12.12.2012

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ba cred ca a fost deja, la 12.12.1212. Iar noi, cei de azi, nici nu existam... decat in propria noastra inchipuire.

(adevarul e ca trebuia neaparat sa scriu cat mai repede un mesaj, ca ajunsesem la un numar fatidic. Si unde era mai potrivit, daca nu la subiectul asta?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Gabytza, tu ai crezut ca acesta e un vis premonitoriu? serios te întreb.

Cât despre avion, ce teama puteai sa ai, când visul era clar despre 2010, iar acum suntem în 2009? (sau n-am priceput io bine, ca sunt cam adormita )

Come on ... curios e ca unele din fetele credincioase, parca sunt mai speriate de viitor, mai tensionate, mai înclinate spre superstitii (altele decât cele religioase propriu-zise :)... când ar trebui sa fie exact pe dos! Credinta trebuie sa-ti dea liniste, putere... nu spaime în plus!




gabi3604, am fost plecata o prioada si nu am intrat pe forum, asa ca iti raspund abia acum cand am vazut mesajul tau. DA, un fel de premonitie (daca se poate numi asa) am considerat-o... mi s-a intamplat de mai multe ori sa visez cate ceva in care mi se dadeau informatii clare, ulterior sa uit, si abia atunci cand s-a intamplat(mai mult sau mai putin similar cu ce visasem) sa imi amintesc: da, uite ca eu visasem deja chestia asta. sa iti dau un exemplu: am visat la un momentdat un accident de masina al unui amic si ca era intr-o masina cu numarul 16-si una din cele trei litere era M. Cred ca au trecut vreo cateva luni de la visul acesta, si nu i-am mai dat importantza. In data de 16 Mai a avut acceident de masina prietena acelui amic (in care din pacate a si decedat). In acel moment mi-am amintit visul, si am zis: da, uite ca "cineva" imi transmitea ceva. sau, sa iti mai dau un exemplu: am avut o perioada niste vise cu calugarite/calugari (in traditia romaneasca atunci cand visezi calugai are semnifica vaduvie) care imi transmiteau cifra 7 (nu le mai detaliez pentru ca am mai scris pe undeva pe forumul acesta toate acele vise), iar la putin timp a decedat mama mea in data de 07.07. ar mai fi si altele insa nu le povestesc acuma. oricum, nu am vrut cu acest mesaj sa fiu considerata "extraterestru" ... ci pur si simplu sa subliniez faptul ca desi majoritatea viselor sunt poate produse de trairile de peste zi, exista si unele prevestitoare, insa din pacate nu stim sa le interpretam.

Cu avionul, ti-am spus dat exemplul de mai sus, in care ai putut observa ca nu coincideau chiar toate detaliile, si tocmai de-asta am avut o ezitare.

Oricum, tin sa subliniez, ca visul acela nu il consider ca pe o avertizare genrala, ci doar catre persoana mea... sa nu inteleaga lumea gresit si sa stea cu frica in san

Cum spuneai si tu, credinta imi da liniste de fiecare data, insa tocmai pentru ca cred in Dumnezeu, cred ca exista si o fortza opusa, de care trebuie sa ne ferim, insa asta e alta discutie si chiar nu are rostul sa intru aici in polemici de natura religioasa.

Acuma, ideea de 12.12.2012, nu o cred, sincer, mi se pare inventata ca si 06.06.2006... si multe altele... e doar un "subiect" de "audientza".

o saptamana cat mai frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Nici eu nu cred ca vine sfarsitul brusc in 21. 12. 2012 sau 22. 12. 2012 sau oricare data. Nimeni nu stie ceasul sau ziua, nici macar Iisus, numai Tatal.

Preziceri din astea s-au tot facut de cand e lumea, si la 1700, si pe la 1800, si pe 1900 (chiar s-au consemnat in multe cronici) si prin 2000...

Mai degraba cred ca noi ne distrugem singuri ca oameni si pe planeta noastra la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Nici eu nu cred ca vine sfarsitul brusc in 21. 12. 2012 sau 22. 12. 2012 sau oricare data. Nimeni nu stie ceasul sau ziua, nici macar Iisus, numai Tatal.

Preziceri din astea s-au tot facut de cand e lumea, si la 1700, si pe la 1800, si pe 1900 (chiar s-au consemnat in multe cronici) si prin 2000...

Mai degraba cred ca noi ne distrugem singuri ca oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Ce se intampla in 2012?

Cum a spus cineva,sfarsit ca la potop nu va mai fi,insa va fi un altfel de sfarsit(cine citeste apocalipsa,intelege)insa numai Dumnezeu stie cand...apoate fi maine,peste un an s-au o suta de ani...pentru ca la Domnul"o mie de ani sunt ca o zi si o zi ca o mie de ani"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

chiar de citim apocalipsa nu suntem vrednici sa o interpretam dupa bunul nostru plac. este un lucru cert ca va veni sfarsitul. dar decat sa ne framantam mereu cand anume va fi, la ce data, la ce ora etc ar trebui sa ne ingrijim de sufletele noatre. poate fi azi sau maine sau peste 5000 de ani sfarsitul.cautati pilda celor 10 fecioare si indemnul Mirelui"privegheati si va rugati ca nu stiti cand vine clipa!!!". cat de pregatiti suntem pt acest sfarsit, iar daca nu suntem pregatiti facem ceva sa schimbam asta??

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanka80
... este un lucru cert ca va veni sfarsitul...



Nici nu trebuie sa fii credincios ca sa ai certitudinea ca, odata si-odata va veni sfârsitul . Daca esti agnostic sau ateu, esti cu atât mai convins ca Terra e un fir de praf într-o imensitate, ai idee cam cum s-ar fi putut forma Universul... si îti poti lesne imagina ca, asa cum a aparut, asa va si disparea .

Un credincios (dar nu unul crestin, care crede in Apocalipsa) mai degraba ar putea "spera" ca, daca asa vrea Divinitatea, pamântul si omenirea ar putea fi eterne...

Anyway, omenirea n-o sa crape la gramada in 2012...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

e vorba de 21.12.2012...dar n-o sa fie minic asa cum n-a fost prin 86, in 99, in 2000, anul trecut.....n-o sa stim cand o sa fie. Si asa e mai bine.

edit: ah, uitasem, eu atunci imi sarbatoresc buburuza, asa ca vreau distractie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui april
ah, uitasem, eu atunci imi sarbatoresc buburuza, asa ca vreau distractie

Pai atunci de ce nu crezi ca mayasii au dreptate?
Caci dupa distractie vei gasi cu certitudine casa rasturnata cu fundul in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

nap, m-am smecherit...facem la junior party house

Mergi la inceput