Topic - legislatia muncii, pensii,contracte

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Nu stiu daca este topicul potrivit dar o sa mai caut, pana gasesc postez durerea mea aici, poate stie cineva sa-mi raspunda.
Care ar trebui sa fie modalitatea prin care cineva (inspector ssm, adica de protectia muncii) ar putea lucra si in timpul CIC-ului? Am vazut ca nu se poate ca PFA, dar nu inteleg de ce ?
Si-asa nu e o activitate zilnica ci doar 2 ore pe luna, prin contract.
Sau sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?

Nu este topicul potrivit, dar ti-am raspuns la sub cu CIC-ul. Dcaa vrei, poti sa stergi intrebarea de-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha@ela spune:

Buna. Cine ma poate lamuri cu urmatoarea problema? In noiembrie mi se termina postnatalul si ma intorc la servici. Anul acesta nu am luat concediul de odihna, deci nici banii pt acesta. Lucrez in invatamant si nu beneficiez de concediu de odihna decat in perioada vacantelor scolare. Pot primi banii pentru acesta in conditiile in care ma intorc la scoala? Exista vreo baza legala pt a-mi primi acest drept?


mamica lui Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - Codul Muncii.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Nu stiu daca este topicul potrivit dar o sa mai caut, pana gasesc postez durerea mea aici, poate stie cineva sa-mi raspunda.
Care ar trebui sa fie modalitatea prin care cineva (inspector ssm, adica de protectia muncii) ar putea lucra si in timpul CIC-ului? Am vazut ca nu se poate ca PFA, dar nu inteleg de ce ?
Si-asa nu e o activitate zilnica ci doar 2 ore pe luna, prin contract.
Sau sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?

Nu este topicul potrivit, dar ti-am raspuns la sub cu CIC-ul. Dcaa vrei, poti sa stergi intrebarea de-aici.


Multumesc, dar durerea mea avea 2 parti, si anume " sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?"

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Un pensionar care inregistreaza venituri din chirii, ca sa fie asigurat in sistemul de sanatate, trebuie sa plateasca contributia pentru sanatate si la veniturile din chirii?

Daca da, poate sa o plateasca doar pe anul in curs, sau trebuie achitata retroactiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea
[brMultumesc, dar durerea mea avea 2 parti, si anume " sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?"

Sub nicio forma PLATITA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Vin si eu cu o intrebare:

Un angajat, full-time, care in acelasi timp e inscris la master are anumite cursuri in timpul programului de lucru. Angajatorul e obligat prin vreo lege/contractul colectiv de munca la nivel national sa il lase pe angajat sa mearga la cursurile respective, daca acesta recupereaza orele pierdute?

Multumesc mult.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Vin si eu cu o intrebare:

Un angajat, full-time, care in acelasi timp e inscris la master are anumite cursuri in timpul programului de lucru. Angajatorul e obligat prin vreo lege/contractul colectiv de munca la nivel national sa il lase pe angajat sa mearga la cursurile respective, daca acesta recupereaza orele pierdute?

Multumesc mult.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Nu, nu este obligat. Daca vrea Ok, daca nu, asta e.

Pagina familiei /
[orl="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Merci frumos de raspuns, Marius. Ma gandesc ca persoana si-ar putea lua concediu de odihna, doar asa s-ar rezolva.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sau concediu fara plata(nu este obligat sa acorde).

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput