Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (301)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata iar la
L-am dus pe Dani la gradi...nu a plans deloc. S-a trezit la 7.15 singur si a cerut cacao. Degeaba i-am da gratiile la patut jos ca tot nu coboara singur. Tot asa striga dupa mine sau Nelu. Ii spun sa coboare singur si spune ca "nu pot, hai dupa mine". E si in sac si am observat ca nu se da in vant sa umble cu sacul pe jos. Si de desfacut cred ca ii e lene, oricum sacul meu e facut la comanda si are fermoarul invers, tocmai sa fie greu de deschis.
Giova cum ati dormit azi noapte?
Astery pe unde esti doamna?
Ioana de BN impresiile si pozele din calatorie.....?
Bombo cum sunt gagicile? Hai si spune-ne cand poti cum e pitica si cum a primit-o Jasy.


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
Ca tot m-a chemat Biaca la rampa, sa va detaliez un pic despre vacanta:

Hotelul: SURMELI EFES ***** Mi-a placut ca toate camerele aveau vedere la mare dar camera in afara de faptul ca era destul de spatioasa nu surprindea prin nimik(in Ro cred ca nu luau mai mult de 3+ stele daca s-ar fi dat doar pt camera), m-a enervat la culme faptul ca la baie dusul era fix si nu avea cordon flexibil, sistemul electric o cam lua razna mai ales cand eram doar eu in camera(spooky), usa de la balcon era culisanta si eu singura nu puteam sa o deschid iar Cristi trebuia sa-si umfle ceva muschii ca sa reuuseasca operatiunea, unul din lifturi "out of order" de cand am ajuns pana am plecat asa ca era marea inghesuiala la urcat in lifturile functionale(2).

Transportul: A fost nesperat de ok. Eu la primul zobr cu avionul am crezut ca o sa lesin de spaima, ma si intrebat stewardesa la imbarcare in Cluj daca mi-e rau dar a fost chiar foarte foarte bine. La intoarcere a avut avionul intarziere 40 de minute si a fost perfect ca am avut timp sa batem Duty Free-ulul (mi-am luat DKNY 2 variante (Be Delicious si Red Delicious)la cate 30 ml fiecare , cutiuta unica la 41 euroi. In Turcia am circulat cu autocarele si microbuzele si spre marea mea surprindere nu mi-a fost rau deloc, desi sufar de rau de maisna de mic copil (in schimb mi-a fost rau in propria masina de la Bistrita la Cluj, ca am luat-o pe o alta ruta plina de serpentine)

Mancarea: NASHPA!!! In prima zi am prins doar cina si pt ca eram fff flamanzi am asteptat sa vina ora mesei ca pe nu stiu ce, dar mare dezamagire. Dupa ce auzisem ce buna e mancarea in Turcia, diversificata si gustoasa (eu si Cristi am mai mancat la restaurante turcesti in Constanta si am fost super incantati, bucataria turceasca devenind una dintre preferate) am trait un mare soc. E drept ca erau foarte multe feluri, predominau salatele (sau ma rog, ingredientele pentru salate ca existau boluri mari cu rosii felii, castraveti felii, varza tocata, salata verde maruntita etc si diverse recipiente cu sosuri, uleiuri, condimente, ca sa-ti prepari salata dorita), prajituri erau cel putin 10-12 sortimente, cateva feluri de iaut, dimineata gemuri si compoturi variate, la pranz cate 5-6 feluri de mancare calda , 2 feluri de supa crema etc………noi in afara de niste chiftele picante(fara ceapa sau usturoi) facute la gratar nu am gasit nimik sa ne incante….mint, ne placea si omleta de la micul dejun. Vorba prietenului nostru, ne-am facut doza de fosfor pe 10 ani ca mancam in fiecare dimineata omleta-doar aia stiam cam ce gust trebuie sa aiba iar mie mi-a placut si supa crema de linte dar stiam ce sa mai pun in ea (menta, zeama de lamie, ulei, condimente iuti) ca sa aiba gust ca la turci in Constanta. Si eu facusem o pasiune pt o branza de oaie murata, dar nu ca telemeaua noastra, era mult mai tare si mai elastica (Cristi zicea ca au bagat droguri in ea de asta mananc de 3 ori pe zi). Probabil depinde de gusturi dar in Ardeal se gateste bine si foarte gustos (nu neaparat si foarte sanatos) probabil de asta eram asa de dezamagiti., desi am mai povestit cu niste cupluri din Bucuresti si Timisoara si au fost dezamagiti si ei de haleala. Radeam la un moment dat ca turcii erau in timpul Ramazanului si cum nu au voie sa manance pana apune soarele nu pot gusta mancarea, de asta era nesarata si fara gust!
Intr-o zi am facut o excursie si masa de pranz a fost asigurata la un hotel de 4 stele (Hotel Pam) dar mancarea, desi au fost foarte putine feluri, a fost mult mai buna decat la noi.
Nu am putut decat sa ma felicit ca nu l-am luat pe Razvan care cu siguranta ar fi facut greva foamei pt ca si salamurile (mancarea lui preferata) erau sub orice critica, doar din vita+oaie si aveau un gust mizerabil de conserva (mai aveau si aschii de oase in care eu mi-am rupt un colt de masea). Ma uitam la cuplurile cu copilasi mici care (copilasii) nu mancau toata ziua decat ceva cornuri sau feliute de salam si cascaval, de altceva nu voiau sa se atinga!

Populatia: Nu stiu ce sa zic, mi s-a parut ca desi in exterior par foarte amabili si draguti de fapt nu vad in turisti decat niste “vaci de muls” (nu vad asta chiar pe un lucru condamnabil dar parca era prea subtire spoiala….) iar celebrele TIPS BOX erau la un momendat de-a dreptul deranjante si exasperante.

Ce mi-a placut foarte mult(ca trebuia sa fie si o parte frumoasa, nu?) a fost peisajul din zona hotelului, faptul ca plaja era destul de ok(cu nisip, nu cu pietre), desi noi stateam mai mult pe la piscine, am vazut pt prima data in viata un apus de soare in mare[olalal], apa marii extrem de calda (si sarataaaaa), animatorii de la hotel care erau de nota 20 si care aveau spectacol in fiecare seara de la 21.30 plus ca in timpul zilei te atrageau in diverse activitati pe langa piscine (concurs de darts, tir, tras cu arcul, polo in apa, jocuri cu bile si cine stie ce minuni le mai treceau prin cap).
Agentia din Turcia care s-a ocupat de noi a fost destul de prompta si am fost in mare multumiti de servicii (e vorba de IMTA, sper sa nu fie considerate reclama).
V-am mai spus ca mi-a placut Pamukkale, a fost o excursie minunata si ma bucur ca am avut ocazia sa vad asa zisa a 8-a minune a lumii.

M-am intins cat balta lui Bee, dar am intrat in atatea detalii ca poate sunt persoane care ar vrea sa mearga acolo si sa stie la ce sa se astepte (in varianta mea pesimista).
E clar ca fiecare are alte asteptari, pleaca de la alte premise si poate isi doreste altceva de la un concediu in Turcia…..asta a fost parerea mea!
Pupici si o zi buna, poze cand voi reusi sa mai strang de pe la prieteni ca cele facute cu aparatul meu nu sunt grozave.


Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Am intrat si eu asa mai tarziu la cafea .
Ioana multumim de detalii, asteptam si poze, din ce povesteti tu, eu una nu m-as duce acolo ,poate Antalya e mai ok cu resorturile ei. Bine ca ati fost numai voi, asa v-ati simtit bine si ati ingnorat micile nemultumiri, pupici de la noi.
Giova cum ati dormit asta noapte?
Bianca ai noroc cu Dani ca e asa matinal si vrea la gradi. Alain imi zice in mod constant mai nou ca nu vrea la copii, s-a schimbat trupa la ei la halt garderie si nu ii place ca plang copiii care sunt la inceput, cred, nu stiu ce are.
La noi ploua azi incet va fi o distractie sa mergem la bus mai ales ca Alain vrea sa tina el umbrela...

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Maraki am vazut si pozele de la fest, super aglomerat si multe carusele interesante, eu le admir asa ca nu sunt fan deloc al acelor senzatii . Mi se face rau si nu vad sensul sa ma dau pe asa ceva, dar imi place sa le vad in miscare, cu altii .
Am uitat sa mai zic aseara in legatura cu dvd-urile ca eu unt campioana la pierdut lucruri, dintre capodoperele mele pot sa enumar ca am uitat geanta cu toate actele noastre in ea in ceva restaurant in Austria unde incepuse Alain sa faca circ, mi-a adus-o in parcare o nemtoaica si nu stiam ce vrea de la mine... cred ca la vama inghetam fara pasapoarte si cu Alain in spate, am uitat camera photo la un restaurant in Italia si am recuperat-o dupa 2 ore, numai zic de umbrele uitate ca imi aminteam de asta numai cand ploua din nou , mai ales de cand cu Alain care se agita si plec in graba....noroc ca tine DD cu mine si recuperez ce e mai important.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Silvi si Dani spune dimineata cand sa plecam de acasa ca nu vrea la gradi, ca nu ii place dar..are de ales?. Pana sa iasa pe usa uita Eu tin minte ca tu ai mai spus odata pe forum ca ai pierdut ceva...cand te-ai dus in Franta...si parca tot DVD-uri erau...daca retin bine.
Ioana interesant ce spui tu acolo...sunt hoteluri si hoteluri si in Turcia. Si o colega de-a mea a fost in Alanya si a venit cam dezamagita de mancare...nu i-a placut nimic in mod special. Mai ce sa iti spun...eu omleta nu mancam dar in rest zilnic diminata mancam ochi cu sunca, branza, legume, paine prajita si unt... La amiaza mancam ce gaseam pe acolo dar ei nu gateau ca noi sup si felul doi..am observat ca festinul la ei era seara....cand faceau aia afara fel de fel de frigarui de peste, de pui, de vita si de toate. Nu pot a ma plang mie m-a placut mancarea...la hotelul nostru a fost ok, mai ales aripioarele de pui la gratar care erau portionate altfel ca la noi. Prietena mea e acum in Side la 5 stele si sunt curioasa cu ce impresii vine joi de acolo.
Oricum daca ar fi sa mai merg in Turcia m-as duce in zona Lara. Punct!
Si noi am fi vrut sa vedem "a 8-a minune a lumii" ca arata tare bine si din prezentare dar cu caruciorul dupa noi si cu un copil de 1,5 ani in el....nu prea puteam sa facem excursie de o zi . Altadata...


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Aici e hotelul unde a fost Ioana..pt cine nu are chef sa dea cautare:
http://www.kusadasi.ro/hotel-surmeli-efes-h149.html
Nu arata rau deloc din prezentare

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Si singura chestie care nu mi-a placut la turci e ca nu am mancat mujdei . Astia nu aveau usturoi domnule...pai unde s-a mai pomenit gratare fara mujdei de usturoi? .
Am gasit la un moment dat intr-o sticlutza ceva...credeam ca e usturoi...era in ulei...si cand colo...era ceapa .
Oricum pe mine m-a socat faptul ca patrunjelul (frunzele) la ei statea intins pe farfurie cat e frunza cu coada de lunga...si lumea mergea si isi punea in farfurie cand isi facea salata . Am si poza cu patrunjelul ala sa am amintire . Si mai era ceva ca si macrisul nostru la gust...mancau unii de numa...isi umpleau farfuriile de verziciune dinaia, isi puneau lamaie si ce mai stiu eu si mancau.
Ciorbele lor..nu le-am gustat decat o data una ceva portocalie supa crema si nu mi-a placut. Treceam pe acolo..ridicam capacul ma uitam cum arata...eventual miroseam si puneam capacul jos .
Spectacolele si la noi la hotel incepeau la 21.30, de la 20.30 era mini-disco si nu prea participam pt ca la ora aia ne plimbam pe plaja dupa cina.
Noah gata cu amintirile...back to work

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Noaptea a fost mai buna decat cea de dinainte...totul a inceput la ora 1 cand a picat din patut. Sotul i-a luat gratiile jos. de atunci l-am mutat cu noi in pat, tare agitata a dormit, si tot pe sub perna lui tat-su' era. a plans de cateva ori, dar subtire, l-am calmat repede, de clau nici n-a auzit.
La noapte el e de serviciu, asa ca azi imi cumpar de la farmacie dopuri de urechi, macar sa ma odihnesc cum trebuie .

Ioana din ce ai descris tu nu prea seamana cu ce amvazut noi in Antalya. Incepand de la camere pana la mancare, curatenie, plaja, totul e impecabil. probabil ca depinde de zona, de resort si altele. In Antalya rar gasesti hoteluri naspa. e si scumpa statiunea, ca si Belekul, probabil si din cauza asta, au alte standarde.
Cutiile alea pt bani....eu treceam pe langa ele, am invatat sa nu le bag in seama, sunt prea multe si enervante de-a dreptul. e bine ca nu vorbesc.
Bianca ma bucur ca e ok dani cu gradi. ce-mi place e ca se trezeste dim., pai la noi e chin. daca l-as duce la stat nu stiu cum am ajunge pe ora 8 acolo.
Da, Lara- Antalya e super, ai dreptate.
Omleta nici eu nu am mancat, in schimb Clau era mare fan...tare ii placea cum o faceau aia si ce bagau in ea.
Silvia esti de coma cu uitatul lucrurilor. eu cu astea nu am treaba. Tin minte ca si-a uitat cumnata geanta la noi si avea la euroi mama-mama, caci vanduse cateva terenuri si nu a lasat banii in firma. dar si-a uitat geanta cu tot cu ei.

revin mai tarziu ca nu am chef de nimic. M-am si certat cu clau pt. nunta din weekendul asta....chiar imi vine sa-mi bag piciorul in tot si sa plec...undeva unde sa fiu numai eu...probabil in padure.
o zi buna sa aveti.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Ce bine ca nu am probleme cu Dani si nu cade din pat noaptea . Oricum i-am pus si un lemn la patut asa putin ridicat ..daca se invarte cumva sa nu cada pe jos. Dar dani doarme foarte frumos...nu se agita...doarme pe parti sau pe burta in special .
Giova sa iti cumperi si ochelari dinaia sa nici nu vezi .
In Lara este hotelul asta: http://www.kusadasi.ro/hotel-kervansaray-kundu-h444.html o tipa a fost la el si a fost foarte nemultumita. Stii ca eu vroiam sa merg la Lara prima oara...si mi-ai zis si tu si tipa de la agentie ca e naspha. Se pare ca si Kundu e la fel.


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Da Bianca, tin minte hotelul. era chiar langa barut (unde am stat noi), ti-am zis de atunci ca nu e cine stie ce. Nu stiam insa cum e inauntru si cum e mancarea. noroc ca te-au lamurit cei de la agentie.
Mujdei? lasa ca dintr-ala iti faci tu acasa. nu cred ca au asa ceva in meniu, nici la noi nu am vazut...dar ce gratare? eu cu vita nu ma impac, cu mielul nici ata, asa ca bagam la pui la greu.
Ioana preferatul meu e DKNY, dar cel clasic. Celelalte nu ma incanta asa tare, le-am mirosit si eu. are si un miros puternic, care persista mult pe piele, imi iau parfum, nu apa de toaleta, sticluta mica de 30 ml, dar ma tine mult. bine ca mai am inca vreo 3 pe langa el, dar asta nu-mi lipseste din dulap. cand se termina, imi cumpara sorella altul.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput