LMA!!! Bucurii de sept-oct 2006 (147)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

hellooo

Mey dar ce e cu restul fetelor care mai scriau de obicei? chiar asa busy sunteti?
Mephala, Eloise, Mamilili, Princess, Festina, Scumpik, Gabitzica, AlinaM...etc...

Azi vad ca nu a mai tusit deloc papusica noastra...am scapat repede vad.
Aseara dupa ce si-a facut somnul ala de frumusete de 2 ore s-a culcat pe la 1-2 noaptea. Am luat-o cu noi in pat ca altfel avea chef de joaca. daca o auzeati...ne-a cantat, i-a pomenit pe toti cunoscutii, prietenii-copii(inclusiv pe Lilina @company si pe Daria ), pe bunici,...se foia d ela un capat la altul al patului...si radea singura ca noi nu o bagam in seama
Ta-la-la..ni-ni-ni, hopa-sha...hopashica-asha...la-la-la, pi-pi-pi...ti-ti-ti, cu-cu-bau...si tot asa ca asta e repertoriul ei personal, apoi a luat-o cu cucuigogo (sau cock in engleza ) si cu gaina "babii"...2 bani-mani-mani (money-money adica)...moshu care ii "dadea na-na a cock"...si ne-a capiat de am adormit noi inaintea ei de cat ne-a cantat si povestit.

Acum a adormit pe la 11 jumate dar nu voia decat incaltata cu niste cizmulite d ela "tataie" si cu carticelele cu Fifi (am primit din tara un pachet cu lapte praf, mini-carticelele si niste cizmulite luate cadou de ziua ei de bunici)...abia am convins-o sa se urce in pat fara ele

Cu Roxana am vb azi la telefon...nu-i mai scriu si aici

Mexxa m-am tot gandit la voi ...cum mai este Sebi?

Va pup numai bine

---------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

La multi ani Mathias, Vladic, Luca, Vladimir Alexis si David Stefan!
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi, va dorim o copilarie fericita si o viata minunata, plina de realizari!

Lili, Anca, Cristina, felicitari dragi mamici! Aniversare frumoasa!


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Itzy, e tare scumpa Papusica ta!
Roxana, sper sa treaca repede perioada de crize a Dariei. Si Narcisa face, cand o apuca, eu ma fac ca ploua, ea vine sa ma impace... Si tot asa...
Eniko, s-ar putea sa-ti placa tortuletul, pacat ca se papa repede...
Lexi, musai sa incerc si eu tarta cum ai facut-o tu.


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Neata! Gata .

Hi hi Alina haioasa Ana. S-o fi gandit sa va adoarma repede sa isi faca de capdaca tot nu avea somn.

La multi ani ! sarbatoritilor de astazi. Mathias , Luca , David, Vlad , Vladimir Sa cresteti mari si voinici, sa le aduceti parintilor numai bucurii

1 Anisor2 Anisori
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Neata!!!
Eu sunt tare matinala se pare. Sunt treaza de la 5. Nu am mai putut sa adorm. Aseara Rares m-a chinuit o ora pana a adormit, l-a apucat aproape 10 jumatate. Am spus poezii, povesti, am cantat, am vb despre cresa de ce ii place si de ce nu ii place acolo, m-a pus sa il legan pe picioare, apoi sa il iau de gat, apoi iar pe picioare, apoi a vrut sa faca pis, dupa aceea caca si tot asa mai bine de o ora pana m-am enervat, m-am rastit la el si s-a linistit intr-un final si a adormit, dar pe mine m-au luat contractiile, mata mea a inceput foiala cand ma mai linistisem si iar m-au luat contractiile si asa s-a facut ora 2. Drept urmare sunt cheauna de somn.
Acum mi-am petrecut baiatul pana la autobuz (a plecat la cresa cu mamaie) am facut cumparaturi si direct in pat.
Nu puteam sa nu apar si eu pe aici sa urez La multi ani ! sarbatoritilor de astazi, cei 5 muschetari: Mathias , Luca , David, Vlad , Vladimir . Sa fiti fericiti si sa aveti o viata frumoasa plina de impliniri si bucurii.


Mamica lui Rares (15 oct 2006),

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Copill meu plage f mult noaptea in somn, asta de cand cu cresa. Sunt putin dezamagita ca inca nu s-a acomodat la cresa, nu ii place, sta singurel pe un scaun intr-un colt si asa il gasim cand ne ducem sa il luam, ingrijitoarele imi spun ca este f cuminte dar eu stiu ca de fapt e foarte trist. Cand il lasam dimineata nu mai plange cu lacrimi, doar maraie ca nu vrea la cresa si e extraordinar de trist, parca ne roaga din priviri sa nu il lasam acolo. Incercam sa il ducem cat mai tarziu si sa il luam cat mai devreme. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Sunt tare suparata. Desi mi se spune sa ma odihnesc cat pot, cat este acasa incerc sa imi petrec cat mai mult timp cu el, imi pare rau ca momentan nu il pot duce eu la cresa. Azi a plans cand a vazut ca se urca in autobuz fara mami, intindea manutele spre geam si ma striga si spunea vreau cu mami. Mi se rupe sufletul nu alta. Oare atat de greu este sa te imparti la doi copii?
Roxana te inteleg perfect cand spui ca te pierzi cu firea, e normal zic eu. Pitica ta cu siguranta e geloasa. Bine macar ca la cresa nu sufera. In ce priveste refuzul si noi suntem in plin proces de negare, orice este nu vreau, nu merge niciodata de mana, totdeauna pleaca in directia opusa celei care as vrea sa mergem, fuge de mine, nu il intereseaza daca plec de langa el. Intr-o zi l-am lasat in centrul orasului (pe unde nu sunt masini) si s-a departat vreo 20 de metri. Ma tot ascundeam sa nu ma vada dar nici nu s-a uitat inapoi macar, nu l-a interesat ca e singur. L=a optit un domn si l-a intrebat de vb iar el a scuipat (o alta forma de a se manifesta in ltima vreme daca il intreaba cineva de vb si nu vrea sa comunice scuipa), a plecat mai departe fara sa ii pese ca nu eram in campul lui vizual. Cand m-am dus sa il iau si a vazut ca ma apropii a luat-o la fuga. Uneori imi face figuri din astea si in cartier si are tendinta de a iesi in strada, atunci chiar ma enervez si il ating si eu ptr ca mereu ii explic ca nu are voie sa mearga singur, il sperii cu masinile dar degeaba. Are o atractie fantastica la strada. Asa ca se poate si mai rau din cate vezi.

Mamica lui Rares (15 oct 2006),

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Fetelor stiti ce fac eu de 2 zile.....citesc la odiseea noastra capitolele cand au venit bebelusii pe lume. M-a apucat melancolia

1 Anisor2 Anisori
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Fetelor, stiu ca e o faza si ca toti fac mai mult sau mai putin asa. dar, din pacate, la noi nu prea am timp sa astept sa se potoleasca. de fapt cam asta este solutia, sa nu-i acord atentie si se linisteste singura. dar cand stiu ca ma asteapta victor acasa sa manance, sau ca victor e imbracat sa iesim afara si ea e in crize, nu prea am timp sa astept sa se potoleasca. nu e ea vinovata, stiu, dar e greu de "deal-uit" (scuze, nu sunt snoaba, dar nu-mi vine repede in minte cum sa zic altfel) cu toate astea.


Tanima, daria facea niste crize imense cand o lasam la cresa. la noi a mers faza cu recompensa: ii promiteam ca-i dau bobo sau cioco cand o iau daca se joaca cu copiii si nu mai plange. si ii duceam de fiecare data un kinder milkshnitte sau altceva ce stiam ca-i place. plus ca acum se duce si o ia mama si merge cu autobuzul, iar ea n-a fost pana acum niciodata cu autobuzul. zici ca e cea mai frumoasa limuzina, asa face! daca ma duc eu s-o iau cu masina nu e deloc incantata, pe cand daca merge cu autobuzul e cea mai fericita.

Dragelor, ieri am vb cu Alina si Ana a fost asa dulce, imi tot zicea ce-a invatat ea in chineza. o dulcica, mi-e dor de voi!


www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?UV=570270057734_14229559713&collid=19502908113.42874477613.1222433395146&page=1&sort_order=0&navfolderid=0&folderid=0&ownerid=0" target="_blank">Daria&Victoras, ingerii mei
Roxana, mamica fericita de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Va multumesc fetelor de felicitari!

Sarbatoritul a mers la cresa si eu nu stiu de ce sa ma apuc sa termin toata treaba pana se intoarce, am 3 ore la dispozitie.

LA MULTI ANI MATHIAS, LUCA, VLADIMIR, DAVID STEFAN!

Roxana - si cu Vladut am ajuns intr-un impas la un moment dat din cauza crizelor. Nu mai puteam suporta. Pana cand o persoana tare inteleapta m-a indrumat spre o solutie, care mie mi s-a potrivit de minune. Sa ii accept furia, sa inteleg ca este normala si doar sa fiu langa el atunci cand se simte rau, pentru ca e evident ca in acele momente se simte rau, fie din cauza unor frustrari, ne-intelegerea lunii si a ordinii lucrurilor asa cum le vedem noi, gelozia, teama de a nu pierde pe mami, sau chiar dorinta de confirmare ca mami ii iubeste chiar si in acele momente de criza. Eu ii sunt alaturi atunci, cu bratele deschise gata sa-l primesc daca el isi doreste, daca nu vrea sa vina la mine, ii sunt aproape, si pana la urma tot in bratele mele se refugiaza. De cand i-am acceptat furia si am incercat sa fiu empatica, sa ma pun in locul lui, trecem amandoi mult mai usor prin crizele astea.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Roxana si noi avem recompense: in fiecare dimineata cand ajungem la cresa primim un jeleu cu ursulet. E super incantat si deja e un ritual. Cum intra pe curtea cresei cere printre maraituri jeleul. Plimbatul cu autobuzul este si ptr Rares o placere ca trecem pe langa gara si vedem trenul. Cu toate acestea, cum coboara din autobuz pana la cresa (mai este ceva de mers, cam 10 min) o tine tot o maraiala. Are o sticluta cu apa de carenu se desparte, il las cu ea in mana (pleaca cu ea in brate de acasa)si il gasesc la fel.

Mamica lui Rares (15 oct 2006),

Mergi la inceput