Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti tuturor,

Ei, si noi suntem bine si ne facem mari pe aici dar durerile astea de dintisori ne lasa putin si apoi iar ne iau! Dupa cum va spusesem Ella imi trasese cateva tipete noaptea dar intre timp se oprise... Hm, acestea erau dureri de la primul canin ce tot da sa iasa (ceilalti 8 dintisori ii iesisera inainte de 12 luni)... Foarte frumos intre timp ii creste se pare si al doilea canin: adica aproape simultan!!!!! De mare exceptie...! Oricum nu plange noaptea atat de mult incat sa merg la ea in camera. Miauna putin in somn si apoi adoarme la loc (si asta nici macar nu se intampla in fiecare noapte), insa cateodata in timpul zilei nu stii ce sa mai faci: in brate, la plimbare in carut...tot plange. Nu foarte lung dar daca tipa intens asa vreo 20 de minute nu stii in ce directie s-o mai iei. Ali, cand ma gandesc la ce tragi in fiecare noapte mi se rupe sufletul! Te felicit pentru cata putere ai! Si daaa, unde am fi fara cafea?! Nici eu nu stiu! Si ma uit in jur pe aici ca multe mame ce au copii de varsta puiului meu sunt din nou insarcinate! Pe mine ma iau fiorii numai cand ma gandesc!

Fetelor, mi-as dori sa va povestesc despre "evolutzia motrica" a Ellei mele dar nu prea am ce: nu merge inca singura, nu merge nici macar tinuta de o singura mana in conditiile in care ea a implinit 14 luni! Merge insa foarte repede si pe toata talpa ajutata de noi. Merge de asemenea pe langa canapea sau masa singura si chiar face un pas pentru a se deplasa intre cele doua. Mai mult insa nu. O fi ca si tatal ei care a mers abia la 18 luni... In rest face alte grozavii! Sa va narez deci... Ca toti copiii avem si noi cateva carticele cu tot felul de animale pe care le privim, le denumim, imitam sunetele emise de ele (adica mama face asta!) in fiecare zi... Acum vreo doua saptamani ajunsesem la pagina cu gasca si dupa ce am zis ca "Gasca este alba.", fata mea zice imediat: "Ga, ga, ga!"! Extraordinar: si-a amintit cum face gasca! Puiul mamei! Tot de vreo cateva saptamani arata spre toate obiectele din casa si zice "Te, te!" care inseamna pare-se "Ce este asta?". Imi creste sufletul cand o privesc! Si nu sunt ingrijorata deloc ca nu merge inca... lasa ca o sa mearga ea toata viata! Intre timp ma bucur ca si creierasul este in regula.

Andy, Andrei a inceput sa doarma in sesiuni mai lungi? Te-ai mai linistit un pic si tu? Sper din toata inima ca au venit sau sunt pe cale sa vina vremuri mai bune si la voi.

V-am povestit din plin... Mai spuneti ce faceti voi...

Va uram multa sanatate si odihna noaptea daca se poate!

Alinutza de Ellutz dragutz



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salutari! am implinit si noi 7 luni(necorectate) si am fost la bilant si Andrei are 7,250Kg si 69 de cm...a luat doar 250 de grame luna asta dar doctorita zica ca e ok.....e vesel, vioi, bine dezvoltata si zice sa nu-mi fac probleme....am fost si la gimnastica si tipa de acolo mi-a zis la fel ca nu e nici o problema, chiar daca inca nu se intoarece de pe o parte pe alta, nu mai are mult, si i-a placut mult pozitia lui Andrei cand sta in fund a zis ca e super ok si ca nu de ce sa-mi fac griji ca e un copil siperb.....asa ca ce sa mai zic??? nu ma mai plang de nimic....doar ca paranoia de mama nu-mi da pace si ma intreb de ce ia asa de putin in greutate ca doar mananca destul de bine....nu in fiecare zi la fel dar....nici noi nu mancam in fiecare zi la fel....hai ca v-am pove cam mult
Ella sa stii ca Andrei tot asa doarme ziua doar cate 30 de min....deci toata ziua doarme cam 2 ore din 3 reprize.....in schimb sunt foarte fericita ca doarme noaptea , se odihneste si el, si eu si avem energie pentru a doua zi.
Ali, cum mai sunteti?
Va pup !!!

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La multi ani Andrei!!!Sa va traiasca Andy si sa evolueze la fel de bine ca si pana cum.
In privinta greutatii stai linsitita Andy ca de acum o sa puna tot mai putin pe el.Asa e regula, in primele luni pun mai mult pe ei si apoi tot mai putin.A recuperat foarte bine.

Noi azi implinim 9 luni.Inca nu stiu ce greutate are ca abia diseara o sa-l cantarim.Ne-am mutat amandoi intr-un pat si se pare ca asta era marea problema.Adoarme mangaindu-ma pe obraz si noaptea doarme mult mai linistit.Ce sa mai zic, ca ma topeste.
Dormitul cu el in pat era impotriva ideilor mele dar de oboseala am renuntat si am observat ca si el e mai bine ziua de cand doarme cu mine.Cum ne vom dezvata de asta si cand vom vedea noi.
Am observat ca e un copil sociabil in sensul ca nu se sperie cand e multa lume in jurul lui , mai ales daca nu tabarasc peste el.Ieri a fost ziua mamei mele si am fost vreo 12 la petrecere si a fost foarte bine dispus.Seamana cu mine si e din gemeni ca si mine.Se zice ca gemenilor le place lumea si la mine se potriveste.Se pare ca si la el.
In rest e bine.Sta singur in fundulet dar mai trebuie sa aiba ceva la spate sa se sprijine pentru ca oboseste si se lasa pe spate asa ca e mai sigur.Incepe sa se prinda de mine si sa se traga in fundulet.Si e tare mandru de asta.Il laud tot timpul si ii place.
Am uitat sa va zic ca stie sa bata cu manutele Bravo! dar numai cand vrea el.Si mai stie sa se uite la bec atunci cand il intreb unde e becul sau sa se uite pe perete la icoane cand il intreb unde e Doamne Doamne.Bineinteles ca vrea sa atinga tot ce in jurul lui si e foarte curios, dar asta e specific copiilor.
De ieri am inceput sa nu-i mai paserez mancarea cu blenderul ci numia cu furculita.Si asa de frumos mesteca.Nu deschide gurita pentru alta lngurita pana nu termina ce are de mestecat.
Ella adevarul e ca poate noi ca mame de prematuri suntem uneori frustrate, fara sa vrem, din cauza ca ne ocupam atat de mult de ei sa stea in fundulet, sa se rosogleasca, sa tarasca sau sa mearga in picioruse.Si toate vin mai tarziu dar daca socotim poate ca la varsta la care ar fi trebuit sa se nasca.
Si la cei nascuti la termen toate vin natural fara ca mamele sa insiste pe treburile astea.
Dar fiecare copil are ritmul lui si trebuie sa avem rabdare.Ai rabdare cu mersul in picioare ca o sa vezi ce se va intampla cand nici nu te astepti.
Va pupam si mult succes..



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Ali, la multi ani si pentru Andreiutzul tau!!! felicitari pentru progrese!!! Si in legatura cu dormitul impreuna cred ca nu ai ce face daca asta il calmeaza pe el....in timp se va obisnui si singur....la noi e tocmai invers...noi nu putem dormi impreuna si nici macar in aceeasi camera pentru ca nu ne odihnim niciunul...el ne aude pe noi, se foieste, noi il auzim pe el, apoi ne intrebam oare de ce se foieste, ne foim si noi, el se trezeste si tot asa....asa ca am decis ca dormim in camere separate si totul e mult mai bine asa....se odihneste si el si noi...desigur ca daca se maraie noaptea ma duc la el sa vad daca vrea papa sau care e problema.....
la multi ani inca o data si cat mai multe progrese!!!Pupici!

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti la pitici si la mamici,

Ali, ma bucur mult ca ati inceput sa va odihniti si tu si baiatul tau! In sfarsit! Da, fireste ca va veni un moment care nu va fi deloc usor cand va trebui sa-l dezveti pe Andrei de dormitul in pat cu mami dar asta conteaza cel mai putin in acest moment! Si eu eram asa impotriva dormitului impreuna insa sunt convinsa ca as fi procedat la fel daca Ella mea plangea noaptea de nu mai stiam de mine. Din toata inima insa cred ca este foarte periculos sa ne luam micutii in pat imediat dupa nasterea lor, oricat de mult ne-am dori asta si oricat de multa incredere am avea in noi. Aaa, si la multi ani atat lui Andrei cat si mamei tale!
Andy, si eu zic ca puiul tau a luat bine in greutate. Ce mai, felicitari! Important este ca are o tinuta foarte buna atunci cand sta pe poponeatza! Acum intorcandu-ne la greutate... hm, pot fi infinite motivele pentru care baietelul a luat doar 250g in ultima luna: primul ar fi cel logic mentionat de Ali, al doilea ar fi ca s-ar putea sa-i apara dintisorii si atunci el consuma multa energie in directia asta, si altele, si altele... Iti spun asta deoarece Ella noastra la 14 luni si jumatate a trecut de 11 kg si totusi atunci cand are zile mai proaste din cauza durerilor de dinti, adoarme seara intr-o secunda cand o asez in patutz! Andy, este asa de obosita de parca a carat pietre toata ziua. E posibil ca si puiul tau sa sufere din cauza vreunui nesuferit de dintisor...

Fetelor va las... am inima cat un purice: am simtit ceva in sanul stang alaltaieri!!! Trebuie sa-mi fac programare la medic. Mi-e atat de frica cum nu va pot spune! O fi de la alalptare dar am intarcat-o pe Ella acum 4 luni! Eu in familie am o verisoara care a murit de cancer la san dar in familia sotului meu 99% dintre femei au cancer la san! Doamne, ajuta-ne!

Va pup si va urez multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Multumim de urari.
Off Ella iti doresc sa fie doar o alarma falsa si sa fie din cauza ca ai intrerupt alaptatul.Sa ne zici si noua rezultatul.Mult succes.
In privinta dormitului cred ca m-am garbit putin ca vad ca de catvea nopti iarasi facem figuri.Dar macar imi este mie mult mai usor ca numai intind mana spre el si il mangai sau ii dau apa.Avem o ora de insomnie noaptea si nu stiu ce sa-i mai fac.Cred ca va trebui sa ma resemnez ca asa va fi de cum incolo.
Iti doresc Andy ca nu cumva sa treci si tu prin ce trec eu acum.Andrei pana la 7 luni a dormit foarte bine.Abia pe la 7,5 luni au inceput problemele.
Pupici.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut!
eeiiii fetelor la noi s-a modificat tare programul de somn noaptea: adica dupa ce de la 3 la 5 luni nu s-a mai trezit deloc noaptea, apoi de la 5 la 7 lunni se trezea 1 sau de 2 ori acum de la 7 luni se trzeste de 3-4 ori pe noapte....asa ca sunt cam chiuna de cap dar asta e....copiii isi mai modifica stilul de a dormi, nu? este greu dar nu putem decat sa facem tot posibilul (sau chiar imposibilul de a-i ajuta pe puiutii nostri sa fie bine si sanatosi) chiar daca noi mai suferim printre ele....e vor veni si zile mai bune.....cand imi zambeste si cand imi rade parca uit de toate....
Ella iti doresc sa nu fie nimic la san!!!! D-ne ajuta!!! Sa ne tii la curent!!!
Ali iata ca totusi trecem si noi prin ce ai trecut tu....ce sa zic??? or sa apara si dintisorii astia odata si apoi mai trece greutatile.
Pupici!!!


de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti fetelor,

Da, iertati-ma dar m-a luat rasul cand am vazut ce ravagii fac dintzisorii in randurile mamicilor! Ali si Andy, eu citind ce scrieti voi mi-e clar ca sunt dintzii ce nu dau pace copiilor vostri. Si asta se declanseaza la aproape aceeasi varsta la ambii Andreiutzi. Urat si obositor atat pentru voi cat si pentru cei mici! Traiasca cafeaua! Problema este ca noi ca parinti speram ca dupa aparitia unui dintisor, durerea sa-i mai lase pe micuti macar pentru scurta vreme... insa nu, nu se poate caci sunt deja "pe drum" altii. Vestea proasta e (fetelor nu vreau sa va sperii ci sa va pregatesc doar!) ca incisivii de sus dor mai tare decat cei de jos (care de regula apar primii)! Noi am avut niste concerte pe aici de mare exceptie: era urat tare afara si eu o plimbam cu carutul prin casa... pana la urma a adormit in fata televizorului, in carut! Toata lumea te sfatuieste ce sa faci, ce sa le dai sa roada... ma apuca rasul, sincer caci de cele mai multe ori iti trebuie doar foarte multa rabdare. La noi nu a functionat nici un gel si nici o jucarie de ros! E greu dar trec toate... si inima ne creste cand ii vedem cum ne zambesc, cum ne mangaie, cum intind bratele catre noi si in cel mai ingeresc mod posibil spun "mama"! Si apoi se mai zice ca acei copii care sunt mai "activi" mici vor fi taaare cuminti cand sunt marisori!

Aaa, sunt convinsa ca stiti dar nu ma pot abtine sa nu va spun si eu: mare atentie la virusul care circula pe la noi. Prietena mea de la Brasov a ajuns cu gemenii ei (au aproape 3 ani) de 3 ori la spital in 24 de ore! Mare, mare grija in spatiile mari comerciale, Ali si Andy! Si noi vom fi in Romania pana la sfarsitul lui iulie si cred ca vom ajunge undeva in saptamana mare, chiar inainte de Pasti. Mi-e teama tare si mie de acest virus... si totusi mi-e asa de dor de casa si de prieteni!!!

Va pup si va urez multa sanatate!

Alinutza de Ellutz dragutz

P.S. Nu am ajuns inca la medic deoarece trebuie sa ies mai intai din perioada "delicata". Tineti-mi pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ndr_ncht spune:

Buna!Eu am un baietel(EDI)nascut la 34 de saptamani cu 2,300g si 48 de cm si mai am o nepotica mai mica decat edi cu 3 saptamani dar e nascuta la termen cu 3,600g iar diferenta intre ei s a vazut intotdeauna.Edi a inceput sa stea singurel in fundulet akm vreo 2-3 sapt.(edi are akm cu aproximatie 8 luni)iar verisoara lui sta singura in fundulet de pe la vreo 6 luni,el a fost primul care a facut primii pasi dar ea a fost prima care si a capatat stabilitatea si echilibrul ...asa ca stai linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Pupici,

Ndr, iti multzumim pentru incurajari... caci, deh, noi pe "aici" ne cam ingrijoram cateodata si de cele mai multe ori ne sustinem moral una pe cealalta! Asa este: copiii nascuti la termen au o evolutie mult mai rapida decat cei nascuti prematur. Logic! Eh, izbandim noi caci nu degeaba suntem numiti "esente tari"!

Fetelor, Ali si Andy, voi ce mai faceti? Or vi s-a terminat cafeaua si nu mai aveti putere sa apareti pe forum?! Iertati-ma, dragele de voi! Eu glumesc iar voi sunteti topite de somn. Cred ca o luam razna daca trebuia sa mai stau treaza si noaptea. Stiu ca iti da Dumnezeu putere dar la mine Ella se trezeste dimineata inainte de 7 in general si eu sunt ametita pentru ca am dormit doar 6-7 ore. Insa voi?! Wow, cred ca eram praf pana acum. Multa putere, Ali si Andy! Au mai aparut ceva mugurasi de dintisori pe acolo pe la voi?

Noi aici ne pregatim pentru intoarcerea in Romania: pachete, pachetele... parca cateodata nici nu imi vine sa cred de cate lucrusoare au nevoie puiutii astia mici! Am inima cat un purice: la ora la care Ella ar trebui sa fie in pat pentru somnicul de dupa-amiaza, ea va fi (pentru prima data!) in avion. Si eu am vazut de-a lungul anilor niste "spectacole" date de copiii mici in avion de iti vine sa innebunesti: tipa astia mici de te ia durerea de cap! Si cum sa nu tipe cand motoarele acelea fac un zgomot asurzitor?! Si apoi presiunea...! Doamne, ajuta! Aaa, si n-am terminat: de la Bucuresti mai mergem asa de plictis vreo 3 ore pana la Brasov...

Fetelor, sper ca am reusit sa va mai distrag atentia un pic... Deh, v-am spus ca sunt din Bucovina... vorbim mult pe acolo!

Va pup si va urez tot binele si tot frumosul din lume! Ah, si daca nu ne mai "auzim" pana la Paste atunci va doresc ca iepurasul sa vina incarcat cu daruri si cu sanatate pentru familiile voastre (la voi cred ca este primul an in care aveti si puiutz!)!

Alinutza de Ellutz dragutz



Mergi la inceput