Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Multumim MissParker, vazut si noi Davidut frumusel foc (eu intodeauna mi-am dorit un bebe blond, dar daca nu fu 'gena'). Noi facem baie in cada cand e tati acasa sa ne ajute si am inceput acum dupa 4 luni, sper sa nu fie probleme cu coloana



Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

PoZe NoI cu ...NOI!!!Daca vreti sa ne vedeti!!

Micaela bun venit!

Erika unde stai in cj ca poate ne intalnim la o plimbareala cu piticii???

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Ce baba sunt!!Aici sunt pOzElE CU NOI!!

http://community.webshots.com/album/563736637oRtfky?start=132

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:

inais - da, prima fotografie e la mine in curte. Am sa mai pun si alte poze. Daca doriti sa veniti prin zona, noi va asteptam.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Camelia, am vazut pozele cu "baietelul" Bianca Tare frumoase.
Albumul nostru comun al mladitelor si mugurasilor, de pe Picassa l-ai vazut? Sa faci cunostinta cu alte mamici si bebici cu poze acolo.

Micaela, noi am facut Prevenar-ul, noua pediatra, care e si medicul de familie al piciului, ni l-a recomandat. Si Rotarix-ul la fel.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Cred de fapt sigur aici sau strans cele mai pricepute mamici. Cleo e superba superba rochita. Cat timp ti-a luat sa o faci? Felicitari pt talent si pt rabdare!

Ancaurn fff frumos montajul!!!
Mai am de vizionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Neatza..

ca tot vb de noul orar, pana la cat credeti ca a dormit puiu meu ??? pana la 8 dimineata ora veche... adica cum dormea pana acu la 7 azi a dormit tot pana la 7 ora noua... ce mai, e baiat mare ....ata mie de drag de el de numa, deja se vede pe el ca incepe sa se maturizeze... acuma mam uitat la el si mia aruncat o privire dinaia ca de ce nu stau si ma joc cu el... e un scump !!! uite, ca adoarme in fundulet pe perna cu aurica si maimuta langa el...uitati aici sa vedeti si voi ce frumos mananca puiu meu:



Mai da ce mamici harnicute avem peaci !!! Cleo, tare frumoasa rochita si caciulita, felicitari pt pricepere.. am vazut si pozicile noi, tare tare frumoase...
miss, cu placere, si exact la fel gandesc si eu cu economia la poze....
pentru sarbatoritii zilei !!!
Luminel-ELENA CRISTIANA
biuti2001ro-RADU
buburuzii-PETRA ALEXANDRA
Bratafel, andree, tare frumoase pozele voastre !!!

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Pentru ca oamenii rai sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic (Edmund Purke)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

pana sa plecam in parc, sa va raspund:

inais, mergi la piatsa. E un nene care are capse si aparat de montat. Acu. nu stiu daca are si capse mici. Asha ca, o varianta e : scoti capsa mare, si montezi una mica. Asha am facut cu vreo 2 perechi de blugi de la tati, pe care le trecuse in rezerva. Acum, tati are blugi noi .

bratafel, m-am uitat si io la poze! superbe!! ce pui drag si scup ai! cat despre propunerea lui inais, sa venim cu cortu la casa aia faina d in poze, venim si noi. Avem saci de dormit, rucsaci, etc. totul dinainte de perioada cand urcam muntiii.


missP, speram ca o sa invete puiii in curand sa doarma cat mai mult!! si io am remarcat, lla fiica mea, ca deseori se trezeshte nooaptea si doar se frichine. Nu de foame. Doar ca io saream repede sa ii bag tsatsa. Partea buna: asha a luat si ea 300gr in greutate luna asta. Nu mergem cu mana goala la dr...

michaela, tu intrebai de vaccinuri. Din cele obtionalte, noi am acut rotarix. SI tare bine imi pare, dupa ce verisoara noastra scumpa si mica, pe la 7-8luni a ajuns la camera de garda la Medlife. Pt ca in spital de stat nu au avut curaj sa mearga nici la urgentsa.
de prevenar, noi o sa il facem, la 8 luni. E o schema cu 2 vacinuri: la 8+12 luni. Vezi ca mai e o alternativa, o singura injectie (si deci 1 data dati banii, la 12 luni parca). De ce ma gandesc sa il facem? acopera unele boli, care se iau mai ales daca sunt frati mai mari, si aduc de la gradi: unii stafilococi, unii pneumococi, din astia urati. Care se lasa cu internari si cum spitalelel la noi ma sparie... iar noi ieshim des cu copii mici. CaM IN FIEcare sapt ne videm cu verisori, prieteni etc.

fetelor, despre bb nr2, va dau un sfat. Adica asha gandeam io pana acu. Ca acu nu mai gandesc asha . Deci, la 1.5-> 2 ani dupa primu, de ramas insarcinata. Si sa argumentez de ce asha, asta dupa discutii cu dr, si cu mamica dr (dr stomatolog):
- sa aiba timp organismul vostru sa isi revina (rezervele de Ca, Fe, alte minerale, etc ). Sarcina nu se uita ca nu ai suficient in alimentatie, isi ia necasarul din depozitele organismului: din ficat, oase, muschi etc. Si nu va doresc dinti pierduti, articulatii care scartie, osteoporoza la 40 ani.
- pt fetele cu cezariana - sa isi revina uterul. Dr care au zis asta au vazut suficiente cazuri de probleme, nasteri premature ca uterul nu a mai facut fatsa, etc. Ganditi-va ca cele mai multe aveti varsta> 30 ani. Si nu uitati, cum se plangea Daria_ioana prin luna 5 -6 de sarcina, si ce frici avea, si temeri etc. Prin asha ceva nu doresc sa ajungeti
-sa vedem si situatia financiara cu CIC, 6 mil, 85% etc. Ca daca raman tot 85% si putem trece in CIC 2 direct.... e o treaba. Cele mai multe din noi avem nevoie de bani
-bebe nr 2 = 2(sau 3 ani) ani + bb nr 1 este varsta perfecta. De ce? e greu la inceput, dar invatsa impreuna, se joaca impreuna dupa 2 ani etc. Si al 2lea il ajunge repede din urma pe nr 1. plus ca dupa 4 ani poti sa reincepi cariera.
Asta e in teorie. Ca practica pe mine ma omoara. Adica fiica mea ma trezeshte la 12, 4, 7 si s-a terminat somnu. Daca inca cineva ar mai zice: mami, mi-e sete, m-ash impushca. Pe de alta parte, la bb nr 2 voim fi mai relaxate. Mult mai relaxate! Si io sper ca nu o sa mai nasc dupa termen!!!
a, andreea27, tu ziceai ca daca nu ai ciclu nu ramai insarcinata. Sa fac o gluma proasta? exista shanse si asha... ca ciclul apare dupa ovulatie. Ei, daca ai prins prima ovulatie dupa sarcina, nu mai pupi ciclu decat dupa... 9 luni? . Si sa iti dau un ex. auzit la o dr ginecolog. Vine o tiganca de 25 ani (cred, nu imi mai aduc aminte), speriata: "DOAMMNA DR, mor!! sangerez!!!!! " tiganca avea multi copii, 5-10, cine stie...facuti unu dupa altul. si a fo casatorita de tanara de parinti. Nu a apucat sa ii vina ciclul niciodata.



si multumim pt complimente pt rochitsa! pai...cand... pai pun fata sa se joace pe patul mare, sau pe locul de joaca. Tre sa stau langa ea, sa nu se rostogoleasca. si ma mut la marginea patului/lipit de covorash. ea se joaca, io tricotez. Ea imi trage firele... io .. incerc sa tricotez. Plus, seara, la 9 deja e spalata si culcata. SI ne punem la tv la un meci, film, sau tati joaca civilisation pe latop, ceva acolo. Ei, io alaturi tricotez. ca altel m-ash plictisi, is genu care tot timpu imi gasesc ceva de facut cu miinile.

stiti cine lipseshte? AELITA, cenia, buburuzii, alexutza75, danaM,. Si mai sunt multe fete, dart nus tiu pe unde sunt.


imi daus edama ca nu am zis la multi ani edvin sebastian care ieri a implinit 6 luni. 1/2 de an. Cand o zburat timpu asta?? E un nesimtit!!


edit: si fetele din bacau: chinabulina, MsBB, unde sunteti??.





o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare si de la noi :)

Ati scris o gramada si de-abia azi am recuperat tot, dupa o zi super obositoare la serviciu vineri si o sambata de shopping si mai epuizanta Am si eu insomnii si dupa ce ca sunt depsita de situatie la serviciu, nu mai dorm nici noaptea ca lumea. Bebe doarme OK, dar a inceput sa aiba somnul agitat si se vaita prin somn, sau hohoteste - il aud din camera noastra si ma scoala... si nu poci adormi.

A propos de somn de bebi, Miss imi pare rau ca David se tot trezeste... nu cred ca are legatura cu mancatul, neaparat. Uite, Robert imi dormea tota noapte si cand bea lapte matern. De asemenea, am constatat ca nu conteaza cat papa seara, chiar daca imi ia doar 100 de ml tot imi doarme pana pe la 6-7. Din contra, daca mananca prea mult (a luat odata 260 ml grrrr) - e teroare, se zvarcoleste prin somn, are gaze etc. Doctorul imi mai zicea ca pe la 8 luni o sa isi strice somnul din nou, caci va incepe o faza mai grea pt ei dpdv psihologic, va incepe sa se teama de straini, sa viseze urat etc. Si va fi mai agitat noaptea. In fine... uite cum mai fac eu: daca se scoala, nu ma duc la el imediat, astept sa vad ce face. Daca tot fashaie si zgarmaneste la pat, il iau din patutz si ma intind un pic langa el pana adoarme la loc. Eu una nu ii dau nimic de baut noaptea, chiar daca e treaz de-a binelea. Ii explic ca noaptea e pentru nani nu pt mancat si fie il las in patut la el, fie il mangai pe mana pana adoarme. Oricum, e adevarat ca al meu nu urla, nu plange, doar se joaca. Si nu ii este foame, asta imi e clar, caci nu are nici un semn. Daca i-as da bibe fara sa ii fie foame, l-as invata asa.

Cine spunea ca a remarcat probleme de stomacet dupa para ? Si eu am remarcat asta la al meu - gaze multe :) Si o noapte mai agitata (am facut greseala sa ii dau para mai tarziu, la masa de la 6). O sa mai urmaresc :)

Fetelor, gata, i-am luat lui Robert scaunel de la Chicco - am reusit sa gasim cu 100 de euri, desi initial vazusem cu 160 :) Bebe e super incantat, sta in fund, da cu pumnul in masa aia, toate jucariile sunt la indemana... ce sa mai :) I-am dat si mesele de fructe in el, mi se pare excelent. Si i-am mai luat piticului un biberon cu linguritza in capat pentru piureurile mai fluide. De exemplu para - devine aproape lichida. Si nu prea imi placea sa ii dau cu linguritza. Asa, i-am luat bibe asta smecher si el fiind moale, din silicon, il apas usor iar para ajunge in varf, in linguritza, si la bebe in guritza De recomandat mamicilor cu bebei care fac mofturi la linguritza - cica asigura trecerea de la bibe la lingura. Este de la Nuby. Ah, si se murdareste mai putin, evident :)

Ce ati mai vorbit hmm... pai ma bag si eu la bebe 2 Dar sa mai slabesc nitel, sa incep sarcina noua de la mai putine kile ... Am facut burtica, of... si nu se duce Pedalez la bicicleta de camera sa mai mi se intareasca si mie carnile prestez cu sotzul poate mai scap de burta dar ... nimic, deocamdata hmmm Vreau sa incep inotul dar nu am timp fir-ar sa fie !

Vorbeati de tatici :) Pai eu cred ca fiecare tatic are calitatile lui pentru care taaare ii iubim (mai ales ca ne-au facut asa bebici frumosi) Si fiecare tatic are defecte care ne fac sa vrem sa ii luam la bataie :p Al meu e cam puturos cand vine cvorba de sport, miscare etc, ar sta lipit de calcularetz non stop, asta ma scoate din minti, ca si pofta lui de mancare Dar e un sotz tare bun si mai ales un tatic super - el sta cu Robert ore in sir, se joaca cu el, il schimba, niciodata nu mi-a spus ca ii e scarba de kkutza de bebe sau mai stiu eu ce, se scoala noaptea... Ii da sa pape si de exemplu eu am seara mea, cand bebele nu e grija mea - nu ma intereseaza Vineri seara am o emisiune preferata la TV si ma uit la ea, iar Bogdan il schimba pe pitic, ii da bibe si il culca :) Asa ca nu pot sa iau facaletzu sa il alerg prin casa cand ma enerveaza, instant imi vin in minte clipele pe care le petrece cu Robert si mai ales zambetul piticului cand il vede pe taica-su

Of nu mai stiu ce sa zic.... Melly - sanatate multa va uram, ai grija de bebe La fel, Mihaser - sper sa se rezolve problema Elianei cat mai repede !

Ah, mai voiam sa ii zic lui Miss - nu te ingrijora ca David nu face x sau y inca - sa stii ca si Robert e puturos, si el la 5 luni a reusit sa se intoarca de pe spate pe burta - asta numai pe partea stanga - pe partea dreapta nici acum nu reuseste Si o sa vezi, nu face nimic saptamani de-a randul si apoi, intr-o saptamana o sa le invete pe toate Piticul meu sta acum aproape singur in fund, si sa il vezi cum se tine singur in picioare... eu doar il tin un pic de subrat :)

Am vazut montaje si poze cu bebelushi frumosi ! Bravo fetelor Eu nu am reusit sa fac nimic, sper sa apuc pana la Craciun.

Va pup, trebuie sa ma pregatesc de un meeting maine la client, nu am apucat vineri sa o fac asa ca acum vizionez scheme si planuri si strategii grrrrrr ...

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Simonix, da acuma cand au ajuns la varsta asta sunt cei mai draguti, iti vine sai papi.... deja incep sa se mai maturizeze putin, si sunt bebeii cei mai scumpi... si al meu se tine in picioare destul de bine dar inca mie frica sal las mai mult ddecat cateva secunde.... si tot numi pot imagina cum o sa fie peste cateva luni, nu multe, 2-3... azi am experimentat ceva cu el... iam pus mai multe jucarioare in jurul lui si el in fundulet... are un telefon de plus (rade cand il aude si il vede semn cai place mult) care dc apas pe el suna (el nu poate inca sa apese pe el) si lam pus printre celelalte jucarioare.... cand la auzit ca suna direct la el sa intins... adica la recunoscut !!! nu imi vine sa cred ca deja incepe sa cunoasca... ma uimeste in fiecare zi, si in fiecare zi se cunoaste ca creste, e tot mai matur, intelege tot mai multe, sunt topita dupa el... si eu parca incep sami revin din starea aia aiurea in care eram... ceva asemanator cu astenia de primavara de care am mai suferit odata... acu o fi fost astenie de toamna, sau depresie intarziata dupa nastere.. cine stie... si uneori mias dori si eu sa pot pleca, sa am alte activitati inafara de bebe, sa se mai ocupe si altcineva de el... sa pot sami vad si eu de treaba...poate ca ar fi fost bine intoarcerea la servici asa pentru vreo 2-3 ore pe zi... sa mai uit.. si apoi cand as veni acasa as veni cu un chef nebun de bebe, de joaca cu el... eu bb2 il vreau prin iarna urmatoare... deci sa raman insarcinata cand are bb un anisor... ca sa las sa aibe bb 2 anisori mi se pare prea mult.. si apoi ar insemna sa ma intorc la servici si asta nu vreau, vreau sa trec dintrun cic in altul sa nu trebuiasca sa ma intorc la servici... ca nu are viitor firma aia, deabea se mai tine, nici nu mai are nici o activitate si asta ar insemna sami gasesc altceva de lucru si nu mai am nervi de patroni, mam saturat pana peste cap, ca firma inca nu merge asa de bine incat sami permit sa stau acasa si eu si sotu... deci proiestul bb2 la primavara prin martie aprilie....

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Pentru ca oamenii rai sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic (Edmund Purke)

Mergi la inceput