Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_ramni spune:

buna,ma numesc mirela si am un bebe de 4,5 luni nascut la 29 sapt cu 1170g.am observat ca atunci cand il strig sau zangan jucarii langa el nu intoarce capul dupa zgomot.ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care e varsta la care ar trebui sa faca asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Bine ai venit Mirela la subiectul asta.
Ca mama de prematur treci prin toate spaimele.Nici pe mine nu m-a ocolit spaima asta.Dar rabdare pentru ca pe la 5-6 luni o sa se intoarca la zgomot.Daca chiar vrei sa fii linistita eu stiu ca sunt niste aparate care verifica auzul la bebelusi.
Andrei si acum ne mai ignora cand e concentrat la altceva.Au si ei universul lor si raspund numai cand au chef.Nu trebuie sa mergi la control la spitalul unde ai nascut?Poate te ajuta neonatologul care s-a ocupat de bebe la nastere.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_ramni spune:

multumesc de raspuns ali.de auzit stiu ca aude pentru ca reactioneaza la zgomote mai puternice, sa zicem daca bat din palme in spatele lui clipeste sau tresare.insa nu intoarce capul acolo de unde aude zgomotul.Oricum, vroiam sa stiu si o alta parere a unei mamici de prematur si daca sa zicem pana la 5 luni sau 5.5 luni tot nu reactioneaza, cu siguranta voi merge la orl.\E adevarat ca nu e zi sau saptamana sa nu am cate o grija in ceea ce-l priveste si sunt uneori sunt dezamagita si de medici care sunt ft superficiali, asa ca ma ajuta sa stiu din experienta altora anumite lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Bine ai venit, Mirela,

Multa sanatate va urez tie si puiului tau! Iata, cat de mare este minunea lui Dumnezeu: un prematurel asa micutz, a evoluat grozav! Ca si Ali, si eu te sfatuiesc sa nu-ti faci mari griji caci oricat de bine evolueaza din punct de vedere fizic, mititeii nostri sunt nascuti foarte devreme... Le trebuie un pic mai mult timp sa se obisnuiasca in mediul extern. Ai incredere, Mirela in Dumnezeu! In rest, noi mamici de pui mici, mici stim ca iti este foarte greu si iti tremura inima la orice zi de zi! Mie inca nu mi-a trecut asta cu toate ca fetitza mea are 13 luni. Poate ca face parte din noua noastra profesie de "mama"...

Multa putere tie si baietzelului tau!
Alinutza de Ellutz dragutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Are mama baiat mare.Avem deja un dintisor.Ura!!!Suntem tare mandri.
Si sper ca astfel sa se imbune si noptile mele.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Ali felicitari pt dintisor!!!

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Ali,

Felicitari pentru primul dintzisor! Bravooo! Uite asa se face mare baiatul mamii! Sunt convinsa ca intr-adevar noptile tale se vor mai indulci... ! La cat mai mult somnic iti urez!

Intre noi fie vorba, la mine s-au cam intors lucrurile putzin: Ella imi trage niste tipete noaptea, de ii trezeste si pe vecini cred. Macar nu o tine lung: un minut si apoi adoarme singura la loc! Si atunci adoarme si mama la loc.

Alina de Ellutz dragutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

font=Arial]Fetelor,

La multzi ani, multa, multa sanatate si o primavara minunata!

Pupici la pitici!
Alinutza de Ellutz dragutz[/font=Arial][/black]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

ce mai faceti fetelor? ce mai fac puiutii vostri? va cu drag!!!!

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Noi suntem bine.Intre timp a aparut si al doilea dintisor.Somnul insa tot nu e bun.Am incercat 2 nopti sa dormim impreuna in pat si tot la fel a fost asa ca am revenit fiecare in patul lui.Mai nou Andrei se trezeste si dimineata la 6.30 si nu mai vrea sa adoarma.Asa ca eu sunt pe cale sa devin un zombi.Sa traiasca cafeaua ca altfel nu stiu cum as fi rezistat.Si traiesc cu speranta ca vor veni si vremuri mai bune.Si mai ales cand imi trage Andrei un zambet cu gurita lui cu doi muguri de dintisori ma topeste si imi da putere.
Intre timp am mai fost la o vizita la kinetoterapeut si la neonatologul cu care am nascut si a fost foarte bine.Evoluam foarte bine si am primit alte exercitii.Acum experimentam tot felul de sunete.De la: da,bua, ga....si pana la sunete de soprana si bas.E tare haios.
Asa ca asta e viata noastra.
Ella imi pare rau ca au inceput si la tine noptile albe.
Pupici.

ali

Mergi la inceput