Puiuti de Randunici 2008!! (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buhuhuhu! va era dor de mine? eu sper ca da:)
tare mandra am fost azi! puia mea cea draga a fost avansata ieri la inot, a trecut pe culoarul 1, de pe A, care e pt incepatori. azi, instructorul a pus-o sa inoate fara pluta, singura singurica si pe fatza si pe spate. s-a descurcat excelent, iar in mine se umfla pipota! la sfarsit, a strigat-o instructorul si i-a oferit un magnet de pus pe frigider, cu sigla scolii de inot si a felicitat-o pt ziua de azi:) a fost tare happy toata seara, iar acum doarme cu "medalia" sub perna.

so,
ursule, ca tot vb noi aseara, tare scump e ursuletul tau rostgolicios:)
vali, intrebau cat am dat jos cu momti. la ultima cantarire erau minus 3.300 kg.
simo27, oops, teo spune de zor ma-ma....dar sunt sigura ca nu stie ce zice, asa ca las pe mai tarziu (daca ma va bate gandul vreodat')fratiorul sau surioara:)
simo-mimo:), io nu am priceput cine era sonata, luna sau matasea? hahaha!cum merge monti? vad ca ai inceput sa ataci copiii sa le furi mancarea! ai grija la laptele praf al lui vlad:)
vezi ca am pus poze cu ultimul tort monti in album:) sa nu lingi monitorul si sa nu salivezi deasupra tastaturii ca patesti ca ali:)
amira, chiar ai nevoie de operatie? nu se poate rezolva altfel? al meu sotz a avut probleme asemanatoare acum cativa ani si a rezolvat cu un chiropractor. acum e ca nou. fara cutit...
mai voiam sa-ti cer scuze ca nu cred voi mai lua lapticul pt ca mai am o cutie, iar pediatra a zis ca de la 4 luni sa-l trec pe teo pe humana 2 (cel de 4 luni)...scuze daca te-am incurcat.
nicol, faine pozele!
nicoleta, meciuri d-astea aveam si eu cu teo cand sugea. nu voia sa o faca decat culcat...
stela, incearca remediul de care iti ziceam pe mess.

dau send ca iar pierd mesajul.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

luny, condoleante! azi l-au inmormantat si pe un vecin de la bloc de la mama, tot 60 de ani....a plecat la mare si a facut infarct pe plaja...Doamne fereste!

delfinas, sa fie lindt cu 300 % cacao! ca nici pe mine nu m-a pupat mimo azi:)



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

buhuhuhuhu, mai buhuhu nu e nimeni ca mine
Clau, pe noi nu ne-a mai adus randunoiul de frica ca "ninge".
Mimo, am bagat la praji azi.....
Ariel, felicitari pt Alex
Multumesc pt aprecieri.

www.dropshots.com/ursuleata14" target="_blank">1
2
tiker
Mami de ursulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ursulino, pe pariu ca te-am luat la buhuhit? dar nu am stat degeaba...cine vrea sa intre in albumul cu poz(n)e si sa arunce un ochi la primele 2:). pt mimo,sovi,tuchi, bubu si alte poftarete, in albumul lui nea monti am pus poze cu tortul numero 2!cine stie cand urmeaza numaru 3, ca lenea e mareeeee....
enjoy!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

'neata...v-am facut si ieri cafeul ...dar s-a pierdut in aceasta lume virtuala...tigare nu va mai dau...ca vad ca ursuleata o ia ad literam....URSULE, NU DESCHIDE CUTIA PANDOREI!!!!...asculta la maica aici...ca o sa stai cu curu pe cutie si nu o s-o mai poti inchide...ma rog, cu fundul tau adolescentin nici nu ma mir...

asa ca luati cafeul si azi ...si cele cu noapte frichinita...dormiti cand puiutii dorm...eu va las si cafeau pe alaturi...ca sa nu ziceti ca sunt zgarcita...dar serviti-o doar in caz de urgenta...

vio, am vazut pozele cu Sean si mami norocosi nevoie mare...noi am evoluat...deja kk de Patrick iese cu ghicitori (ex. in urma cu vreo 2 saptamani vad niste pete rozalio-galbui-maronii in interiorul manecii de la halatul de baie...oare de unde or fi???? raspunsul l-am aflat cand Dl Bursuc a facut IAR kk cu bolta direct in maneca de halat...mister elucidat).

de 4 zile incerc sa imi aliniez copilul cu astrul ceresc...si nu reusesc...bursucul doarme cand e senin afara...si sta treaz cand ploua...singura data cand a fost treaz pe soare s-a intamplat cand mi l-a trezit mimo cu fanfara ei virtuala...dar atunci eram ocupata si nu l-am scos la plimbareala. ieri am vrut sa imi fortez norocul...si intr-un moment senino-noros am plasat bursucul in carutza si am purces spre statia de autobuz...bine-nteles ca autobuzul a intarziat 20 de minute...minute ce le-am petrecut cu puiutul pe o ploaie cu galeata...iar dupa ce ne-am urcat in autobuz s-a oprit si ploaia

gudinde, cartea cu instructiunile de folosire pt Patrick e cred ca orice alta carte despre copii...un ceaslov de vreo 500 de pagini...mostenire de la nepoata...carte ce eu am refuzat-o sa o aduc acasa dar sotul a luat-o ca cica vrea el sa citeasca...aiureli...nu a deschis-o niciodata...eu am deschis-o acum cu problema lu' clau...speriata fiind de ideea ca la un moment dat si bursucul o ia razna si imi beleste noptile minunate...m-a enervat cartea ...o gramada de barbologeala...plus se refera la copil cu "she"...motiv pentru care eu o consider irelevanta pentru flacaul meu.
tot ce am avut nevoie pentru Patrick am aflat la cursul de 2 ore de "breastfeeding" unde tipa ne-a spus si din carti dar si din experienta ei proprie...eu am retinut un lucru mare si lat...RELAXAREA...cresterea copilului nu e rocket science...nu trebuie sa ai mare pregatire sa te descurci cu el...atat timp cat copilul e hranit, schimbat, imbracat si cand cere e pus si la somn totul va fi bine...nu ma intereseaza ca mananca la 2 ore sau la 5 ore...imi va cere daca ii e foame...nu ma agit daca imi varsa in jet atata timp cat imi zambeste dupa aia a mare eliberare...nu ma stresez daca plange neconsolat si nu are nici o hiba...il tin doar in brate si pupicesc la el pana trece...sunt relaxata pana la nesimtire.
nu imi pasa daca in casa arata ca un camp de lupta...vasele se pot spala la 3 zile...masina de spalat poate functiona si odata pe saptamana...inafara de camasile sotului...restul arata foarte la moda si necalcate...nu imi pasa daca sotul vrea mancare gatita...ii arat usa...ii pun cardul in brate...du-te frate si mananca...ca eu daca nu am chef azi sa gatesc apoi nu iti gatesc.
eu alaptez doar cand sunt relaxata...nu accept pe nimeni in zona sa ma deconcentreze (ex. sot care vrea sa stie unde ii sunt sosetele si chilotii...nepoata ce vrea si ea sa vada cum mananca Patrick)...daca ma streseaza ceva in timpul alaptatului...il va agita si pe Patrick..va suge sacadat...se va ineca...va trebui sa il ridic si sa il bat pe spate (si la tona lui de sunci asta nu e un lucru usor)...nu las pe nimeni si nimic sa imi stabileasca programul...eu nu mulez copilul dupa programul meu ci Patrick este cel care il dicteaza. singura data cand nu stau dupa Patrick este duminica de la 10 cand merg la biserica...si se simte ca ii impun eu ceva...in restul zilelor este up and shinny in jurul orei 10...dar duminica este mai tot timpul marait...pentru ca ma simte ca ma agit...ca trebuie sa il imbrac...si trebuie sa ii dau de mancare suficient cat sa ii tina toata liturghia...si trebuie sa ies din casa la 9:55 ca sa fiu la fix la biserica...pentru mine e dovada clara ca atunci cand mama este stresata, agitata...copilul simte si preia din agitatia mamei...si se va manifesta sub diverse forme...nu doarme...nu mananca..plange..etc. asta e parerea mea despre cresterea copilului...mda...m-am lungit.

trimit si ma mai gandesc ce vroiam sa scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

m-am intors...intrebarea de baraj...DECALOTAM SAU NU DECALOTAM

cred ca si aici ca si in problema diversificarii unii medici au ramas in urma cu "noile obiceiuri" si unele mituri inca raman pe pozitie...

V-am zis ca eu nu am facut-o pana acum...dar cum ursuleata a starnit discutia m-am intrebat de ce...si am inceput sa cotrobai prin cartile mele de pediatrie sa aflu de ce mi-a interzis sotul...

am si googalit si am gasit o gramada de siteuri cu informatii despre problema:

http://en.wikipedia.org/wiki/Forcible_retraction_of_the_foreskin

"The American Academy of Pediatrics caution parents not to retract their son's foreskin, but suggest that once he reaches puberty, he should retract and gently wash with soap and water. The Royal Australasian College of Physicians as well as the Canadian Pediatric Society emphasize that the infant foreskin should be left alone and requires no special care."

http://www.urologyweb.com/Production/Urology_Primer/Pediatric/Posthitis.htm

"Routine foreskin retraction is often suggested for "cleaning" and to remove smegma. Sometimes smegma can be seen as small deposits under the foreskin or sometimes it egresses from the edge of the glans. Smegma consists of secretions from the glands of Tyson and desquamated epithelial cells. This material is not pus and rarely leads to infection, and there is no place for instructing mothers to retract the infant's foreskin on the pretext that removing this physiologic secretion improves hygiene. In fact, forcible retraction of the foreskin may lead to complications. Such force may lead to tearing, bleeding and secondary scarring, bringing about a true phimosis. Our recommendation then, is that in the uncircumcised infant external cleaning of the penis is all that is necessary until separation of the prepuce is complete and retraction possible. Of course, appropriate separation for easy retraction will not occur in all boys, and some will require a circumcision."

cam asta e parerea mea...cred ca bubu zicea de probleme in trecut la vladut. cred ca s-a intamplat exact cum scrie prin articole...a decalotat penisul...fara sa isi dea seama a facut o mica leziune pe preputiu...care s-a vindecat prin cicatrizare si a determinat aparitia unei fimoze secundare...

ma duc ca ma striga bursucul.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

quote:
citat din mesajul lui delphin

Mimonixooooo ca de mine nu pomenesti...sa ai parte numai de lindt 100% cacao, na!



pozici
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=59ecfb6ceda7fc8433bfcc&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> montaj





Mimo, asta cred ca a durut!!




Vio, mamic fericit de bebe Sean Adam (16 martie 2008)

MIRACOLUL DIN VIATA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Ariel, felicitarile mele pentru Alexutza! Bravo ei. Cand aveam 7 ani m-am dus si eu sa invat si m-a aruncat un bou de instructor in bazin si era sa ma inec. m-a scos de acolo cu un bat dupa ce am inghitit o gramada de apa si mi-a ordonat sa ma asez pe banca unde am tremurat cu picioarele si mainile invinetite pana la sfarsitul orei. Cica de a doua zi sa merg la pitici,in apa mica. Nu i-am povestit mamei ce s-a intamplat decat dupa multi ani, doar am plans rau si am refuzat sa mai merg la inot. Urmarea...nici acum nu intru in apa decat pana la piept



Vio, mamic fericit de bebe Sean Adam (16 martie 2008)

MIRACOLUL DIN VIATA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Gecko, sper ca ai dat jos halatul inainte sa faci cafeaua, da? Nu de alta, dar nu vrem cafea cu ciocolata din maneca de la tine

Aprob pozitiv ce ai spus despre relaxare. Si ca sa fac legatura si cu fumatul, hai sa va povestesc ceva (interesant in special pentru fetele care alapteaza).
Am fumat 10 ani pana sa raman gravida si m-am lasat in saptamana 6 de sarcina. Acum vreo 2 luni, intr-o seara dupa ce a adormit Sean, n-am mai rezistat tentatiei si am fumat o tigara. M-am gandit eu in capul meu luminat ca o tigara nu se pune, ca oricum pana peste 10 ore cand se trezeste copilul iese din sistem. Bun...a doua zi...imi ardea iar buza dupa o tigara. Am fumat-o. Numai ca deja aveam mustrari de constiinta. Am aruncat pachetul. Peste cateva zile am cumparat altul, aceeasi poveste. S-a repetat istoria de 3 ori. La al treilea pachet, din care am fumat cateva tigari in timpul zilei, am constatat ca sentimentul de vina imi bloca laptele. Ma gandeam ca-i dau copilului lapte cu nicotina si alte otravuri (desi nu am fumat imediat inainte sa-l alaptez si nu in casa, nu langa el). Pur si simplu nu se mai producea acel letdown de care povesteam noi. Tragea copilul si se enerva si nu venea nici un lapte pentru ca eu ma gandeam ca e lapte "otravit". A trebuit sa-i dau lui Sean lapte din congelator, ca altfel murea de foame. Va dati seama ce impact are creierasul asupra fenomenului? Cand am realizat ce se intampla, imediat mi-a trecut ORICE chef de a mai fuma iar laptele a revenit cu succes.
Nu mai intru in detalii psihologice, de ce am simtit nevoia sa fumez, cum de am cedat ispitei, de ce m-am simtit vinovata etc. Cert este ca de la creier pleaca multe. Asa ca limpeziti-va mintea si relaxati-va. Conteaza enorm.



Vio, mamic fericit de bebe Sean Adam (16 martie 2008)

MIRACOLUL DIN VIATA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Trezirea!Trecea fanfara militara/In frunte c-un tambur major !
Dedic aceasta piesa tuturor insomniacelor datorita carora m-am trezit la ora 7 in sughituri si cu un gust amar de parca as fi mancat cacao cu lingurita
Am alimentat conasul care se intosese pe spate si se infasurase fedeles in paturica, mi-am pus o ditamai cafeaua (precauta, de un'sa stiu eu ca Gecko a cafelit azi?) si hop-top sa vad ce mai e nou sub soare....Cand colo, agitatie mare...Se mai intreaba unele randunici de ce nu le dorm bebeii...ham!
Delphinnu ti-am zis eu ieri nimic, dar sa stii ca dupa ciocolata de mi-o servisi nu se va mai repeta! M-am gandit la tine ieri cand stateam la semafor in spatele unei masini inscriptionate asa: "J'etem!" Ma tot gandesc ce-or vinde aia???
M-am mai gandit si cand baleam de zor si am dat peste pozele lui Nicol...mi-am amintit de schema ta de slabire de "dor de om"...mai Delphinas, al meu lipseste de 10 zile si la mine asta vad ca nu functioneaza....dar drept e, nici nu m-a cerut in piata San Marco
Si ce sa ne mai lungim, vezi tu: gandesc,deci o patesc ! Asa era nu?
Viocea norocoasa, nu ca m-a durut dar cine stie cand o sa-mi treaca??? Acum am inteles si eu usurinta cu care iti inecai ieri cuvintele in Oceanul Atlantic, pai daca nu stii sa inoti?
Arielsi la tine m-am gandit ieri, eu iti spun cand dar tu sa nu te superi ...cand spalam rufe Pun eu mana pe bidonul de detergent si ce-mi fu dat sa vad? ARIEL!!!Acum ai inteles mai bine cine era sonata? Da' cutiile alea sunt la promotie? A mai ramas tort din ala bun?
Geckoasa am citit si eu despre decalotat, recunosc ca e teoria care mi-a si convenit cel mai tare ca oricum nu prea aveam eu curaj sa ma bag . Iar cu relaxarea e un cerc vicios...copilul se agita, tu nu prea ai cum sa fii relaxata, nu esti relaxata, copilul se agita! E bine sa nu apuci sa intri in hora, ca daca joci deja e fara de scapare!
Valentinasi e tine te uitasem, bine ca tu ai avut somn macar! Daaaaaa, mare-mare sarbatoare pe 09 august dupa cum vezi!

Sper ca puii dragi de Luny si Clau nu s-au trezit din cauza taraboiului de pe crenguta!

Revin





Simona,mamica de Teo (14 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput