Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Stefany multumim hehe, intr-adevar e eroul meu mic! Se vede de pe acum ce bataios e el, si inca de cand era mic-mic. V-am zis, acolo la spital erau 4 camere. Si normal intri mai intai in prima camera, unde sunt cei mai mici apoi incet incet migrezi catre ultima unde sunt cei gata sa plece acasa. Al meu a sarit direct din prima in ultima, nu a mai trecut prin cele doua din mijloc, era cel mai mic din ultima camera. Nici macar nu a scazut un gram, cum scad toti copii in greutate, a luat constant.

Azi si-a descoperit vocea! M-a terminat de cap! In plus ii ies dintii si imi aduc aminte de colici De ieri incontinuu maraie saracul pana da in plans si isi musca pumnisorii! Of, dragul de el!

Gabita,Lori,Inais ce pui frumosi si rozatori Iasminuta pare destul de interesata de petitori

Alysh bafta la gasit un job bun! Eu la jobul actual ma cam plictisesc insa am hotarat sa stau pana fac si al doilea bebe pentru ca e program de 8 ore fix si pot sa mi-l fac cum vreau eu, adica pot incepe la 7 si sa termin la 3, la 3.30-4 as fi acasa cu bebele, imi mai ramane toata dupa-amiaza sa ne giugiulim. La alte pozitii, creste salariul dar si responsabilitatile si nu cred ca mai am mobilitatea asta. In plus, oricand imi pot lua liber si pot recupera cand vreau eu, intr-o sambata sau duminica. Plus ca e companie de asigurari si am un pachet bun de avantaje sociale, 3 saptamani de vacanta ceea ce in America de Nord e ceva.
In legatura cu banii de studii, aici e un sistem foarte fain, tu pui o suma si statul pune si el un x la suta din suma ta, pana la un anumit maxim. Deja am inceput sa cotizez. Pentru ca mi-e frica de banci am optat pentru o fundatie fara scop lucrativ, unde fondurile sunt garantate de stat si care e mai la adapost de fluctuatiile bursei. Si acuma ma felicit, avand in vedere criza actuala.
Si ce e fain e ca banii pot fi folositi oriunde in lume, deci daca il paleste dragostea de Romania si vrea sa studieze acolo, o sa poata folosi banii astia.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Ralu..pai da, a pus boticu ...ca sufeeam si m-a ajutat..faza e ca lui ii place laptele meu...si nush cum ...darii plac si urmarile ca din una dam in alta
am facu si eu montaj...nu-i asa hartistic ca al lui Doloress dar merge...

http://www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7506354&autoplay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ralu felicitari pentru voinicel! Si eu astept pana la 6 luni cu diversificarea, nu esti singura. Ieri am mai citit o carte, cea data de la spital, acolo chiar imi zice daca e prematur sa astept pana la 6 luni varsta corectata, deci pana la 8 luni! Ei, nici chiar asa, dar de la 6 luni incepem, nu mai devreme. Am aflat multe chestii cum ar fi ca radacinoasele contin nitrati care sunt greu procesati de un rinichi de bebe mai mic de 4 luni. Tot atac la rinichi da si proteina din carne care ar trebui introdusa numai de la 6 luni incolo. Cele mai safe sunt cerealele de orez la inceput si legumele de genul bostanel, cartof dulce. La inceput trebuie sa-i dai nu mai mult de 1-2 lingurite pentru ca risti apoi sa-i placa prea mult mancarica si refuza laptele. Ori laptele contine toate elementele nutritive de care are el nevoie, pe cand mancarica are numai cateva, ca nu-i poti da din prima de toate. In fine, sunt niste sfaturi de bun-simt, mi se pare mie.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ralu, si ieri si azi am fost la Roata mare, in Herastrau. Ina a facut azi prima excursie pina in Herastrau, ca altfel iesim doar eu si Lori cu baietii.

Si intr-adevar, Raducu a sorbit-o din priviri cu interes pe Iasminuta, profitand de faptul ca Robert dormea in papusoi si nu era interesat de eveniment


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Stefany nu merge linkul. Trebuie sa mergi la Share and pot online si apoi la Grab links and codes si apoi dai Continue cand iti apare formatul in care se va vedea si apoi ai linkuri la care poti da copy-paste. E putin complicat.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

ralu_t ai talent la scris mereu ma amuz citind ca la mine e mai mult cu cititul ca la scris nu sunt prea priceputa
marisor tudor al tau...vaz ca e fix cu o luna mai experimentat decat ilinca si eu ma gandeam sa incep diversificarea pe la 5 luni juma dar sa vedem ce zice si dr cand o veni la vaccinul de 4 luni.

azi am fost cu ilinca la masaj ca se pare ca are labutzele cam rigide si a urlat din gura de sarpe tot timpul cat am stat acolo...voi stiti cumva un kinetoterapeut care sa vina acasa?



http://tt.lilypie.com/dLTwp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

da piggy, stiu eu. o cheama ramona rosu, e instructor lamaze si pilates, ca profesie de baza e fiziokinetoterapeut. eu la ea am facut cusrsurile prenatale si datorita ei bebe inca primeste azi lapte de tztzi. din ce stiu eu vine acasa, la bebei, la mamici, se oferise sa vina acasa sa-mi tina fix cursul cu travaliul si expulzia pe care eu il ratasem din motive de internare in spital. a innebunit cand a auzit ca am nascut cu cezariana. e o tipa deosebita, iubeste mult copiii si se si pricepe la ce face. inclusiv la ingrijirea nounascutului, tehnici de alaptare,vine sa stea cu tine in timpul travaliului daca o rogi,blah blah, statuia io ridic la capitolul urmator basca ca are si tarife de bun simt.intra pe www.gimnastica-gravide.ro si gasesti nr. de tel. ii spui ca suni din partea ralucai, care a nascut cu tutunaru la elias si care a venit cand avea bebe o luna ca inca nu stia sa aseze corect copilul la sansi-i mai spui ca o pupam mult mult si ii suntem f recunoscatori, io si



RALU- de minune albastra Tudor 15.05.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetelor!

Nu am reusit sa citesc din urma decat un pic, mai am un capitol de recuperat...
Noi am fost plecati in week end la o manastire cu hramul Sfintei Paraschiva. E destul de departe cam 4-5 ore pe autostrada numai dus dar am plecat f devreme, la 4.30 dimineatza si ne-am intors in aceeasi zi. A fost tare fain, manastirea e intr-o zona de deal superba... Copacii aveau culorile toamnei deja. Stefana a stat la aer, i-a placut mult. De cand am venit doarme mai bine

Astazi am fost la doctor, trebuia sa facem vaccinul de 4 luni (la aproape 5 luni) dar doctora a zis sa il amanam pt ca e racita. Are 6.750kg, un pic mai mult decat dublu greutatii de la nastere.

Pediatra ne-a zis sa incepem sa ii dam cereale de orez, dimineatza si seara. Apoi sa incep sa ii dau fructe (piersici, banane, mere, pere- facute la abur si piure-in afara de banane), apoi legume portocalii (morcov, cartof dulce si dovleac) si abia apoi legume verzi pt ca astea baloneaza un pic. Cam asta e in linii mari.

Vreau sa va multumesc din suflet pt gandurile bune si pt sustinere

Gabitza, multzam pt vot!!!! Dar tu ai vazut ce miresici frumoase sunt acolo, eu nu cred ca am vreo sansa

No, ma duc sa mai citesc si revin!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput