Lapte Topfer?!

Lapte Topfer?! | Autor: lakme

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu daca exista printre voi, mamici care folosesc ptr bebebii lor,lapte praf Topfer?Fetita mea are 8 luni jumate, folosim deja formula 3, dar am observat ca de ceva vreme, refuza sa-l manance...Cu greu,mananca dimineata 180-210 ml....iar masa de seara, aproape deloc....Ma ingrijoreaza ptr ca la varsta ei...laptele este alimentul de baza!Inca!!!!...
Specific faptul ca n-am folosit alta formula de lapte praf, acesta fiindu-mi recomandat de catre pediatra, pe cand bebe avea 2 luni...Am fost multumiti pana in prezent, mai ales ca trecerea de la san la, lapte praf s-a vazut imediat, fetita a luat in greutate si s-a dezvoltat foarte frumos ...
Oare sa refuze sa mai bea lapte de la varsta asta?


Lakme, mama lui Dalice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am folosit de la 9 luni d ecand nu l-am mai alaptat acest lapte si pot sa iti spun ca dupa 4-5 luni l-am schimbat ptr ca nu lua bine in greutate si am trecut pe humana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

nici aniei nu-i place formula 3 si merg tot pe lactana2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Lactana 3 este cu gust de fruct si poate de aceea nu ii place.
Eu i-am dat baietelului meu pana la 1 an Lactana 2 care este fara arome si apoi am trecut pe Milumil Junior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakme spune:

Multumesc, mamicilor care mi-au raspuns!...Chiar nu aveam pe cine sa intreb de situatia asta.Mamicile pe care le cunosc eu, nu folosesc Topfer si nici n-au auzit de el.Mie mi l-a recomandat pediatra si asa cum v-am spus, am fost multumita de el...O sa incerc din nou cu lactana 2 si daca nu,o sa-i schimbam laptele , ceva similar ptr aceeasi etapa de varsta...
Multumesc mamicilor!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Si noi la 10 luni suntem pe Lactana 2, 3 l-au refuzat ambele fete, merg pe 2 pana la 1 an, apoi trec pe Dorna UHT, cum am facut si cu cea mare.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am folosit pt Catalin , primul meu copil, Topfer. Am fost f multumita. La indicatia pediatrei am ramas pe Topfer 2 pana la 1 an si 2 luni..Nu mi-a recomandata formula junior. Pt bebele meu mai mic folosesc acum tot Topfer, are 6 luni si vad ca nu se mai satura cu 1...asa ca trecem la 2. Oricum e o formula f bine tolerata si nu constipa

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

indiferent ce firma face laptele praf, nu dati copiilor decit pe-aia adecvata virstei. adica daca formula 2 se schimba cu 3 la 8 luni(un exemplu), pai la 9 luni copilul sa manince 3, aceeasi firma sau alta dar nu 2 pentru ca pe-ala il minca. nu degeaba e cu numere, compozitia difera.
fiti atente la aspectul asta, e destul de important

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Farah - ai dreptate insa la Topfer diferenta dintre 2 si 3 este ca 3-ul este cu fructe. In rest e la fel...Te elucidezi daca iei la puricat cutia de Topfer

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lakme, noi avem 2 ani si tot topfer 2 folosim, nu ne-a placut topfer 3; pediatra a spus ca nu este nici o problema ca bea 2 si nu 3; avem perioade cand bem mai putin, in special din cauza dintilor,am ajuns chiar si la 80-100 ml;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica
Alessia la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakme spune:

Anasia, ai dreptate!...Lui Dalice ii dau dintii si s-ar putea sa fie si asta o cauza...desi pe zi mananca bine fructele, supa, iaurtelul...
Insa fetelor, daca voi spuneti ca si bebicii vostri au refuzat formula 3...e car ca asta se intampla si cu ea..
Nu-i place ca-i prea aromat probabil...Si am observat ca-i mai putin concentrat.Desi pun cantitatea de lapte ceruta, mi se pare ca tot subtire iese laptele.
Nu stiu daca voi le dati in combinatie cu cereale, dar eu obisnuiam pana acum 3 zile, sa-i pun 1-2 lingurite de cereale...Si manca bine mititica...
Maine merg la farmacia de unde-i cumpar de obicei ...si unde ne cunoaste tanti.Am s-o intreb si pe ea daca au mai fost mamici care s-au plans de situatii de genul asta!
Multumesc mamicilor care mi-au raspuns ....







Mergi la inceput