Refuza sa manance..ceapa.!

Refuza sa manance..ceapa.! | Autor: rasfatzata

Link direct la acest mesaj

Nu stiu de ce nu mai mananca ceapa in nici o mancare!O perioada imi spunea fiica mea care are 6.8luni ca e vegetariana si refuza sa manance carne ,asta din cauza unui desene animate.
Dar acum ce sa fac?imi cauta in mancare sa vada daca are ceapa si prefera sa nu manance!si la pizza face la fel su uita prin ea si daca gaseste ceva dubios nu mai mananca! sunt nervoasa k pana la 5 ani manca ceapa,acum refuza...imi spune ca ouale nu au ceapa ,eu incercand sa-i explik k majoritatea mancarurile, se fac cu ceapa...

crisanda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Esti o fericita ca refuza doar ceapa. A mea mandra nu mananca nicio leguma cruda si aproape niciun fruct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

april, exact asta voiam sa zic si eu, si noi suntem in aceeasi barca :(

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

quote:
citat din mesajul lui april

Esti o fericita ca refuza doar ceapa. A mea mandra nu mananca nicio leguma cruda si aproape niciun fruct.



SI ATUNCI CE MANANCA?

crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Rasfatata, eu nu am mancat ceapa pana la 12-13 ani. De fapt refuzam doar ceapa din mancaruri si ciorbe, cruda mancam. Imi aduc perfect aminte de gustul absolut scarbos pe care il simteam. Intr-o zi, mai cu nervi, mama a incercat sa ma forteze si, bineinteles, ca am vomitat tot. De atunci punea ceapa in mancare, dar o dadea prin masina de tocat inainte, am aflat mult mai tarziu.

Printesa
Citeste o poveste
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

mie mi se pare ca tu n-ai probleme si le cauti...:)
in gluma iti zic asta desigur.

pai tu nu ai nimic care nu-ti place? daca nu-i place fetii...ce sa faca? o fi o faza...poate trece, poate nu...oricum nu mi se pare o problema ca nu mananca ceapa.

a mea nu bea ceai de ex....ce, nu poate trai fara? majoritatea copiilor beau...ea nu. ei si?

crezi c-o s-o afecteze cu ceva ca nu papa ceapa?

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Nu spun ca ar fi o problema mare ,dar pur si simplu refuza sa manance si pe mine asta ma deranjeaza ,eu nu sunt pretentioasa la mancare am mancat diferite mancari din multe zone ,am mancat si caracatita si mi-a placut ,de fapt eu incerc sa-i fac mancare fara ceapa ,sau sa-i dau prin robot legumele ...nici ea nu bea ceai ,nu mananca piersici dar asta¨¨ cu ceapa ¨¨ma enerveaza k nu stiu ce mancare sa-i mai fac!

sa incerc s-o las flamanda pana o sa manance?

crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Poi spune-i ca te-ai gandit (de fapt dai ceapa prin blender) si ca pui usturoi, nu mai pui ceapa in mancare, sa nu-si mai faca atatea probleme inutile. Si gata, vezi tu apoi cat va sta flamanda, sau va manca.
Daca nu tine, fa-i sosuri, tocanita fa-o direct in cucta fara ceapa ci doar cu condimente si legume, ulei si apa, zic si eu ... ca nu stiu dc tot da ea de ceapa asta nenorocita, cand sunt mancaruri si fara ceapa. Sau pui ceapa pt gust intreaga, apoi o scoti la final, Mama mea asa facea cu verdeturile, eu nu suportam sa vad ceva verde prin ciorbe sau mancaruri, asa ca le punea pt gust asa vrac, apoi le pescuia.
Si sigur e vreo faza ciudata cum au toti nazdravanii mai mari si mai mici si-i va trece.

Btw, ai intrebat-o dc nu mai vrea ceapa ??? Ce motiv are ? Din cauza mirosului gurii, are cumva balonari sau ii vine inapoi (gen castraveti, ridichi, ardei, am auzit persoane care nu le pot manca).



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

eu insist sa o lasi in pace sa nu manance ceapa daca nu vrea...de ce ai obliga-o sa manance ceva care nu-i place(chiar si ascuns, pasat)? ce ai de castigat? nu e vreun aliment vital...fa-i mancare normal dar fara ceapa...chiar asa, la ce pui ceapa? io nu prea pun...decat la tocanita.....la supa poti s-o pui intreaga si s-o scoti.

aaa, iar daca fac pizza, nu pun ceapa, ca n-o suporta sotu' (doar la pizza)...

daca tii neaparat sa manance, mai incearca dupa o perioada din nou..si vezi ce zice. dar las-o o perioada, c-o stresezi degeaba, si chiar ca nu va mai manca. macar sa-ti faca in ciuda...



*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Poti sa o ajuti sa treaca de perioada asta astfel: comanda pizza fara ceapa, la supe pune ceapa intreaga si apoi o scoti, la tocana o poti razui si pe urma se topeste ea prin gatire sau eviti tocana. Eu de ex nu pun la mincarea de mazare, fasole, bame niciodata ceapa si cred ca e mai buna asa, de obicei mincarurile cu ceapa isi schimba gustul a 2-a zi, mirosul de ceapa e puternic si schimba gustul. Si in general ceapa=prajeala si, cum se recomanda in general ca sa evitam prajelile, poate ar fi timpul de o schimbare in meniu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu cred ca problema ta e ca majoritatea mancarurilor se fac cu ceapa..si nu prea stii altceva.NU?
Eu chiar 99% din mancaruri le fac cu ceapa, da gustul mancarii zic eu.
Fa-i supe ciorbe in care sa pui ceapa intreaga si dupa ce fierbe o scoti...eu asa procedez la supa.

Sorana 21+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput