TSH-ul era normal.

Tiroidita autoimuna era de mai mult tinand cont de halul in care ajunsese tiroida mea, dar nu m-a impiedicat sa devin mama.

Si mama mea are tiroidita autoimuna (de la ea am mostenit-o si eu) si a facut 2 copii (desi era deja sub tratament).

Din experienta mea se pare ca sunt sanse sa faci un copil chiar daca ai tiroidita autoimuna. Va trebui doar sa iti verifice permanent TSH-ul si tie si bebelusului cand se va naste ca sa nu apara probleme. Iar la adolescenta sa controlezi din nou copilul (asa am fost sfatuita pentru fiica-mea).



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Sanziana , multumesc multpentru raspuns.Sa-ti traiasca fetita.
TSH-ul meu este in limite normale, adica 2 si ceva iar T4 la fel.
Tot cautand pe net am descoperit ca aceasta t.a. mai dezvolta si
alte boli autoimune.Acum ma gandesc si la endomertioza pe care o am, la bronsectaziile descoperite...of, adevarat este ca numai cine nu merge la doctor este sanatos .”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna micuta zanica ...
uite cum fu la mine .. tu tragi concluziile
analize de glanda ok , doar noduli pe glanda tiroida ... insa io aveam sclerodermie ... motiv pt care mi s-a indicat anti-tpo... care a iesit un pic marit ... insa nu ca la tine ..
parerea mea , tine seama ca nu is medic , doar am citit , neaparat fuguta sa-ti depistezi cauza acestei analize , caci de cele mai multe ori poti ramane insarcinata insa se poate sa pierzi sarcina din cauza unei boli autoimune (care la tine poate nu exista .. insa merita sa faci supozitii ?)
intrebarea mea ..sau intrebarile mele
-ai dureri puternice de oase ?
-faci pete pe tine ?
-nu tolerezi frigul ?

ai facut vreodata alte analize specifice unei boli autoimune ?

te pupacesc , si te sfatuiesc sa nu te speri.. orice forma de gandire negativa te afecteaza insutit mai mult ca boala in sine

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Georgic scump,
da , raspunsul este da , mai putin durerile de oase.
Ma ingrijoreaza de asemenea o lovitura mai veche la coaste..simt ceva ca o galma si ma doare locul. Sa aibe si asta o legatura?....zic si eu.... inflamatiile...sau o fi un hematom Doamne fereste?
Ce alte analize pentru boli autoimune?
Ma poate indruma un medic endocrinolog?
”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

zanica ...
io am avut ceva probleme cu oasele .....poate la tine e doar un puseu inflamator

mie mi-au dat sa fac (sper sa fie cat mai complete amintirile mele )
-vsh
-aslo
-complement c4
-fibrinogen
-anticorpi antinucleari
-factor reumatoid
-anti-tiroglobulina
si mi-a mai dat sa fac o analiza din pishu ..dar nu mai tin minte cum se numeste ...si mai multi anticorpi , insa nu ii mai tin minte pe toti ca erau de genul Anti-ANCA Anti nu stiu de care ...


http://www.emcb.ro/article.php?story=20040503144311947

daca nu ma cenzureaza ... poate mai citesti si aici ce si cum
orice altceva mai ai sa ma intrebi , nu ezita
pupici mici si voinici

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Multumesc mult georgic drag,
pana ajung la endocrinolog..18 nov. am sa tot caut raspunsuri.
Ma gandesc insa din ce in ce mai mult la varianta cu puseul
inflamator.Am rezultatele de la vsh,fibrinogen si proteinc c reactiva
sarite de val. normale .Nu cu mult este adevarat. Aseara cand am ajuns acasa am vazut ca rez. analizei anti-tpo, nu era asa mare cum am crezut >500 ci 267.
Stau si ma gandesc cate dintre cele care fac FIV au facut si o eco tiroidiana . Sau poate ca au facut dar nu are nimeni aceasta problema......”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Buna Luca,

si eu am descoperit ca am anticorpi , mai exact Anti-Tg (315 la limita maxima de 115).
Anti-TPO ok, TSH 3.35 cu limita maxima 4.2. Eco ok.
Tu ai probleme cu TSH-ul sau la eco ti-au descoperit noduli ceva?
Eu am fost cu analizele la dr Neamtu de la Parhon/ Dacia Medical Center si mi-a spus ca e ok. Adevarat este ca femeile cu probleme tiroidiene au o fertilitate mai mica dar asta nu inseamna ca nu pot avea copii.
Stii ce ma nelinisteste pe mine? Faptul ca la FIV in Austria de exemplu doctorii zic ca e indicat sa ai TSH sub 2 cand incepi procedura. Si daca ma gandesc ce prost am reactionat eu la stimulare...tind sa le dau dreptate.
Deci eu zic ca f bine ca ai facut analizele acum, decat sa faci un FIV aiurea mai bine rezolvi asta acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Ellamultumesc mult pentru raspuns....
si eu vreau in Austria..
TSH-ul mi-a iesit in jur de 3.Din cate am inteles are o
stransa legatura cu calitatea ovocitelor.Eu voi merge la dr. Fica Simona. Despre noduli, cand am facut eco tiroidiana, chiar mi-a spus,"stai linistita nu este niciunul dar se vede ceva ca sarea si piperul"!?!...

”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Luca e clar ca vom avea hipotiroidie la un moment dat, spre asta ne indreptam. Eu o mostenesc pe mama care anul trecut a facut operatie.
Nu o lua in tragic, stiu fete operate de tiroida care iau tratament zilnic si au bb natural.
Dar nici nu minimiza efectul tiroidei. Eu zic ca e bine ca stii ca ai asta, trebuie sa vorbesti cu medicul tau. Am vazut ca mai nou si la noi se cer aceste analize la FIV. Nu stiu insa ce schimbare de tratament se aplica in acest caz.
Ti-ai urmarit ovulatia? Ovulezi natural?
Prolactina cum a iesit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Ella,
eu ovulez natural, sunt artista :)) la monitorizari...si am o viteza la dezbracatProlactina , da , este marita..800.Am si tratament cu dostinex .Mie Corina Neamtu mi-a spus ca nu mi-ar fi dat tratament daca nu era vorba de FIV .
”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput