Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Victor de Anto! Tot am zis ca intru la voi dincolo sa vad cand va petrecti...dar iaca uita baba

Saracuta Sonia...si pe noi ne chinuie maselele de jos si se trezeste exact cum povestesti tu ...

Matei a inceput sa manance carne...si pt ca tractul lui intestinal nu e obisnuit cu asemenea efort...adica sa si faca kk din carnea aia..i s-a lezat mucoasa si a iesit cu sange...a plans saracul de el, era atat de speriat, nu intelegea ce i se intampla! Cred ca se simtea atacat din spate pentru ca se uita in spate si fugea . Acum face ceva mai bine, dar tot se sperie cand ii vine sa faca.

Sanatate la strumfii bolnaviori

Simo mami de Matei
Poze noi

Pentru vot ma gasiti aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=21" target="_blank">si1 si si2
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Xerexe Succes in cautarea bonei. Imi pare rau ca te-a lasat bona asta asa din senin.

Musso sanatate multa.

Mamii eu n-am vazut poze, unde sa vad?

Eu duminica am fost la un targ de vechituri si am vazut o indianca cu copilul in combinezon, cu blana de iarna de la carut pusa peste, cu protectia de ploaie peste in conditiile in care eu eram in tricou. Mi-au dat lacrimile de mila copilului ala, nu m-am decis daca era adormit sau lesinat. Saracu.

Nico stai linisitita ca are timp sa recunoasca Alex literele. Eu mi-s mandra insa nu iti zic cata munca asta pentru ca astea sunt cerintele aici, citit seara de seara de catre el, invatat sunetele, asa ca lasa-l pe Alex sa isi traisca copilaria. Aici incep clasa intai la 5 ani de aia el e clasa a treia, plus stai 6 ore pe zi la scoala, iar seara lectii. Imi pare rau sa aud ca si tu treci prin lipsa suzetei=ma atasez de mama la somn, insa iti zic ca e spre binele ei, cu somnul o rezolvi tu.

O alta schimbare ce am facut-o eu e ca am mutat portita de fier de la scari la usa dormitorului ei, am verificat ca totul e safe in dormitor si urmatorul pas va fi sa o las seara sa se joace in camera daca asa are ea chef fara insa a avea acces la baie si la dormitorul lui Cosmin. Astfel incat sa se poata da jos din pat daca se trezeste si sa invete ca nu e in inchisoare in pat si poate asa isi va iubi patul.

Oricum aseara a adormit fara lacrimi, ii dau biberonul, sting lumina si ma asez pe la picioarele ei si nu o bag in seama. A baut tot, s-a mai fatait putin si apoi a adorimit fara probleme. Diseara voi sta pe jos si cand se va obisnui asa imi voi face iesirea din dormitor dupa ce ii dau bibe. SI uite asa fara traume sper sa reusesc.

Anto La multi multi ani lui Victor. Pupici multi pt el. Si pt tine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Nu am timp dar mi-ati atras atentia cu aerosolii si ma gandesc ca pot povesti si pot fi de ajutor.
Noi am facut aerosoli cu 4 tipuri de substante dar si cu ser fiziologic simplu, aerosol chior cum ii zic eu. Stiu ca la bebelusi nu se poate da decat adrenalina. La bebelusii mai mari daca doctorul considera ca sunt modificari la nivelul bronhiilor si se asimileaza cu o criza de bronsiolita se poate administra ventonlin in criza chiar la 15 minute cu o faza de intretinere de 3-5 zile dupa criza. Flixotide se da in faza de intretinere a bronsiolitei, are steroizi/corticoizi si pare cea mai periculoasa din punct de vedere a impactului dar la Dodo nici macar impactul nu a fost cel dorit. Apoi daca mucii sunt grosi si nu se pot elimina, se mai pot face aerosoli cu ACC (asimilat fluimucilului granule). Ca observatie clara, eu vad acest aerosoli ca fiind buni pe un sistem respiratoriu modificat, ori daca se sesizeaza ceva la nivelul bronhiilor sau ceva sunete ciudate in plamani. Atata timp cat doctorul nu le recomanda, nu vad de ce sa agitati copilul. Posibil ca unii doctori sa nu stie nimic de acest gen de aerosoli, stiu ca am mai vorbit cu o mamica din Iasi care la fel imi spunea ca doctorul nu stie dozajele la aerosoli.

Atata timp cat copilul are un simplu "guturai" incercati caile normale de ajutor, curatat/aspirat nasul, ceva picaturi (eu folosesc pivalone) si colargol. Si rabdare multa, va fi mai greu pentru mamici si pentru copii dar in 10-12 zile trece. Daca observati o repiratie mult accelerata, sau tiraj (genul in care cosul pieptului se adanceste mult in respiratie), fuga cu copilul la doctor, posibil sa fie criza de bronsiolita. Eu nici la tuse nu dau nimic, Dodo este si mai dificil in sensul ca imi vomita medicamentele asa ca nu ma mai chinui sa incerc alte si alte tratamente ca arunc banii pe fereastra si nici nu il ajuta. De asemenea in criza eu ii dau Zyrtec, in faza de intretinere Aerius, ca antihistaminic, doctorul ne-a explicat ca in raceli, in speta astea cronice pe care le face Dodo creste fondul alergic si mareste mucoasa si ma trezesc cu tone de muci de care nu scap.

Sambata scapasem si noi ne muci, de ieri am luat-o de la capat in schimb are o respiratie mult mai buna ca ritmicitate si de maine incepe tratamentul cu singulair, in prima faza pentru 12 luni apoi mai vedem. In paralel suntem in ziua 14/40 din tratamentul homeopat.

Si noi ne luptam cu 2 masele rebele dar nu asta e motivul pentru care Dodo de aproape 1 saptamana e frate de cruce cu Filip a lui Andicu si se trezeste noapte si ne arata directia cu degetul, in sufragerie, in bucatarie, inapoi in dormitor si nu vrea sa adoarma neam. Ieri ma durea mijlocul si nu intelegeam de ce, am tinut copilul in brate in ultima saptamana cat nu l-am tinut intr-un an si 3 luni. Si nu depasim 10 kile, acum 3 saptamani avea 9.600 dar eu zic ca a slabit vizibil si l-as situa undeva pe la 9 kile. La inaltime insa mi se pare inaltut! Cam atat si inapoi la munca!

Si ma scuzati daca v-am deranjat

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jadi

Si ma scuzati daca v-am deranjat

Deni & Vlad & Tudor


Mai deranjeaza-ne. Succes la plimbari nocturne.

Simo pupici lui Matei si succes la adaptat la kk.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

simo, imi pare rau de problemele voastre. sa inteleg ca Matei face la olita????????? eu pe Andrei nu l-am pus niciodata. oare ar fi cazul sa incerc???

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Anto si noi patim la fel cu Sophie si tot niste maselute cred ca sunt de vina. Azi noapte s-a trezit urland si nu-i trecea cu nimic, a trebuit sa ne plimbam cu ea prin camera si daca indrazneam sa ne asezam circul reincepea cu acelasi elan. Ciudat ca i-am dat un biscuite,am aprins lumina si am lasat-o pe jos si in 5 minute era fresh ca o roza....ceea ce nu pot zice despre mine azi ca simt ca-mi bubuie capul.
Ciar nu stiu daca am dormit 4 ore in totatl.

Multumim frumos ca va ganditi la noi si va bucurati pt noi si bb2




Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

simo, imi pare rau de problemele voastre. sa inteleg ca Matei face la olita????????? eu pe Andrei nu l-am pus niciodata. oare ar fi cazul sa incerc???

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!





Eu il pun dimineata numai pe olita...plus ca mi-e frica sa-l pun la caca in conditiile astea...ma tem de un prolaps, si cred ca i s-ar imprima frica de olita...si plus ca o ia la fuga cand face caca din asta..ti-l imaginezi?

Eu il dezbrac si-i aduc piciorusele la piept in situatia asta noua...tin minte cand incepusera copilasii sa faca mai tare ca asa procedau mamicile.

Simo mami de Matei
Poze noi

Pentru vot ma gasiti aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=21" target="_blank">si1 si si2
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

poate ar trebui sa-i cumpar si eu o olita, macar asa sa familiarizeze cu ea........oricum andrei face caca de 3 ori pe zi, si nu la ore fixe!cum naiba sa stiu cand sa-l pun.
si mai vroiam sa te intreb ce specializare in medicina are sotul tau?????deh' curiozitatea nu-mi da pace.......

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

specialitate...student [:d]..mai are 2 ani. Va face cardio, si sunt sigura ca va putea sa aleaga asta pt ca e primul pe an

Simo mami de Matei
Poze noi

Pentru vot ma gasiti aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=21" target="_blank">si1 si si2
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

anto,multumesc frumos.
jadi,multumesc de informatii,sunt super utile,mihnea a avut o bronsiolita,cred ca asa se numea,cert e ca se auzea un tiuit,dr spune ca weezing(cred ca n-am scris corect) si atunci ne-a dat antibiotic,ventolin si ketof...stiam de la sot de ventolin ptr ca are astm bronsic...acum,mihnea tuseste o data,de doua ori,rupe si acum a invatat sa inghita caci pana sambata se ineca...nu aud in piept tiuit,mai aud inainte sa tuseasca ca un horcait...acum,te-as ruga sa -mi spui daca tb aerosolii astia caci,sincera sa fiu,mi-e aproape imposibil sa iau aparatul, din motive financiare,plus ca mi-e ca ma duc la dr si nu stie ce sa-mi dea ca sa functioneze..oricum merg la dr maine,vb si de aerosoli,dar prevad niste antibiotic sa scapam mai repede desi eu sunt convinsa ca nu trebuie.
mychidutza,eu stiam ca ei isi pot controla sfincterul dupa 1.6-1.8,ca pana atunci nu prea realizeaza ce se intampla...e nu i-am luat olita,planuiesc prin februarie,tot asa ca sa-l imprietenesc

Mergi la inceput