Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

La Multe Lunitze bebeilor nascuti intr-o zi de 9!

http://tt.lilypie.com/dLTwp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaurn spune:

'Neata! Ce daca-i la pranz?
Doarme bebe, am de lucru cat China, da' n-am chef. Asa ca stau pe forum.Pana se trezeste bebe sau pana vine cheful.Cred ca prima varianta e cea mai probabila.
Laura si Simona multa sanatate tatalui vostru. Sa se termine cu bine operatia maine.
Vazut poze de Gabitzam,Ralu_t, Simonacip, Jozsaerika si filmulet de Getutza pt copilasi frumosi, frumosi.
Andreap tare rau imi pare pt peripetiile cu Sara. Sa speram ca trec repede si mucii si durerile de burtica cu ei.
Luminel bine ai revenit! Cristiana apare intr-unul din colajele din mai, nu mai stiu in care. Daca preferi o alta poza, scrie link-ul si o modific cu placere.
Getutza ma ingrozesc sa aud de furuncul la bb. Eu am avut cativa ani in care faceam furunculi la greu, pana cand un dermatolog bun mi-a facut o serie de injectii aduse din Germania (era pe vremea odiosului)si de atinci n-am mai facut nici unul. Adica de prin '95-'96. Nu ti-e frica sa-i dai punga lui Bogdanel sa se joace? Mie mi-e frica sa nu se sufoce cu ea, asa ca ii dau un ambalaj gol de la servetele umede, ca ala nu si-l poate baga pe cap.Si fosneste asa "frumooos"
Miss nu vreau sa te sperii, dar asa a patit-o si Flavia. De pe la 3 luni parca, Stefania i s-a trezit noaptea tot din doua in doua ore si cam la fel face si acum. Vestea buna e ca ea s-a obisnuit.Ce o sa facem cand or incepe piticii sa se tarasca? E simplu. Paturica pe jos (preferabil langa computer sa putem sta pe forum), bb imbracat putintel mai gros daca este cazul si n-au decat sa plece la plimbare.
Puputi bine ai venit in Romanica.
Jozsaerika am salvat o poza sa va pun in colaj. O sa incerc sa rezolv azi.
Simona i-am comparat pe cei doi frumosi ai tai. Sa stii ca sunt leit. David parca era o idee mai slabut, sau poate pozitia. In rest mie mi se pare ca sunt identici. 'Da stiu ca au niste ooooochi...
Inais Dragos papa la o masa 6 masuri cu 180 ml apa. Ies cam 200ml lapte. Uneori mai lasa o inghititura, doua, dar mai rar. Buna ideea cu schema de diversificare.
Ylari tocmai de aceea am inceput cu morcovul. D-na dr. mi-a spus ca pot incepe cu ce vreau, dar ea imi recomanda zarzavatul mai intai, ca sa se obisnuiasca cu el inainte de a da de gustul fructelor. Fructele le accepta toti copii, dar zarzavatul nefiind atat de gustos... Eu am inceput diversificarea de o sapt jumate, cu supica (morcov, patrunjel, telina, pastarnac,cartof, dovlecel, ceapa-doua foite, ardei gras-o feliuta) in care am pasat doua zile numai morcovul, apoi le-am adaugat incet pe celelalte, fara ceapa si ardei. Lui Dragos ii place. De ieri i-am introdus si marul, care evident ca-i place mai mult.

Si nu in ultimul rand

Sara(Alina_anto), Mara(Cleo),Patrick(Jackie), Eric(Jady), Robert(Lorich),Amelia(Melly)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Robert

Mara

Sara-Maria

Patrick Nicolas

Eric-Daniel

Amelia Gabriela

Sa fiti fericiti, sanatosi si voiosi si sa va bucurati zi de zi parintii!!






mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuta-maria spune:

eu i-au in calcul cata apa pun, nu ce iese la final.

vroiam sa va intreb daca la voi ragaie dupa fiecare masa? la mine de exemplu daca adoarme nu mai garaie si se cam intampla des la masa, fiind un puturos. care este explicatia pt care bebelusi trebuie sa ragaie dupa fiecare masa. daca stie careva sa-mi spuna si mie. mersi


aaa si voiam sa va mai intreb daca e bine sa-l las sa stea in fundulet macar putin? voi ce stiti? eu stiu ca e bine la 6 luni, dar el se pare ca tot vrea sa se ridice http://picasaweb.google.com/ihapenciuc/3Lunisoare#5255074841712847426

http://picasaweb.google.ro/ihapenciuc/VladutzCocutzRachetutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuta-maria spune:

aaa si de la noi la multi ani pt toti bebei sarbatoriti

gata iesim si noi afara

http://picasaweb.google.ro/ihapenciuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaurn spune:

piggy nu vrei si tu o poza in colaj? Trimite un link daca da.
anuta-maria Dragos abia face 4 luni poimaine si vrea sa stea tot in fund. Il mai pun, dar il tin eu de la subrat, in asa fel incat sa nu-si lase toata greutatea pe coloana. de fapt il pacalesc. La fel cu statul in picioare. O pozitie care ii place tare mult este sa stea pe burta mea, cu picioarele atarnand printre picioarele mele in asa fel incat sa atinga patul. Sper ca intelegeti ce vreau sa zic. Se ridica in maini si impinge de zor cu picioarele ca si cand ar face un soi de genoflexiuni. E cu gura pana la urechi. Mie pediatra mi-a zis sa-l las sa faca ce vrea (sa stea in fund, in picioare, etc) daca poate, dar sa nu-l fortez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

cu peripetiile mele am si uitat de sarbatoriti:Sara,Mara,Patrick,Eric,Robert si Amelia.Sa cresteti,mari,sanatosi si voiosi
Deci vad ca mai e cineva cu bolboroseli la burtica..a mea zici ca-u vulcan,asa se aude..dar deocamdata nu se plange.eu tot cred ca din cauza mea are ceva si e ala burta;pe langa durerile de burta am inceput sa 'bolborosesc' si eu si parca sunt si un pic deranjata la stomac.in concluzie trec pe Smecta(parca spuneati ca menta scade lactatia??????)am vb cu o prietena,cica e un fel de epidemie de enterocolite...si exista un medicamnet super,entero-lactic,ceva in genul asta.il incerc si eu
La noi parca e saptamana neagra:am descoperit la Sara si o pata rosie la ochisorul drept,ca un vas de sange spart...sa nu-mi tihneasca si mie saptamana asta cand am ajutoare
mai vb pe seara,iesim pe afara ca e tare frumos

BOTEZ SARA
POZE NOI NOUTZE
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

andreap, colicile la 4 luni sunt oribile, am trecut si noi prin asta. tehnica descrisa de leloo e ok, dar poti sa faci ca la genoflexiuni,
indoi, indrepti picioarele. Sebastian a tacut imediat, dupa aia au inceput gazele si gata. Dar tot asa, cerut in brate, urlat, adormit, pus jos, si de la capat.
Eu ii promiteam ca il tin in brate si dormim asa si dupa ce nu mai puteam si il puneam jos plangea. Va doresc sa treaca.
Leeloo eu nu stiam ca branzica tb la masa de dupa amiaza. DE ce? Eu ii dau cu fructele. E vreo problema?
Apropo noi facem greva cu laptele, si nu bea cat tb. Doctorul mi-a zis sa nu imi fac griji, poate sa o tina asa si 2-3 saptamani.
Laura, Simona bafta pentru taticul tau, tinem pumnisorii.
La Multi Ani pt Robertel de Lori, SARA-MARIA de alina anto, potoroasa draga MARA pui de Cleo78, PATRICK NICOLAS de Jackie, ERIC-DANIEL de jady,
AMELIA GABRIELA al lui Melly23.
anuta- maria, Sebastian sta in fundulet cam de la 4 luni jumate. Adica din momentul in care tinut de manute a vrut sa se ridice. Acuma, nu intelege ca sta asa toata ziua, dar
il mai ridic, il mai pun jos, acum nu mai vrea jos, se ridica singurel daca are de unde sa se prinda.
Medicul mi-a zis sa il las. El e un pic mai maricel decat varsta asa ca nu e o pb. Daca copilul vrea sa se ridice tb sa il lasi. Nu inseamna sa il suprasoliciti.
Al meu ar vrea sa se ridice in picioare, acum daca il tin de manute se propteste in talpi ca sa se ridice cu totul.
Evident nu il las, il mai ridic sa atinga cu piciorusele dar numai daca face scandal.
Imediat se linisteste.
Noi tot cu muci, dar mai bine.Sper sa treaca.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaurn spune:

Am adaugat-o la colajul Mai2 si pe Beatrice de Jozsaerika.
Vedeti aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Anca, si eu ma ingrozesc cand il vad tot timupl, dar lasa ca va trece el, si sper altii sa nu faca... o fi avand sangele mai infectios, ce sa fac..... cat despre punguta, stau tot timpul langa el cand io dau, el e super incantat la pungi, pungute, pampersi (nu murdari ), hainute dea lui si dea noastre, patura, plapuma, orice nui jucarie .. si de jucarii e incantat dar nu asa ca de pungi... i mai dau si eu alea de la servetele, de fapt de cutia de pampers e cel mai incantat, cand o vede se intinde dupa ea de numa, tot e topit dupa ea.... si dc il pun pe burtica isi lasa capu in jos, se arcuieste cu curu in sus (a se citi isi face avant) si apoi se arunca in fata dupa ea (uneori mai merge si in spate, dar daca atre sprijin la picioruse, eu uneori mai ii ofer sprijin adica moi ) si o ajunge.... dar punga de la servetele si altele (hartii, plicuri) nu prea imi place sa i le dau ca au colturi si se poate zgaria urat cu ele... de fapt sa si zgariat de multe ori...
Eu lapticul il fac asa: masor intai apa, o incalzesc, sau invers, si apoi pun laptele praf... asa mi se pare ca srie si pe cutie, apa sa fie 180 ml, sau 150 sau sau.... etc... deci apa trebuie sa fie aceea cantitate, nu lapticul gata facut.... eu una asa procedez...
A, si mai vroiam sa va intreb... eu cand i fac fructele si legumele de regula imi ramane si pe inca 2 zile... si eu le pun in borcanase si in frigider (nu congelator) si i le dau a doua zi, respectiv a treia zi maxim... intrebarea mea este: voi cu ce incalziti borcamesele (ca banuiesc ca si voi faceti la fel, ca sa faci o singura portie iti trebuie nici un cartof, morcov... poate juamte sau nici atat in functie de dimensiunile legumelor...) ?? eu le incalzesc la microunde dar am mustrari de constiinta din cauza asta... microundele nu sunt bune si punct... oricat de mic ar fi ne-bunul ala...

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Pentru ca oamenii rai sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic (Edmund Purke)

Mergi la inceput