Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, am intrat sa-mi iau la revedere de la voi, maine plec in cocediu si in seara asta nu mai am timp sa mai intru.
Vreau sa va spun ca am trimis d-nei de la Cotidianul o poveste a petitiei, in care i-am scris stadiile prin care am trecut pana la aparitia petitiei.
Mai trebuie o poveste -doua de la fete care au trecut prin experienta fiv-urilor si au reusit sa aiba un copilas si de la cele care din pacate nu au reusit.
Felicia iti trimit tie adresa de mail a d-nei Gatej si te rog daca poti sa continui corespondenta cu ea, dupa ce primesti povesti de la fete. Deci fetelor, va rog, ii trimiteti Feliciei pe pm povestile. Feli, daca crezi ca nu ai timp, poti trimite altcuiva de aici adresa, cine are timp, desi mare lucur nu mai e de facut.

Va doresc multa inspiratie cu memoriul catre CNAS si sper sa aiba efect. Nu uitati s-o contacti pe admin DC - user Desprecopii pt ca memoriul trebuie sa plece din partea DC, sa aiba mai mult impact.
Poate dati drumul si prezentarilor Mariei si lui Cris81, cea de-a doua bineinteles dupa ce Cris ne va anunta ca e . Doamne Ajuta! Cris ma gandesc la tine si sper sa fie totul bine!
Ref la trimisul mesajelor catre senatori, trimiteti la toti chiar daca multe adrse nu sunt bune (si eu cred tot ce a spus Luca despre asta -ca intentionat sunt date gresit) Unele adrese sunt bune, asta e, trimitem la mai putini..sper totusi ca urmare articolelor din presa si a emisiunii TV (care aveti tv tuner inregistrati-o, va rog!!) se vor gasi politicieni dispusi sa ne ajute.
Va ma rog ceva, cine va deschide un nou capitol, sa nu uite sa actualizeze prima pagina cu tot ce se va mai face pe viitor.

Eu revin cred peste 2 saptamani, poate si mai mult, in functie de cat ne vor tine "finantele".Abia astept, mi-era tare dor de munte! Si de un concediu adevarat, ca ultimele doua au fost pt fiv-uri..

Sper sa va gasesc cel putin la fel de active ca acum.
O sa-mi fie dor de voi!
Va cu drag pe toate!





Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Luca mi-am mai citit si eu lucrarea si desi nu era in stadiul final de predare-adica bibilita cum ii spui tu si corectata,cred ca lungime este OK.Sper sa fi inteles noi corect si sa nu fi trebuit totusi sa facem acea petitie pe forum in fapt...(nici nu stiu cum pentru ca ar trebui sa ne dam numele la semantura...poate folosind PM-ul)iar memoriul sa fi trebuit sa fie conceput de DC-adica poate asta doresc de fapt.Oricum nu putem sa ii dam drumul decat dupa ce il vede si Adm. Pentru ca dansii s-au oferit sa trimita memoriul ca reprezentant al nostru.Sa fie mai oficial s-au exprimat.Poate stii tu mai bine si ati stabilit si atunci vorbesc in punga
Revin la lungime.Trebuie sa tinem cont ca vorbim despre CNAS care chiar este cel mai tare din parcare!!!Ministrul Sanatatii e la prescolari si imi pare rau de exprimare,dar sa vorbim pe sleau.Am citit cata despre CNAS si din ceea ce v-am spus si voua cand sugeram adrisantii se vede clar cu cine trebuie stat de vb si aratat ca nu suntem tute si ca suntem la curent cu tot dezastrul creat de ei.Legat de diplomatie e discutabil daca am sarit parleazul,eu nu crezsi ce daca se subintelege!incapacitatea si indiferenta lor din text,doar este o stare de fapt de care nu trebuie sa ne ferim si nu noua trebuie sa ne crape obrazul.M-am dat destul pe forum si am si experiente proprii ca sa nu trag decat o sg concluzie:ca e strigator la cer ceea ce ni se intampla si ca simt o imensa sila! Nu eu autorizez personalul medical si nici cabinetele,clinicile,etc etc...asta legat si de intrebam eu acum 2 zile.
Sper sa nu va rezumati in demersurile voastre doar la reglementarea legala a rep. asist. med. si mai ales la finantarea ei,pentru ca cred ca nu veti reusi sa faceti mare lucru astfel.Si asa stim ca e cu batei lunga si ca ne luptam cu dictai balaurul de sistem si clasa polititca de tot...Pentru ca scoasa din contextul cauzelor de infert. ii scade imp. si necesitatea urgentarii ei vis-a-vis de altele (copii bolnavi,cancerul..AIDS...)
A se vedea rasp din partea MS. Imi pare rau,dar nu cred ca ei trebuie sa se gandeasca la asta cand vor face legea-suntem intr-o tara din afara firescului...pentru ca nu au de gand sa faca legea!Altfel n-ar trena de atatia ani cu adoptarea ei.In timp ce altii s-au gandit la cati km sa faci pana la o clinica FIV,ai nostrii umbla cu soalda si nu pun un diagnostic corect,nu compeneaza o vitamina... cand ma gandesc numai cati bani se duc lunar doar pe antinflamatoare,vit si minerale,Omega3 de la DH ca ei sunt f buni si siguri,Mastodynon,ceaiuri...super necesare in lipsa alternativelor alopate,mi se face rau si nu cred ca doar mie,pentru ca suntem multe cele care "ne tratam" asa
De fapt ceea ce am subliniat cu rosu si ceea ce am exprimat in compunerea mea mai detaliat era si oful care m-a facut sa intru pana la urma aici pe subiect.Am mai scris eu la FIV.
Voi fi lunga(mai lunga decat de obicei ).Parerea mea este ca doamnele cu pricina ar trebui lasate de-o parte momentan.Mai ales ca dansele sunt ocupate cu alte cauze straine campaniei.Am gandit mai mult la asta si v-am spus ca aveam niste idei bine puse la copt.Dumnealor sunt momentan panselute pt cauza de aici.
Nu stiu daca ma voi putea implica personal in demersurile voastre.Efectiv am altele pe cap si pana la urma fiecare stie cat se poate intinde.
Dar ce pot face voi face.Adica sa mai vin cu idei,daca vreti si va sunt de folos.Mi-ar fi placut sa fie altfel dar asta este.Asadar pun o intrebare de bun simt:Fundatia Mariei este recunoscuta de Guvern ca fiind de utilitate publica?Nu cred si cred ca ar trebui luate masurirle necesare in vederea obtinerii acestui statut.Probabil ca va fi greu de obtinut(apropou,dna Geoana are fundatie rec...si este Presedinta Crucii Rosii! la noi de anul trecut si mai sunt..dna Tariceanu..dl Nastasetoti ajutati de stat pt ca sunt utili public),dar nu imposibil din moment ce si pescarii au o asociatie cu acest statut.Poate e bine sa contactati si www.centras.ro in acest scop si poate si www.fdsc.ro Pate dau sugestii sau chiar ajuta la asta,ca ei asa se lauda.
Va dau cateva adrese de web pe care cred eu ca ar fi bine sa le contactati.
www.cpss.ro NB! Cred ca sunt dintre cei mai imp care ar trebui contactati!!!
www.crji.org sunt centrul de jurnalism pt investigatie.
de asemenea ar trebui contactata Liga apararii drepturilor Omului,www.lado.org.ro par mai grei ca OADO.
Mai ramane de vazut poate pe mai incolo ce spune www.cncd.org.ro
Si mai imi vine cineva in minte dar prefer sa pastrez acolo sa nu spuneti ca mi-s nebuna
Legat de adrisantii memoriului sa le dam si numele...
Presedintele consiliul de Adm al CNAS...dl Vasile Ciurchea
si cate un exeplar trimis si catre cu mentiunea in cate parti a fost trimis si cui,sa nu-si pasese pisica de la unul la altul
Liliana LUKACS – Director General al CNAS are o pregatire intersanta...
Ministrul Justitiei:dl Catalin Predoiu
Ministrul Muncii,familiei si egalitatii in sanse..dl Paul Pacuraru
Ministrul Economiei si Finantelor...dl Varujan Vosganian
Ministrul Sanatatii...dl Gheorghe Eugen Nicolaescu
Prim ministru...dl Calin Popescu Tariceanu
NB!probabil ca trebuie un pic purecata treaba ca sa fie destinatia punct ochit punct lovit,tot ca sa nu se piarda...
de asemenea la Colegiul Medicilor cu Presedintele dl.prof. dr. Vasile Astarastoae
Colegiul Farmacistilor...Presedinte Prof. Dr. Farm. LUPULIASA DUMITRU
OSMMR-ordinul asist. med. si al moaselor...Presedinte– dna Izabela Agavriloaie
Patronatul Farmacistilor din Romania...reprez. de dl farm. pr. Constantina Tomescu
Agentia Nationala a Medicamentului... dna farm. pr. Magdalena Badulescu
Asociatia Retelelor de Farmacii din Romania...dl.Ovidiu Buluc


cam atat.
Ioana gand la gand!Drum bun si concediu placut!

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Luci, e doua noaptea, acum am sosit sub acoperisul care ma acopera temporar, ca "acasa" nu pot sa zic, dar am in sfarsit un ecran care e mai mare decat o juma' de bancnota si o sa ma apuc ca huhurezu' de memoriu.

Ce am inteles eu si cum vad eu chestia: un text generalist, de sinteza, care sa reia ideile centrale despre a) cum sta treaba in Ro in domeniul reproducerii asistate si b) ce am facut noi pana acum ca sesizari/petitii si ce rahat de raspunsuri am primit.

Ni se propune ca memoriul respectiv sa fie trimis in numele comunitatii "Despre copii", ceea ce se spera sa ii dea mai multa greutate decat daca ar fi semnat de o persoana individuala. Cui o sa il trimitem? TUTUROR, zic eu. Lista ta e excelenta, nu te zgarci si baga si ideile de le tii la tescherea!:) Plus toti cei carora le-am trimis deja, incepand cu amaratu' ala de Minister al Sanatatii.

Eu as vedea un text ceva mai scurt, insa, care sa mearga si la presa. Stilul propus de tine e potrivit - intre oficial si jurnalistic, si cu date concrete despre problema, si cu mici "clenciuri" de care sa se poata agata presa.

Sa vad ce iese, cum ma inteapa muza nocturna. Faza e ca eu nu prea pot lucra pe textele altora, niciodata nu mi-a iesit. :( Le transform complet, fara sa imi propun asta. Poate ar fi mai bine sa imi propun sa scriu pu si simplu un nou text, plecand de la ideile tale. ...Sa vedem.

Sper ca dormiti toate la ora asta. ...Buhuhu!



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am scris. Nu in conditii perfecte, am cerebelul chisalitza si mi se inchid ochii, dar a iesit ceva. Am reformulat mult, dar cred ca am punctat mai tot ce sintetizasesi tu, Lucia - atrage-mi atentia daca am uitat ceva important. Am insistat cu de la mine putere pe raspunsul nesimtit de la MS, macar atata razbunare sa avem! :))

O sa pun textul brut, asa, la prima strigare, si va rog mult sa il cititi pe indelete (eventual luati cu c/p in doc word si printati-l) si sa veniti cu idei de ameliorare. Apoi il trimitem adminului DC, care sper sa fie de acord. Iar ea - sau noi, daca nu are timp, dar in numele comunitatii DC - il va trimite forurilor cu pricina si presei.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Catre :
Presedintia Romaniei
Guvernul Romaniei
Senatul Romaniei
Camera Deputatilor din Romania
Ministerul Sanatatii Publice
Casa Nationala de Asigurari de Sanatate
Reprezentantii presei din Romania
Toate forurile, organizatiile si persoanele responsabile in domeniu



Comunitatea "Despre Copii" – cea mai mare comunitate virtuala a parintilor vorbitori de limba romana, dar si a celor care aspira la acest statut –, in numele membrilor sai, doreste sa traga un semnal de alarma cu privire la o problema grava cu care se confrunta foarte multe tinere familii din Romania: infertilitatea. Persoanelor care se confrunta cu dificultati in a obtine o sarcina pe cale naturala nu li se ofera sprijin din partea statului roman pentru medicamentatie si tratament, desi acestia sunt cetateni platitori de taxe si impozite, iar infertillitatea este o boala recunoscuta ca atare de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii, putand avea cauze anatomice, genetice, infectioase, imunologice, toxice, endocrine sau cauze necunoscute, inexplicabile. Precizam ca, in ciuda unei perceptii comune, nu doar femeile sunt afectate de aceste cauze, ci la nivel european se estimeaza ca in mai mult de o treime dintre cazurile de infertilitate factorul masculin este cel responsabil.

In prezent, cetatenii romani trebuie sa plateasca integral pe cont propriu o procedura medicala de tip inseminare artificiala (IA) sau fertilizare in vitro (FIV), inclusiv analizele preliminare si medicamentatia aferenta. Costurile acestora sunt uriase in raport cu veniturile medii ale unei familii din Romania; cu titlu de exemplu, pretul global al unei tentative de FIV variaza intre 1.400 si 3.000 euro, in functie de spital si de procedura/medicamentatie. O procedura de tip IA / FIV reprezinta o experienta extrem de dificila pentru un cuplu, in plan fizic si mai ales psihic, care se accentueaza dramatic atunci cand la aceste dificultati se adauga un obstacol insurmontabil de ordin financiar. Posibilitatea de a avea un copil nu trebuie sa reprezinte un lux si, de aceea, am initiat impreuna o "Campanie civica de responsabilizare a autoritatilor din Romania in problema finantarii reproducerii asistate medical".

In tarile Uniunii Europene exista o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii. Pe langa aspectele etice si de protejare a embrionului foarte clar reglementate, in ceea ce priveste costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata, acestea sunt incluse in programele de sanatate publica. In numele solidaritatii sociale, statul sustine din impozitele si taxele platite de cetateni, inclusiv de catre cei afectati de infertilitate, pana la sase incercari de fertilizare in vitro sau inseminari artificiale per cuplu. De exemplu, in ceea ce priveste tehnicile de fertilizare in vitro, Austria sustine financiar patru incercari, Belgia - sase, Danemarca - trei, Ungaria – cinci, Franta – patru etc.

In schimb, in "Romania europeana" a anului 2008 nu exista un cadru legislativ care sa reglementeze acest domeniu atat de sensibil. Practic, in Romania domneste legea junglei in domeniul resproducerii asistate medical, pe principiul "tot ce nu e interzis este permis", ceea ce ofera medicilor posibilitatea unor proceduri uneori experimentale (de pilda, spre deosebire de tarile europene care au un cadru legislativ in domeniu, in Romania nu este fixata o varsta maxima a pacientelor care pot face apel la astfel de proceduri, ceea ce a condus la un caz extrem de disputat si de mediatizat). Mentionam ca a existat o tentativa de reglementare in domeniu in anul 2003, cand a fost initiata propunerea legislativa nr. 217 / 2003, privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical. Insa destinul acestei initiative a fost asemanator unui meci de ping-pong romanesc, in care jucatorii au adormit si au uitat ca mai exista o minge: dupa mai multe modificari si dezbateri, initiativa legislativa a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata catre Senat, apoi Presedintelui Romaniei; retrimisa de catre Presedintie catre Senat, a fost reinscrisa de mai multe ori pe ordinea de zi, ultima data in noiembrie 2005, insa nicicand rediscutata pana la aprobare; dupa trei ani, respectiva initiativa legislativa se afla in acelasi stadiu: la Senat, uitata intr-un dosar prafuit. Intre timp, mii de familii din Romania care si-au dorit cu ardoare un copil au vazut menopauza instalandu-se si visul spulberat.

Pe forumul comunitatii "Despre Copii" s-a luat initiativa de a se semnala Ministerului Sanatatii problema lipsei de sustinere din partea statului roman pentru cetatenii care sufera de probleme de fertilitate. S-au trimis nu mai putin de 54 de petitii catre aceasta institutie; s-a primit raspuns doar la o parte dintre ele, si mult dupa termenul legal, abia dupa ce petentii au dat telefoane insistente la Minister, referitoare la petitie. Raspunsul, semnat de Directorul General Dr. Adrian Pana, precizeaza: "[…] Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt decontate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, asa cum este precizat in art. 237, alin. (1), lit. h din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii. Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie. [sublinierile noastre]" Acest raspuns este o dovada intolerabila de cinism, dat fiind ca vine din patea unui medic (!), si de lipsa de profesionalism, dat fiind ca vine din partea unui director general in Ministerul Sanatatii. Astfel, precizam ca, desi ar fi tocmai de datoria Ministerului Sanatatii sa solicite realizarea unui astfel de studiu sociostatistic, in prezent nu par a exista statistici din care sa reiasa clar numarul cuplurilor afectate de infertilitate in Romania. La nivel european insa, acesta este estimat la cca. 15% din totalul cuplurilor aflate la varsta de a procrea; foarte probabil, Romania se afla, la randu-i, undeva in media europeana, cu precizarea ca in Romania exista numerosi alti factori care conduc la o imbatranire rapida a populatiei, estimarile referitoare la acest subiect fiind sumbre pentru urmatoarele decenii. Deci, raspunsul conform caruia infertilitatea nu ar fi o "boala cu impact major" si nu ar reprezenta o "afectiune cu o raspandire larga in populatie" [sic!] este – dincolo de cinismul sau – nejustificat statistic si, o spunem cu tarie: FALS! Ii sugeram Dlui director general un exercitiu simplu: sa isi aduca aminte ca este medic si sa mearga pe holurile clinicilor specializate in probleme de fertilitate din Bucuresti sau din tara si sa vada cozile infernale care se formeaza zilnic la usile cabinetelor. Si sa tina cont de faptul ca acolo ajung doar aceia – putini! – care isi permit financiar sa intre in lupta pentru o procedura de tip IA/FIV, adesea dupa ce au fost nevoiti sa faca appel la un credit bancar pe mai multi ani. Dupa o astfel de incursiune – ipotetica, nu ne facem iluzii –, poate Dl. doctor ar ezita un pic inainte de a emite astfel de raspunsuri oficiale (caci nu putem sa nu ne intrebam – retoric, desigur: oare crunta neputinta de a avea copilul dorit chiar sa nu fie o problema de sanatate cu un "impact major"? Si oare cam cate procente din populatia aflata la varsta reproductiva ar trebui sa fie afectate de infertilitate pentru ca acesta sa fie considerata "o afectiune cu o larga raspandire in randul populatiei"? 50% ? …96,32% ?! Mai putin decat cancerul, mai mult decat HIV-ul, la fel de mult ca alcoolismul?? Care sa fie criteriul acestui pat al lui Procust? Sa se fixeze prin lege, macar.)

De asemenea, mentionam ca in cadrul initiativei nascute pe forumul "Despre copii" s-a trimis o petitie si catre Secretariatul General al Guvernului, solicitare la care s-a raspuns in termenul legal, insa raspunsul a constat in faptul ca petitia a fost redirectionata catre …Ministerul Sanatatii. Insa, deloc surprinzator, desi este o cerere redirectionata de catre un for ierarhic superior caruia ar trebui sa i se remita o copie a raspunsului adresat petentului, o jumatate de an mai tarziu acest raspuns nu exista.

In ultima luna s-au trimis, de asemenea, sesizari in plan intern - catre Presedintia Romaniei si catre parlamentarii tuturor partidelor politice (in cazul multora dintre acestia am constat cu stupoare ca adresele electronice furnizate oficial sunt fictive/inactive, ei fiind astfel imposibil de contactat pe e-mail de cate cei care i-au ales), cat si in plan european – catre Consiliul Europei, Comisia Europeana, Reprezentanta Comisiei Europene in Romania si Reprezentanta Permanenta a României la Uniunea Europeana de la Bruxelles.

Am incercat, de asemenea, sa senzibilizam si sa atragem spre cauza noastra anumite tinere doamne din peisajul politic romanesc, indiferent de partidul politic pe care il reprezinta (Anca Boagiu, Mioara Mantale, Raluca Turcan, Elena Udrea, Lia Olguta Vasilescu, Lavinia Sandru s.a.). Niciuna dintre acestea nu a facut macar gestul minimal de a ne raspunde, fie si neutru.

In acest context, am decis sa continuam lupta pentru a atrage atentia asupra acestei grave probleme. Am creat o petitie on line inititulata "Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si pentru introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate" (http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html ), care a fost semnata, in mai putin de o luna de la lansare, de peste 1600 de persoane. Intentionam sa desfasuram o campanie de informare in presa si solicitam sprijinul jurnalistilor pentru a dezbate si a aduce la cunostinta opiniei publice aceasta problema de sanatate si vidul legislativ in domeniu.

In concluzie, aducem la cunostinta Ministerului Sanatatii si tuturor forurilor responsabile urmatoarele probleme si solicitam ofical sa se ia masuri in consecinta:

1) In Romania exista un numar mult prea mic de medici specialisti pe probleme de infertilitate – atat gineco-obstreticieni, cat si medici specializati pe endocrinologie reproductiva –, raportat la fecventa problemelor si numarul pacientilor. De asemenea, spitalele nu au acces la tehnica medicala moderna si performanta in acest domeniu, adesea utilizandu-se tehnologii invechite si proceduri riscante si traumatizante pentru pacienti, care in alte tari au fost de ani buni inlocuite. Solicitam gasirea unor solutii pentru o comunicare mai buna cu medicii specialisti in infertilitate pentru a cunoaste cu exactitate atat problemele pe care le intimpina acestia in exercitarea profesiunii lor, cat si nevoile pacientilor, si alocarea de fonduri in vederea satisfacerii acestora.

2) Solicitam dispunerea, elaborarea si publicarea unui studiu statistic national pentru a se estima stiintific procentul cuplurilor cu probleme de fertilitate in cadrul numarului total al cuplurilor aflate la varsta reproductiva. Studiul sa ofere criterii socilogice (varsta, sex, mediu urban/rural, nivel de studii s.a.) si medical-financiare (diagnostic, probleme intampinate in sectorul sanitar in vederea diagnosticarii, tratarii si obtinerii unei sarcini dorite, costuri personale pentru analize, tratamente, IA/FIV etc.), in vederea cunoasterii si ameliorarii acestor probleme.

3) Solicitam reglementarea legala, in regim de urgenta, a procedurilor de reproducere asistata medical si introducerea procedurilor IA/FIV in programele nationale de sanatate, astfel incat costul unui anumit numar de proceduri, stabilit prin lege, sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene.

Cu speranta ca veti sustine si veti contribui la reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si la introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate din Romania, va multmim.


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Luca no offence...dar eu cred ca suntem intre noi,nu?si in concluzie pot sa spui ce crez...E foarte bine ce ai facut,nici nu ma indoiam de stilistica ta.Nu e buna ora la care ai facut-o,dar sa nu fac pe lupul moralist
Da ai fost mai scurta si generalizatoare,dar stilul este un pic prea jurnalistic.Nu prea imi convine sa-mi dau pareri si sugestii pe ceea ce ai facut tu pentru ca nu este de bon-ton,dat fiind ca eu am facut initial o versiune de memoriu.Nu stiu daca e tonul si stilul adecvat pentru CNAS.Pentru ca memoriul le era lor adresat in fond.Si tre sa fie oficios.Iar acum ai cam dat-o naibii cu diplomatia cand te refereai la dr Adrian Pana,persoana cu functii si medic pe deasupra...ai aratat cu degetul o persoana
Nu stiu pana unde aveti de gand sa mergeti cu aceasta campanie...ramane campanie sau aveti de gand sa apelati si la organele de justitie in caz De?Pt ca as fi pastrat asa ca o carte buna in maneca treaba ca nu au raspuns in termenii legali prevazuti la petitii.Daca nu aveti de gand sa mereti pana acolo e ok ca ai folosit-o.Zic si eu.
Ai vorbit de pingpongareala lor...dar in textul tau cred ca mai bine mergea o turca romaneasca. ...detalii...detalii
Si inca sunt de parere(imi pare rau,dar sunt incapatanata,defect de gena de la vecinii cu castraveti )ca ai generalizat din nou prea mult referitor la infertilitate.Ei stiu ca bolile care duc si la infertilitate sunt fff grave,dar trebuie sa stie ca si noi stim si sa fie trasi de urechi in consecinta.Ai sarit peste factorul masculin,peste sarcinile pierdute!-nu e de ajuns sa ramai gravi ca sa invingi infertilitatea.Noi fetele cu boli ciudate chiar nu prea avem sprijin in nici macar putinul care se poate face.Cazul"vitamina" si "antiinflamatorul"Stiu concret si de la subiectul endo si de la subiectul PCOS.Am eu inclinatie mai aparte la ele...sensibilitate crescuta.Ma repet,daca nu se acorda importanta mare de voi si tuturor acestor probleme nu vor primi decat raspunsuri gen"sa va rugati lui Dumnezeu daca vreti copii"-vezi ziarista care nu crede in cauza noastra,"ori de ce nu adoptati ca e plin de copii orfani",ori altele si mai si,incalificabile si stupide.
Si spun generalizat pt ca ai trecut dupa enumerare mai incolo la inmanuncherea lor in forma "sanatatea reproducerii"
Poate de cazul dnei AI trebuia sa pomenesti doar daca subliniai ca aia din UE au fost deranjati si au venit val-vartej aici la noi,altfel mai bine dadeai cu treaba de pionerat in care se desfasoara FIV/IA.
Ai uitat sa vb de compensatele lor care ori sunt obtinute usor,ori fff greu,ori mai bine lasa!si scoate omul banu' integral ca sa se fereasca el sg psihic.La noi o fata a reusit sa ia diphe compe,alta a capitulat in fata metodologiei spurcate.Statistic vb din ce stim la ora actuala pe forum
Ai uitat sa spui ceva legat de analizele care sunt suportate din bozonar de nnn ori pt diagnostic,pana sa mai ajungi la FIV/IA.Si de greselile de laborator si de si de ...

Din nou chestia cu pe cine am incercat sa sensibilizam si pe unde au fost trimise petitiile...e clenci jurnalistic,ca sa te citez.Nu importa la CNAS si mai dai idei legat de autoritatile care au raspuns sau nu si cum au raspuns.
Sincer il vad ca pe un articol fff bun,dar nu pt CNAS.Nu asa.Nota bene:nu fac comparatii!Ma refer punctual la ceea ce ai facut.
In cadrul statisticii e neaparat de dat para malaiata OCUPATIA si am sa explic de ce:pentru ca s-ar putea ca mediul toxic sau de alt fel sa duca la infertilitate!A se vedea toate fabricutele cu angajati la banda...care au niscai ceva radiatii.Ca sa nu mai vb de cei care lucreaza program fara numar la tintuiti pe scaunel in fata pc-ului ori de frigul pe care il inghit altii specific culorii locale a scarbiciului.
Ai sarit total peste preventie.Preventia pe care ne-o tot vara in ochi,de parca de asta nu facem noi copii pe aici si ne ingenunchem de dureri.Ca n-am mers din timp la dr si am umblat cu buricul gol.
Legat de adrisanti.Sper ca am fost inteleasa...ca ma exprim mai hacana!In atentia dl-i... si dl-i...cu fonctii de la CNAS.Dupe care la sfarsit sau nainte(com vreti)specificati ca a fost incheiat memeoriul in x exemplare si trimis fiecare catre...apar ministrii si ministere...ca sa nu mai fie dansii asa de draguti si sa arunce in maini neadecvate jalba noastra.Iar pe cele trimise ministrilor corse ca le adresati lor si cu specificatia ca au fost trimise in x exemplare catre y si z.
Ramane de vazut la celalalti gen farmacistii si farmaciile daca hotarati sa trimeteti o varianta de memoriu sau o personalizati cu specificul fiecarui colegiu,institut,organizatie,ordin si ce mama lu Stefan or mai fi.
Mai am de spus niste ganduri personale.
In afara de "faceti treba buna" si "tineti-o tot asa"...cam putine reactii de aici de pe forum.Pentru ca nu simpatizati cu toate.Pentru ca nu intereaseza personal pe fiecare reproducerea asistata.Pentru ca sunt fete care inca spera sa aibe copii pe cale naturala ori au deja ori pleaca dincolo.Pentru ca sunt fete care au probleme de costuri legate de sanatate in cel mai profund sens.Si sunt fete care ar fi putut sa faca lucruri concrete.Ca au cu ce profesional si cu cine ca relatii.Pentru ca asa era firesc sa fie.Ca la toate a venit petitia pt semnat,nu?Si atunci poate vine si rapunsul de ce statul considera lux pentru cei care apeleaza la FIV pt un BB.A se vedea ce ati postat voi legat de Tariceanu si copiii in paturile mai sarace.
A avea un copil nu trebuie sa fie un lux,dar a avea sanatate este un lux in tara noastra.A avea intelegere si simpatie este un lux.A primi un diagnostic corect si implicit rapuns la ce te doare ori de ce ai pierdut copilul este un lux.Intre timp facem terapie pe forum intre noi si ne cautam de pacate raspunzatoare pt ceea ce ni se intampla...
Sper sa fie OK ceea ce am spus pentru voi,dar Luca poate iti suna naiv sau rautacios...chiar v-am spus ca nu eram eu cea mai indicata.Si am spus pentru ce:nu sunt implicata personal inca(lipsa curaj si incredere in reactia la stimulari) in FIV/IA si nici nu am fost activa aici ca sa cunosc bucatarioara voastra.A trebuit sa reiau toate capitolele ca sa stiu.De ce nu ai spus ca poti sa faci tu cand ti-am sugerat?Pentru ca am tot solicitat un raspuns...si s-a spus sa fac eu.De ce ma deranjeaza?Pentru ca nu mai pierdeam timp si nici stat aiurea la PC.Prefer sa-i spun asa chiar daca stiu eu mai bine.Si ma deranjeaza pentru ca ma asteptam sa veniti cu sugestii,pe langa corectiile pe care eram constienta ca trebuie sa le fac.Parca asa lucrati aici.Iar cand te-am auzit ca il iei acasa de pe forum sa-l bibilesti in WE...m-am gandit de ce?de ce nu spune exact ce nu-i place?Ai motivat vag si neintemeiat.Dar am zis ok,poate se refera doar la bibileli.Insa senzatia cum ca tai,adaugi si modifici-de foarfeca in par nu a disparut.Nu e vb de ego.E vb de exact de ceea ce am spus si ca am pus suflet.Atat.
Ciau!


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Off. Ai scris mult, Lucia, si eu as avea cate un raspuns la fiecare fraza, ceea ce ar iesi si mai mult. Si nu am timp.

Imi pare rau ca ai senzatia ca ai "pierdut timpul aiurea" scriind acel memoriu. Nu e deloc asa, si nu o spun de dragul de a o spune, caci nu e stilul meu. Am reluat mare parte din ideile tale si - inevitabil - le-am reformulat, nu pentru ca mi-as dori "sa tai cu foarfeca", ci pentru ca altfel ...nu pot. Honestly. E drept ca nu am reluat tot-tot - in general, pentru ca unele aspecte (reale si tragice!) mi se pare ca nu pot fi reglementate printr-o decizie la nivel politic.

Doar cateva remarce, desi as avea mult-mult de spus:

Citat:
Iar acum ai cam dat-o naibii cu diplomatia cand te refereai la dr Adrian Pana,persoana cu functii si medic pe deasupra...ai aratat cu degetul o persoana

Nu este o "persoana" oarecare, ci semnatarul raspunsului pe care l-am primit (dupa luni de zile de asteptare si insistente). Tot ce am spus este real si sintetizeaza frustrarea resimtita - nu doar de mine, ci de catre semnatarele petitiilor. Eu chiar cred ca trebuia particularizat in cazul asta, este singurul raspuns concret primit de la autoritati.

Citat:
Poate de cazul dnei AI trebuia sa pomenesti doar daca subliniai ca aia din UE au fost deranjati si au venit val-vartej aici la noi

Cazul asta l-am amintit, fara nume explicit si mai ales fara sa judec - este bine, este rau - doar pentru a sublinia vidul legislativ. Si, in cazul in care textul ar fi preluat de presa, sa preintampin comentariile pe care le banuiti. Din acelasi motiv am precizat "cupluri aflate la varsta reproductiva".

Citat:
Ai sarit peste factorul masculin,peste sarcinile pierdute!-nu e de ajuns sa ramai gravi ca sa invingi infertilitatea.

.....crezi ca eu nu stiu? Dureros de bine stiu. Cand am amintit insa cauzele infertilitatii - pe care le-am luat cu copy-paste din textul tau - poate ar fi trebuit sa precizez explicit ca sunt feminine SI masculine, o sa modific, dar e clar ca acele cauze (hormonale etc., etc.) se refera si la barbati. In tot restul textului am vorbit generic de "pacienti" - barbati si femei - si de "familii". Despre pierderile de sarcini... ....Offf!... Dar ce poate sa faca CNAS? Mi se pare ca asta nu le-o putem pune in carca. Adica, da, sistemul spitalicesc ar trebui sa fie mai performant etc, etc - complet de acord. Dar nu stiu cum ar putea ei reglementa legal pentru a evita pierderile de sarcina. Stiu insa cum ar putea reglementa legal pentru a sustine tentativa de a obtine o sarcina. Si asta tebuie sa le cerem!

Citat:
Ai uitat sa spui ceva legat de analizele care sunt suportate din bozonar de nnn ori pt diagnostic,pana sa mai ajungi la FIV/IA.

Cred ca am zis ca tratamentul integral este suportat de pacienti. Pot sa modific, sa insist pe ideea cu analizele preliminare.

Citat:
In afara de "faceti treba buna" si "tineti-o tot asa"...cam putine reactii de aici de pe forum.Pentru ca nu simpatizati cu toate.Pentru ca nu intereaseza personal pe fiecare reproducerea asistata.Pentru ca sunt fete care inca spera sa aibe copii pe cale naturala ori au deja ori pleaca dincolo.


Ai, din pacate, perfecta dreptate. Dar treaba asta este pe principiul voluntariatului. Nu poti forta pe nimeni sa se implice. In acelasi timp .... eu insami sunt plecata "dincolo" si, de altfel, intamplarea face sa fiu in fericita situatie in care mi-as permite fara efort unul sau mai multe fiv-uri si in tara, in conditiile date. Dar asta nu inseamna ca si consider ca e drept. Si ca nu incerc sa fac ceva. Se implica cine simte si cine poate.

De-aia am apreciat mult implicarea ta (si a fiecarei dintre fete). Nu am avut nici o intentie sa nu iti apreciez munca si am simtit sufletul pe care l-ai pus in redactarea memoriului.


Ai dreptate ca textul tau e mai complet si mai personalizat. Uite ce iti propun sa facem: ramane textul tau ca memoriu pentru CNAS, iar al meu pentru jurnalisti. De acord?



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Luca , lucia nu cred ca este bine ceea ce facem
nu o sa ne foloseasca la nimic daca fiecare face cate un text pe aceeasi tema.
sincer mi se pare timp pierdut
in plus ne puneti cumva pe celelalte fete sa alegem intre luca sau lucia ceea ce iar nu mi se pare corect
nu suntem aici sa ne razboim intre noi sa ne demonstram noua cine scrie mai frumos si cine nu.
mai bine am imparti ceea ce avem de facut si fiecare sa se ocupe de ceva

asa munca noastra ar fi mai constructiva.
ce ar fi fost daca am fi fost mai multe fete care sa aiba talentul vostru.
am fi venit fiecare cu memoriul ei cu petitia ei
haideti sa ne unim fortele si sa fim o echipa
cred ca vom avea mai mult de castigat asa
voi nu credeti?


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

cine cu cine se razboieste?! cine a zis ca trebuie ales intre x si Y? hai, ca asta merita un emoticon:



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Felicia, am citit ce a scris Ioana, ca tii tu legatura cu dna de la Cotidianul. Pentru "povesti" scrie un mesaj la "gravidutze prin FIV", sunt multe fete cu sarcina avansata si care stau mai mult la pat, au timp sa povesteasca via mail (fericitele!). eventual si la "mamici prin fiv", acolo succesul e deja concretizat, dar nu stiu daca au foarte mult timp (de fapt, nici nu trebuie foarte mult, in articol o sa iasa maximum doua-trei fraze /caz).

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput