Suceava (22)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

intre timp mi-a venit mintea la cap, cum de am uitat de SANTA FE ?
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:



SFATURI UTILE
(nu le-am verificat, dar mi s-au parut interesante)

1. Aveti idee cum puteti scapa de o durere de masele "fara sa deschideti gura"?

Va dam un indiciu: eliminati din start raspunsurile gen astile, injectii, palinca, ceapa etc. Va spun numai atat: s-a gasit o metoda care nu are, aparent, nicio legatura cu stomatologia.

Scapati de durere de dinti fara sa deschideti gura! Este de ajuns sa frecati o bucatica de gheata intre degetul mare si aratator. Terminatiile nervoase care se afla in zona in forma de V a mainii stimuleaza o regiune din creier care blocheaza receptionarea semnalelor de durere provenite de la fata si de la maini. Un studiu canadian arata ca puteti incerca aceasta metoda si fara gheata, insa ar avea o eficienta cu 50% mai scazuta.

2. Daca va racaie pe gat, scarpinati-va in ureche!
Cum nu puteti sa va scarpinati direct in gat, incercati sa rezolvati
problema altfel - prin ureche. Medicii ORL-isti explica: atunci cand sunt
stimulati nervii care se afla in urechese creeaza un act reflex in gat, care provoaca un spasm al muschiului. Acest spasm face ca gadilatura sa
dispara.

3. S-a descoperit leac contra fricii de injectii.
Cercetatorii germani au descoperit ca daca tusiti in timpul unei
injectii nu va mai doare atat de tare intepatura. De ce? Pentru ca acest truc
produce o crestere brusca si temporara a tensiunii in piept si in canalul spinal, inhiband structurile care conduc durerea la cordul spinal.

4. Cum sa stingeti arsurile la stomac.
Dormiti pe partea stanga, va sfatuiesc medicii gastroenterologi.
Explicatia este simpla: cand dormiti pe dreapta, stomacul se afla mai sus decat
esofagul, permitand mancarii si acidului sa alunece spre gat. Cand stati
intinsi pe stanga, stomacul este mai jos decat esofagul si gravitatia
lucreaza in favoarea dumneavoastra.

5. Cum sa nu va mai curga sange din nas.
Cand eram mici si ne curgea sange din nas, eram pusi sa ne tinem cu 2
degete de nas si sa ne intindem pe spate, pana se oprea sangerarea. Cum altfel
se mai poate rezolva aceasta problema, fara sa atrageti privirile indiscrete?
Puneti o bucatica de bumbac pe gingia de sus, sub varful buzei, si apasati
cu putere pe bucata de material. "Sangele provine in special din partea anterioara a septului. Apasand aici, veti opri sangerarea", apreciaza medicii.

6. Cum sa scapati de ameteala.
Ati baut cateva pahare si v-ati ametit? Tineti-va cu mana de ceva
stabil. Mecanismul responsabil cu echilibrul se afla in urechea interna si
pluteste intr-un fluid care are aceeasi densitate ca si sangele. Cum alcoolul
dilueaza sangele, se modifica si structura lichidului, fapt care afecteaza
echilibrul.

Asadar, creierul este dezorientat si are nevoie de o confirmare, care, in
cazul de fata, este data de simtul tactil. In felul acesta, punand mana
pe un obiect stabil, va veti recapata echilibrul.

7. Cum sa tineti inima in frau. Nu o lasati sa o ia la galop! Daca simtiti
ca aveti palpitatii si nu va stiti suferind de inima, puteti incerca sa
apasati usor carotida, imediat sub mandibula. Veti stimula nervul vag si
puteti scadea frecventa batailor.

8. Preveniti miopia!
Miopia are rareori o cauza genetica, sustin oftalmologii. De obicei, poate
avea drept cauza prea mult timp petrecut in fata computerului.
Asadar, ca sa nu aveti probleme, ar fi bine ca de cateva ori pe zi sa
inchideti ochii, incordati muschii, inspirati adanc si, dupa cateva
secunde, expirati si destindeti-va.
Intinzandu-va si relaxandu-va bicepsii si glutealii puteti pacali
muschii involuntari, precum cei ai ochilor, sa se relaxeze.

9. Invatati sa va folositi urechile!
Daca stati de vorba cu cineva la o petrecere unde este foarte mult
zgomote, ste bine sa-l ascultati cu urechea dreapta. De ce nu cu stanga?
Cercetatorii americani sunt de parere ca dreapta va ajuta sa descifrati
mai rapid un discurs. Daca veti incerca sa va dati seama ce melodie se aude
intr-o camera indepartata, folositi-o pe stanga. Este mai buna cand vine
vorba sa capteze tonurile muzicale.

10. Cum sa nu obositi repede cand alergati.
Daca sunteti asemeni majoritatii oamenilor, cand alergati, obisnuiti sa
expirati atunci cand puneti in pamant piciorul drept. In felul acesta nu
faceti decat sa exercitati presiune asupra ficatului (care se afla in
partea dreapta) care apoi incepe sa va intepe. Cum sa scapati de aceasta
neplacuta senzatie? Simplu. Expirati atunci cand puneti in pamant piciorul stang.
Multa sanatate!

Geta Sandu
website: www.biomagplus.as.ro
Biomag Plus
Centrul de sănătate și întreținere corporală

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

MIRAJELE VIETII-LANSARE DE CARTE

A fost o zi superba in care sufletele oamenilor au vibrat in armonie cu poezia!

Am reusit sa citesc mesajele tuturor!
CERCEL VALERIU
CIURARU LUMINITA
GEORGESCU ANETA
GHIOCA IULIANA
IORDACHE CRISTINEL
JAMOUS VIRGINIA
LAMASANU FELICIA
LEONTE MIHAI
MIHAIL GABRIELA
OLTEANU CAMELIA
PACURAR ANA
PENA GHEOGHE
SCLADAN SILVIA
TANIA ROMAN
TRIF MONICA
VIZIREANU NINA
ZAHARIA LUMINITA
DOZESCU ADELINA
LACATUS DANIEL

Ma bucur ca va am alaturi, impreuna suntem o echipa puternica si ne ajutam reciproc!

A impresionat faptul ca:
- am reusit sa ne prezentam poeziile la postul de radio si sa ne cunoastem si sa ne auzim toti autorii cu aceasta ocazie.
Multumim Tania Toman inca odata !
-am prezentat cartea la postul de radio din Londra astefl incat am putut transmite o imagine frumoasa despre Romania si oamenii ei.
Multumim Luminita Ciuraru pentru ajutor!
-cartea a ajuns si in Canada si a fost pusa pe net la biblioteca virtuala .
Multumim domnule Valeriu Cercel!
-avem un site al cartii.Acest site a fost tot timpul prezentarii deschis pe ecranul mare al unui televizor LCD aflat in fata specatatorilor care astfel au putut vedea cartea si imaginile tuturor autorilor pe tot parcursul prezentarii.
Multumim Ana Pacurar pentru acest site minunat!
-grafica din carte a impresionat si ma bucur ca am reusit sa fac un coltisor unde am expus desenele primite de la Nina.
Multumim Nina pentru ajutorul acordat si pentru incurajari!

-cuvantul transmis de domnul George Pena care a reusit sa dea o nota de distincta pentru lumea literara.
Multumim domnule George Pena!
-efortul depus de domnul Mihai Leonte pentru a reusi sa transmita cuvantul si poezia romaneasca in toate colturile lumii.
Va multumim pentru tot!
Eu am reusit sa prezint doua videopezii Ajuta-ma, Doamne! si Te voi iubi mereu care prin muzica si imaginile prezentate au creat un mic moment artistic.
La lansarea de carte au fost si doamna Elena Munteanu(Ingada) care a participat la Spiralele vietii si domnul Florentin Maftei care a vorbit foarte frumos.


Au venit reporteri de la Crai nou, Obiectiv de Suceava, Monitorul de Suceava si televiziunea locala.
Deschiderea lansarii de carte a fost facuta de doamna Tudose C.
Domnul Liviu Clement a vorbit foarte frumos despre noi si despre carte, ocazie cu care a specificat ca pe langa poetii consacrati din antologie, avem si tinere talente care au castigat deja premii la concursurile de poezie.
Doamna Elena Andries m-a impresionat prin cuvintele ei pline de intelepciune si prin memoria excelenta...recitand poeziile proprii din memorie.

Din volumul nostru a mai putut ajunge si doamna Felicia Lamasanu, un suflet sensibil care a vorbit si despre volumele Spiralele Vietii si Drumurile vietii.
Toata lumea a vorbit foarte frumos despre domnul Mihai Leonte care a reusit sa ne uneasca pentru a ne asculta cantecul sufletului.
Cu aceasta ocazie am prezentat cartea domnului Mihai Leonte, volumul Mirajele albastre iar domnul primar din Bunesti a luat cuvantul si a prezentat activitatea literara a domnului Mihai Leonte.
Vreau sa-i multumesc doamnei educatoare Lacramioara Maruneac pentru cuvantul ei frumos!

Dupa lansarea de carte am dat o masa festiva la care am putut ciocni o cupa de sampanie cu cei dragi.

Am dat 15 carti cu autografe din Mirajele vietii

Am donat cartile trimise de domnul Mihai Leonte catre Biblioteca Judeteana si am primit carti de la Ingada si de la Florentin.
Am primit foarte multe flori.

S-au facut foarte multe fotografii si s-a filmat timp de 2,5 ore toata prezentarea.
O sa incerc sa incarc pe youtube cateva imagini video.
A fost o atmosfera relaxata in care bucuria clipei a fost traita din plin de toata lumea.
Puteti intra aici sa vedeti cateva imagini continand cuvantul domnului redactor sef Liviu Clement prezentat la lansarea de carte de la Suceava



Aici este o parte din prezentarea mea:



Mi-a promis domnul Silviu O. care se ocupa cu redactarea filmelor si imaginilor de la sala de arta, ca-mi va da un DVD saptamana viitoare cu ce s-a filmat si fotografiat pt arhiva bibliotecii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

daca aveti timp si vreti, semnati si voi petitia aceasta:

http://www.petitieonline.ro/petitie-p08791056.html

apoi, nu in al doilea ci in primul rand pe ziua de azi, as vrea sa ni-l reamintim pe PITTIS...astazi ar fi implinit 65 de ani



va imbratisez cu mult drag si in mare fuga pe toate; felicitari simina pentru realizare!!




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata! Nu am mai dat de ceva vreme pe aici... Dar cat am lipsit nu am stat degeaba
Eu am nascut pe 24 septembrie o fetita, Diana Maria, de 3070 g si 50 cm: poza1, poza2

Simina, felicitari pentru realizare!


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Simina, felicitari! Iti doresc sa ai cat mai multe realizari de acest fel.


Diana, bine ai venit pe lume. Iti doresc multa sanatate, fericire si sa aduci fericire in inimile parintilor. Xandruta, sa-ti traiasca puiutul si refacere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

xandruta, felicitari! ti-am si actualizat statutul in listuta, acum esti mami de 3 fete cucuiete...bun-venit pe lune dianei, sa iti fie sanatoasa si sa va umple viata!

eveline, ce ne mai povestesti de bianca? tu tot la ASP lucrezi?

eu tot pe fuga...mai chiulesc (cu aprobare) cate o zi in care sa pot sta acasa sa citesc in tihna, pentru ca altfel, cand ajung acasa si raman singura cu matei nu mai e chip sa fac altceva decat joaca la greu cu copilul..ah, si-a dat matei drumul la vorba...ne stie pe toti pe nume(magda, george..apoi bunicii si strabunicii: mimi, bubu, bica, etc...apoi bona:"odi" -de la rodi, apoi o parte din prieteni: ana, "ale"-alex...)..si e tare haios cum ii recunoaste in poze..cere "dots", batoanele acelea de branza..si "bonbon" -premiu cand face la olita..cere apa, "upa"=supa... "gu-ga" este ratoiul donald..si candtam "bate vantul frunzele"..si sa vedeti ce dragalas e cum gesticuleaza...ma topesc de dragul lui si tare as vrea bb2..dar tare greu/imposibil e cu reziul asta al meu..




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Multumim frumos fetelor!
Meg, felicitari lui Matei cel vorbaret! Multumesc pentru update!

Buna dimineata! La noi e foarte frig afara, ploua, bate vantul... Unde-i vara aceea...


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

Xandruta, felicitari, sa iti traiasca minunea nr 3 , refacere usoara, sa fiti toti sanatosi si voiosi !

felicitari, Simina, pentru carte ! avind un poet in familie stiu cit este de greu sa scoti o carte in ziua de azi, de la redactare si pina la lansarea volumului.

pupici tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna, fetelor!
Am trecut si eu putin pe la voi sa va salut si sa urez

Aniei (DanaRosu)

Implineste astazi 6 ani!!! FELICITARI, Doamna Red!!!

La multi Ani, scumpete mica!

Mergi la inceput