Sangerare dupa inseminare !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Korina sa nu te superi dar eu imi sustin parerea..durerile de ovulatie sunt total diferite cu cele pe care le'ai avut tu..adica nu sunt fff dureroase sa numai poti merge..asa cum zici tu..parerea mea e acceasi dc badaran..sa ma ierti dar asta e...io am facut 8 inseminari si nu m'a durut niciodata..daca doct are mana buna..atunci nici nu simti cand iti baga cateterul...introducerea spermei e floare la ureche...eu nu le'am facut doar la unul singur...ci la mai multi diferiti total...asa ca sper din tot sufletul ca peste 16 zile sa fie cu 2 liniute..te pupp


Miauu sunt Ema sunt blanda si nu zgarii Miauuu

Putin cu putin se aduna marea...




"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Cami, asta depinde foarte mult si ce fel de col ai. La mine a fost prins cu pensa pentru ca avea spasme (cica asa se intampla daca ai avorturi la activ desi eu n-am nici o sarcina nici un avort) si nu nimerea cu seringa speciala orificiul.

Stiu pe altcineva care avea colul sudat, si ei a trebuit sa i-l prinda cu pensa ca sa introduca proba...

Dureri de burta dupa inseminare pot aparea din mai multe motive: poti reactiona la solutia in care sunt introdusi gigeii, ovulatie dureroasa etc.

Succes la doua liniute,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Multumesc mult fetelor pt toate sfaturile si parerile voastre.Ce bine este sa afli si alte pareri de la alte pesoane care au trecut prin aceleasi situatii.
Jasmine-merci,sper sa ai dreptate,si sa apara cele doua liniute.
Lara-si eu am avut bufeuri si dureri de-mi venea sa vomit la salpinografie si la cele doua inseminari.Prblema este aici,ca nu te vede acelasi medic,te trimit de la unul la altul,pt fiecare nimic,asa ca finut sau nefinut,nu prea am de ales.Zic mersi sa apuc sa intru la el.
Camilucaci-m-as intoarce acasa sa-mi aleg eu ce medic vreau,aici nu ai posibilitatea asta,cel putin la centru de fertilizare unde merg eu acum.La a doua inseminare nu reusea sa introduca lichidul din cauza ca se deplasase uterul spre dreapta.Poate si din cauza ca trompa stg. era blocata si numai dr. buna.
Acum ma simt bine,nu mai am dureri si nici sangerare,ieri am mai avut dureri,dar astazi sunt ok.Imi este teama sa nu fi ramas cu rana pe col sau altceva dupa cele 2 inseminari.
Pup pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

[quote]citat din mesajul lui korina

Multumesc mult fetelor pt toate sfaturile si parerile voastre.Ce bine este sa afli si alte pareri de la alte pesoane care au trecut prin aceleasi situatii.
Jasmine-merci,sper sa ai dreptate,si sa apara cele doua liniute.
Lara-si eu am avut bufeuri si dureri de-mi venea sa vomit la salpinografie si la cele doua inseminari.Prblema este aici,ca nu te vede acelasi medic,te trimit de la unul la altul,pt fiecare nimic,asa ca finut sau nefinut,nu prea am de ales.Zic mersi sa apuc sa intru la el.
Camilucaci-m-as intoarce acasa sa-mi aleg eu ce medic vreau,aici nu ai posibilitatea asta,cel putin la centru de fertilizare unde merg eu acum.La a doua inseminare nu reusea sa introduca lichidul din cauza ca se deplasase uterul spre dreapta.Poate si din cauza ca trompa stg. era blocata si numai dr. buna.
Acum ma simt bine,nu mai am dureri si nici sangerare,ieri am mai avut dureri,dar astazi sunt ok.Imi este teama sa nu fi ramas cu rana pe col sau altceva dupa cele 2 inseminari.
Pup pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Magdita-ramasesem datoare cu un raspuns la tine.Iti povestesc in mare cum a fost in cazul meu,primul control la un medic de 80-90 ani,lucra la un cabinet particular,numai ca uitase ca se lase de meserie,oricum era total pe langa. Mi-a dat sa fac analizele de sange si papanicolau,toate au ost bune din fericire.Ce a fost bine ca mi-a dat trimitere la centru de fertilizare din Montreal,dupa ce i-am spus ca nu pot sa raman gravida de ceva vreme.Aici cand am ajuns mi-au facut analizele de sange , serologie , hiv , sifilis , hepatita , hormonale,progesteron.Mi-au spus sa revin pt Papanicolau.
Dupa astea mi-au facut mai multe analize:
- unecografie vaginala in ziua 3 (cu posibilitatea de a o face intre 2-5 zi de ciclu) sa vada starea ovarelor si a uterului
- analize de sange ziua 3-hormonii(cu posibilitatea de a le face intre 2-5 zi de ciclu)
- analiza pt clamidia
- analiza de sange in zia 21 a ciclului pt. progesteron
- histerosalpinografie pt verificarea trompelor.H trebuia facuta in zilele 6-10 ale ciclului.Pt. H am asteptat 5-6 luni sa ma programez,si in final am gasit un loc liber la o clinica particulara in Montreal,gasisem un loc liber,dar in afara Montrealului,cam la 100 km.Eram disperata pt ca ma saturasem sa astept sa vina ciclul si sa sun chiar in prima zi pe la toate spitalele si sa ma programez.Problema era ca imi spuneau ca in datele cand aveam eu nevoie totul era ocupat si mai revin luna viitoare.Nu intelegem cum era totul ocupat cand eu sunam chiar la prima ora zilnic....Intr-un final am ajuns la acea clinica particulara,mi s-a spus sa iau 2 pastile de tylenol inainte sa nu am dureri.In 10-15 min totul a fost gata.Dar mi-au spus ca trompa stg. este blocata,si ca este in regula din moment ce dr. este ok.
Apoi am mers la medicul meu(principalul)acesta mi-a spus sa mai astept inca 3 luni sa vedem daca raman gravida (natural).Dupa 4 luni am mers inapoi,si m-a intrebat daca vreau sa iau pastile care sa ma ajute sa raman gravida.I-am spus ca da.Mi-a spus sa revin in prima zi de ciclu sa-mi dea pastilele.Cand am revenit in prima zi de ciclu s-a uitat in dosarul meu si mi-a spus ca trebuia sa fac vaccinul antirubeolic,dupa care sa astept 2-3 luni si sa revin.Am facut vaccinul,dupa 3 luni am revenit,iar mi-a dat sa refac analizele de sange(hiv,sifilis,progesteron,etc.) ,spunea ca a trecut ceva timp si trebuie sa le repet,parca era vina mea ca trecuse atata timp.In final ultima discutie cu el a fost ca ce vreau sa fac,daca sa iau pastile sau injectii,eu l-am intrebat ce-mi sugereaza ca este mai sigur,iar el mi-a spus ca injectii.Eu mi-am dat acordul.Nu-mi venea sa cred ca in sfarsit ne apucam de treaba.
Mi s-a dat o foaie pe care trebuia s-o respect si sa sun pt programari.
-ecografie in ziua 2 sau 3 a ciclului,inainte de a incepe tratamentul cu injectii.Pe hartie era scris ca daca am un chist mai mare de 15 mm ,trebuie sa astept luna urmatoare,la mine n-a fost cazul
-injectii de menopur 75 ,pe care trebuia sa mi le fac singura acasa,zilele 3,4,5,6,7,8,numai ca mie mi-a spus asistenta sa le incep din ziua a 2a,in ziua 8 sa merg la ecografie sa vada starea ovulelor.In ziua 8 aveam un un folicul de 12 mm pe ov dr,am avut noroc ca cel mai mare se gasea pe dr. si nu pe stg(blocat).Dupa eco mi-a spus ca trebuie sa mai fac 3 zile menopur 75 si sa revin in ziua 11.In ziua 11 folicul de 19.Luni asistenta mi-a facut cealalta injectie in burta pt spargerea foliculului .Mi s-a spus ca marti si miercuri fac inseminarile.Fara sex inainte cu 2 zile si nici intre inseminari,la mine nu se punea problema din cauza durerilor si sangerarilor.Marti si miercuri la ora 8 trebuia sa mergem cu gigeii la spalare.Programarea pt inseminare era la ora 10,30 si 10,45,dar am intrat la 11,30 si la 10,30 in cele doua zile.
-a mai trebuit sa faca si sotul analize de sange si sperma inainte
Si uite asa am mers la spital de nenumarate ori ,si asteptari in fiecare zi ,si in plus aici sunt si distantele f. mari.
Preturile sunt maricele(dolari canadieni)
-analiza spermei 55 $
-inseminari: 1-395$ sau 2-590$
- daca vrei sperma de la donator-300$ pt o singura inseminare
- pe mine injectiile -menopurul si hcg ,m-au costat 653$
Cam atat...cred ca este suficient,daca mai si vrei alte info imi poti scrie.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Unde at disparut toate fetelor?????
Vroiam sa-mi spuneti si mie la cat timp de la inseminare pot face un test,pt ca nu veau sa astept pana la testul de sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Pai cel mai devreme poti face testul de sange (la minim 7 zile de la inseminare, recomandabil insa la 10 zile). Testul clasic de sarcina se face incepand de la 10 zile de la inseminare, dar cel mai bine in prima zi de intarziere a ciclului (poate da rezultate fals negative daca e facut prea devreme).

Pup si succes la doua linii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Korinutz, sper din tot sufletul ca tot acest chin al tau sa se lase cu ochisori . Tinem pumnii pentru II!

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Ce bine ca mi-ati raspuns,acum ma simt mai bine,asteptarea ma omoara.
Am inceput sa am sanii durerosi la atingere,din cand in cand as dormi mai mult decat de obicei,ma inteapa ovarul drept cam des,,simt ca ard ,parca m-ar lua o raceala,asa sunt de cateva zile,tempratura intre 36,8-37,2.
Am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la asta,iar astazi n-am mai suportat si mi-am facut un test normal,si a iesit clar o liniuta si parca sa zic si o a doua liniuta ,dar f.f. stearsa,abia daca se vedea.In mod normal inainte nu-mi aparea acea liniuta stearsa.Va inchipuiti pe 5 si 6 am facut inseminarile,iar doctorul m-a chemat abia pe 21 la analizele de sange.Stiu ca m-am grabit dar eram curioasa.Va mai dau vesti pe aprcurs.Si va multumesc ca va ganditi la mine.Multi bb. va doresc la toate !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Am luat-o razna cu presupunerile ? ...o sa spuneti si sunt de acord cu voi.Cred ca este din cauza hormonilor,nu la cei care va ganditi voi,ci din cauza tiroidei,eu fiind operata de tiroida.Pup fetele

Mergi la inceput