Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (92)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Intru o sec sa imi impartesesc bucuria :Veve zice cand ii vine sa faca caca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Buna fetelor,

dupa o lunga pauza am gasit si eu 2 ore libere si am reusit sa citesc 3 pagini pe forum:))...am o comoara de baiat care imi ocupa 24/7 mai ales acum de 1 sapt cand se trezeste noaptea de cate 5-6 ori, ii ies molarii 2( aia care ies intre 20-24 de luni) dar vad ca el se grabeste...off speram si eu un ragaz dupa canini si molarii 1 cu care am avut niste show-uri memorabile:)...eu in continuare ii fac mancare separat de noi, incerc sa ma feresc de biscuiti sau "celebrii" deja pufuleti, dar vede la alti copii si nu mai scap de el, asa ca m-am gandit ca macar in casa sa il feresc pe cat posibil de E-uri si conservanti, mai e cineva care gateste separat ptr bb?

Va pup pe toate, va doresc bb sanatosi si frumosi si sper ca dupa cap. M2 sa am macar 30 min/zi ptr net

Tanya mamica de baietel superb TEODOR-PATRICK

http://good-times.webshots.com/album/558704076rjCLQZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dragi gravidute si mamici, poate stiti ca noi am initiat pe forumul aspirantelor o campanie pt sprijinul reproducerii asistate si in prezent suntem la faza de strangere semnaturi prin petitia on line Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa ne ajutati, semnand petitia si inaintand link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.htmlVa multumim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Uite, am venit si eu, nu sa ma laud ci sa plang pe umarul vostru.
Prima data sa o felicit pe Rozi pentru reusita lui veve!

In continuare Giulia e f....(nu pot spune altfel) rea, face isterii, vrea jucariile altor copii, sta atarnata de mine non stop, urla la nesfarsit, se catara peste tot, nu pot sa o scap din ochi nici 30 de secunde, desi consider ca am cam "securizat" casa, dar ea a ajuns la faza de isi cara scaunel sau intoarce ligheanul sau olitza, sau isi trage caruciorul sa ajunga unde vrea.
Si noi incercam sa-i facem "educatie", aseara a plans de numai ca nu am lasat-o sa faca ce vrea si dupa ce am luat-o in brate si am consolat-o a mai suspinat o jumatate de ora pana a adormit si apoi si dupa o ora jumatate de somn inca suspina de-mi rupea inima. Iar acum....plange din nou, taica-sau m-a pus sa ma inchid intr-o camera pentru ca pur si simplu sunt epuizata, dar mi se rupe inima cand o aud. Dar ce puteam sa fac in situatia in care trebuia sa bagam o mocheta sub mobila si trebuia sa fim amandoi sa reusim manevra si ea ni se baga printre picioare, am incercat in fel si chip sa o atrag in alta parte, n-am reusit nici cum, urla de ce nu o las acolo....e de o incapatanare extraordinara. Se agata de mine si urla.

Acum ...nu o mai vrea nimeni....o sa ramana fata batrana daca am ponegrit-o Dar are si parti bune, vorbeste f multe, repeta cam orice (aaa, sau asta nu e o calitate), mananca singura cu lingurita tot-tot (asa spune ea), danseaza, canta, baga formele in galetuta, isi da scutecelul singura jos daca face ceva in el si mi-l aduce si face pfeeee (adica pute), e fata adunatoare, baga tot in plase sau in cutii.. Acum fac haz de necaz, dar chiar ma ingrijoreaza ca nu o putem tine deloc in frau...

Despre stangaci, stiu ca nu-i voie sa fie fortati sper sa nu gasesc vreo desteapta pe la gradi - ca era una la gradi lui Raul (directoare chiar) care se lauda ca din mana ei nu a iesit nici un stangaci.

Despre E-uri...ce sa zic....pt mine ati deschis cutia Pandorei...eu eram asa crizata cand era Raul mic ca intram in magazin, citeam etichetele de la un rand de biscuiti si ieseam afara fara sa cumpar nimic, umblam cu lista de E-uri dupa mine. Acum feresc cat pot, dar e tare greu, ca baga astia in toate

Despre seara mea romantica - mi-e foarte greu sa mi-o pregatesc pentru ca bunicii au numai pretentii (stau pe o raza de 500 m de la blocul nostru si sunt toti pensionari dar degeaba pt noi) Am reusit sa o pasez pe Giulia cu sora-mea 2 ore, lucru care il fac extrem de rar - ceva de genul odata la 2 luni. DAr merita efortul, parca mai iau o gura de aer.

Oua cam de 2 ori pe saptamana.

Tzuna superbe pozele voastre, m-am delectat cu ele! Si eu am inceput sa adun mesajele din forum sa-i fac jurnal Giuliei, dar am pormit de la burtici si a mers f greu...macar de as fi incercat sa mi le salvez pe cele scrise dupa ce mi-e venit ideea, dar nuuu, acum am ce cauta la ele!!


Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Diana, intr-adevar nu se controleaza ca un adult dar poate sa 'tina' pipi mai mult timp. Am observat ca pe la inceputul verii cand il lasam in funduletul gol facea cam la 1/2 ora cate putin. Acum, poate sa faca si la 3 ore, mai mult cantitativ, desi bea multa apa. Cred ca un oarece control a inceput sa aiba. Prin carti scrie ca incepe de la 18 luni. Dar se intampla treptat.
Sunt multumita ca anunta in gura mare 'pipi' si 'caca' dupa ce a comis-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Asaaaa:
Delikat-nu folosesc,am acrit si cu bors magic si cu bors de la sticla.I-am dat sa pape si asa si asa.Oricum eu fac la oala Mare si uneori de abia dc acreste.Dar nu o sa mai pun de acum incolo.
Bulion din comert-pun dar fierb bine.
Vorbareata-nu prea e vb zici ca e chinez:pta ptaooooooo!In schimb imita,recunoste animale, danseaza, se perie, a inceput sa duca si lingura(mai mult goala)la gura;parese ca pe dreapta o foloseste,etc etc.
Crize face si ea dc nu o las undeva,insa o iau de mana si am plecat cu toate urletele si plansetele.NU NEGOCIEZ!Doar incerc sa trag atentia spre altceva.
Kitty:ce sa zic , nu pot decat sa te sustin moral si sa iti dea Doamne Doamne putere sa treceti peste faza asta odata!Ca sa iti spun si Ana cand suntem in casa dc plec de langa ea incepe sa planga si vine de se agata de mine instant.Nu stiu de ce anume ii este teama.Ca doar dc parasesc camera vb tot timpul ca sa ma auda.In rest trage de sertare, scoate totul din ele insa le si pune la loc la indicatia mea, nu tot dar intentia conteaza nu??
SI ACUM MAMICI DE FETE-SFAT:
Azi ma intalnii cu o colega care incepu sa o gadile pe Veve si mi-a spus ca are ganglioni la sani.Ce-i drept Veve are tzatzicile mai pronuntate dar eu cred pt ca este mai dolofona.Nu sunt umflate si la pipait se simte asa ca la noi(dc pipaiti sanul veti intelege ce spun).Oare sa fie vreo problema??Ca in cate randuri am fost la ctrl nu mi s-a pomenit nimic de asta si doar a dezbracat-o la piele de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Veve
Uitat sa va faceti o idee la problema cu tzatzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

La multi ani pentru toate albinutele si mamicile si pentru persoanele dragi care poarta numele Maria!!


Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

Ptr.mamicile de albinute si bondarei care-si serbeaza ziua de nume

V-ati schimbat si sacrificat viata pentru a da nastere unui vis, pentru a creste un vis, pentru a va bucura de acest vis. Poate ca nu toate mamele vin din lumea sfintilor, dar voi sigur veniti din lumea Sfintei Marii al carei nume il purtati! Sa va fie viata binecuvantare si bucurie intocmai ca numele sfant pe care il purtati! La multi si fericiti ani alaturi de puii vostri.

si ptr.albinutele si bondarei sarbatoriti azi

E ziua voastra, ziua numelui vostru, un nume frumos si simplu. Sa fiti cuminti si sa ascultati de parinti pentru ca ei va doresc numai binele.
FIE CA SFANTA MARIA SA VA OCROTEASCA, SA VA CALAUZEASCA PASII SI SA VA LUMINEZE CALEA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Ma bag si eu in seama ca n-am somn si am citit cateva pagini...
Kitty,am trecut cu David exact prin ce treci tu acum cu Giulia,am incercat diverse "metode" de control,m-am si enervat,am fost si calma,dar tot n-am reusit nimic.Poate nu suna prea optimist,dar trebuie sa ai rabdare sa treaca de la sine,ai sa vezi ca se va schimba,incet-incet.Cu David asa s-a intamplat,nu-mi vine sa cred ca nu mai alearga peste tot si eu dupa el,acum ma asculta de cele mai multe ori si se opreste.(me refer la fazele de afara,faze de care eram ingrozita pana acum,mi-era frica sa ies cu el,ca ma termina...)
De cateva zile se comporta total diferit,si nu doar afara,parca e alt copil,de asta iti spun sa mai ai rabdare cu Giulia,poate ca in jur de 1 an jumate se schimba ceva la ei,sau poate la noi si ni se par altfel,cine stie...Glumeam,dar sa stii ca e doar o etapa mai grea,trebuie sa fie si mai usor,in curand.
N-am fost prea coerenta ca sunt obosita si nervoasa,dar cred ca ai cam inteles ce vreau sa zic.Pupici zburdalnicei tale cu ochi frumosi.

Mergi la inceput