Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 23

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Bun gasit din nou, dragi mamici de gemeni si tripleti.
Sper ca nu m-ati uitat chiar de tot.Am avut o perioada grea la servici, iar cand veneam acasa aveam si acolo multe lucruri de facut si asa a tot trecut timpul. Imi tot propuneam mereu sa intru seara(noaptea) pe forum, dar nu mai apucam , pt ca adormeam bustean.
Acum suntem in concediu in Turcia la Kusadasi si am gasit si eu un ragaz pt scris.

Suntem bine.Baietii au crescut, au un an si aproape 7 luni.Merg, spun o gramada de cuvinte si s-au facut niste smecheri si sunt pusi pe sotii toata ziua.Nu sunt prea mari in greutate: Andrei are 10 kg si Stefan 10,300 kg.
Pe 2 august am fost cu ei (numai cu ei,ca Daria a plecat cu parintii mei la Herculane)o saptamana la mare.S-au comportat destul de bine ,cu exceptia faptului ca nu dormeau la pranz mai mult de trei sferturi de ora.Seara insa, picau lati.Le-a placut nisipul si apa, le-a placut sa se joace cu jucariile...altora.Noi ne-am intors mai slabi cu cate trei kg fiecare, dar acum am recuperat, ne-am revenit.

Aici, la Kusadasi suntem numai cu Daria si am reusit sa ne mai odihnim un pic.Ea e copil mare acum ( 5 ani si 2 luni) si ne intelegem altfel.Cu toate ca uneori , avand o personalitate foarte puternica,are tendinta sa mai faca si altfel decat ii spunem noi.Dar, in general e bine acum cu ea.Se vede ca a crescut.
Cu gemenii am alergat si eu si sotul toata plaja,nu stateau decat cateva secunde intr-un loc si apoi plecau mai departe.Adunau toate mucurile de tigara, toti samburii si toate dopurile si mizeriile de pe plaja si ,daca nu eram atenti, le bagau imediat in gura. La fel faceau si cu nisipul.Cu toata vigilenta noastra, au bagat cate doi pumni in gura si din asta.
De la plaja si inapoi in camera, ii ducem in brate, pt ca din cauza ca am luat si patuturile cu noi , nu ne-a mai incaput carutul in portbagaj.Prin statiune, mergeau ce mergeau pe jos si apoi tot in brate.Si se luau unul dupa celalalt: daca mergeau amandoi pe jos si unul voia in brate, cerea si celalalt, daca erau in brate,(mai precis dupa gat)si vroia unul pe jos, la fel si celalalt.
A fost destul de greu cu ei, mai ales ca nu am avut nici un ajutor(caci bunicii erau la Herculane cu Daria), dar a meritat pt ca lor le-a facut foarte bine acesta iesire.
Daca merge bine netul, maine va pun si niste poze de la mare cu ei.

Vad ca sunt noi mamici e gemeni.Le urez bun venit printre noi si sarcini usoare, duse la termen, cu bebei sanatosi!
Eliana, concediu placut!Si noi am plecat la mare dupa ce cu o saptamana inainte mi-au vomat si i-am avut pe antibiotic.Acolo nu au mai avut insa probleme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Raportam noapte agitata... Mihai a vomat de data asta... Sper ca tratamentul sa-si faca efectul cat mai repede...
Aseara ma gandeam ca Mihai ia Ospamox, antibiotic pe care cand va i l-a interupt dr. dupa vreo 2 zile, cand au facut pneumonie si le-a dat ceva mai puternic... poate nu-si mai face efectul???
Am zis sa merg azi la farmacie si sa iau inca o sticla de augumentin (asta ia andrei... sa fie). Mai avem zinnat, dar la ala sunt alergici si l-as pastra pt. Elena... sa fie...
Offf... daca vomita in stilul asta la mare eu cum naiba le spal patut, carut...

Nu cred ca mai am cand sa intru azi... am de facut bagaje... sper sa nu uit prea multe lucruri importante... Carutul ne ocupa juma de portbagaj... abia astept sa scap de el...

Sunt obosita, cu lista in fata... mai tai ce am pus in genti, mai adaug ce-mi aduc aminte... si ma gandesc unde naiba plec
O sa ma plictisesc ingrozitor dupa 3 zile de balaceala... o sa alergam pe plaja dupa trupa non-stop... n-or sa doarma in patuturile lor, Elena o sa-i trezeasca daca or sa doarma... sau Elena o sa doarma intr-un patut si gemenii in pat cu noi... mai grav e daca vor toti in pat cu noi... noi de ducem in balcon

Mda... sunt masochista... mi-o fac cu mana mea... asa-mi trebe

Promit ca vin cu poze muuuuuuuuuulte

Gravidutelor care urmeaza sa nasca: nasteri usoare... Celor care mai au de asteptat, sa nu le prind ca nasc!!!

In avans, pt. ca vom fi plecati atunci...
La multi ani, Ilinca si Andrei!



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Multumim pentru urarile de bun venit, sper sa pot scrie mai des, ca de citit am citit tot ce ati scris voi inca de la inceputuri, si nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. Adevarul e e ziua trece repede, si intervalul de trei ore intre mese mi se pare ca e foarte scurt, mereu zic ca am si eu timp pentru mine, insa...nu prea e asa.Noptile sunt mai grele ca se trezeste cand Maria, cand Matei,colicii nu prea ne dau pace, insa incercam sa vedem partea frumoasa a lucrurilor si le-am denumit '' nopti de neuitat'', momente cu care nu ne vom mai reintalni...si uite asa ne incurajam reciproc si se face dimineata.
Cu fetita aveam un necaz cu facutul kk, deoarece nu face decat la 48 ore si atunci stimulat cu termometrul.Nu e constipata ca ...iese moale insa pur si simplu nu face fara sa fie stimulat un pic funduletul.Mi se pare ciudat ca acest lucru se intampla doar de o saptamana, inainte facea de 2-3 ori pe zi.Oare o fi grav? Nu vreau sa se obisnuiasca ''ajutata'', insa deocamdata alta solutie nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

noi suntem mai bine, cu kk normal si fara vomitat... de 5 zile, asa ca de maine bag cate o cupa de lapte normal in cel special.

eliana concediu placut si multa sanatate! refacere rapida!
dalina multa sanatate si voua... am mers pe cerealele bio de la Milupa fara lapte, am pus apa in locul laptelui si fructe!
laura cred ca ti-e tare dor de ei!
levi ce varsta au gemenii tai acum?


referitor la celule stem... noi am recoltat prin CORD BLOOD CENTER.. varianta Cluj daca vreti. Am negociat pretul fiind 2 recoltari, am platit doar odata taxa de transport... deci se pot reduce costurile. Cu recoltatul, la Elena, prima nascuta, a fost ok, dar la Ana nu... adica Ana poate folosi celulele doar pana implineste 19 kg. Am decis sa le pastram, sa dea DD sa nu aiba niciodata nevoie de ele. Se pot folosi si asa dar trebuie prelucrate...mai evolueza stiinta. La mine au fost ceva probleme la recoltat, probleme combinate...tensiune arteriala mare in timpul cezarienei, pierdere de sange...

va pup



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

ophadina, si Miriam a avut problemuta asta cu kk, o perioada, cand era micuta. Tot cu termometrul rezolvam si noi problema (si putina crema de fundulet, ca sa nu se irite). Cateodata venea si a treia zi fara sa faca, si atunci iar apelam la termometru. Cand a mai crescut (dupa 3 luni, cred), am inceput cu cate-o bucatica de supozitor cu glicerina, cat de mica, doar cat sa-i "dea startul" . Apoi, cand am inceput cu supele si i-am mai si adaugat un strop (apoi o lingurita) de ulei de masline, n-a mai avut probleme de genul asta. Poate doar sa fie constipata, dar tot iesea afara in fiecare zi. Asa ca... rabdare si nervi de otel iti dorim!

eliana, drum bun si concediu placuuuuuuuut!!!!!
V-astebtam sa va-ntoarceti cat mai bronzoliti!


levi, tare curajosi ati fost!! Spune sincer, daca ati fi stiut dinainte cum a fost, mai plecati?? Ca noi nu am avut curajul sa mergem anul trecut cu ele... (Cel mai "departe" ne-am aventurat la o casa a unui prieten de familie, in Ungaria, cu o curte mare si foarte liniste. Dar ATAT!
Oricum, va admir...

Anita nu mai are nimic, cu toate ca ne-a dat dr. antibiotic; de cand am fost la el, n-a mai facut febra. Deloc! Probabil s-a speriat de el prea tare...
Miriam - in continuare ok!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Laura cred ca abia astepti intoarcerea copiilor.... sau oare in weekendul asta vin ca nu mia stiu...
acomodare usoara si rapida la gradinita, si sa ne povestesti tot.... mai ales ca acum vorbesc o gramada...

Eliana sper ca s-au rezolvat problemele de sanatate si veti avea un concediu perfect, fara evenimente, cu mult soare, bronz si veselie...

Dalina ma bucur ca n-ati mai luat antibioticul ... si noi am patit asa... febra, cuparat antibiotil prescris, ezitat sa-l dam si a doua zi nimic... din nou sanatosi

voi nu faceti un drum pana in TM sa ne cunoastem? ... poare aranjam si cu Pussi... ce zici draguto? sunt mai bine gemenele? aranjam de-o 'intalneala' intr-un parc sau la o terasa?

Lavi am vazut si pozele voastre de la mare... ma bucur ca ati avut si ajutor si ca v-ati simtit cu totii asa bine in ciuda oboselii
tinem punii si cu examenul auto si cu reintoarcerea la munci...


ophadina nu am retinut cum sunt alaptate fetele? lapte de mama, formula sau mixt..? la noi a aparut problema asta la Andrei cand am trecut pe formula exclusiv si a durat ca 1 sapt doua cel mult... rezolvarea a fost termometrul desi nu e indicat , dar la varsta asta... o alta varianta ar fi 1 lingurita de suc de morcovi cruzi, am inteles ca ajuta dar noi nu am folosit-o... daca se prelungeste prea mult problema contipatiei intreaba pediatrul daca poti incerca si asta...

Levi ma bucur ca ati apucat sa ajungeti la mare si sper ca zilele petrecute doar cu Daria v-au dat ocazia sa simtiti sa sunteeti cat de cat in concediu... cu gemenii se pare ca nu a fost f usor... asteptam si poze si intra mai des...( eu vorbesc care intru asa rar... dar va citesc mereu)

Cine se mai intoarce din concediu cu poze proaspat bronzate?

http://www.dropshots.com/oanna3_triplets




http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

noi am fost la mare langa Mamaia la o 'pensiune' care cuprindea mai multe vile ( eu inelesesem sa sunt apartamete) impartite destul de aiurea: in loc de ap. cu 2 dormitoare si o sufragerei a fost vila cu 2 dormitoare la etaj si o sufragerie jos...
asa ca n-am mai culcat copii in sufragerie ci i-am inghesuit cu noi in dormitoare ( in patuturile lor - baietii cu noi si Ingrid cu bunicii)... noroc ca au incaput

am avut aer conditionat (folosit cand nu dormeau copii) si am supravietuit ' temperaturilor extreme'

o adevarata aventura a fost drumul pana acolo: eu si maica-mea + tripletii cu trenul la vagonul de dormit (unde eu chiar nu am inchis un ochi de frica sa nu cad din patul de sus care nu avea nimic de siguranta pus pe margine) unde am rotit toata noapte copii in paturi ba sus ba jos... un adevarat show
iar tati si bunicul au carat cu masina bagajele + cele 3 patuturi de care suntem nedespartiti

de bronzat nu prea ne-am bronzat desi n-a fost nici un nor pe cer din cauza cremei (factor 40)
in apa nu prea au intrat decat in brate... noroc ca am avut piscinuta si ne-am racorit in ea

de pe plaja au fost nelipsite si olitele ca nu vrem sa facem la tufis/ copac / iarba.... iar cand am mers in Mamaia cu greu i-am convins ca trebuie scutec

am fost la Acvariu si Rares a declarat mandru ca 'pestelele mare Rares (il ) papa tot'
ne-a placut 'gondoa acol sus', 'avonul', calul, am spalat zilnic galeti intregi de scoici, am jucat fotbal pe plaja cu mingiute mici si am impartit cu greu jucariile cu copii intalniti

Ingrid a facut o pasiune pt sters cu prosopelul dupa fiecare intrare in apa

au dormit si au papat pe rupte
pacat ca n-am stat mai mult

mai nou suntem pasionati de 'tactolu si morca' si intamplator am descoperit ca stiu sa spuna un fel de : i love you, good bay, si sa numere pana la 10 in engleza - invatate la gradi

saptamana asta am fost 3 zile si la munte la strabunica din partea sotului unde s-au rsfatat cu mure culese de tati, aproape am daramat sarmana casa cand a trebuit sa stam mai mult inauntru din cauza ploii ( bibelouri, jucarii de cand a fost tata copil)... am cules merele cazute, am vazut diapozitive cu Punguta cu 2 bani si am facu mofturi la mancarea primita .

la inceput ne-a fost frica... pe urma ne-au imprietenit cu ' ulsu male' - tot al tatei - asa ca Mos Craciun are deja 3 ursi imensi pe lista ...

http://www.dropshots.com/oanna3_triplets



http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Fetelor multumesc de raspunsuri.Am mai citit si eu ca e ok daca face kk chiar si la 48 de ore, insa de cand am scris ultima data s-a petrecut ''evenimentul'' zilnic, fara termometru ( maaaree bucurie la noi in familie ). Adevarul e ca fiecare amanunt legat de comportamentul bebeilor e de foarte mare importanta pentru noi si ne stresam pentru orice, gata gata sa sunam medicul la orice ora. Oannna 3,eu le dau alimentatie mixta( cu milumil 1),insa la mesele de noapte le dau doar milumil, fara san, fiindca e mai consistent, iar Matei face niste crize de colici de la 10 la 1 noaptea pe care nu vreau sa le influenteaze ceea ce am mancat eu si se poate transmite prin lapte.
Pana in coada nu m-am lamurit daca alimentatia mea influenteaza colicii, pentru ca medicul de familie, care e de specialitate, spune sa nu mananc deloc fructe (inafara de mere).Pe de alta parte am mai consultat si alt medic care e tot neonatolog si spune sa mananc orice ca oricum copii fac colici. Difera si recomandarile privind ceaiurile, unul recomanda Baby drink, celalalt zice ca asta are zahar, da dependenta, si e mai bun Baby calm. Unul zice ca Sab simplex altul zice ca Espumisan.
Am incercat ambele variante, si solutia e una singura....se plimba copilul pana se face dimineata, dintr-o parte in alta a camerei, fara a te aseza si povestesti vrute si nevrute pana te doare gura.Astazi mergem iar la medic, ca acusica implinim o luna si vom vedea ce ne mai spune.Sper sa se termine cat mai repede cu colicii pentru ca e greu,mai ales ca nu avem ajutor si sotul a inceput serviciul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Buna fetelor!!!
Stateam astazi si ma gandeam cu fericire in sufelt ca luni ma duc la eco sa aflu ce sunt bbei, am asteptat asta 22 de sapt. oricum orice ar fi sanatosi sa fie.Dar ma incearca si o urma de tristete si o sa va povestesc voua ce ma macina.Eu locuiesc cu sotul si cu socrul meu pentru ca acum 6 luni mi-a decedat soacra si va pot spune ca contrar a ceea ce spune despre soacre a mea era cea mai buna prietena a mea, a doua mama.Am suferit ca naiba cand s-a stins parca mi-am pierdut o parte din mine.Socrul este acum distrus si numai gandul ca va avea acesti nepoti il mai face sa nu-si mai doreasca sa moara.Au trait 32 de ani impreuna si s-au iubit pana in ultimul moment.Au avut o poveste de dragoste minunata,dar acum el parca nu-si mai poate reveni si este inca tanar are 55 de ani.Mi-ar fi placut sa vina si ea cu mine luni si in sufletul meu stiu ca o sa-mi fie alaturi pentru ca ma iubea, am fost fata ei.Scuze daca v-am intristat dar simteam nevoia sa ma descarc mai ales ca sambata asta ii fac pomana de 6 luni.Va pup si multumesc pt timpul acordat.

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La multi ani Ilinca si Andrei! Sa va dea Domnul o viatza minunata
Am vorbit un pic cu Ilinca in seara asta la telefon, dar mai mult cu Alina. Sunt bine, sanatosi si voiosi, s-au sarbatorit la gradinita si in we cu pritenii. Eu astept, poate ne arata cateva poze (Alina, imi esti datoare si cu pozele de la mare!)

Oana, Doamne, cat curaj si rabdare va trebuie si voua! Eu nu cred ca m-as fi incumetat sa plec la mare cu cu trenul, cu 3 bebitzi dupa mine, cum ai facut tu. Ma bucur ca una peste alta, a iesit bine, ca v-ati balacit si ati mai iesit din cotidian. Pozele si copilasii sunt superbi, ca de obicei

dalina sanatate la gaze! Si eu sunt tare anti-antibiotic, e drept ca nici nu am prea avut ocazia sa decidem daca luam sau nu. Cele cateva raceli avute de copii au trecut de fiecare data fara febra.

ophadia asa e, unii copiiau colici indiferent de laptele mancat. Daca ai laptic, al tau e cel mai bun. Nu le da formula doar pt ca ai impresia ca e mai consistent sau ca nu fac colici. Faza cu colicii tin maxim 2-3 luni (asa, ami serios, ca dureri de burtica o sa mai aiba si dupa aia din cand in cand) si o sa-ti amintesti cu nostalgie de noptile in care faceati 'carare' prin casa cantand, dansand si povestind vrute si nevrute. O sa vina apoi atatea alte lucruri care o sa va preocupe si o sa va uimeasca, incat de noptile astea nedormite abia osa va amintiti. Mai poti incerca sa ii pui cu burtica dezgolita pe burta ta,cu capul sprijinit pe pieptul tau. Contactul direct cu pielea ta (sau a tatei), caldura, mirosul de laptic si sunetul inimii tale sunt lucruri familiare, care ii linistesc si ii alina. Asa te poti bucura si tu din plin de apropierea si contacul cu ei, se formeaza o legatura pe care nimeni, niciodata nu o va puta distruge.
Vaaaiii, daca mai povestesc mult mi se face pofta de inca un bebe
Bucura-te din plin si fara frica de momentele astea cand ii poti tine in brate, mangaia si dragali in voie. O sa iti lipseasca mult mai tarziu.

andutza mi s-a facut pielea purice citind randurile scrise de tine . Imi pare rau. Sper ca nepoteii sa-i redea bunicului dragostea de viatza. Copii mei sunt foarte atasati de tata, se inteleg super si de multe ori regret ca stam la peste 200km si ne vedem doar cate un we din cand in cand, la sarbatori si in vacantza de vara. Chiar imi povestea mama ca acum, de cand sunt la ei, s-a trezit Bianca in cateva nopti si a insistat sa o duca in cealalta camera, sa dorma cu bunicu. Dupa ce intr-o noapte s-a plimbat de 3 ori dintr-o camera in alta (dormea 1-2 ore, se trezea si se muta ), cand s-a trezit din nou si a cerut la bunicu, mama a incercat sa o convinga sa se culce la loc, la care ea a zis ca vrea sa doarma cu bunicu, ca i-e dor de el

In we ne vin copii acasa. Abia astept, mi-e dor de eeeeiiiii ... Am inceput sa facem lise, ce trebuie cumparat pt primele saptamani la gradinita, incaltzaminte, hainutze ce trebuie luate ca cele din primavara sunt cam mici de acum. Sper din suflet sa se acomodeze si sa le placa la gradi.


Pupi!



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput