America (124)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ramona, chiar c-ai cam sarit calul, pai ce i-ai luat fetei cate un nr pe an?

in legatura cu parintii si venitul aici: tata avea viza pe 10 ani inainte de a veni eu in state dar n-a venit niciodata ca-i prea ocupat, mamei i-au refuzat viza in 2004 cand l-am nascut pe philip, iar socrii au primit amandoi viza, soacra a si fost, a stat 9 luni si a avut grija de philip, de-atunci a luat o pauza :), vine in nov-dec pt o luna-doua. ea iesea cu philip la plimbare si s-a imprietenit cu o vecina americanca si baietelul de aceeasi varsta cu philip. de altfel, tinem inca legatura cu ei chiar daca nu mai suntem vecini. si ea a zis ca-i ca la tara aici (si chiar e), i-a placut salt lake city si vegasu'. in rest, baga rebus si internet la greu.
ei acu cu cetatenia, am sa-i fac din nou invitatie mamei si poate vine la anul pt ceva timp.
cu romanii: noi am avut 4 baieti colegi cu sotul in air force si incet-incet au plecat cu totii pe la casele lor (ca, az, fl). cu cel din arizona tinem legatura si mai vin pe la noi. au fost anul trecut de thanksgiving si sotia lui, proaspat venita din ro n-a mancat mai nimic ca eu am gatit mancarea tradintionala americana, mult prea dulce pt gustul ei.
la un moment dat o fata de pe forum mi-a scris ca incerca sa-i gaseasca prieteni surorii ei din slc, am vorbit cu ea la telefon, i-am invitat la noi, da' era prea ocupata cu lucratul la victoria secret. part time.
ei, hai ca-s rea, nu am prieteni romani aici (am insa putini si buni in ro), am ceva amici americani, ne mai vizitam, mai iesim cu fetele, am noroc de colegi buni la munca. si de dc.


philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Philip: ce mi-a placut cum ai incheiat tu. asta e important sa avem putin prieteni si buni. cu multi ce faci? abia avem timp de copii nostrii.

hai ca eu ma pregateam si faceam bagajele si David mi-a facut febra 103 F!!!! i-am dat paracetamol vad ca a scazut. acuma ...mai plec? nu. a luat somn a zis ca "bosit" = obosit si vad ca tuseste in somn. pai nu avea nimik ieri si acuma? of of! vad ca e fornait.

eu nu il las bolnav, ii dau medicamente imediat ce vad ca are ceva. is fricoasa. aici is mai spartani americanii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Voi ma speriati acum cu 401K. Contribuie si sotul la asa ceva dar uite ca nu stiu unde sa verific sa vad negativele. Habar n-am care e politica in cazul in care m-as gandi sa imi retrag banii. Stiu ca pierd ceva, dar n-am idee care e procentul. ca ma gandeam sa scot banii si sa platesc din ratele masinii sau ale casei. Nu stiu cat de inteligenta ar fi miscarea.
In rest, banii multi ii pierd aia care ii au, nu un paduche ca mine care strang si eu un ban de pensie de vreun an si ceva. Bine ca nu am facut investitii, ca mai aveam o grija in plus.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cenia, sanatate multa lui David. Cum ii spune paracetamolului in engleza?

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am exagerat cu pantofii, nu? Am luat mai multe marimi, ca mi s-au parut bune deals.
Uite niste links:
http://amazon.com/s/qid=1221851628/ref=sr_st?keywords=venettini&rs=672123011&page=1&rh=i%Aaps%2Ck%3Avenettini%3Ashoes%2Cn%3A672123011&sort=price
Sper ca n-am gresit, in orice caz daca nu merge cauta Venetttini, Umi, celelalte firme, la shoes.
Pentru Alexandru am luat Umi sau Ecco, nu mai stiu. Caut daca vrei.
Oricum, gasesti pantofi la fel de buni ca Petit, la pret mult mai mic. Plus ca e free shipping si no tax.
Pentru fete imi plac Venettini, am mai avut si m-am bucurat sa-i gasesc aici.
Eu inca nu m-am uitat la 401k, sper sa rezist.
Daca ii scoti pierzi 10% (penalty), plus taxe.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Lai, dragii de voi, cat o sa mai stati fara curent si apa? Socrii au si curent si apa deja.

Ramona, foarte faini papucutii si foarte une preturi, e bine ca iei mai multi cand sunt atat de ieftini.

Asa e fetele, eu sunt foarte ok fara amici romani, defapt de cand sunt maritata nu am avut nici o cunostinta romana inafara de batranica cu care ma conversez mereu.
Eu ma gandesc mai mult la mama, ea are nevoie sa vorbeasca cu cineva ca de aer.I-am spus eu sa se puna cu burta pe carte si sa invete engleza :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Ciuf, eu stiu ca aici paracetamolul este acetaminophen.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cenia, imi pare rau pentru micut. Sanatate multa!

Sinzi, uite niste modele care s-ar putea sa va placa, nu stiu nici ce marime vreti. Nu pun link, cauta pe Amazon: Ecco Ladder, Umi Rambler, Primigi Allen, Naturino 2192, Pliner PL14-2059.
Astia ultimii mi se par tare haiosi! Am mai gasit o pereche pentru Alexandru cu ocazia asta: Primigi Sterner si pentru Anuta Primigi Firas. Pe astia i-am mai vazut, dar nu stiu cum de nu i-am pus in cos. Am avut la un moment dat pantofi de vreo $1,000 - a fost tare greu sa renunt la unii dintre ei.

Blackpanterro, la voi nu deliver Amazon? Pentru Aidan sint multe modele, sub $20, poate chiar sub $15.
Eu sint innebunita dupa pantofii astia, pacat ca nu au asa deals si la hainute.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Am fost la eco, din pacate bebe era f f activ si nu a vrut domle sa stea cu fata la noi, tot timpul a avut manuta pe fata. Mi-au dat un Cd cu tot filmuletul, vreo 30 de minute si cateva fotografii, dar m-au reprogramat peste o luna, cand o sa am 28 de saptamani, ca sa poata face mai multe fotografii. M-am gandit ca o sa-mi ceara sa platesc din nou, dar se pare ca va fi gratis, intra in pretul sedintei de azi. Pt mine a picat super bine, ca oricum voiam sa mai fac o programare pt o luna mai avansata de sarcina.
Cabinetul este f f dragut, au un ecran f mare ca de cinema pe care vizionezi ultrasoundul, canapele, parca eram la cinema

Aveti aici o fotografie, dar cum v-am spus nu e tocmai reusita, ca Aidan a stat cu manuta pe fata.
http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/2871164920/

Oricum m-am topit, nici acum nu realizez ca am bb in burta, oare cand o sa imi vin in fire? Probabil ca la nastere...


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Cum se sterge el la ochisor. Ii era somn copilului.
Nasul tau miere, clar,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput