Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

si a mea sta cu mainile, pumnul in gura, si daca ii dau suzeta nu o vrea, ea vrea doar pumnul!!!si are si bale gramada!!!gingi umflate habar n-am!!!sa fie dintzi???asa repede???

Noi si fluturica Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Hello fetele

Si bebele meu este balos Isi uda toate body-urile si isi baga pumnii in guritza la greu. Uneori il vad cum se linge pe brat Super haioasa faza cu crema hihi Eu nu am remarcat sa aiba gingiile umflate, soacra-mea mi-a zis ca si al ei baiet era balos dar dintii i-au aparut f tarziu ... cine stie ... Ah, si al meu a invata sa scuipe strange din guritza, aduna balonashele si apoi pufaie si imprastie scuipatul peste tot :) si apoi rade Smecherie...

Miss - tare greu cu caldurile astea, al meu bebe e f agitat si doarme mai prost noaptea, iar ma scoala de 2 ori pe noapte. E vesel si jucaush cand se trezeste, dar baga in el ca spartul, ma gandesc ca ii e si lui sete... Te inteleg f bine, si eu sunt rea de caldura, ca sa nu mai zic ca bebe e fleaska mai mereu si nici nu imi vine sa il iau in brate, ca devine lipicios :p Sper sa treaca cat mai repede. In plus, asa de smon imi este cand e cald :(

Bun venit noii mamici, Akella

Fetelor, nici bebele meu nu a mai luat prea mult in greutate dupa primele 2 luni. Mi se pare si normal. Eu una nu ma impacientez, atata vreme cat ii este bine, e vesel, activ etc... Este si el ca un om mare, cu toane la mancare uneori, ce sa ii faci :) Acum avem 5 800 gr la 14 saptamani.

Felicitari tuturor mamicilor care si-au botezat puiutii ! Am vazut pozici :) Si mie mi-e teama de faza cu bagatul in galeata mai ales ca al meu e tare sensibilos si urla ca din gura de sarpe daca e ceva ce nu ii convine... moaaamaaa... ce show o sa fie

Cat despre Rotarix, noi l-am facut deja, nici nu mi-am pus problema sa nu il fac. Am incredere in pediatru iar el nu a stat prea mult la explicatii, mi-a spus ce face etc si gata. Nu am avut nici un efect secundar din cauza vaccinului de 2 luni (au fost 3, de fapt). Eu sunt de parere ca nu trebuie exagerat, dar nici ignorata problema. Asa ca facem ce este obligatoriu plus Rotarixul (aici e optional dar se face peste tot). Apoi mai vedem. In privinta vaccinului contra cancerului de col uterin la fifitze hmmm asta e alta poveste si ma bucur ca nu trebuie sa iau nici o decizie (deocamdata ) ralu - merci mult pt informatii si pentru faptul ca ne-ai impartasit parerea ta ;)

Va pupic, fug sa mai termin una alta la serviciu

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

quote:
citat din mesajul lui cory74

Ylari, sincer pana maine habar n-am de ce fac asta, si al meu ori e cu toata mana in gurita ori cu suzeta.
si sa va mai zic una buna, ieri il las in fundul gol sa se mai aeriseasca putin, dupa vreo 20min sa-l imbrac.era pe pat mogaldeata, pun crema pe pat si ma ridic sa iau un pampers, el intinde mana, isi baga mana , adica pumnul in crema si zdup in gurita.cand ma intorc la el m-am ingorzit, am crezut ca a vomitat, dar cand ma uit mai bine era plin de crema.pacat ca nu i-am facut o poza, ca merita, dar nu m-am gandit, eram prea grabita sa-l curat.


corina
[http://b1.lilypie.com/lhVIp3.png]
[http://community.webshots.com/album/564206003kiyXrj]



Ha, ha... da, da, da, si pe asta, si pe asta o face bebeluna, incredibil!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Hai ca sunteti de belea cu dintii Zau ca suteti dragute. Cum sa fie mai dintii de pe acum? Cred ca cel mai precoce copil n-are dintisori iesiti inainte de 4 luni jumate-cinci.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Ah si fetelor... zau ca as teleporta laptic la toate ! In maternitate chiar am donat la greu laptic pt prematuri :( Mi se pare nedrept ca sunt fete care vor sa alapteze si lapticul este mai putin cantitativ... iar eu ma chinui sa ma intarc :(( Grrrrrrrrrrrr..........

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Getuta medicamentul pe care il iau eu este Domperidone, dar nu cred ca este si la voi. Substanta activa continuta insa este Motilium, cred ca poti merge la doctor sa intrebi, cred ca exista si la voi un medicament pe acceasi baza. Este de fapt o pastila contra vomei, care ca efect secundar are stimularea lactatiei. Pastilele naturiste pe care le iau sunt fenugrec si chardon beni, nu prea stiu cum se traduc. Fenugrec cred ca e fenicul. Chardon beni este un ciulin ceva.

Alysh super pozele de la botez! Si pe al meu l-a scufundat de tot in apa! Dar nu a zis nici pas, v-am zis ca lui ii place tare in apa. Ce frumos rade Vladut! Iar tu arati super, parca nici nu ai nascut.

Miss imi pare rau de noaptea de cosmar! Poate e de la caldura, ei sufera mai tare de caldura decat de frig pentru ca nu transpira indeajuns. Lasa ca or sa treaca si vremurile astea, al meu mereu se frichinea, dormea cu niste zgomote de ziceai ca trage la sapa sau ceva, acuma insa doarme tare linistit si toata noaptea, bine, cu pauzele de rigoare din 3 in 3 ore. La mine cred ca face pusee si la varsta biologica si la varsta corectata, cred ca o tine mereu intr-un puseu caci ar manca non-stop.
Cu wrap-ul, la noi sunt tare in voga, si mi se pare ca acolo stau cel mai bine bebeii mici care inca nu pot sa isi tina capul cum trebuie (de fapt asa zic si prin reclame). Insa cand am vazut ca tare complicat se monteaza, nu am mai vrut sa imi cumpar, mai ales cum e al meu nerabdator, in momentul 2 se apuca de plans, m-am lasat pagubasa, am luat un marsupiu normal. Inca nu l-am pus, mi-e tot frica pentru coloana lui.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ralu_t, super documentata si argumentata parerea ta. Si nu ne superi! chiar va rog, discutiile cu argumente pro si contra sunt constructive; io is injinera dar un amic filosof zicea ca chiar recomanda ore de 'discutii' de genul asta. Dincolo de partea filosofica a vietii, informatiile pe care ni le-ai adus sunt f. folositoare.
M-ai pus pe ganduri, decizia mea e de mult luata, in acord cu pediatra, dr de familie si inca o pers. medic: fac Rotarix. Dar daca pana acum aveam indoieli, acum convinsa de explicatia ta voi amana ideea de a face Prevenar cat mai mult posibil. Pana la 6 luni cu sigurantsa, intre timp ma voi documenta (macar la fel de bine ca tine.)
Apropos, ce meserie ai?

A, si voiam sa iti mai zic ceva de cantar si alea -10gr. Nu te mai agita, ca mine . Degeaba. Io am prins la cantaritu asta prea des, o scadere de 250gr!! de fapt, dupa aia m-am prins, ca face fiica-mea cate o runda de pishu + caca de atarna greu pampersu. Plus ca daca e cantarit inainte de masa. Dar daca e dupa masa. etc etc etc. Mai si transpira. etc etc etc. Plus, ca graficele de creshtere a copiilor sunt nishte curbe, nu linii rectilinii, in primele luni iau mai mult, apoi din ce in ce mai putin. Noi dupa vaccin nu am luat 10zile nik in greutate. Apoi a fo un salt consistent,250gr in 4-5 zile, m-am linistit, si peste 4-5 zile cand am recantarit fata - aceeasi greutate. Iote asha ma pisalogeste socru meu: "ca neapartat tre sa ia 750gr pe luna!!ca altfel laptele meu nu e bun". Si nu a luat, de-al naibii, ca doar e fiica mea, capoasa. Tot amenints io aici, pe forum, dar pe bune, data viitoare cand se mai ia socru'meu de laptele meu il dau afara.

akella, welcome here!! chiar, ce coincidentsa: aceeasi zis cu MissP si aceeasi greutate la bebeluni!!


am vrut sa dorm langa fifitsa. Da de unde, s-a trezit, a supt putin (de sete) si acu are chef de joaca. Se trage de genunchi mai nou...
simonix, bine ca nu imi scuipa inca in fatsa! sa te vad la diversificare cand nu i-o place spanacu (de ex.) si te-o scuipa! Sa iti faci poza singura, neaparat!!

fetelor, am fo la croitoreasa, sa duc material si sa ma masoare. Am bust de 101cm. Dalmatienii lipsesc.... Inainte erau 89 cm acolo. La fund nu m-a mai masurat, va fi pe rochitsa pe bie si mai larga.....Daca m-ar fi masurat si la fund, faceam depresie. Ma duc sa combat poosibila depresie cu o ciococo alba.


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Eu i-am pus manusi ca se maltrata pe fatzaa ceva de speriat, isi baga mainile in oki, se tragea de parul din crestetul capului, se apuca de ureki (de amandoua), de nas, etc - si ce credeti? Suge la manusile aleaaaaa, mama, ce bune sunt!!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

quote:
citat din mesajul lui gabitzam

Hai ca sunteti de belea cu dintii Zau ca suteti dragute. Cum sa fie mai dintii de pe acum? Cred ca cel mai precoce copil n-are dintisori iesiti inainte de 4 luni jumate-cinci.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)




Asa, gabitza, baga-ne mintile in cap!!!!

Dar ce o fi cu comportamentul asta balos la bebeii nostri?

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui YLARI

Eu i-am pus manusi ca se maltrata pe fatzaa ceva de speriat, isi baga mainile in oki, se tragea de parul din crestetul capului, se apuca de ureki (de amandoua), de nas, etc - si ce credeti? Suge la manusile aleaaaaa, mama, ce bune sunt!!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png




fifitsa mea si le-a tras de pe miini. De la 2-3 zile.
Noroc ca e cheala, nu isi prinde decat urechile, si le face sarmalutse. A, mai nou shi-a descoperit genunchii. A ajuns si la labutsele picioarelor, dar se mai sperie, nu pricepe ce e acolo. Poa ca se gadila???



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput