Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Miss, la editeaza profil, ai jos pe pagina optiuni profil +/-, dai pe plus si acolo ai semnatura...

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Pentru ca oamenii rai sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic (Edmund Purke)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Laura - nici al meu nu a mancat azi mai nimic. A supt un pic la titi si a mancat fructele de dimineata. De supa nu s-a atins deloc. Merci de raspunsurile cu gelurile pt dintisori

Poze
Evolutie David
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Desi noi am facut azi 4 luni avem deja 2 dintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

executat asha:
- spalat fifitsa
- alaptat + culcat
- strans prin casa

acu astept husband-u cu o ciorba radautseana, sa se dfreaga dupa ce o bea el acu cu baietii. Baieti si ei lasati la vatra ca de, firmele din domeniu gaze au inchis pravalia pe motiv de criza financiara mondiala. Asta e, tati a zis ca trece la vandut scaietsi. Orice, numai bani sa iasa. Io am pus conditia: si sa fie sediul aproape de casa, ca daca mai face 2 ore pe drum dus... 2 intors... ma impushc. si sparg si toate cauciucurile mashinilor parcate din prejur (Inais, sa iti pui o floricica, ceva, semn acolo la mashina, sa nu te fericesc si pe tine).

Gata.

ma duc sa mai joc civilisation 3. Sunt Bismark, (al papadopolinii), si tocmai am declarat razbel americii.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

verificare de semnatura schimbata

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

E bine, Piggy


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

daaa suna mai bine





Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare din Belgia

Am avut mult de lucru si desi v-am citit, nu am avut timp sa scriu. Acush gata, am pus punct la ziua de lucru

Laurita - pe Mircea, mititelu' Sa treaca buba
Ancaurn - si eu votez pentru visiniu
Andradad - eu inca nu am dat supa la bebe dar uite ce ne-au zis noua: legume la masa de ora 10-12 iar fructe dupa amiaza. Nu stiu de ce - cineva imi zicea ca fructele sunt acide si cica mai bine le mananca bebii dimineata ... Sincera sa fiu, 10000 de pareri am auzit, si evident ca fiecare are dreptate Ca si faza cu fructele crude/coapte. De exemplu, mie mi-a zis pediatrul sa nu dau nimic copt. Bebele nu a avut probleme pana acum. Pe aici aud ca nu ar fi bune crude. Pana la urma... habar nu am

Ieri am fost la medic si va mai spun ce mi-a zis:
- sa nu ii bag cereale in piureul de fructe, sa limitez biscuitele in piureul de fructe. Pt ca cica asa copilul nu se invata cu gustul fructului ca atare si riscam sa ne refuze mai incolo. Cel mai bine e sa ii dam fructul crud, cate unul pe rand si apoi sa le amestecam, dupa ce le-am introdus separat.
- cu lapticul dupa masa de fructe: a zis ca incet incet trebuie sa nu ii mai dau. Acum, la inceput, e ok, daca nu mananca fructul tot. Dar nu e obligatoriu. La final se va ajunge la 2-3 mese de lapte pe zi si 2 mese diversificate.
- cantitatea de lapte pe care trebuie sa o bea este de 600 ml aprox pe zi.
- pot sa ii dau iaurt. Si cereale. Dar nu e obligatoriu.
- posibile carente de vitamine : nu exista pericolul asta daca fac precum imi spune el. Vorbeati de fier - la copiii pe formula nu este cazul sa ne ingrijoram, caci in general formulele au Fe. Restul - nu stiu...
- carnea se introduce dupa ce bagam legumele, in piureul de legume. Carne alba. Sa pun cam cat ii incape lui (bebelului) in palma. :D
- fructe exotice: nu e cazul, dupa 1 an.
- legumele: incep ca si cu fructele, una la cateva zile. Legumele vor fi evident fierte si pasate. Aici vad ca se merge pe piureuri. M-a sfatuit sa ii amestec mereu leguma noua cu un feculent deja introdus si sa adaug un ulei - chiar a insistat, a spus ca mamicile se cam feresc sa puna grasime, dar asta e esentiala la un copil.
- ou: dupa un an.

Mi-a dat si un tablou cu cantitati recomandate (6 luni - 1 an).
- fructe: de la 1 la 3
- legume: 100-150 gr amestecate cu 100 - 150 grame cartoof etc + ulei (10-15 gr)
- carne - 10 grame
- iaurt: un iaurt mic (nu stiu ce e aia )
- apa: in jur de 100 ml (daca doreste)

Avand in vedere ca Robert deja s-a plictisit de mar, i-am bagat para - a mancat-o pe toata. Nu i-am mai dat lapte dupa aceea, doar un pic de apa. Deocamdata e OK, dar presimt ca la legume ne vom chinui nitel O sa ii dau piersici saptamana urmatoiare, dar de la borcanash, cred, deoarece nu gasesc de cumparat. Apoi le voi amesteca si ii voi da si niste suc de porto etc. Si cam in 2-3 saptamani ii bag si legume. Cam astea sunt planurile noastre

Haideti ca fug sa ii fac baitza iubitului de pui :) Azi a stat aproape singurel in fund :) Ah,...uitasem: si eu ii iau sambata scaunel de masa Chicco Polly parca L-am vazut si mi se pare super ! De-abia astept, ca nu prea reusesc sa ii mai dau fructele pe genunchi ;)

Noapte buna va urez !

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Buna seara si de la noi, fetelor..
Ati scris mult, am citi dar nu conspectat. Totusi incerc sa scriu si eu cite ceva

Miss, Vianne, sper sa aveti nopti mai usoare cu bbicii, ca tare greu e , nu de alta dar oboseala nu face pace bunca cu laptikul.. Observ si eu ca am mai putin lapte in ultimele zile...si cred ca doar de la oboseala, ca in rest maninc, beau chiar si ceai de stimulare a lactatiei..Si totusi...
Ylari, Andrada, ALina_anto Eu zic sa mai perseverati, incercati combinatii, etc. AL meu de ex maninca bine supa, papa 200-220 si cred ca ar mai minca dc i-as mai da...Am obs insa cum i place, cu mai mult dovlecel, fara telina, rosie, ceapa pasate, si mai putin ardei gras/gogosar...Eu le pun pe toate la fiert dar pasez doar ce si cit stiu ca-i place. La fructe e mai dificil asa ca i le dau fie simple una dupa alta,a dica intii mar, apoi banana separat, fie mar cu para (asta-i place combinat), abia astept sa-i bag brinzica la masa d efructe, sunt sigura ca-i va place mai mult, ca nu va mai fi asa dulce...Nu prea are preferinta pt dulce..DEOCAMDATA

Nicole, ne vdm cind poti, da, eu prin Moghiorosi, daca poti, te astept cu drag..si cu Exultonul.
Adriana 78, bine ai venit..si bine ca ai ajutor!!Cit de cit acolo, eu capiez cu Daviduche uneori, imi tb macar 3-4 miini...Azi a luat o trinta si-a julit nasul, buza superioara si s-a muscat buza inferioara pe interior...Foarte complex
Cleo, buuna ciorba, mi-a placut!
Mihaser, ma convingi sa ma programez si eu odata la ortoped, cu Mati... Bafta multa voua pana una alta
Ancaurn, mie cel visiniu imi place!!!
Getutza, colajele tale sunt minunate...Cata rabdare...

Oare voiam sa mai zic ceva? Nu stiu, oricum si SIS si ma duc sa ma spal pe dinti
Si revin

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Nicole, pt dinti exista si dentinox..Oricum sa le citesti prospectul, nu tb dat nici prea mult.
Simonix, am citit ce ne-ai mai pove despre diversificare. Si eu stiam ca nu e bine sa-i inseli gustrile, amestecindu-le cu cereale,biscuiti etc, dar experienta mea cu david imi spune ca nu prea are nici o legatura ce maninca cit e mic si ce preferinte va avea (ghilimele, nu le gasesc pe laptopul asta)la batrinete.
Iaurt mic inseamna cam 200 gr..

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput