Pepenasi de iulie-august 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

MADA - ce bine ca ai pus si partea a II-a... Nu ca as fi citit-o, fir-ar sa fie... Ce grozav e ca mai face cate cineva 9ca tine) cate un rezumat...
Eu nu stiu cum faceti voi cu timpul, dar eu nu ma descurc deloc... Eliza nici nu mai doarme la pranz, deci n-am decat picaturele de timp, pe care le petrec pe forum

DMA - eu asa procedez - in ianuarie iau numere potrivite pentru toamna, in iulie iau pentru primavara urmatoare si tot asa... Acum am luat fetei cam tot ce ii va trebui pana la 1 an, chiar si cateva pentru un an jumate. Pentru Eliza la fel.

CAPRI _ acuma veneam cu explicatiile, am vazut si demo-le
1. Are 3 pozitii de inaltime. Diferenta intre ele sunt vreo 5 cm, sau poate exagerez. Apucasem sa il prind de scaun, ca l-as fi si inaltat. Pentru masa noastra nu stiu daca voi folosi si cea mai inalta gradatie. O sa fac o poza si cu nivelul 3 si o sa probez cu Eliza in el.
2. Are centurele in interior, ai vazut in demo. Fac proba cu Eliza.

Fetele - cu scaunelul cu masuta, eu zic sa cititi si subiectul deschis de Carmenela la "Parintii intreaba", ca sa vedeti si pareri despre scaunele alea cu picioroange.
XENA - cred ca subiectul respectiv raspunde la toate intrebarile.

PICA - asa cred... Ca fac livrari cu "standard", dar poti arunca o intrebare. Pe mine nu m-a deranjat, ca posta e fix vis a vis. Si m-am gandit ca la cati clienti au, nu or sta sa faca livrari speciale la domiciliu, dar mai stii?? Oricum, trebuie intrebat, ca acolo apare "a domicile" dar asta pentru ca in Ftanta posta iti vine la usa, nu te duci tu sa stai la coada la ghiseu... cel putin din ce stiu eu despre COllissimo asta al lor.

ANNA - eu i-am facut Elizei branzica cu lapte si basta. Ca se elimina nu stiu ce din el. N-a avut niciodata alergie la ceva ce a mancat.

XENA - eu am incercat si ceaiuri si Galactogil (care e oribil) si Galafor, si galactogilul ramane pe locul I! Azi a avut si fie-mea o masa fara completare. ca dupa aia, la 4 ore i-am bagat 180 ml formula, e alta treaba... Acuma, seara, sper sa nu ii dau decat san.



Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

MADA - ce bine ca ai pus si partea a II-a... Nu ca as fi citit-o, fir-ar sa fie... Ce grozav e ca mai face cate cineva 9ca tine) cate un rezumat...
Eu nu stiu cum faceti voi cu timpul, dar eu nu ma descurc deloc... Eliza nici nu mai doarme la pranz, deci n-am decat picaturele de timp, pe care le petrec pe forum

DMA - eu asa procedez - in ianuarie iau numere potrivite pentru toamna, in iulie iau pentru primavara urmatoare si tot asa... Acum am luat fetei cam tot ce ii va trebui pana la 1 an, chiar si cateva pentru un an jumate. Pentru Eliza la fel.

CAPRI _ acuma veneam cu explicatiile, am vazut si demo-le
1. Are 3 pozitii de inaltime. Diferenta intre ele sunt vreo 5 cm, sau poate exagerez. Apucasem sa il prind de scaun, ca l-as fi si inaltat. Pentru masa noastra nu stiu daca voi folosi si cea mai inalta gradatie. O sa fac o poza si cu nivelul 3 si o sa probez cu Eliza in el.
2. Are centurele in interior, ai vazut in demo. Fac proba cu Eliza.

Fetele - cu scaunelul cu masuta, eu zic sa cititi si subiectul deschis de Carmenela la "Parintii intreaba", ca sa vedeti si pareri despre scaunele alea cu picioroange.
XENA - cred ca subiectul respectiv raspunde la toate intrebarile.

PICA - asa cred... Ca fac livrari cu "standard", dar poti arunca o intrebare. Pe mine nu m-a deranjat, ca posta e fix vis a vis. Si m-am gandit ca la cati clienti au, nu or sta sa faca livrari speciale la domiciliu, dar mai stii?? Oricum, trebuie intrebat, ca acolo apare "a domicile" dar asta pentru ca in Ftanta posta iti vine la usa, nu te duci tu sa stai la coada la ghiseu... cel putin din ce stiu eu despre COllissimo asta al lor.

ANNA - eu i-am facut Elizei branzica cu lapte si basta. Ca se elimina nu stiu ce din el. N-a avut niciodata alergie la ceva ce a mancat.

XENA - eu am incercat si ceaiuri si Galactogil (care e oribil) si Galafor, si galactogilul ramane pe locul I! Azi a avut si fie-mea o masa fara completare. ca dupa aia, la 4 ore i-am bagat 180 ml formula, e alta treaba... Acuma, seara, sper sa nu ii dau decat san.



Anca mami de Eliza si Erika

Anka unde e subiectul PARINTII INTREABA ca sunt cam zuza si nu il gasesc???
TU cu Capri vorbiti de scaunelul de la ficher price??


Andreea de Denisa(11.07.2008)
Povestea nasterii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125120

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

AnaXena nici mie nu mi-a venit ciclul din 4.10.2007
De fapt ieri am avut asa o urma de maro , dar doar o zi poate fi cilcu?/

Andreea de Denisa(11.07.2008)
Povestea nasterii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125120

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaco spune:

la mireici...pe Anaxena am votat-o mai demult si abia acuma am gasit-o si pe Ileana!

acuma serios...chiar avem cele mai frumoase miresici de pepenashi! Sigur sigur le avem deja castigatoare!

mami fericita de buflishor Mara Alexandrina
barzutza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


ANAXENA pentru mai mult lapte eu fac asa o lingurita de anason + una de chimion la 1L de apa si beau peste zi. Am auzit ca foarte buna e tinctura de marar.

Am si eu o intrebare: are careva dintre voi cartea de munca acasa? Eu fiind singurul angajat o am acasa. Acum nu stiu cand trebuie copilul sa fie trecut in ea. Si mai nou cica trebuie depusa la casa de pensii. Stie careva ceva? Vreau sa ma ocup de asta zilele astea. Stiu ca e treaba angajatorului, dar la mine intotdeauna a trebuit eu sa ma ocup eu de toate.

Xenia (9.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Bai eu de scaune de masa am mai zis eu am chicco polly sunt f multumita de el e super comod eu nu am avut pb cu, curatatul lui, e bun ca se lasa pe spate Ari uneori dupa ce papa lasam pe spate bea lapticul completare si tot adormea in el, tava e din doua bucati unde unde papa si se scoate si se spala si tava efectiv care daca vrei o scoti cand e bebe mai mare sau daca e bebe mai mic o tii si ii pui jucarii si se joaca cu ele.
Se strange usor se desface usor nu ocupa as amult spatiu in bucatarie sau unde vrei sa il pui. De la mine numai lucruri bune la noi este considerat dintre cele mai bune scaune de masa pt copii e mai scumputz da e bun, eu am luat copilul cu mine in magazin si pe probatelea am incercat toate scaunele de masa de pe piata si asta a fost sg in care fata statea comod avea destul spatiu pe langa ea nu statea inghesuita il puteam manevra usor cu o sg mana sistemul ala de lasat pe spate cum am mai zis se strange rapid deci noi asta l-am luat.
Cel mai bine e mergeti si testi cu bebele dupa voi scaunele de pe piata.
Oricum daca aveti spatiu luati highchair adik astea de stau separat daca nu luati din ala care il are Anka nu ocupa spatiu mult si il puteti lua cu voi si in concedii/vacanta.
La ce sa va uitati cand luati un scaun de masa: siguranta cat de bine e tinut bebe acolo ca la 6 luni au tentative si mai incolo de a sari din el se chinuie sa isi scoata hamurile alea si etc, cate de usor se strange/deschide cat de comod esi cat de spatios sa nu stea bebe inghesuit si cam asta cred.

de Ari si Ami

Lupta cu kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Boti sarumana, sunt o fericita daca mi-o dai nora pe Nancy ca e o frumoasa si tare mi-e draga si mamica ei
In ce priveste intratul mai des pot doar sa promit ca incerc. Adevarul e ca mi-e greu sa intru ca am o gramada pe cap, deh famelie mare(pe langa cei 2 cupii,sot, socru si o bunica de 86 de ani) E drept ca o am ca ajutor cateva ore pe fosta bona a Anei dar tot nu apuc sa fac tot ce imi propun.

Victor e bine, a ramas cu ceva muci dupa raceala care ne tulbura spre dimineata somnul dar altfel e un dulce si un mare zambaret. I-am luat de pe siteul din Ungaria salteluta de joaca Rainforest, aia scumpa. Poate ca e un moft dar mi-am dorit tare mult asa ceva cand era Ana mica dar nu mi-am permis iar acum, daca s-a ivit ocazia nu am mai stat pe ganduri si Victor e foarte incantat de ea. Dimineata, dupa portia de papa, zambete si gangurit adoarme privind luminitele si ascultand greierii si pasarelele. Super! uneori incearca sa atinga jucariile la care ajunge alteori doar se uita si zambeste la fluturasi dar oricum e incantat.
In schimb ne luptam cu constipatia Daca nu il ajut sta zile la rand fara sa faca. Nu mi0as face probleme dar deja dupa 48 de ore e agitat rau, mananca nervos si mai da laptic afara, plange neconsolat si da din picioruse... e tare necajit. Ce ma dispera e ca daca il ajut cu termometrul (supozitorul nu functioneaza) face kk normal, adica o pasta destul de subtire, rareori e o pasta mai groasa dar degeba, ca nu reuseste sa faca singur. I-am dat o luna de zile debridat dar fara efecte. Adica a facut de 2 ori singur la inceput dupa care iar nimic. face singur doar accidental. ce altceva ii mai pot da pt constipatie?
in conditiile in care papa doar tzitzi

In alta ordine de idei eu sunt incantata ca inca mai am lapte pt ca la Ana pe vremea asta ii dadeam completare si in 3 sapt s-a terminat lapticul de tot ca ea nu a mai vrut sa suga. Dar sunt mai putin incantata de modul cum pune in greutate. Deh, daca mai am un copil nu ma pot opri sa nu fac comparatii si Ana punea mult mai bine in greutate. Victor s-a nascut cu 3700, am iesit din spital cu 3600 si acum, la 2 luni si 2 saptamani are 5600. Oare e bine?

Cam atat pt aceasta seara ca ma solicita piticimea. Va pup si va doresc o seara minunata !



poze Ana si Victor
varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Bona sera, ce mai faceti...ce spor ati avut la scris...am de recuperat vreo 2 capitole parca...nu am mai intrat ca tot weekend-ul am fost plecata, iar de ieri ma chinuie o raceala de numai...ma doare capul de nu mai stiu de mine...si sunt singura cu strulu acasa pana joi seara
Intrebare: foloseste cineva LEG MAGIC??? - cat e de eficent??? Vine ziua mea si m-as cadorisi cu unul -de la sotu'-...eventual daca stie cineva cam cat dureaza livrarea?
Nu stiu daca sa-l comand din Ungaria unde e mai scump cu vreo 80 ron, sau de la noi...insa am citit mai demult pe undeva ca astea comandate in RO se livreaza f greu...dureaza chiar si o luna, doua...

Merg imi fac un ceiut cu un Fervex si ma bag in patut ca mi-a adormit si puisorul.

Simona, mamica de ingeras Bogdan Viktor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

proba

Lupta cu kg
Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

Mergi la inceput
Mergi la inceput