Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Miss poti sa incerci sa il faci sa ragaie in alta pozitie, si anume el in fundulet, il tii de falcute ii sustii bine coloana, si il bati usurel pe spate. Aelita a descris tare bine tehnica. Astia la spital numai asa ii faceau pe bebei sa ragaie. Asistenta mi-a zis insa ca daca vreo 2-3 minute nu ragaie, sa nu insist. Cateodata poate nu a inghitit deloc aer, mai ales cand e alaptat la san.

Fetelor am pus si eu pozici cu rochitele ce le-am luat pentru botez. Sunt la semnatura, sa imi ziceti daca va plac.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Buna seara :)

Sunt un pic dezocupata, deoarece Bogdan are o discutie ca intre barbati cu fiul sau :p iar eu sunt exclusa De fapt, incearca sa il culce pe pitic si nu prea reuseste, se aud tot felul de hohoteli din landou hehe ... veselie mare. Mie imi convine, caci daca adoarme pe la ora asta, de-abia la 7 dimineata se scoala. Deja m-am obisnuit prost :)

Buuuun, sa-i raspun lui Esme - nu mai apuc deloc sa vorbesc cu tine pe Ymess :( Deci, eu decongelez laptele tinandu-l la frigider: il scot seara din congelator si dimineata e gata de folosit. De incalzit, eu fierb apa intr-o cana din aia speciala si apoi pun intr-un bol, pune bineronul si il las nitel. Intotdeauna incerc laptele pe mana, sa nu care cumva sa il friga pe iubit. Biberoane folosesc de la AVENT, am trecut deja la cele mari, de 260 ml. In rest, nimic special. Citeam ca Simona parca ii steriliza bibe lui David inainte de fiecare folosire - wooow ... eu le sterilizez la rece o data pe saptamana (cu pastilutze de la Milton). In rest le spal cu apa si detergent de vase de fiecare data cand le folosesc. La fel si recipientele in care tin laptele. Bebe nu mi-a facut nici o afta pana acum desi auzisem si eu ca e destul de frecvent... ma rog sa nu mi se intample una ca asta. Sper ca iti sunt de folos "instructiunile pretioase". Hai ca neaparat trebuie sa mai trancanim pe Ymess :)

Miss - join the club Si al meu tot asa face la ragaiala, dar sa stii ca se va imbunatati situatia. Acum Robert ragaie ca la carte de cele mai multe ori, dar tot se activeaza la greu cand il pun pe umar. Ca si tine, nu am curajul sa il las ne-ragait de teama sa nu regurgiteze mai tarziu sau sa nu il doara burtica mai tare. Ce sa iti spun, persevereaza, nu ceda... stiu ca e greu, cand il vezi adormit de la san... si apoi trebuie sa il zgaltzai, bietii copii, au dreptate sa se agite nici mie nu mi-ar conveni. Cat despre crizele de plans isteric of of ... cu rabdare trec. Iara o veste buna: or sa se rareasca din ce in ce

Mie primele 2 luni chiar mi s-au parut foarte grele, desi nu am un copil exagerat, ba din contra, plange cat trebuie. Sunt zile si zile, vorba ta, bietii omuleti au atatea de indurat, e dreptul lor sa planga. Dar sa vedeti ce imi trece mie prin cap mai nou: de fiecare data cand Robert face cate o criza ma gandesc la milioanele de copii care plang si ei dar pe care nimeni nu ii poate consola. Ei bine, gandul asta ma chinuie rau de tot, uneori mai rau decat plansul in sine al copilului meu. Nu stiu ce am fetelor, dar nu mai suport ideea ca exista copii chinuiti ... cand il vad pe Robert roshu de plans, cu lacrimi in ochii... parca ii vad pe toti copiii din lume amaratzi si abandonati etc ... Of of tare sensibiloasa am devenit :) Am vazut o scena intr-un film in care niste indivizi vor sa jefuiasca o ferma locuita doar de o femeie cu un bebemic (era un razboi ceva) si ca sa o determine pe femeie sa le spuna unde este ascunsa hrana ii iau copilul care era bolnavior si il pun pe jos, in mijlocul curtii, in frig (era iarna), in zapada etc... si bebele plangea si ii era frig si m-am gandit ce simte el in momentele alea, intindea manutzele... in fine, m-a dat peste cap scena asta ! Am simtit asa... o disperare profunda ! Desi eu eram in casa mea calda cu bebele meu fericit in brate. Hmmm... hai ca ma opresc

In legatura cu temperatura - aici ni s-a spus: 20 grade. Eu am remarcat ca bebe se simte mai bine la racoare, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa stam la 38 de grade... Of of saracutzii de bebici de Romania :(

Muls - dap, eu am mult lapte in conditiile in care mananc numai prostii si apa beau sub juma de litru pe zi (nu sunt obisnuita, ma cam chinui sa beau mai mult). Eu nu tin regim, la mine nu exista masa fara ceva dulce, ca sa nu mai vorbesc intre mese sau noaptea, cand dau iama in biscuiti, ciocolata, inghetata etc. Deja am 55 de kile yuupiii :) burtica a plecat aproape de tot, ceea ce nu as putea spune si despre dunga aia maro S-a mai estompat, dar inca nu a plecat. Vad ca isi revine si pielea, a mea s-a inchis de la sarcina, zici ca sunt bronzata pe burta

Fetelor, voi v-ati gustat laptele? Al meu e dulce de tot :) Oare asa e bine??

Si inca o chestie: au inceput si ai vostri sa isi suga degetele?? Ca al meu isi baga tot pumnul in gura ! Si balosheste mereu Ma enerveaza pt ca isi suge manutza si isi uda obrajii iar apoi ii se raceste saliva pe fatza si ... are fatza mereu rece :( Of, piticotul !

Pai ma duc la mulsul de seara Sper sa ma tina pana la 6 dimineata :) Va pup pe toate si va urez noapte buna cu bebeii !

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Simonix, daca-i dulce e bine, al meu tot dulce e
Cleo, n-a mai zis nimic tipa, cred ca e obisnuita cu toate cele

Dolores, am gasit si eu pediatru, pe 17 mergem. voiam sa te intreb cine emite aici certificatul d enastere al copilului? ce trebuie trimis si unde?ce face Ptrick? cum stati cu vomitatul?
Miss...saracutul David, face si al meu asa uneori dar daca nu ragaie il lasa asa...bine, la noi sunt mai rare cazurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

quote:

Vianne bine ai revenit la scutece! Tare scumpica Stefana! Rochitele tu le-ai crosetat, nu-i asa?

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii



Doloress, multazm fain! Rochitele le-a tricotat bunica, mama mea A venit cu un intreg trusou
Si aici e chestia cu biberoanele. Am luat si eu de sticla dar nu a fost nevoie sa le folosesc.

fetelor, am si eu o "problema". Stefana doarme ziua numai pe burta mea, si acum sunt cu ea in brate. daca incerc sa o pun jos se trezeste si plage, zici ca o inteapa:-))) Mai e cineva asa?

Simo, parca tu ziceai ca e alta clima aici. Asa e, e f umed aici si asta face aerul irespirabil. Cand e umiditate mare nici nu iesim afara.

da, am botezat-o pe Stefana, avem o micutza crestina acum...

Miss, nici noi nu o putem face sa ragaie de fiecare data:-((((

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Dolores, mai bine te imbracai cu rochitele sa vedem cum vin..mie-mi place mult prima
vreau si eu traducerea din cartea olandezilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Stefany deci spitalul trimite la Directeur de l'etat civil asa numita attestation of birth. O copie plus actul ala numit declaration of birth se inmaneaza parintilor. Voi, parintii trebuie sa completati aceasta declaratie de nastere si sa o trimiteti la directorul de stare civila. S-ar putea sa fi facut deja etapele astea, ca stiu ca ti le zice la spital.
Cand starea civila inscrie nasterea, apoi iti tirmite acasa o cerere pentru certificat de nastere. Poti sa o descarci tu direct de pe site-ul lor, ca sa mearga treaba mai repede, sa o trimiti mai repede. Costa vreo 50 de dolari, iti da doua certificate, unul scurt si unul lung precum si o copie oficiala. Deja ala lung, in original mi l-au cerut pentru alocatie sau pentru indemnizatie, nu mai stiu exact, sper sa mi-l trimita inapoi. De aceea am si cerut din prima toate, si ala scurt si ala lung si copia caci ai optiune, poti sa ceri numai ala scurt si costa numai 15 dolari.
Aici este cerererea pentru certificat:
http://www.etatcivil.gouv.qc.ca/publications/FO-11-13%20Birth.pdf
Aici este toata procedura de inscriere a nasterii:
http://www.etatcivil.gouv.qc.ca/en/birth.html

hehe, intr-adevar , mai bine ma imbracam cu rochietele ca de fapt a doua se aseaza mai bine, e mai vaporoasa asa si cu spatele gol, se inchide numai cu doua atisoare la spate.


Vianne deci la voi e in familie, talentul pentru lucruri facute de mana! Eu recunosc ca nu am nici un fel de talent, si cu toate astea primul lucru ce l-am luat de pe tava la un an a fost acul cu ata. Nici un nasture nu stiu sa cos cum trebuie, desi am avut doua bunici croitorese . Dar mi-ar place sa ma pricep.

Simonix si eu sterilizez la greu biberoanele dupa fiecare folosire. Mi-au zis aia de la spital sa sterilizez pana pe la vreo 3-4 luni asa. Dar noi suntem mai speciali, deci nu stiu ce sa zic.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Haha, revin, mi-a zis mama ca cica prima data de pe tava nu am luat acul cu ata (asta cica a fost a doua oara) ci tigara! Ca ei m-au tot amagit ani intregi si mi-au ascuns faptul ca am luat tigara, sperand sa nu am influenteze... tot degeaba ca tot am fumat la greu vreo 12-13 ani! Of si ce bine e sa nu fumezi, tare prostuta am mai fost!

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salve


Fetele si laptele lu` moi e dulce...ma gandeam io ca e din cauza cantitatilor industriale de dulciuri pe care le consum...

Miss si io i-am dat Beba lui Cristi pana cand l-au retras astia de pe piata...nu se mai gaseste la noi...Acum am luat un Nan 1 si il tin in dulap...dar am si 200 de ml la congelator.
Azi am fost plecata cam 2 ore si s-a ocupat tati de astia mici...i-a dat lapte cu bibele lu` Eli.

Si la noi sunt 28 de grade cu aer conditionat...tati e deja racit...pe printesa o tin dezbracata si afara seara si pana acum nu a racit.

Ieri am fost la controlul de 6 sapt si totul e ok...pot sa ma apuc si de sport...asa ca Andreea...sfatul meu e sa nu-ti faci griji...daca nu doare, fa-i o surpriza lui tati!

Va pup ca-s rupta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

stai asa Dolores ca m-ai destupat la creier..deci am completat formularul in spital si ne-au dat copia verde..deci e ok...mercic...inca mi-e mintea anesteziata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Ylari – eu folosesc servetele de la sanosan insa doar asa sa sterg putin k apoi spal. Noaptea cand mi-e somn insa o sterg doar cu acelea si nu maid au cu crema la fundulet
Miss – nici Davidutul meu nu prea ragaie, iar noaptea nici eu nu prea il mai pun sa ragaie k imi este tare somn, insa trage parturi multe… e acelasi lucru, nu ? Pana acum nu s-a plans, iubitul de el. Am stat si o jumatate de ora inainte cu el pe umar sa ragaie si…nimik. Culmea este ca uneori ragaie culcat, pe o parte, in timp ce ii dau sa manance.
Andree27 – super filmuletul, am sa-l arat si lui tati. Stiti ce-mi zice sotul ? k niciodata nu am vorbit asa cu el: iubirea mea, puisorul meu, ingerasul meu, iubitelul meu, puiut…etc, cu toate ca noi ne mai alintam inainte…. Oare este gelos p bebe ?
Vianne – ce printesa dulce…iar rochitele sunt bestial.
Doloress – sunt superbe rochitele sic red k iti vin de minune. Asteptam poze de la botez.

Pot sa congelez lapte si in biberoane sau imi trebuie neaparat pungi speciale ? Ah, si laptele nostru e tot dulce

Azi ne-a luat tati cantar. Avem 4100 grame si avem 3 sapt si 1 zi. Am luat de la externare aprox 940grame, Cred k este bine. Am facut si proba suptului, a supt cam 120 grame, e bine nu ?


Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput