Azoospermie - cap23 -

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Jesika, Pisix super informatii.
Eu pe 22 octombire incep inhibarea pe 31 oct stimularea. Daca aflam mai devreme de aceasta metoda era minunat.
Acum parca nu as renunta la fiv. M-am hotarat greu si parca nu as mai da inapoi asa pe ultima suta de metri. Oricum indiferent de rezultatul fiv o sa mearga si sotul meu la dr Voinea.
Cred din ce in ce mai mult ca e o problema de obstructie pt ca lichidul ejaculat este 1 ml ceea ce e putin.
Ii doresc insanatosire grabnica sotului tau jesika si sa vii cu vesti bune.
Bafta multa fetelor si sa vi se implineasca cat mai repede visul.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Elenada, la sotul meu nu s-a gasit niciun spermatozoid, desi a facut 4 spermogarame, dintre care 2 la dr.Matei dar volumul a fost peste 2, mereu. Eu nu cred ca volumul de 1 ml, de la sotul tau indica neaparat o obstructie. Mai ales ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Elenada, eu nu vad legatura dintre volum si obstructie. Sotul meu, cu toata obstructia lui, a avut la 4 spermograme, volumul peste 2 desi nu s-au gasit niciodata spermatozoizi. Numai operatia a rezolvat aceasta problema, in sensul ca s-au gasit spermatozoizi viabili in epididim si odata curatat canalul...speram ca s-a rezolvat si problema noastra. Mai ramine sa vedem peste 3 luni, la urmatoarea spermograma,care este calitatea spermatozoizilor.
Noua, dr. Voinea ne-a spus ca prin biopsie testiculara nu se obtin decit spermatozoizi imaturi.In epididim se gasesc spermatozoizi viabili, maturi. In Olanda, de exemplu,este intrezis FIV-ul cu spermatozoizi obtinuti prin biopsie , pt.ca riscul de malformatii este crescut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Jesika la noi inca nu se pune problema de biopsie testiculara.
Mai are 3 mil.
Numai ca de la 90 si ceva de milioane cat avea anul trecut in decembrie acum mai are 3 mil. mobilitate a+b=0 c=20%. Desi a facut tratament in tot acest timp nu s-a observat nimic bun. Varicocel nu are genetic si hormonal este ok.
Deci nu stim cauza de aceea doctorul a zis ca e posibil sa fie undeva un blocaj care nu se vede la eco.
o sa vedem dupa fiv ce si cum


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Jesika – foarte interesant ! Probabil stii, sotul tau a avut forma cea mai usoara de blocaj, deci cred ca sansele de reusita sunt enorme
Daca nu, (Doamne fereste) vreau sa-ti spun (preventiv, ca sa nu disperi in caz de esec) ca un FIV cu prelevare de spermatozoizi din epididim are sanse mari de reusita (spermatozoizii din epididim sunt perfect maturati, sunt mult mai mobili, viabili, buni – f aproape de cei din ejaculat) iar metoda de prelevare este foarte simpla si minim invaziva (MESA – adica se aspira cu un fel de injectie). La sotul tau volumul e > 2 pt ca blocajul e la suprafata, pana acolo se strang toate componentele nomale ale spermei.
Stiu ca in Olanda nu se fac cu spermatozoizi din biopsii dar am studiat toate statisticile si FIV cu astfel de spermatozoizi statistic nu dau nici un fel de defecte genetice desi teoretic e posibil (doamen fereste)
Ce ma bucur ca ai scris, ar fi minunat daca ne-ai tine la curent cu evolutia sotului tau. Chiar daca pt noi nu reprezinta o optiune, poate vor fi fete care vor avea asfel sansa de a face copii natural.
Trebuie sa stii ca de cand exista acest subiect e pt prima oara cand apare ceva care poate "trata" aceasta problema (chiar daca pentru un numar redus de oameni)
Evanescence – sorry ... stiu cum e.
Dar important e ca sunteti pe drumul cel bun si ca ... puteti spera si luna viitoare.
Elenada – asculta ... si sotul meu are volum f mic; dr Voinea zice ca asta ar fi semn ca blocajul ar fi in prostata; daca e acolo, operatia e ineficienta si f riscanta. Deci nu merita. Insa e musai sa investighezi.
Nu ai de ce sa opresti acest FIV daca nu se face biopsie. Da-i inainte si apoi poti sa mergi pe firul apei.
nusy - ai aflat ceva ?

jesika - scuze, ti-am raspuns cam ca la incepatori (citisem doar primul mesaj) dar cand am citit mai jos am vazut ca esti f in tema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Jesika super veste. SA dea DD cit decurind sa ai un test pozitiv. Dar am o intebare, toata chetia asta merge si daca e si pe baza hormonala, inteb pt ca sotul desi a fost operat de chist ep cordonul spermatic si testicole (si cred ca de acolo sa se paorneasca toat atreaba) n-is a- zis ca e si hormonal.
Pis Doamne ajuta
Nusy super productie, sa dea DD ca doi sa ramian la tien in burtica noau luni. Doamne ajuta

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Jesika - la mine sotul a avut in majoritatea spermogramelor in jur de 0,5 ml cantitate. La toate biopsiile a iesit ok, i s-au gasit spermatozoizi in epididim. La a 3-a biopsie adica ultima la care am avut si FIV-ul reusit - am crezut ca i se va face doar punctie in epididim dar Damian a spus ca va face o noua biopsie pentru ca spermatozoizii obtinuti prin biopsie sunt multi si f. buni calitativ, etc. Acolo in epididim sunt spermatozoizi maturi care urmeaza a fi ejaculati, dar cum la sotul meu in ejaculat are 0 e clar ca el are obstructie totala de canale.
Am discutat si acum cu el de aceasta varianta operatorie si vad ca este f. deschis - si stateam si ma gandeam fetelor ca erau barbati care refuzau cateoric si sa faca o spermograma.

Cami 19+
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

magduta -
amzulica - cum il va chema pe baietelul tau ?
deci si sotul tau are volum mic ...Trebuie macar sa mearga sa faca o spermograma cu toti markerii la dr Matei (fructoza, etc) si sa vada ce apare acolo.
Apoi discutie cu dr Voinea + eco + consult si gata: stii cum stai
Pai scapi naibii de biopsii si chinul FIV-urilor, nuuu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Pisix: azi aflu vesti,probabil dupa ora 16.Va anunt!

Magduta, Evanescence:

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

nusy - atunci sa aflam numai vesti bune !

Fetelor, buna dimineata tuturor !

Mergi la inceput