la 6 ani nu stie cifrele?!...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amoga spune:


Poate-i plac joculete cu cifre de genul celor de pe www.poissonrouge.com/123/index.htm" target="_blank">Poisson Rouge. Daca "il prind", imi inchipui ca n-o sa fie o problema retinerea lor. (Idem si cu literele.)

Eu mai folosesc "intrebarile spontane" (nu sh' daca exista vreun nume pentru metoda asta), adicatelea imi intreb copilul tot felul de chestii in cele mai variate imprejurari ("Ce cifra-i asta?" cind suntem la cumparaturi si ne pica ochii pe cite o eticheta cu pret, "Ce scrie acilea?" cind frunzarim o revista cu trei-sfert de pagini reclama, "Daca ai cinci morcovi, si-mi dai mie doi, cu citi mai ramii?" in timp ce mincam 'baby carrots', etc., etc.). Si nu insist niciodata prea mult daca vad ca nu are chef sa-mi raspunda. (Da' de cele mai multe ori se "prinde-n joc", uneori continuind cu tot felul de alte intrebari interesante.)

Partea faina e ca astfel copilul are mereu un context cu care sa asocieze ceea ce invata (i.e. cifrele sunt bine de stiut pentru preturi, literele si cuvintele pentru aflat cit a mai slabit Britney :-), scazutul si impartitul la cum sa faci dreptate cind imparti mincarea cu altii, etc.); si contextul asta trebuie ca ajuta la fixarea in memorie.

Aaa, si unde mai pui ca nici macar nu-si da seama ca invata; totul curge "natural", adica in fluxul activitatilor in care oricum era angrenat.


A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

amoga, multumesc pt poisson rouge
si pentru sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

AMOGA mersi Si eu am pus Poisson la favorites,sigur o sa ii placa Dianei. Si eu folosesc des metoda asta spontana
KORES ma bucur tare mult ca lucrurile merg spre bine si ca te-ai mai linistit! Sa ne mai ti la curent! Eu cred ca daca iti venea ideea sa te ocupi un pic mai repede de el si sa nu te bazezi doar pe educatoare,azi le stia snur! E adevarat ca majoritatea prind din zbor o multime de lucruri,dar in general doar cam ceea ce ii atrage ... Poate pe el pur simplu nu l-a interesat asa ceva.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele."

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui kores


Si faptul ca de la gradi nu a retinut nimic pana la 6 ani... spre deosebire v-am zis, de nepotelul meu care sstie tot numai de la gradi...si nu, nu ma ghidez dupa altii, fiecare copil cu ritmul lui, dar totusi o comparatie e inevitabila,mai ales ca e vorba de nivel o fata de nivel avansat...



Daca la gradinita i s-a pus ceva pe invers la un moment dat copilul poate sa "surzeasca" la toate chestiile venite de acolo. Aici este vina educatoarelor, care l-au lasat sa doarma-n banca si nu au stiut sa-l atraga in nici un fel.

Si baiatul meu avea tendinta sa se izoleze in lumea lui si reusea asta chiar in mijlocul activitatilor de la gradinita daca nu se gasea nimeni sa-l intrebe nimic niciodata sau sa-i starneasca interesul cu ceva. Lui chiar ii placea sa stea in ultima banca pentru ca asa era lasat in pace. Cand era insa de facut ceva facea pentru ca stia ca eu ma voi uita la ce a lucrat (se afisau pe holul gradinitei) si ca in fiecare zi vom discuta impreuna despre lucrare. Ca daca undeva nu reusea nu era o problema doar ca acasa trebuia sa mai exerseze putin.
Cred ca asta l-a mai motivat cat de cat, pentru ca exista cineva caruia ii pasa cu adevarat de ceea ce facea/nu facea el.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Si fetita mea care face 4 ani peste 2 luni , se descurca mai greu cu numerele ,decat cu poeziile.Spre ex stie zodia tuturor cunoscutilor nostri(fiind foarte multi),stie sa recunoasca dupa sigla mare majoritate a masinilor (le denumeste), stie poezii precum"noi vrem pamant " de George Cosbuc (decat 3 strofe ce i drept),"Luceafarul" si multe altele de la gradi ,retine pot spune aprope orice cu o mare usurinta, in schimb , nu poate retine numarul de telefon, comfunda de multe ori etajul la care stau anumite persone(noi, bunicii, matusa...),stie dacat cati ani are ea...nu retine si varsta altora.Deci la capitolul numere sta cam prost.In final stie sa recunoasca cifrele de la 1 la 6,dar am avut ceva bataie de cap cu ea.Problema mea a fost ca nu am gasit prin librarii, carti cu cifre cum erau pe timpul copilariei noaste...adica 1-barza,2-lebada,3-randunica,4-scaunel,5-secera,6- parca jumate de ochelar intors...ehhh mai deparet nu mai stiu .Acum fetita mea asa le recunoaste , asociindu le ...spre ex educatoarea ii spune .."coloreaza cifra 4" si ea se uita duopa o cifra care ea a asociat o cu un scaunel,plus ca i am mai spus ca un scaunel are 4 picioruse...la toate am incercat sa ii fac mai multe asocieri .Poate este cam mecanic , dar momentan asa se descurca si este fericita ca le stie.Acum se opreste la toate msinile si imi cere sa o intreb despre numerele de la placutele de inmatriculare.De la placutele de inmatriculare a invatat si cateva litere"B" de la Bucuresti,"E" de la numele ei, pe care il mai comfunda uneori cu 3,"M" de la mama...si tot asa .
Eu zic sa stai linistita , sigur copilul nu are o problema.Sustin ideea cuiva de mai sus care spune ca educatoare a in loc sa lucreze mai mult cu el vazand ca are o problema...a preferat sa nu isi bata capul. Conteaza sa nu se simta presat de numerele astea , cand il vezi ca deaja le comfunda, lasa pe mai tarziu.Cand reuseste, lauda l , iubeste l si fa l sa se simta fericit ca s a imprietenit cu numerele.Cere i sa iti spuna cat este ceasul (in joaca) iar recunoscand numerele acolo , il feliciti ca stie cat este ceasul si lui are sa i se para minunat cat de mult il ajuta numerele.Incearca sa initiezi jocuri.Ahh si inca ceva ce nu ii place fetitei mele ...sa nu ii spui niciodata "hai sa invatam...",daca ii spun asa , deja am pierdut partida.Intodeauna tre' sa ii spun "hai sa ne jucam cu ..."
Pupici multi si stai linistita
P.s - scuze pt exprimare si scris ,este lumina stinsa ca doarme puiuca mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Ce mai face beietelul tau? Fetita mea avea pe la 5 ani problema cu cifra 5, desi stia sa numere,cifra 5 o uita mereu cum arata.
Asa ca am recurs la poezii, mai ales ca spui ca el retine si ii plac poeziile.
Poate el a invatat pana acum, dar poate e utila altor copilasi asa ca o scriu aici:

1 parca e un bat sugubat,
poarta chipiul tras cu cozorogul pe nas.
2 se-ndoaie usor pe picior,
gatul vezi e cam asa cum il are lebada.
3 a fost un inelus pe deget invartecus
mesterul l-a rupt in doua sa-i dea folosinta noua.
4 scaun ar parea cu spatarul in podea si picioarele in sus
cine oare asa l-a pus?
5 se pare ca nu ma-nsel e o secera de-otel,
dar desi unealta-i noua
coada ei e rupta-n doua.
6 e un melc rotit in casuta rasucit
parca vrea sa se rastoarne si sa scoata-n graba coarne.
7 parca-ar fi o coasa, nu va temeti, nu-i taioasa;
are coada lunga, sa-i ajunga.
8 e asa ca un colac, cu mire, cu mac
nu-l mancati ca va-nselati!
9 un carlig sa fie? Cine stie!
este greu de asemuit, dar e noua negresit.
10 va trimite vestea ca s-a incheiat povestea
si-a semnat precum imi pare
un bat cu-n covrig in spinare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Foaaarte frumoasa poezia. Am copiat-o si eu pentru cel mic. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Christel, poezia asta era cumva in abecedar? Imi aduce aminte de copilarie! O stiu de undeva, dar nu imi amintesc exact sursa .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Kores Monica a constietizat numarul din spatele semnului ca sa zic asa dupa ce ne-am jucat vreo 2 luni de-a ... vanzatoarea.
Una vindea papusi si ponei, cealalta ii cumpara cu banii de la un Monopoly
Asa am invatat cifrele pana la 20 si adunari si scaderi.
Era un circ intreg, cu taraba vanzatorului, cu batut la usa, "buna ziua" "cat costa poneiul?".
Initial aveam doar bani de "1" apoi aveam si bani de "5" si era necesar sa dam rest, ma rog.


Mai exista si Monopoly Junior pe care il puteti juca si cred ca e folositor ....


Christel in copilarie aveam o carte cu poezioara asta si desene ...

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

Pentru ca am vazut iar subiectul meu activ, sunt datoare sa va tin si la curent cu "problema" mea;

incepusem subiectul cand baiatul avea sase ani fara o luna; in vara educatoarea lui chiar imi spusese sa fiu linistita ca multi copii isi dau drumul spectaculos dupa sase ani; cred ca asa s-a intamplat si la noi; dupa ce am deschis subiectul, am reusit ca intr-o saptamana sa stie cifrele bine, apoi cineva m-a sfatuit sa iau abecedarul scolarului, un joc de cartonase care asociaza imaginea cu litera si le-a invatat surprinzator de repede,cam tot intr-o saptamana le stia ff bine, asa ca sunt tare multumita de el , spre deosebire de cat eram de dezamagita...
asa ca am mai invata o lectie... multumesc la toate fetele care mi-au scris

Mergi la inceput