Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui stefany_p

a fost asistenta si la noi ne-a vazut, ne-a cantarit, avem 4.400kg la 6 zile, mi-a zis tipa ca am aur in tzatze...ne-a certat ca e prea cald in casa, ca ar trebui sa avem aerul conditionat setat la 21 grade..la noi erau 28..acum avem 25 si e ok..bb se simte bine cu racoare si noi la fel



am remarcat si io atitudinea medicilor neromani de a recomanda mai racoare copilului. Numai romanii is crizati: cum speli copilu la 25 grade in camera? apa nu frige? .
SI intradevar, de cand am setat fraieru cond. pe 20 grade, a ajuns termometru in dormitor pe la 25-26, si au mai trecut din bubitsele de pe ceafa si gat si miini, alea de caldura, e si mai linistita...nu mai e transpirici.

mai cetisem undeva sa culc copilu la 18-22 gr. Brrr..pai io la 18 iau shoshete in picioare. si la 23gr ma certa socru meu, ca de ce deschid geamu, ca e frig!!!

simonacip, multumim de complimentu pt look. AMR +3 kile de slabit, acu is cat eram in liceu, bine-cu tsatse mai mari si mai lasate, exact ca alea de capra!! . Daca purtam sutien poa mai salvam ceva aparente... sau asha imi trebuie, io erama ia cu replica: capra de la tsara. Capra am ajuns!




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

of..of..greutatea din liceu,....vise taica vise...
cat despre tzatze stai calma.. legea gravitatiei nu iarta pe nimeni
bb a facut azi prima isprava..cand l-a asezat asistenta pe cantar a tras un pish luuuuuunng exact in geanta ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Bine v-am regasit, fetelor!

Nu imi vine sa cred ca am trecut la scutece... Eu nu am reusit sa tin pasul cu voi dar m-am straduit sa va citesc. M-ati ajutat foarte mult, citindu-va imi dadeam seama ca nu sunt singura care trece prin asa ceva, ca temerile mele sunt si ale altora... Asta ma relaxa:-)))

Vreau sa le felicit pe toate mamicile si va doresc ca bebelushii vostri sa creasca mari, sa fie sanatosi si sa va lumineze viata...

La scutece nu am reusit sa citesc dar ii raspund lui Cleo. Aici ni se spune ca temperatura ideala pt copii este intre 18-22 grade. Cica ei suporta mai bine racoarea decat caldura. Mie mi se pare frig la 20 de grade. Asa ca pun aerul si cand vad ca termometrul arata mai putin de 23C i-l opresc:-)))

Noi suntem bine! De sambata suntem parinti cu norma intreaga :-)) Parintii mei s-au intors in Ro. Saptamana asta este sotul meu in concediu. Ne descurcam, noptile sunt mai grele. Stefana nu adoarme nicicum inainte de 12.30 noaptea.Caraie, maraie, mai si plange...
Nici eu nu ii dau ceai, ci numai lapte de tzitzi.
Am mai pus poze http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Vianne?authkey=KdQyZEtR9HI

No, de acum sper sa reusesc sa tin pasul cu voi.
Imi sunteti tare dragi si va admir pe toate cum faceti fata...
Pupici

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Fetele, dar in Canada e o alta clima, mi se pare oarecum normal sa te mai caleasca de mic, dar la noi chiar nu are rost pe bune...ce noi am trait cu AC? BIne nici nu era clima care-i acum, dar ne adaptam din mers noi oamenii, nu cred ca ar trebui sa facem eforturi mari in privinta asta...


Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Vianne tare dulcica e Stefana! Vad ca ati si botezat-o! Sa-i fie de bine!
Esme suna tare interesant ce zici tu despre cartea cu pricina...ne mai impartasesti si noua? Noi nu am trecut de 5-6 saptamani! Oricum incep sa ma documentez pe net...

Eu terminat muls...scos putin, putintel dupa ce a supt bebe! Fug acum la ea sa incerc sa o adorm. De azi am incercat sa schimbam programul ca sa doarma noaptea...nu ziua! Sa vedem ce isprava fac!



mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Vianne tare dulcica e Stefana! Vad ca ati si botezat-o! Sa-i fie de bine!
Esme suna tare interesant ce zici tu despre cartea cu pricina...ne mai impartasesti si noua? Noi nu am trecut de 5-6 saptamani! Oricum incep sa ma documentez pe net...

Eu terminat muls...scos putin, putintel dupa ce a supt bebe! Fug acum la ea sa incerc sa o adorm. De azi am incercat sa schimbam programul ca sa doarma noaptea...nu ziua! Sa vedem ce isprava fac!



mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

vianne, welcome!! scumpica foc pitica voastra!! si botezata..!
cat despre temp si clima unde ne ducem veacu', io is de la Dorohoi, acolo unde se agatsa harta in cui si pe unde intra crivatsu' in tsara. Ultima data cand am fo de Craciun, erau noaptea -26 grade. Cu vant, normal! apai... zic ca de nu eram calitsi, nu supravietuiam.
Imi aduc aminte cu nostalgie, purtam 2 fulare, unul la gura,si altul sa imi tina gulerul hainei in sus, sa mai tina dos. Brrr, si nametsi de 4m.
dada...

deci acum in buc. sunt 38 ziua. Sa revin la sudoarea si blegeala de aici. SI 23 gr zic ca e rezonabil.

Inais, mult succes cu reglatul somnului.Deci sunteti fete mari, deja incepeti sa faceti un program. Io am incercat tot felu de chestii, sa avem un ritm. Nu avem. Si ce daca....deocamdata imi da mana sa zic asta

stefany_p, nu pot sa nu savurez momentul pishatului la tsinta!! O, ai baiat!! sa iti traiasca . Si dr ce a zis? tsinatshu' lui mama!

A, fetele, unde ati ascuns pozele alea de la marea intalneala din Moghioros? ca io cu un neuron lucrand in part time nu dau de ele.


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra

povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Fetele, eu ma retrag la nanica, dar inainte de asta vreau sa va intreb cum va descurcati voi cu ragaitul lui bebe. Daviducul meu suge bine, e epuizat si fericit cand lasa sanul, iar apoi incepe tortura, cand il iau pe umar ca sa ragaie: unu la mana ca in 80% din cazuri nu poate ragai, doi la mana incepe sa se agite, ma impinge cu genunchii in san si incepe sa-si dea capsorul pe spate (si, mama draga, are o forta!!), dupa care de multe ori se trezeste de-a binelea si ramane putin agitat... Ma tem ca daca nu ragaie face gaze la burtica si alea il vor durea mai tare, dar cum naiba sa fac cand nu reuseste intotdeauna sa suga cu vacuum?

Acum de pilda a supt la ora 19:30 si la 20:45, dupa care a ramas o ora treaz, gangurind in patutul lui. Iar intre aceste doua ore a avut o criza de plans la mine in brate de m-a ucis: ii tremura barbia si ragusise de atata urlat; n-a durat decat vreo 12 minute in cate 3 reprize cu mici pauze, dar m-a terminat sa nu-l pot ajuta... Dupa aceea a facut kk in fine si s-a usurat... Of, Doamne... cat mai au si ei de patimit, saracutii...


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Hellooo,

Roxy bine ai venit!!!Sa-ti traiasca Rebeca!!

AndreaP felicitari pt examen!

Lilly foarte frumoasa e Julia!!!

Va pun un site super tare, sa va uitati ca merita!!!Acesta e :http://www.youtube.com/watch?v=sMK6x0QB7X0&feature=email

Noi suntem bine,azi am fost la controlul de 6 saptamni si sunt bine !Dr ne-a dat voi sa ,dar mi-e cam frica!!!Eric acum e bine,numai ca am fost putin suparata ca a trebuit azi sa ii dau si putina completare!Sper sa nu mai fie nevoie!!
Va pup si noapte buna!

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Esme eu laptele de la congelator il incalzesc in apa calda. In microunde nu se recomanda pentru ca se pot face diferente de temperatura si poate cauza arsuri bebelusului. Apoi in legatura cu biberoanele, aici in Canada e mare nebuneala cu biberoanele de plastic, cica contin o substanta bisfemol-A care e foarte toxica. Sa vezi cum au retras biberoane de pe piata, la greu asa. Si toti ne recomanda sa luam biberoane de sticla. Bisfemolul-A asta se elibereaza ori cand se incalzeste biberonul, ori cand se pune la congelator.

Stefany felicitari pentru grasunel, ai vazut ca e totul bine? Si eu eram super-bucuroasa ieri cand mi-a zis doctorul sa nu imi mai fac atatea probleme ca bebele creste cum trebuie. Iti creste inima de bucurie cand vezi ca ti se confirma de catre omuleti competenti ca totul e OK.

Vianne bine ai revenit la scutece! Tare scumpica Stefana! Rochitele tu le-ai crosetat, nu-i asa?

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput