Retete incercate cu cardamom (cardamon)?? Aveti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

iaca asa fac io:

iau trei tulpini de rubarba, cam de 30 cm lungime, le curat de coaja cu curatatorul de cartofi, le tai apoi cubuletze de o juma- un cm si le pun in intr-o forma unsa. apoi presar zahar, cam 75 gr si un pic de vanilie. scortzishoara si cardamom ori pun peste ele ori in aluat.

aluat fac din ala faramitzat-crocant din 100 g faina alba, 50 g faina graham sau ovaz, patru linguritze zahar, 150 g unt. aluatul il rup in bucatzele deasupra rubarbei.
la cuptor 20-30 min, la 225 grade; pana prinde o culoare aurie-maronie.
se serveste cu sos rece de vanilie sau cu inghetata de vanilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Adela dedesubt il presezi (ca la aluatul cu graham -biscuiti) iar pe deasupta il pui faramitat? Iaca idee si mai putina bataie de cap! Am inteles bine?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

dedesupt nu pun aluat, decat fructe (de care o fi ele) si zahar, vanilie, scortzishoara, sa
da' daca as pune :) l-as presa si as pune si pe marginile formei ... si atunci n-as mai pune deasupra ... mie imi place aluatul ala faramitzat care devine crocant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

... si arata cam asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Multumesc ML si Adelea!

Adela,tarta ta arata ca o granola...trebuie sa fie tare buna.
banuiesc ca in masa acea poti pune si nuci sau alune pisate.

Mi-am adus aminte ca am mancat la cineva un pies din ananas in care masa era facuta din cereal musli si nuci triturate..era un deliciu.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu multumesc, Adela! Are ceva daca pun si dedesubt si deasupra? Ma rog, te ingrasa, dar iese buna, nu? Mie imi place mult si gustul aluatului.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

puteti folosi si granola, sau numai granola. se pot pune nuci pisate. io la unele tarte, de pilda cu mere, ananas, pun fulgi de migdale

bineinteles ca poti pune aluat si dedesupt, da' io zic atunci sa-l pui in cuptor inainte vreo zece minute, si apoi fructele si "capacul". altfel se inmoaie un piculetz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Adela.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput