Topic - legislatia muncii, pensii,contracte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este necesar sa complicati lucrurile. Este suficient sa isi faca un contract de asigurare DIRECT la Casa de pensii sa plateasca asigurarile (aici participi tu din cate inteleg) si implicit in timp i se va recalcula periodic valoarea noua a pensiei in functie de acest contract. Este o modalitate directa deschisa simpla si usor de cuantificat in functie de posibilitatile concrete de plata a asiguratului.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Buna ziua,
As vrea sa va intreb cum as putea deschide legea 19/2000 de pe aceasta pagina, pentru ca am mare nevoie de varianta actalizata si nu reusesc s-o deschid.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O ai pe pagina legislativa

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Buna ziua!

Intrebarea mea ar fi: sunt studenta la zi si am o fetita de 1 an si 5 luni. Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului (proaspat aprobata) pana fetita mea va implini 2 ani?

Multumesc.




MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai pagina legislativa la indemana.

Pt scurtaturi:
http://www.romleas.ro/legi/OG148-3.11.2005/index031008.html


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Marius, te rog sa ma lamuresti si pe mine intr-o problema.
Sunt proaspat angajata la o firma,pe perd. nedeterminata cu perioada de proba de 30 de zile. Sunt aprox 2 saptamani de cand lucrez aici si nu-mi place deloc, sefa e dusa rau. Spune-mi te rog, trebuie sa-i dau preaviz in perioada de proba sau dupa cele 30 de zile pot pur si simplu sa-i spun ca plec? Mi-ar face viata un cosmar daca i-as spune acum de asta intreb dar daca-i musai, cu placere...


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe parcursul (sau la finalul - daca asa doresti) perioadei de proba contractul inceteaza printr-o simpla notificare, a oricarei (deci implicit si a ta) dintre parti. Nu este nevoie de parcurgerea preavizului pe perioada de proba.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecubebe spune:

buna ziua...am nascut pe 15 august, sunt angajata din 2006, la firma la care lucrez nu exista contract colectiv de muna, asa ca am facut o cerere pentru un salariu mediu pe unitate, cum zice legea, dar patronul refuza sa mi-l acorde. ce sa fac? cui ma adresez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paky spune:

buna ziua,

as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se calculeaza pensia acum, ca, din legea 19 nu am inteles mare lucru.

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu stiu daca este topicul potrivit dar o sa mai caut, pana gasesc postez durerea mea aici, poate stie cineva sa-mi raspunda.
Care ar trebui sa fie modalitatea prin care cineva (inspector ssm, adica de protectia muncii) ar putea lucra si in timpul CIC-ului? Am vazut ca nu se poate ca PFA, dar nu inteleg de ce ?
Si-asa nu e o activitate zilnica ci doar 2 ore pe luna, prin contract.
Sau sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput