Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Felicitari Ella.Sunt convinsa ca ai fost tare mandra si emotionata cand ai auzit cum a zis prima data mama.Ati evoluat foarte bine de la nastere.
Noi am fost inca o data la dr neonatolog.Ne-a pus in legatura cu un kinetoterapeut care ne-a dat niste exercitii de facut urmand sa mai mergem in decembrie pentru altele.
Andrei e bine.A implinit ieri 5 luni si am inceput cu mancarea diversificata.Am inceput cu supica de morcovi.Ieri a papat 20 ml si s-a lins pe buze.Azi a papat 50 ml si cu pofta.Maine o sa-i paserez putin morcov sa f.ie putin mai groasa supica.Duminica vreau sa incerc cu pireut de morcov.Si asa mai departe...
De unde esti Ella?Esti din Ardeal, dupa salut...
Eu sunt din Medias.
Va pupam si mult succes in continuare

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arrianna spune:

si eu am doua fetite nascute prematur, la 29 de spatamani, una dintre ele si cu o hemoragie craniana severa care insa s-au refacut destul de bine, zic eu. au 1 an si 5 luni acum si se ridica ambele in picioare si in fundulet. uma dintre ele, Maria, merge foarte bine daca o tin de o manuta, Ana mai incet, dar p#259;seste. psihic luptam acum sa recupereze, desi sunt vioaie si inteleg foarte multe lucruri, zic si o multime de silabe!!!
v-am scris pentru ca vreau sa va incurajez, sa nu va pierdeti speranta ca puii vostri vor fi bine. eu am trecut prin momente grele cand vedeam ca la 1 an, Ana nici nu statea in fund, insa a recuperat apoi motor in doua luni extraordinar de mult. asa ca am incredere in ele ca sunt niste luptatoare si sunt convinsa ca totul va fi bine.
pup toti prematureii si toate mamicile curajoase de pe acest topic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Fetita mea s-a nascut la 36 sapt si 4 zile.Nu s-a nascut prematur,insa,faptul ca s-a nascut cu 1 luna mai devreme,"se observa" prin unele intarzieri motrice.Fata de "colegii bbi" de odisee,ea a inceput sa se rostogoleasca destul de tarzior,iar acum,la aproape 8 luni,inca nu poate sta in fundulet singura.De cateva zile,abia reuseste sa stea cam jumatate de minut.Pediatrii ce au vazut-o mi-au recomandat o vizita la neurolog,insa eu am asteptat cu incredere si se pare ca va reusi usor usor.Acum,citind si postarile voastre,mi s-a intarit convingerea ca se va rezolva aceasta intarziere..

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=641612f5d169402f415057&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Minunea noastra,Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Si fetita mea s-a nascut prematur, la 36 saptamani si 4 zile, a avut 2.900 g si 52 cm. Acum are 3 luni si aproape 2 saptamani, varsta necorectata, 5.900 g si 60 cm. E prematur sa-mi dau seama daca se dezvolta in alt ritm fata de copii nascuti la termen, capul si-l tine singurica de mult timp, doarme numai pe burtica si se ridica sus de tot in manute, daca o tin pe spate pe un plan putin inclinat se ridica singurica destul de sus iar in fundulet poate sa stea si singura daca e sustinuta intre perne - medicul chiar mi-a indicat acest exercitiu cate 5-10 minute pe zi. Ce ar trebui sa ma ingrijoreze? Ce semne sunt in cazul in care nu se dezvolta corespunzator?

Multi puiutilor vostri.

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui mstela

Fetita mea s-a nascut la 36 sapt si 4 zile.Nu s-a nascut prematur,insa,faptul ca s-a nascut cu 1 luna mai devreme,"se observa" prin unele intarzieri motrice.Fata de "colegii bbi" de odisee,ea a inceput sa se rostogoleasca destul de tarzior,iar acum,la aproape 8 luni,inca nu poate sta in fundulet singura.De cateva zile,abia reuseste sa stea cam jumatate de minut.Pediatrii ce au vazut-o mi-au recomandat o vizita la neurolog,insa eu am asteptat cu incredere si se pare ca va reusi usor usor.Acum,citind si postarile voastre,mi s-a intarit convingerea ca se va rezolva aceasta intarziere..

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=641612f5d169402f415057&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Minunea noastra,Teodora


Nu mai bine incerci sa mergi la un kinetoterapeut?
Sunt foarte multe exercitii care o vor ajuta sa avanseze motric.
Eu am observat pe bebe al meu cat de mult a avansat intr-o luna de cand am primit primele exercitii de facut.Si acum continuam inca o luna si mergem din nou la control.
Mult succes.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Draga Anca,

Bine v-am gasit in primul rand! In al doilea rand da-mi voie sa ma minunez (de doua ori!): fetitza ta face toate grozaviile din lume ce sunt posibile la 3 luni si jumatate (ridicat caputzul si chiar stat pe funduletz) iar tu te ingrijorezi?! Sau gandesti de genul "what if"? Anca draga, ai vazut tu povestile noastre? Ai vazut tu cat de incetisor au mers unii dintre copilasii nostri? Insa toti, toti ajung in acelasi punct la un moment dat! Nu ai de ce sa mergi la doctor, nu ai de ce sa crezi ca ceva nu va merge la fel de perfect ca si pana acum! Din suflet te inteleg: esti mama si atunci inima ti-e plina de semne de intrebare si poate uneori de ingrijorare dar tu NU AI DE CE SA TE TEMI! Puiul meu a avut 1750g, 44cm si s-a nascut la 33 de saptamani si 2 zile! Era tare frumusica dar mica, mica cat o painica, draga de ea! Insa asa cum m-au incurajat si medicii de aici care mi-au spus ca totusi copilul meu este departe de a fi un copil "prea prematur" si ca pe ei nimic nu-i ingrijoreaza, la fel te incurajez si eu pe tine: stai linistita si bucura-te de pruncul tau! Minunea lui Dumnezeu este mare iar copilul tau va fi sanatos!
Eu acum am uitat de toate: cand puiul meu spune "mama" sau "mam" zilele si noptile de ingrijorare sunt departe... de mult apuse! Nimic nu-mi poate opri incantarea ca de Craciun pentru prima data in viata noastra un ingeras se va juca pe langa brad (incercand sa apuce vreun glob, normal!) tipand intr-una de bucurie si incantare!

Va pup Anca si va urez toata sanatatea si tot frumosul din lume! Apropos cu ce vine Mos Neculae la voi?

Pupici multi!
Alina si puiul Ella






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Ella, iti multumesc mult, m-a indoiosat mesajul tau Nu pot spune neaparat ca sunt ingrijorata, dar totusi stiind ca micuta mea s-a nascut prematur imi pun mereu intrebarea daca se dezvolta normal. Cu atat mai mult cu cat am avut multe diagnostice sumbre de-a lungul sarcinii referitor la forma si dimensiunile capsorului.

Il asteptam pe Mos Nicolae cu o jucarie din aceea frumos colorata pe care sa o tinem in manuta si cu niste inele moi pe care sa le roadem ca mama ne tot cearta ca papam manutele.

Va doresc multa sanatate si tot binele din lume pentru tine si puiul tau. Si un mos bogat si plin de bucurii

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti Ali,

Ei, tare rau imi pare ca nu mi-am mai gasit timp sa-ti scriu si sa-ti povestesc de nazdravaniile puiului meu. Una peste alta ne-am gasit si sa plecam in vacanta pentru prima data cu soricelul nostru. Este de mare exceptie, Ali! Un copil care nu a calatorit niciodata in primele unsprezece luni de viata intampina ceva probleme de adaptare, mai ales in prima saptamana. In rest toate merg ca pe roate: mananca bine, doarme bine, plange bine cand o dor dintisorii! Si tot asa... In schimb tot de vreo saptamana (Ella noastra a implinit 11 luni necorectate) sta singura, fara punct de sprijin pe genunchi! Imi canta sufletul, Ali, cand o vad cum in fiecare zi face cate un mic pas inainte!
Voi ce mai faceti? Urma sa mergi cu puiutzul tau la kinetoterapeut in decembrie. Cum a fost?! Grozav, nu? Ce ii mai dai sa manance? Poti sa ii dai linistita pe langa cartofi si morcovi, dovlecei: le plac mult copiilor! Hm, pe de alta parte s-a iesit din sezon... Gasesti tu calea cea mai buna, sunt sigura!
Aha, si m-ai intrebat daca sunt din Ardeal... Nu, deloc, Ali. Parintii mei sunt din Bucovina iar eu dupa ce am absolvit facultatea in Bucuresti si dupa alti cativa ani petrecuti tot in Bucuresti prinsa de farmecul ascensiunii profesionale , m-am mutat la Brasov. Am locuit acolo vreo trei ani, Ali si chiar avem si acum casa.

Acum ti-am spus totul...
Va las si va pup cu drag dar nu inainte de a va ura sarbatori minunate cu sanatate si cu bucurii!

Alina si ingerasul Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Am si eu vesti bune! Dupa 6 luni de kinetoterapie asidua, de 2 ori pe saptamana negresit plus exercitii facute de mine acasa, la 10,5 luni necorectate (adica 8 corectat) fetita mea IN ACEEASI ZI a inceput sa mearga de-a busilea, sa se ridice in picioare tinandu-se de marginea patului, de o masa sau de canapea si sa stea in fund dreapta, nesprijinita. Dumnezeu mi-a ascultat rugile si rasplatit efortul. Acum chiar am incredere ca va fi bine

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Sarbatori fericite tuturor!
Ella ma bucur pentru voi.Asa simt si eu cand puiutul meu avanseaza, imi canta sufletul.
Am fost si in decembrie la kinetoterapeut si ne-a spus ca a avansat puiutul.Nici nu trebuia sa ne spuna ca se vede.Ne-a dat alte exercitii.Super exercitii.Din stand pe spate cum sa-l imping pe bebe cu un singur deget ca sa faca intoarcerea pe burta si invers de pe burta sa il invat cum sa se intoarca pe spate.Avem si o minge cangur pe care facem exerceitii, si vai ce-i place.Dar cel mai mult m-a impresionat ca exact in ziua in care a a implinit 6 luni bebe a colaborat prima data la exercitiul prin care il invatam cum sa mearga in 4 labe.Mi-au dat lacrimile. Asa ca avansam si noi.O sa mergem lunat la kinetoterapeut si o sa invatam sa facem cat mai multe.
NAtynic, felicitari pentru progrese.
Ella m-ai indus in eroare cu salutul tau.Dar pobabil sunt urmele vietii din Brasov.E frumos orasul, nu-i asa?Acolo petrecut studentia.E orasul meu de suflet.
Va pup pe toate.

ali

Mergi la inceput