Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (198)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Azi am fost la revizia de 1 an (fara 1 zi):
- greutate: 9,2
- inaltime: 75,1
- CC: 47,2

Datele sunt excelente a zis asistenta. Creste frumos si i-a zambit tot timpul, ceea ce a facut-o fericita. La vaccin (penta) s-a incordat doar cand l-am imobilizat si a protestat cand a bagat acul, apoi a trecut. Sper sa nu apara febra, ca ultima data a facut febra de la vaccin. Ne-a avertizat asistenta ca poate fi plangacios si somnoros pe seara si ca s-ar putea sa nu manance catva timp.
S-a jucat tare frumos cu o masina la cabinet si a distrat-o pe asistenta, ca face ca un motor (trrr-brrr) la orice masinarie (aspirator, mixer, autoturism). Drept pentru care ii spun uneori PITICUL CU MOTOR.
Luna viitoare avem programare la Dental nurse, sa-l verifice la dinti. Tare-s curioasa despre ce e vorba! Abia la 1,5 ani ne mai ducem la control, la medic si atunci avem si vaccinul ROR.


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
Yaia a scris..
trimite sacosa..


trimit mai Yaio, trimit.. sper insa sa fie mai norocoasa decat gogosile alea.. si sa gaseasca drumul inapoi...
Sau, si mai bine, sa le gaseasca si pe ele (gogosile) pe drum.. ca tare le-o fi rau singure pe lume

ai taiat si mot? a ales de pe tava? Sau v-ati rezumat la mancat si baut?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Roxana, ca veni vorba de atomici: nepotelul meu cel mic, Andrei, care acum are 4 ani si jumatate, era la serbare, alaturi de ceilalti copii, alinitati pe 'scena', in picioare, asteptand ceva (nu mai tin minte ce, sa fie educatoarele gata sau cine stie). Si toti stateau in picioare frumos, asteptand, iar Andrei, pentru ca se plictisea, sarea cand intr-un picior, cand in celalalt. Nimeni altcineva nu facea nimic, in afara de el. Sora-mea, 'din plublic', ii tot facea semne sa stea cuminte, dar iti dai seama ca facea semne degeaba. Mie nu mi s-a parut nimic iesit din comun si nici nu mi s-a parut ca a facut o obraznicie. Doar ca el are multa energie si se plictiseste mai repede decat alti copii.
Personal prefer acesti copii super-activi celor foarte timizi si retrasi. Dar asta e doar o preferinta personala. Sora-mea ar fi preferat ca fiu-su sa fie exact ca ceilalti copii!



Yaia, uite eu posed un copil de genul sta, care nu sta locului, si care as fi vrut sa am un copil mai putin, asa, energic.
Ca, sincera sa fiu, ma ia cu fiori de cate ori primesc reclamatii de la gradi, ca nu sta locului la lectii, ca ii deranjeaza pe ceilalti copii, ca nu asculta educatoare. Zilnic, de dimineata inainte de gradi discutam, sa fie cuminte, sa le asculte pe doamnele, dupa aceea o saptamana nu am treaba, cum uit sa-i aduc aminte de toate astea, cum incepe-ba iarasi s-a zbantuit, ba iarasi nu a vrut sa faca ceva..etc.
Prisi, stie ce zic, ca l-a cunoscut pe domnisorul meu, a avut ocazia sa vada copil energic.


Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

multumesc mult fetelor.sincer de abia astept sa o vad sanatoasa,fara dureri, sa mearga si ea bine,fara a schiopata..
sa stiti ca ma gandeam si eu la ce faceam anul trecut pe vremea asta.taman intrasem in prenatal si il creieream pe lemnete ca nu mai nasc o data.imi faceam planuri,aranjam camera lui bb in are nu a stat decat 2 luni,faceam cumparaturi la greu si il asteptam pe andrei cu mare nerabdare.si mai aveam 2 zile pana la inducere.
chiar ma gandeam cum trece tipul asta.nici nu stiu cand a trecut anul asta.stiu ca a fost cel mai frumos din viata mea.sau cum zice sotul meu;primul dintre cei mai frumosi.
referitor la laptele formula si eu dupa nan3 trec pe nan junior 1 plus.si pana la 2 ani ii dau asa.apoi mai vedem in functie de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina
trimit mai Yaio, trimit.. sper insa sa fie mai norocoasa decat gogosile alea.. si sa gaseasca drumul inapoi...
Sau, si mai bine, sa le gaseasca si pe ele (gogosile) pe drum.. ca tare le-o fi rau singure pe lume

ai taiat si mot? a ales de pe tava? Sau v-ati rezumat la mancat si baut?


Eu zic sa-i dam in judecata pe aia de la DHL ca sigur au mancat gogosile de n-au ajuns la tine!

Motul i l-am taiat lui tudor de Paste, cand am fost in tara, ca acolo e nasa si stiam ca nu o sa ne intalnim la 1 an ai feciorului. Plus ca mai voiam si sa-l tundem peste vara, ca transpira rau. Asa ca e de-motat de mult timp.
De pe tava la vremea respectiva a ales banii, cartea si la sfarsit tava cu totul. Nasa-su a zis ca e bine, o sa aiba bani, o sa citeasca si o sa serveasca pe altii... numai chelner sa nu se faca!
Sambata ne-am rezumat doar la mancat si baut...si ceva plans la tort, ca am facut prostia sa dam copiilor mai marisori fluiere din alea cu hartie ce se intinde cand suflii si au facut o galagie de s-a speriat Tudor groaznic. Numai cu fata ascunsa in umarul meu a stat la tort si cadouri!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
la multi ani stefania!sa cresti mare, sa fi sanatoasa, vesela si norocoasa!
la multi ani alina m!
andreea - multa sanatate mamei tale.
pinacolada - pupici dulci si insanatosire grabnica lui rares!
cecilia - of, bine ca nu s-a intamplat nimik..stii cum se zice...fiarele se repara!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

cat despre copiiatomici ma inscriu si eu in randul posesoarelor.dar ma bucur teribil,desi cateodata ma simt ca la olimpiada.in carucior nu sta decat mituit,daca ma opresc 2 secunde incepe sa protesteze,in vizite sau pe unde mergem zici ca are o musculita in pampers si il pisca de fund asa de agitat este.ma mai uit in parc si vad copii care stau cuminti in carucior cat timp mamele,bunicile stau de vorba,eu dac ama intalnesc cu cineva vb mai mult din fuga.zicea o vecina ca depinde cum il inveti dar eu una nu prea sunt de acord.depinde de personalitatea si temperamentul copilului.acum temperamentalul meu se lupta cu combina muzicala.ma duc sa o salvez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinkav
Ca, sincera sa fiu, ma ia cu fiori de cate ori primesc reclamatii de la gradi, ca nu sta locului la lectii, ca ii deranjeaza pe ceilalti copii, ca nu asculta educatoare. Zilnic, de dimineata inainte de gradi discutam, sa fie cuminte, sa le asculte pe doamnele, dupa aceea o saptamana nu am treaba, cum uit sa-i aduc aminte de toate astea, cum incepe-ba iarasi s-a zbantuit, ba iarasi nu a vrut sa faca ceva..etc.


Alina, sa-mi fie cu iertare daca o sa supar pe cineva, dar eu cred ca e incapacitatea educatoarelor de a-l atrage in jocul cu ceilalti copii sau incapacitatea lor de a face lectia interesanta pentru a-i capta atentia. Nu mai departe de azi dimineata am tras cu ochiul pe geam la lectia lui fii-miu de la gradinita cu soricelul Mössö, care canta si ii invata despre padure. Imagineaza-ti 10 copii de 1-2 ani atenti la lectia cu Mössö! Eu mi-am dat palaria jos in fata educatoarelor, care au reusit sa-i atraga pe toti si se uitau ca hipnotizati la soricel, pentru ca soricelul mergea la fiecare si-i saluta si-i intreba cate ceva (nu ma intrebati ce, ca nu inteleg idiomul local nici acum). Deci daca ele isi dau interesul, toti copii sunt atenti la lectie!
Si-apoi e si vina ta, ca nu tii discursul in fiecare dimineata! (asta e gluma, da?)

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Doamnelor, ma scuzati o jumatate de ora! Am masaj. Revin!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

noi inca nu am facut vaccinul de un an ptr ca am racit,am fost tareeeeeeee ghinionisti asa ca am amanat nitel.
na ca bibu acum a uitat de combina dar si-a amintit de perdea.
sunt de acord cu tine yaia.nu exista 2 copii la fel iar educatoarele trebuie sa stie sa se descurce cu fiecare in parte.asta le este meseria.ma duc sa il bag la nani pe bibu.

Mergi la inceput