FIV 195

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexamary spune:

buna,
fetelor, sotul meu avea un nr mic de spermatozoizi 600.000
iar acum pe fisa care ne-a dat-o dupa ce am facut FIV-UL scria 3 mil nu ne venea sa credem
si vroiam sa va zic ce a luat si cred ca a dat randament
Ulei de Somon Omega 3 de la Doppel Herz 2 luni - ii fusesera prescrise pt colesterol mare , dar se pare ca au folosit si la altceva
a mai luat branca ursului
si vit E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

BiancaB si a iesit testul pozitiv chiar si facut cu o zi inainte de recomandarea medicului?Dar iti amintesti cumva la cate zile de la Et l-ai facut?Caci eu avui Et pe 5 oct i ei vor test pe 14,ceea cei la 9 zile e la Et doar.Sau o fi mai devreme pentru ca am transferat blastocisti?O fi asta motivul,.....Deci esti la jumattea sarcinii.Bravo si sa fie totul bine pana la capat!Sa dea domnul sa mi se repete norocul de la prima incercare!Azi m-am trezit tare bucuroasa.O fi semn bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Ioana multumim de capitol, sa fie plin de gravidute noi!

Luca Luca cat de mult se preocupa medicii pentru voi, pacat ca nu peste tot e la fel. Esti in maini bune, data viitoare va fi bine pana la capat.

Nusy...2 semne....deci gemeni. Pumnii stransi pentru voi.

Delia, AlexaMary va tin pumnii sa veniti cu vesti duble!

Antosit esti pe val!!!! Sa fie cu noroc si ochisori!

Kittyke 36saptamani, cum a trecut timpul...Nastere usoara si bebelusi perfecti

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Iacata dieta primita de la nutritionist. Sper din suflet ca aveti optiunea "grill" la cuptor, e indispensabil. Succes mult, nu e foarte greu, chiar nu infometeaza. Va spun peste vreo 9 zile ce efect final a avut la mine, deocamdata sunt multumita.

Regim proteinic, recomandat inainte de FIV

Reguli generale :
- alcoolul este strict interzis pe durata celor 14 zile ;
- zaharul de sinteza (zaharina) este autorizat in cafea ;
- sarea - de redus la maximum ;
- salata cu cat mai putine grasimi posibil – totusi, este tolerat un sos « allégé » (« light » ? « lejer » ? cum se cheama in Ro ? se gaseste in comert, dar uitati-va la nr. de calorii si de grasimi indicat pe eticheta – sunt mari diferente) ; ierburile aromatice in salata sunt acceptate ;
- apa cat mai multa, minimum 1,5 l/zi.
- cina trebuie luata inainte de orele 19:00 ;
- regimul se tine timp de 14 zile, dupa care se reia o alimentatie normala, fara restrictii, dar si fara indopare haotica ; in principiu, kilogramele nu ar trebui sa se intoarca.


Ziua 1
Mic dejun : cafea (eventual, cu zaharina)
Pranz : doua oua fierte, spanac fara sare, eventual cu ierburi aromatice (fara limita cantitativa)
Cina : carne de curcan/pui la gratar (de dimensiunea unui steack mediu) + salata verde si telina (fara limita cantitativa)

Ziua 2
Mic dejun : cafea si un croissant mic (atentie, fara ciocolata!, in Fr, croissantul nu e niciodata umplut cu cioco, ala e « pain au chocolat »)
Pranz : carne de curcan/pui la gratar (de dimensiunea unui steack mediu) + salata verde si fructe (fara limita cantitativa)
Cina : sunca/jambon (fara limita cantitativa)

Ziua 3
Mic dejun : cafea
Pranz: doua oua fierte, salata verde si rosii (fara limita cantitativa)
Cina : carne de curcan/pui la gratar (de dimensiunea unui steack mediu) + jambon si salata verde (fara limita cantitativa)


Ziua 4
Mic dejun : cafea si un croissant mic (fara ciocolata)
Pranz : un ou fiert, morcovi (preferabil cruzi, se accepta si fierti, dar prin fierbere pierd din fibre), 1 bucata medie de branza (aici e mentionat branza « gruyère », dar e ok orice branza mai lejera)
Cina : fructe (fara limita cantitativa), un iaurt (nu neaparat dietetic)

Ziua 5
Mic dejun : cafea, morcovi rasi stropiti cu lamaie (de respectat)
Pranz : peste la gratar, cu ierburi aromatice, doua rosii
Cina : carne de curcan/pui la gratar (de dimensiunea unui steack mediu) + salata verde (fara limita cantitativa)

Ziua 6
Mic dejun : cafea si un croissant mic (fara ciocolata)
Pranz : carne de curcan/pui la gratar (fara limita cantitativa)
Cina : doua oua fierte, morcovi (preferabil cruzi, se accepta si fierti, dar prin fierbere pierd din fibre), salata verde si telina (fara limita cantitativa)

Ziua 7
Mic dejun : ceai negru sau de plante, cu lamaie (eventual, cu zaharina)
Pranz : carne de curcan/pui la gratar (de dimensiunea unui steack mediu) + fructe (fara limita cantitativa)
Cina : mancati in cantitati rezonabile ceea ce va pofteste inimioara (dar nu alcool!)

Ziua 8
Se reia meniul de la Ziua 1. A nu se continua mai mult de Ziua 14.



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Buna fetelor
Va rog daca ma puteti ajuta, am ramas cu 9 fiole de puregon 100 si 6 fiole de 50 ui de la ultimul fiv facut , daca aveti nevoie de puregon sa stiti ca il dau cu 5 % reducere fata de preturile afisate asa cum e la farmaciile mari.
Va rog frumos cine are nevoie sa ma contacteze pe pm.
O seara placuta.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

LUCA[/red[red]]MULTUMIM PT REGIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Delia21 cu placere! Multa bafta la test, mai ai putin si sigur va fi unul pozitiv, dupa starile tale!
Blanche25
LucaLuca multumim de reteta!

Si eu dupa FIV-ul trecut m-am ingrasat cu vreo 5 kg. si nu ma simteam bine deloc. Si mi-am facut singura un regim foarte apropiat de cel scris de Luca Luca, adica bazat pe carne fiarta / fripta, salate de legume, fructe, oua fierte tari si iaurturi de 0.1 grasime cu Bifidus. Iar acum dupa o luna de cand am inceput regimul am dat jos toate kg. in plus. Iar apa beau foarte multa, cred ca 3 litri pe zi, sunt chiar anormala. Am mai adaugat si cereale integrale in iaurt dimineata si seara si am scapat si de constipatie, ceea ce pentru mine a fost mai mereu o problema.

Si soarele va zambi de dragul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:


Buna fetelor!
Ma primiti si pe mine?
In primul rand, multa bafta, fetelor care asteapta rezultatele!
Multa bafta celor care sunt in focuri!

Nici nu stiu cu ce sa incep, pe scurt, trebuie sa facem fiv+icsi cat mai repede si asta deoarece,sotul are azoospermie( o,5) si eu am uter fibromatos, anul trecut in mai, am facut miomectomie, si acum mi-au aparut iar mici noduli fibromatosi . Sincer, nici nu stiu cu se mananca fiv-ul. Am o 1000 de intrebari in cap, imi vine sa plang, ca nu stiu incotro sa o apuc Am citit in mare la sub Fiv si ne-am hotarat sa facem fiv la Gynera cu dr Dracea.
Puteti sa-mi raspundeti si mie la intrebari, va rog?
Despre schema de tratament, am citit la fiv 194, pe mine ma intreseaza pasii care-i ii avem de urmat pana la la inhibare?
Sun intai ptr programare?
Ce analize trebuiesc facute?
Le pot face in Constanta?
Trebuie sa fac HSG si Histeroscopie?
Cand facem biopsia?
Sper din suflet sa aveti rabdare , sa-mi raspundeti!
Revin mai tarziu, acum merg sa ma linistesc un pic!

Pup toate fetele!!!!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Fetelor, Aniast72, o veche si draga aspiranta la a doua sarcina acum, are mare nevoie de GRAVIBINON!!! Daca aveti sau stiti prin ce tari se mai gaseste, va rog mult sa-mi dati PM! Multumesc!

Andrada 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Salutare tuturor!

Am reusit sa ajung azi la eco la prof. Marinescu si spre bucuria mea totul e ok si mi-a dat unda verde sa ma pregatesc de start.Azi sunt ziua 26,astept cm si din ziua 2 ( dimineata FSH, estradiol,apoi sms la dr. Cocei cu rezultatele) fac protocolul scurt; acelasi tratament ca si data trecuta,adica 1/2 diphe in zi 2 de cm si din zi 3 de cm dimineata 1/2 diphe si seara 200 UI puregon pen,asta pana in zi 8 de cm - zi 6 de stimulare cand voi face estradiolul ( cu taxa de urgenta la BIOS) si prima eco,dupa care vor decide daca adauga menogonul si cresc, scad sau raman cu aceeasi doza de puregon pana la final.Sper din suflet sa fie bine.Am vorbit si cu dr. Cocei care se va ocupa de mine si de embrionasii nostri,am cumparat si medicamentele asa ca nu-mi mai ramane decat sa astept sosirea rosiaticilor nenorociti pe care sper sa nu-i mai vad vreo 9 luni dupa aceea!

Era o nebunie la Giulesti.Plin de lume,plin de punctii si ET-uri.Am tras cu urechea si sa stiti ca pregnyl nu mai au ( eu mi-am cumparat acum vreo saptamana de la Giuly).Insa au duphe, puregon pen,menopur.

Tin pumnii tuturor celor in "sesiunea de toamna"!!!

Andrada stiu de la Catalina2307 ca se gaseste in Pakistan,ea de acolo si-a facut rost.In alta parte nu stiu sa se mai gaseasca....,dar progesteron injectabil + estradiol nu poate lua?



Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput