Azoospermie - cap23 -

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Nusy tinem pumnii!
Pisix observ ca esti f matinala si energica, eu de abia pe la 10 incep sa functionez in parametrii. Dupa o cafea si rasfoit forumul vreo 20 de min
Elenada vei avea punctia de ziua mea, va fi bine! Bafta!
F interesante informatiile despre Voinea si operatia de la Fundeni, poate ar trebui trecute pe prima pagina. E pentru prima data cand aud de solutii si nu vad umeri ridicati in cazul unui diagnostic de azoo.
Jesika sper sa aveti rezultate bune dupa operatie, si noi suntem in asteptarea unei schimbari in bine dupa o operatie (varicocel). Sper sa nu mai fie nevoie de FIV si sa facem bb in metoda "clasica". Om vedea...Doamne ajuta!
si cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna dimineata si de la mine!
Nusy tin pumnii si ma gandesc la tine sa mearga totul bine si de data asta sa fie pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Pisix, sotul meu nu a avut chiar cea mai usoara forma de blocaj. Dimpotriva,a fost o operatie grea, care a durat 6 ore. Dr. a zis ca nici in Olanda, unde a mai operat, nu a intilnit asa ceva, pt. ca sotul meu a avut o infectie foarte veche, netratata corespunzator si se pare ca de acolo ni se trage tot chinul. E frustrant sa constati , dupa muuulti ani ca o intimplare banala, ''netratata corespunzator'', iti poate schimba total viata. Sotului meu i s-au prelevat spermatozoizi, prin aceasta metoda MESA, si sint deja la ''hotel''. Dar am facut asta pt. ca asa e procedura, si nu pt ca sint convinsa ca am sa fac FIV. Parerea mea despre FIV este f.b. pusa la punct, dar despre asta cu alta ocazie.

Magduta10, Eu te sfatuiesc sa-i faceti o vizita dr.Voinea cu un dosar care sa contina toate documentele medicale pe care le-ati strins pina acum. Dar ar fi bine ca inainte de asta sa aveti rezultatul de la fructoza (dr.Matei)-dr.Voinea pune mare pret pe aceasta analiza.

Amuzulica ,sotul meu a acceptat fara nicio reticenta aceasta operatie. A facut cu constiinciozitate toate analizele si eram chiar pregatiti sa renuntam si la concediu pt. a face operatia, dar nu ne-a lasat dr.Voinea A zis sa plecam linistiti si facem operatia dupa. Si totul a decurs asa cum am planificat. Iar in ceea ce-l priveste pe sotul tau sint foarte de acord cu Pisix : la dr.Matei cu voi si apoi la dr.Voinea!

Ella28 , nu mai are rost sa spun ca si noi ne dorim vesti bune, mai ales ca eu nu vreau FIV. Pt. mine nu exista decit metoda ''clasica''. Noi am mai avut noroc si cu fructoza-117. Daca era 0,de exemplu, nu s-ar fi putu face decit MESA si in final faimosul FIV,de care eu fug atit de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Fetelor...scuzati intrebarea tampita: ce dovedeste existenta fructozei in ejaculat?
Ca al meu mananca banane dar nu cred ca despre asta vorbiti
Jesika cat despre FIV: eu primesc numai sfaturi de genul mai incercati natural 2-3 ani si daca nu iese asa, de abia atunci sa va mai ganditi la un alt FIV. Din experienta proprie nu e FIV-ul atat de negru. Ok sunt hormoni, te face cu capu' dar daca e ultima sansa sa ai un copil crede-ma ca il faci oarecum bucuroasa si plina de speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Nivelul fructozei ar tb. sa fie de 300 mg/ml. Prezenta in cantitati mici se inregistreaza in obstructia de epididim sau canal deferent. Daca in ejaculat se gaseste o cantitate normala de fructoza, dar nu se gasesc si spermatozoizi, rezulta ca spermatogeneza este defectuoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Pisix - pe bebe il va chema Luca (la al doilea nume ne vom mai gandi)insa nu i-am pus numele pentru ca vreau sa-i vad putza la morfofetala peste mai bine de o saptamana, sa ma conving na. Din povesti am mai auzit ca poate ii cade putza si apare o ditamai gogosica. Desi nu cred pentru ca deja 3 medici au vazut boy.

Jesika - nu mai fi tu asa reticenta in ceea ce priveste FIV-ul pentru ca si eu eram ca tine la inceput acum mai bine de 3 ani si daca iti povestesc prin cate am trecut ... si cate am ajuns sa accept din dorinta de a avea un copil si cat am mai plans ca nici lacrimi nu mai aveam ... cata disperare si neputinta, cata frustrare, ajunsesem sa ma uit dupa barbati prin metrou Doamne fereste. Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti clasic - cine n-ar vrea sa reuseasca clasic doar ca timpul trece si te trezesti ca din cauza sotului si a timpului iti scade si tie fertilitatea and so on. Nu-i asa Pisix?

Eu aseara am povestit sotului despre metoda asta si mi-a zis ca saptamana asta e ocupat ... si nu era la misto Dar eu ii spuneam pentru peste vreo 2 ani asa, nu acum imediat, ca nu ma intereseaza acum oricum avand in vedere ca este si "pe pauza" din luna Mai.

Pisix iti tin pumnii stransi - ti-am mai zis si-ti mai zic.

Cami 19+
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ella28 inseamna ca voi avea noroc daca e de ziua ta. super
Bine ar fi sa fie cu noroc pt noi toate si sa reusim sa avem si noi un copilas sau mai multi de ce nu.
Si sotul meu ia acum medicamente pt prostata. A zis ca a ajuns ca un mosneag. Noroc ca e un mosneag simpatic.
Aseara i-am zis de fundeni si a zis ca dupa fiv vrea sa isi faca si el programare.
Apropo cat costa operatia consultatia?

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Moniland – draga mea sunt emotionata cu privire la plecarea ta, sper sa primesti vesti bune si mult optimism si incredere
Iti sugerez sa faci o lista cu intrebari; de obicei oboseala, emotia, entuziasmul si vorbitul in engleze te bulverseaza putin si poti uita una-alta. Dr Loimer are multa rabdare si iti raspunde la tot.
Jesika – mi s-a ridicat parul in cap ... asa e, e atat de ciudat ca sunt chestii in viata pe care le-ai fi putut preveni... Dar asta e, ce nu mai putem schimba trebuie sa acceptam si gata. Mi-ar placea cand ai timp sa scrii de ce esti atat de inversunata impotriva FIV.
Ella28 – hai ca m-a bufnit rasul, auzi ca mananca banane ...
Na uite ce am inteles eu : ca nivelul anumitor parametri (inclusiv fructoza) indica modul de formare a spermei. Adica stii ca ea e formata din mai multe componente care vin din “locatii” diferite: din cate am inteles, fructoza vine din prostata iar daca nu e fructoza inseamna ca practic blocajul e la nivel de prostata (deci cel mai profund posibil). Dar mai sunt si alti markeri care, prin prezenta sau absenta lor, pot indica exact unde anume e blocajul. Azi sotul meu va face acest test si va voi tine la curent cu tot ce mai aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

amzulica - doamne ce lucruri minunate ... sper ca le savurezi la maxim pt ca mi se pare asa grozav sa poti sa te gandesti la un nume pt copilul tau, sa-l vezi in ecografii si sa mori de emotie si curiozitate sa-l vezi in realitate ... E grozav tot ce ti se intampla si ma bucur ca povestesti, asa suntem si noi partase la bucuria ta. iti multumesc mult, stiu ca ai si tu emotii pt mine. Asa cum avem una pt alta ori de cate ori trecem prin asemenea incercari
elenada - eu cred ca e totul gratis ca doar e la Fundeni da cel mai bine tot jesika ne spune
Ce tratament ia sotul tau pt prostata ? dar ce i s-a gasit la prostata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Pisix nu i-a gasit nimic la prostata. doctorul a zis ca e posibil sa fie inflamata prostata sau ceva de genul si asta sa blocheze sperma. Stii si tu cum se face asa pe bajbaite nu merge aia o incercam pe cealalta si tot asa pana se nimereste ceva.
Acum ia prostamol si inca niste chestii care printre altele stimuleaza si activitatea sexuala. sa ma tin bine acum ca sa vezi ce m-o alerga prin casa.Of si nici iute de picior nu sunt

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput