Piticodromul de Sept - Oct 2005 (208)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Da, da Jadi, asa e, ascult-o pe Ramona. Mamica ta (o singura persoana) are nevoie de procura pe care tu si sotul tau o semnati in fata notarului specificand durata calatoriei si destinatia.
In plus mamei tale i se va cere la granita cazierul judiciar pentru insotire minor care nu-i apartine dpdv biologic...Eu p-asta nu o inteleg. Adica daca e parinte are voie sa fie infractor si daca e bunic nu?
Si Alexandra mea pleaca sambata cu bunica-sa la matusa in Anglia, asa ca sunt pusa la curent cu toate cele. Maine ma duc sa mai fac o procura ca pe prima mi-a trecut ca vor calatori in Grecia nu in Anglia Asta pentru ca am facut-o odata cu procura ce mi-a trebuit mie pentru deplasare in Grecia si nici unul dintre noi nu a verificat.
Am un pic emotii mai ales ca...Alexandra ca sa fie in trendul general (adica alaturi de Milan) are laringita.
Si pe langa asta are si constipatie, adica mai precis din weekend de cand am stresat-o cu oala ea nu face kk ca lumea. Pana aseara nu a facut deloc si aseara a facut f putin si nu tare. Am fost la Medlife unde doi medici si-au dat cu parerea si cu pampersul in mana ca ala nu e normal si ca tb sa elimine un dop ceva...Ea de vineri nu a mai facut...O pazesc acum, diseara avem iar programare, burtica e inca supla, de mancat nu mananca, se vaita ca o doare burta si daca o tine tot asa maine va tb sa ajungem la Grigore sa ii faca clisma...Ooof.

Pe langa astea tuseste ca un magarus si facem aerosoli cu Flixotide si Adrenalina (in sfarsit i-am achizitionat si aparatul minune ca la Medlife nu a vrut neam sa stea la aerosoli). Cu gatul pare mai bine, tb sa o mai rezolv si cu partea cealalta si sa vina o data sambata sa o vad plecata

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Simona, da' un supozitor i-ai bagat?
Sanatate!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri, deci procura si mama2 cazier.
Deja suntem acasa si asta de vreo ora si mai bine, Vladut e bine, ma scuzati dar daca stiti ca aveti oroare de scarbosenii nu cititi in continuare. Pachetul adenoid (polipii adica) erau o masa de carne in putrefactie de culoare verde pe alocuri, amigdala dreapta inflamata dar nu prezenta infectii asa ca nu i-a scos-o (eu nu am apucat sa vb cu dr inainte de operatie asa ca am stat linistita ca o sa ii scoata polipii si ma gandesc cum as fi reactionat daca ii scotea si amigdalele dar am avut bafta). Operatiile mergeau pe banda, la 15 minute mai luau cate un copil, inainte cu 10 minute i-au pus niste picaturi care l-au ametit dar l-au si enervat (banuiesc ca il sufocau asa cum e cand simti prima anestezie) apoi a venit anestezista si l-a luat in brate si in 10 minute m-au anuntat ca avea niste polipi imensi si ca totul a decurs bine. Dupa alte 10 minute mi l-au adus adormit, a facut ca toate cele vreo 15 minute cu plans si smuls din brate si apoi a adormit jumatate de ora neintors. A baut apa dupa 1 ora si la 1 plecam din spital. Nu facem nici un tratament nimic, ba chiar ne-a zis ca putem sa plecam la mare incepand de sambata (eu il intrebam daca poate merge incepand cu 30 iulie ). Revenim la control si ne rugam sa nu se mai inflameze amigdalele ca sa nu fim nevoiti sa le scoatem, macar pana la 7 ani. Asta e tot, m-a costat distractia fix 550 lei impartit la 3 persoane ca in rest nu am dat la nimeni nimic.

Kid, chiar asa, pune un supozitor cu glicerina, cum sa duci copilul la clisma. Ai facut vreodata clisma sau iti explic eu cum e?


Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Jadi, bafta multa azi! Cred ca ati terminat pana la ora asta...

Kid, ce nasol cu constipatia asta! Hai ca poate scapati de clisma!

Sanatate tuturor piticilor bolnavi, sa le treaca repede, repede!

Azi am fost cu Sa sa-l iau pe Dinu de la gradinita, Sa n-ar mai fi plecat, a plans tare de tot cand sa iesim, Dinu s-a comportat ca un frate mai mare, ii instruia pe toti sa se poarte frumos ca e fratele lui si e mic si se mai dezechilibreaza. Il lua de mana si ii arata diverse.
Noi de maine luam vacanta, incepem cu un munte.

Va pup pe toate, mai intru eu din cand in cand sa va dau raportul. Sa va gasesc sanatosi si frumosi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Tonnia, vacanta placuta, sa va distrati!!! Pe unde mergeti?
Jadi, bine c-ati scapat, ti s-a luat pietroiu' de pe inima. Refacere usoara!
Kid, Alex a facut kk?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Diana, merci! buna ideea cu cuponul..oricum mai vorbim. Am o prietena care pleaca in America si o sa le comand sa le primeasca ea si sa vina cu ele...deci ala de transport ar fi numa' bun

Jadi, bravo ca ati trecut cu bine de operatie! sa vezi ce scapi de rino-adenoidite de acum incolo!!!

Mai, am avut o noapte de cosmar! au asa virusache nu am pomenit. De ieri febra non stop, toata noaptea 39 si peste, ceva de groaza...lua medicamente dar nu scadea deloc deloc, nici cu siropuri nici cu supozitoare, cu nimic! asa ca intre doze faceam bai...fara oprire!

Noroc ca azi se simte mai bine, tot mai are un pic de febra dar imediat dupa nurofen sa panadol ii trece...speram sa o tina tot asa ca am avut ceva emotii!

Tonnia, concediu placut!

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Uf, Bianca, Sanatate!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ooof, mai Jadi, ce emotii azi! Bine ca s-a terminat cu bine si sper sa nu ramana baiatul cu spaima de doctori si de spital...De acum incolo sa nu va mai aud cu fornaieli si gat rosu, da?
Unde ai facut operatia ca mi-a scapat chestia asta...bine ca macar nu i-au scos si amigdalele, stiu ca au si ele rolul lor.

Bianca, sanatate multa...va tin pumnii sa fie o noapte linistita si fara febra.

Miflore si Jadi, am incercat cu supozitoare cu glicerina si cu sirop Lass Baby...nimic, supozitoarele le scotea aproape intregi dupa o ora - doua...Azi a facut!!! Uraaa! Am scapat de clisma! Asa tare ne-am bucurat de kk copilului de parca luase bursa la Cambridge...In fine, nu va plictisesc cu aceste detalii nu tocmai frumoase.
Ma duc sa-i fac aerosoli.

Va pup si sanatate multa bolnaviorilor!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Bravo Alexandra!!!
Stiu si eu cum e cu kk-ceala asta.... si ce mare bucurie cand se intampla fenomenul!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Tonia, cred ca e prea tarziu dar vacanta placuta!

Kid, lasa lasa si povesteste-ne, nu uita ca nu cu mult in urma citeam in pampersi, doamne cat kk am mai mirosit si inca mai am circa un an, doar daca Tudor se vrea mai harnic sa scape de pampersi mai devreme de 2 ani si 3 luni . Pe Vlad l-am operat la Budimex la dr. Ursuleanu si el ne-a zis ca amigdalele sunt bune cel putin pana la 6-7 ani ca feresc corpul de multe infectii.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput