Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (185)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fuga, fuga, ca nu mai am voie, ma dexintoxica altii cu forta, daca de bunavoie nu vreau

dandusa, e o minune cantareata!

asiza, eu niciodata n-am avut probleme cu tantarii la mare... Deocamdata anul asta nu vreau sa-l dau cu nimic pe Cristi, pe solutiile de aici scrie ca se folosesc dupa varsta de 2 ani.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Neatza fetelor,
Multam fain pt Fenistil! Da , asta era, tre sa cumpar azi!
Parca e si mai piscat dupa noaptea asta, e clar ca e ceva ce-l pisca noaptea. Cum? Nu stiu.
Doarme cu geamul pe oscilobatant si cu plasa, deci nu au pe unde intra. Si inspectii fac in fiecare seara, tantari nu-s, paianjeni nu-s...nu stiu ce poate fi...
I-am inspectat si patutul, scos salteaua, batut salteaua, spalat lenjeria...sa vedem.
Alergie nu e, e clar piscat de ceva, acum in n locuri...Si nu se scarpina.
Asiza, pt tantari eu stiam de Autan...dat inainte. Dar nu stiu de la ce varsta...Iar cu cadoul, eu as sugera o jucarie, nu stiu ce jucarie, trebuie mers la fata locului si inspirat...
Donia, apropo de ce ziceai tu de carti pt copii. Cu ocazia preavizului reusesc sa-mi iau pauza de 1 ora zilnic si sa ma plimb prin oras. Am colindat sapt. asta cateva librarii, anticariate si ditamaiul de sala Dalles dupa carti pt copii. Si am gasit ceva carti pt varsta lui, dar pe cuvant daca m-au dat pe spate. Multe albune, nu in limba romana, iar cartitele anoste si nimik spectaculos. I-am cumparat una singura, cu Winnie the Pooh si prietenii, fiindca el are una de la V-tech, adusa de o amica din state, care e interactiva, canta si face ca toate alea si are o groaza de chestii care se misca in interior...si lui tare-i place! Pe asta clasica, degeaba m-am straduit eu sa-i citesc din ea, sa-i arat personajele...nu e interesat si pace...(si nu mai zic de preturi nesimtite!!!)
Asta si apropo de ce se poate face cand ploua afara...faza e ca pe aici nu prea ploua
.
Acum fac lobby la tac-su sa-l ducem la gradina zoologica acum dimineata. Urati-mi succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

danutz, e posibil sa fie piscaturi de pureci de caine.
mai nou parcurile si nisipul de la locurile de joaca sunt pline de astfel de vietati.



Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
citat din mesajul lui asiza

Si inca o intrebare: Cu ce ii dati impotriva muscaturilor de tantari? Vreo crema, aparat? vreau sa luam cu noi la mare


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!




noi folosim aparat de tantari la care face reclama ca are doar ingrediente naturale. baygon sa fie oare?nu pot sa intru acum, ca ale isi face somnul de frumusete. e intr-o cutie albastra si tine 45 de zile. nu iau pastile pt ca trebuie sa le schimb si uit mereu.
mai incolo, adica dupa 3 ani, ca asa scrie, vreau sa iau aparatul cu ultrasunete de la chicco.
de cand il avem, nu a mai muscat-o nici un tantar.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Cu intarzierea de rigoare intru si eu sa multumesc fetelor care mi-au urat atat de multe...... multumesc inca o data, sunteti extraordinare ca nu m-ati uitat si v-ati adus aminte de ziua mea.Va pup pe toate!
Noi am petrecut frumos, aproape toata noaptea de vineri, pe un iaht inchiritat, cu care ne-am fatzait in sus si jos, pe Thames. Nu am avut noroc de o noaptea sdenina, ba, dimpotriva, ne-a si plouat un pic, insa, peste toate astyea, a fost frumos.Am primit cadouri multe, si frumoase, insa, la urma urmei, cel mai important lucru e sa fiu sanatoasaq, ca toate celelalte vin de la sine,daca exista sanatate.
Va las acum, ca ma alearga fetele prin casa, si va tzuc pe toate, toate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Donia,
de curand am experimentat plastelina,a fost delir...,ii place f mult...,migaleste,face/desface...ii place f mult,sta concentrata,vorbeste cu ea(plastelina),bine nu singura...impreuna cu mine sau cu noi depinde cum este tati disponibil...tati,care si el este f pasionat de plastelinaultima data arunca toata plastelina frecata bine in palma de tavan...si Crinuta se tavalea de ras...pt ca lui Claudiu ii mai si cadea cate o bucata nefrecata...si-o lua iar la frecat si iar o arunca de tavan...,pana se lipea...
ne mai jucam cu litere si cifre...,invatam care de la ce vine,formam cuvinte...,numaram,aratam cu degetele de fiecare data ce inseamna unu,doi,etc...
dansam in fiecare zi...,cantam in fiecare zi...,ne jucam in cada cu apa...,ea ma spala pe mine eu o spal pe ea...apa este cel mai cunoscut mod de joaca,cel mai frumos si niciodata plictisitor...indiferent cat de mult ar dura operatinea...
la cat de cald este in casa nici nu-i de mirare...facem dus inainte sa iesim afara,facem dus cand venim de afara...

noi petrecem mult timp in casa...din cauza burticii mele care dimineata este f lenesa...,in plus tre' sa fac mancare/curat,apoi vremea caniculara...seara dupa 18 reusim sa iesim la joaca in parc...,da' jur ca ma oboseste mai mult iesitul afara decat statul cu ea in casa...afara chiar si la 18 este f cald...,ma preling pe banca...,transpir,ma lipesc toata abia reusesc sa-mi intorc copilul de pe unde a fugit...dar sa mai alerg dupa ea printre leagane...
cu ea in casa este liniste si pace...,ne gasim preocupari comune si reusim sa-l lasam si pe tati sa doarma saracul...
Crinuta este f studioasa...,ar rasfoi o carte de nu stiu cate ori,aceiasi ma refer...,ar sta sa-i povestesti cate-n luna si-n stele...,te asculta,te priveste,te urmareste,iti raspunde...,comunica...deasta mi-e usor cu ea in casa...aaa si-i place tare mult sa priveasca pe geam...si ne cocotam sus la barfit pasarile/trecatorii/masinile...


uite aici doua site-uri dragute,poate te ajuta.al doilea trebuie sa-l studiez si eul-am pus de mult la favorite si aoclo l-am uitat...,noroc cu tine ca mi-ai adus aminte de el

http://freekidsmusic.com/traditional/index.html
http://www.enchantedlearning.com/crafts/




Mamica stralucitoare
25+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

rectific ceva...,nu-i burtica mea de vina...ci canicula asta ingrozitoare...
intr-adevar mi-este mult mai greu sa suport canicula pt ca am burtica...am simtit-o pe pielea mea 4 zile cat am stat la munte...
nu era frig,da' era temp normala frate...,nu transpirai ca aici in Buc...,ziua nu am dormit niciodata,noptile erau de vreo 6-8 ore max...si in rest colindam...,nici Crinutei nu i-am oferit confortul somnului de pranz in pat...,pt ca eram brambura...,am urcat pe munte,am coborat,am mers pe jos destul de mult...,nici o clipa nu m-am simtit grea/umflata...asa ca scuzele mele draga burtica,tu esti o scumpa,caldura este de vina



Mamica stralucitoare
25+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Vreme uratica azi la noi, mai mult cu ploaie... dar un Marineland scurt tot am bagat ... pai ce era sa facem? Pana acolo e o plimbare draguta cu masina, acolo am fost la spectacolul cu delfini si foci, apoi ne-am plimbat si ne-am dat in cateva tiribombe si apoi am mai petrecut ceva timp si prin sala de jocuri mecanice... si uite asa au trecut vreo 3 ore si jumatate in mod placut.
A venit si meseriasul de la internet... daca aia cu care am vorbit ieri la telefon m-au enervat la maxim, pentru asta de azi am avut toata admiratia... a muncit saracul si taras pe burta, si catarat pe stalpi, pe ploaie, unde mai pui ca e duminica... si urmatorul meserias a aparut la usa la noi pe la ora 9 seara, si desi era prea intuneric sa mai munceasca ceva, tot s-a urcat si asta o tura pe stalp (altul), macar sa stie ce-l asteapta maine.

danutz, sa stii ca si aici cartile mi se par scumpe, deci eu le consider printre articolele pentru care scoti banul (totusi, cand am fost in Ro mi-au parut si mai scumpe, recunosc...). Roxanei i-am tot cumparat carti in nestire, in plus daca gasesc la reduceri bag tare cu ocazia aia, dar acum ca citeste tot mai mult nu mai fac fata, asa ca mergem cu succes la biblioteca. Imprumuta vreo 10-15 carti si le tot reciteste pret de vreo 3-4 saptamani, dupa care mergem sa mai luam o tura.
Ieri am aflat ca daca gasesc carti romanesti pe site-urile altor biblioteci din Ontario, pot sa le cer si ei mi le aduc. Asa ca o sa incerc si asta, atat pentru copii cat si pentru noi.

dandusa, uite o sa imi fac curaj sa scot si eu plastelina. Cred ca o s-o framante cu spor... am mai incercat acum ceva timp si o manca, insa acum cred ca va intelege repejor ca nu-i de mancare.
Cristi e tare... autoritar in joc, nu stiu cum sa-i zic... nu urmareste jocul meu, ci incearca el sa preia comanda. Nu asteapta sa ii fac o demonstratie, ci pune el mana si experimenteaza. Si cu cartile, trebuie el sa dea paginile si de cele mai multe ori i se deschid tot in acelasi loc Ca sa stea asa cum povestesti tu de Crinuta trebuie sa fie bolnav, de fapt chiar asa se si comporta la ultima boala, se uita cum ii arat, cum ii explic, altfel e cu doua miscari inaintea mea.
Of, ce greu ti-o fi pe caldura, si cat de putin de plangi, draga de tine ... eu aproape ca am uitat, dar acum ca ai zis imi aduc aminte ca in zilele calde si umede aproape ca nu puteam sa respir.
Multumesc si pentru site-uri, o sa vad ce ni s-ar potrivi.






Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare si de la noi. Sunt franta. Stefy de aseara o tine in 39 de grade.... cu antitermice la 4 ore si degeaba. La pediatru o sa mergem abia dupa amiaza. Si e maraita saracuta.... isi baga tot pumnul in gurita.... toata noaptea am pazit-o. Cum scadea putin febra, incepea iar sa creasca.....

Multmesc de incurajari. Icerc sa citesc cate ceva . Daca reusesc am sa si raspund, dar....o sa vad.

Si nu in ultimul rand,cu intarziere... La multi ani! celor care poarta numele Ilie.


vacanta la bunici
poze din iunie
Poze din Copou
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

danutz, eu am folosit Calamine. E o solutie cu oxid de zinc si calamina, care usuca si calmeaza. Sa stii ca daca a facut alergie, bubutele apar si fara sa-l mai piste.... asa a patit Stefy.

asiza, eu folosesc OFF! spray si vad ca e eficient. Se da dupa 2 ani, dar dupa alergia pe care a avut-o a fost recomandat de medic.

Donia, si eu tot de asta am nevoie, ca zilele trecute s-a uitat putin la Baby Einstein, dar nu are rabdare, mai mult asculta melodia si danseaza. Noi cand epuizam ideile, dam drumul la muzica si dansam... e tare incantata.

dandusa, multumim pentru idei. Sper sa nu mai manance plastilina. O sa incercam iar. Stefy e mai agitata, nu stiu daca o sa aiba rabdare.

vacanta la bunici
poze din iunie
Poze din Copou
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput