Pregatire pentru ecografie: cum?

Pregatire pentru ecografie: cum? | Autor: Alynutza

Link direct la acest mesaj

Buna.
Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Urmeaza sa merg la un control ginecologic (de rutina) si nu stiu daca ar trebui sa solicit ecografie abdominala sau ecografie intravaginala. Care ar fi mai relevanta?
In plus, ceea ce nu stiu este daca si la ecografia intravaginala trebuie mers cu vezica plina, la fel ca la cea abdominala (pana acum am facut doar ecografii abdominale).

Multumesc.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Servus Alina,

Mie de obicei mi-a sugerat dr ginecolog ce tip de ecografie ar trebui, in functie de ce vroia el sa vada mai bine.

La ecografia intravaginala trebuie sa ai vezica goala, oricum banuiesc ca exista toaleta la cabinetul la care te duci, asa ca daca iti va face ecografie de tipul asta, vei urina inainte de asta.

Toate cele bune,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Multumesc Anka.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eco intravaginal e mai relevanta.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cred ca medicul ar trebui sa decida asta, nu?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Normal medicul decide ce fel de ecografie iti trebuie...vaginala...abdomen....dar daca tu mergi la un medic oarecare.....poti alege tu ce fel de eco vrei. La cate ecografii am facut.....iti pot spune ca la eco vaginala....medicul vede mult mai bine anumite chestii...de exemplu eu mergeam ptr a vedea starea chisturilor......si mergeam imediat dupa menstra si faceam vaginal. La vaginal trebuie vezica goala.






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput