Mama purtatoare -da sau nu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

georgia_c eu nu am nicio problema cu bilirubina, eu am rh negativ si anticorpi prezenti iar copilul(avand rh pozitiv) va fi atacat de anticorpii mei care ii vor distruge hematiile din sangele lui si vor determina si o crestere a bilirubinei, asta pe scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Catalina ....
...daca te intereseaza in Ucraina legea e mai clara: www.surrogacy-ukraine.com ... si eu ma gindeam serios la alternativa,dupa ultima sarcina pierduta(noiembrie '07)...dar mi-e frica...am decis sa mai incerc o data eu(mai ales ca abia acum am aflat ca pe linga endometrioza am si o problema de coagulare ereditara:protombina eterozigota care da tromboza placentara in sarcina,dar cu heparina poate va fii bine,de aceea ma preg.de un ultim fiv...cu speranta in suflet)...numai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Tabitha , Antosit, Georgia multumesc pentru raspunsuri.
Kora,Psj,Ale, Simona1402 - sigur ca o sa incerc, dar gandul mi-a zburat la aceasta alternativa nu din comoditate sau teama sau orice altceva....pur si simplu pt ca se pare ca organismul meu cedeaza destul de repede iar medicii nu par a fi incantati de a-mi da unda verde spre un nou FIV. Dar eu imi asum toate riscurile si am sa incerc.Va multumesc si va doresc mult succes.
Anadomnica - pai la mine e simplu cu familia -sora nu, cumnata la menopauza,nepoata nu iar verisoara mea sa-si termine mai intai scoala.
Mamiseli - pupi multi de tot
Mari lolutza succes mult mult mult.
Liliana Fi spune-mi te rog cum au depistat tromboza placentara? Eventual daca poti un PM cu simptomatologie si analize. Multumesc.



Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Catalina felicitari pentru puterea de a merge mai departe!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Catalina foarte interesant subiectul.
Eu ti-am citit majoritatea postarilor si desi nu ti-am scris am trait alaturi de tine momente de fericire si momente de groaza. Revenind la subiect am auzit si eu ca in Ucraina legea este foarte clara in legatura cu mama purtatoare si la nastere sunt trecuti pe certificat direct parintii biologici. Este bine de stiut mai ales ca din pacate sunt foarte multe femei cu uter nedezvoltat sau chiar ramase fara uter. Multe dintre ele chiar s-au obisnuit cu ideea ca nu vor avea niciodata copii biologici, nestiind de aceasta metoda ajutatoare.
Va pup si nota 10 pentru subiect!



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2008 spune:

Din ce stiu eu - Legea reproducerii umane asistate (in proiect) nu a fost niciodata adoptata. A facut si obiectul unei sesizari la Curtea Constitutionala - admisa de altfel. Momentan e blocata pe la ceva comisii la Senat.


http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=3870

Nici varianta cu declaratia notariala nu e viabila, intrucat drepturile nepatrimoniale ale copilului/mamei purtatoare/mamei biologice sau drepturile parentale nu pot face obiectul vreunei tranzactii (ca sa nu mai vorbim de faptul ca nici un notar nu ar autentifica asa ceva - la un control zboara din profesie cat ai zice peste - iar celelate variante - cu incheiere de legalizare de semnatura - nu valoreaza nici cat o ceapa degerata).
Asa ca singura varianta e cea cu rudele/prietena foarte apropiata si totul se rezuma la incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Catalina.
Interesant subiect!
Foarte!
Felicitari pentru curajul de a mai incerca!

http://tt.lilypie.com/h6uap3.png

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Foarte interesant subiectul. Sunt insa o multime de fete care ar putea da informatii precise referitoare la acest subiect dar stau in rezerva. Eu cunosc cazuri concrete in care s-a apelat la mama purtatoare si totul a fost OK si chiar la notariat s-a facut un act prin intermediul caruia copilul la nastere a fost trecut direct pe numele parintilor naturali. Daca chiar nu s-ar putea asa ar mai fi varianta ca, copilul sa fie trecut pe numele tatalui natural si al purtatoarei iar mama naturala sa faca "adoptie in familie" dupa ce purtatoarea renunta la copil. Dar, repet, sunt convinsa ca exista o portita prin care copilul sa fie trecut direct pe numele naturalilor.

Eu am o prietena care e in tratative cu un cuplu pentru "mama purtatoare" si o s-o intreb pe ea care e procedura, bineinteles daca cad la o intelegere. Sunt doar in faza de acomodare, insa ea accepta ideea de a fi mama purtatoare.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Lachione multumesc mult....imi redai optimismul :).
In mod sigur in cazul in care am sa gasesc pe cineva o sa ma simt eliberata...si plina de speranta... si deschisa discutiilor.
Dar nici nu stiu daca cea mai buna solutie este sa dau anunt la ziar.
Sper sa gasesc pe cineva intelegator care sa nu imi creeze si mai multe probleme...
Oricum cel mai sigur stiu ca de renuntat nu renunt....trebuie sa vad un fundulet dolofan acoperit cu pampers si picioruse tropaitoare prin casa.
Trebuie sa fiu mama....




Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lachione... wowww ce fete frumoase ai

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput