Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

[quote]citat din mesajul lui ladyJ
Eu citesc des pe aici si am vazut postari mai vechi in care userul Denizel este luat la misto,cu ironie,de catre cateva credincioase ortodoxe..........
interesant. E luat userul Denizel la misto asa, din senin?cumva ea a venit cu niste cuvinte ziditoare, pline de har si de blandete, si ticaloasele de ortodoxe au luat-o pe sus?nu prea credde fapt daca citesc postarile Denizelei vad ca ea ironizeaza si ia la "mijto"(ca s-o citez) pe oricine nu e de aceeasi parere cu ea. Culmea, uneori i se mai si raspunde pe masura. Nu toti sunt rabdatori. Ba chiar cine stie de cate ori si-or fi muscat multe ortodoxe limba, ca sa nu ii raspunda chiar cum ar fi meritat.Interesant este ca intotdeauna ortodoxele sunt "intolerantele". De ex.la subiectul cu sfintele moaste, oare n-am rugat-o eu indelung, cu toata rabdarea, sa inceteze cu jignirile si cu ironiile, si sa ne lase sa ne vedem de credinta noastra? da ea nu, a insistat, a facut sa se inchida topicul, a deschis altul la zz, etc.. Si tot noi gresim?de fapt sigur gresim, gresim ca o mai bagam in seama. Ar trebui sa-i ignoram mesajele, si sa nu-i mai acordam atentia noastra de care se vede ca are atata nevoie de o cauta cu insistenta.
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Irina, si ortodocsii si catolicii trebuie sa lase de la ei, nu se poate ca una din religii sa se incorporeze brusc si total in cealalta. Eu oricum cred ca adevarul e undeva la mijloc si nu vobesc doar de ortodoxism si catolicism.

p.s. Pe mine singurii care au incercat sa ma abordeze sa trec la religia lor au fost penticostalii, baptistii sau martorii lui Iehova, catolicii niciodata. Evident, nu pot sa zic ca asta nu se intampla doar pentru ca nu am patit-o eu . Si daca asta s-ar intampla, le-as spune (cum le spun si celorlalti) sa mearga la altcineva, pentru ca si-ar pierde timp cu mine, vorbesc direct cu Doamne-Doamne, nu-mi trebuie neaparat o religie la care sa ader total care sa ma "intermedieze". Sau, daca e de mers la vreo biserica, mi-ar placea sa merg la diverse culte sa vad cum e peste tot si sa-mi fac o parere obiectiva.

Asta sunt eu, asa gandesc, nu trebuie sa fii de acord cu mine, dar nici sa dai cu pietre .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mai Irina, te rog eu frumos, nu mai vorbi atata despre mine! Am inceput sa ma simt inconfortabil, pe bune!


Siiii, nu pot sa nu rad, vazand cum ai asteptat tu cu sufletelul tau la gurita, ca sa raspund io :-))))
Siiii, cum am raspuns, zdrang, citate din doctrina adventista! :-)))))))))))))))))))
Nu te supara ca iti spun dar...se pare ca nu-ti dai seama....ai facut, IAAAR!!!!!, propaganda adventista . Asta e cea mai tare chestie de pana acuma de la SC :-)))))))))))



hai sa-ti raspund pe rand.


1. De cand scriu eu pe DC, am vorbit intotdeauna numai in nume propriu.
Cand eram ortodoxa, vorbeam in nume propriu (ar fi fost culmea sa vorbesc in numele ortodoxiei care imi creea revolta si, pe alocuri, repulsie).
De cand sunt adventista, vorbesc de asemenea in nume propriu!!!


Daca nu erai tu, care ai batut toba pe DC ca sunt adventista (fara sa imi ceri permisiunea, desigur!!! ), nu ar fi stiut nimeni ca sunt adventista. Zic despre mine doar ca sunt protestanta si atat!!.



2. Eu, om dotat cu capacitate de analiza si sinteza, am idei si principii proprii!!!!
O parte din ideile si principiile mele se suprapun peste o parte din principiile bisericii adventiste.
Avand in vedere faptul ca, dintre toate bisericile protestante, bis. adventista este singura care are cele mai multe principii comune cu ale mele, m-am botezat in aceasta biserica.

Nu am vorbit niciodata in numele acestei biserici (ex:"biserica mea sustine ca...") si nici nu o voi face.

Daca aceasta biserica va ramane asa cum este acum, voi fi pana la moarte membra a acesteia.
Daca, insa, in biserica mea vor aparea extremisme, atitudini extreme, constrangeri sau idei care sa contrazica flagrant ideile si principiile mele, voi parasi aceasta biserica.

De asemenea, daca in biserica mea vor aparea oameni care sa aduca deservicii acestei biserici, de asemenea, voi parasi aceasta biserica.

Consider ca mantuirea nu are nici cea mai mica legatura cu biserica de care apartii.
Poti sa apartii si unui trib de canibali care trag cu sageti in elicoptere si poti avea speranta ca vei fi mantuit.



3.

quote:

p.s.:da te rog eu, fa un minunat gest de deschidere adventista si vino sa participi cu drag la slujba ortodoxa, si sa te impartasesti alaturi de noi, dar nu uita sa-i anunti pe "frati" ce-o sa faci, ca sa vedem cum reactioneaza




Desigur ca m-as impartasi in biserica ortodoxa (cu conditia sa folosesc propria lingurita, saliva-altora-free ).

Si, pentru ca ma acuzi de intoleranta si lipsa de deschidere, voi folosi 2 exemple din experienta personala cu tine.


Exemplul 1

Cand am venit la tine in vizita, m-ai asteptat cu lalaielile ortodoxe de pe radio Trinitas in fundal :-))). Remember?
Am comentat ceva? Te-am rugat cumva sa schimbi canalul?
Nu! Am suportat cu stoicism pana la sfarsitul vizitei .


Intrebare: ai fi procedat la fel daca, in timp ce erai in vizita la mine, ti-as fi pus lalaieli adventiste???
Io te-am tratarisit cu Bjork si U2 . Sper ca nu ai ce sa-mi reprosezi.

Daca tin minte bine, in lista de pacate care trebuie marturisite duhovnicului ortodox este si ascultarea muzicii "pocaitilor".
Prespun ca ai fi facut stanga-mprejur de la usa, daca ai fi auzit vreun acord suspect :-))))



exemplul 2


La una din intlnirile noastre, m-ai rugat sa iti aduc o carte despre efectele televiziunii asupra mintii umane.
Ti-am adus-o.
Mi-ai oferit la schimb o carte cu predici ortodoxe :-)).
Am primit-o politicos, am mormait ceva de genul ca ma voi uita peste ea :-)) si am bagat-o in rucsacel.

Eh, ar pica tare bine aicea sa spun ca am si citit-o :-))))
Nu, nu am citit-o!! Am pus-o frumusel in biblioteca (nicidecum in odaia de carantina :-))) si ti-am inapoiat-o intacta, cu multumiri.


Intrebare: ai fi primit din partea mea o carte cu predici adventiste?



Si, in final, daca cineva de la mine din biserica m-ar intreba de sanatate dupa ce afla ca am participat la o slujba ortodoxa si, s-ar decide excluderea mea din biserica, well....as plange foaaaaaarte tare .
Numai ca, asa ceva nu am auzit sa se intample la mine in biserica :-)


Multumita?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acu ca sa va linistesc de tot si sa terminam cu disputele, va pun si eu o intrebare: cum ma descurc cu sotul meu,botezat greco-catolic pt.ca soacra mea,botezata ortodox s-a casatorit cu un greco-catolic(la inmormantarea lui,Fie iertat!,au slujit si preoti ortodocsi si preoti greco-catolici),iar eu sunt botezata ortodox si ne-am casatorit in Biserica ortodoxa?
Am gresit noi cumva?
Sunt convinsa ca sunt multe astfel de situatii in Ardeal de unde provine socrul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Inca cevaaaaa :-))


Irina, mi se pare inacceptabil si extrem de dur ca voi, ortodoxe dedicate ortodoxiei si ierarhilor ortodocsi si oricarui firicel de iarba ortodoxa , sa deschideti un topic special in care sa judecati un alt ortodox care, saracu', n-a facut nimic rau pana la urma.



Si, repet, am apreciat gestul m. Corneanu!!
Nu am apreciat faptul ca a fost turnator (nadajduiesc, totusi, ca regreta).
Nu aprecize faptul ca a facut si el, in sfarsiiiit, ceva minunat (in conceptia MEA!!!!!, da????) si regreta ca lucrul minunat facut.


Si, repet, nu au nici o legatura parerile mele cu eventualele pareri ale bisericii din care fac parte. Sunt om liber si nu ma tine biserica legata la gura sau la dendrite .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai Denizel,pe cuvantul tau de pioner,ca suferi din cauza ps.Corneanu?
Daca da,pt. ca am eu o certitudine ca ai jurat pe cravata de pioner,nu am sa mai pun la inima postarile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui b.nica

Mai Denizel,pe cuvantul tau de pioner,ca suferi din cauza ps.Corneanu?
Daca da,pt. ca am eu o certitudine ca ai jurat pe cravata de pioner,nu am sa mai pun la inima postarile tale!




bine, bnica!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Irina:
´´Culmea, uneori i se mai si raspunde pe masura. Nu toti sunt rabdatori. Ba chiar cine stie de cate ori si-or fi muscat multe ortodoxe limba, ca sa nu ii raspunda chiar cum ar fi meritat.´´

Vezi Irina? ´´I se raspunde pe masura´´ zici.Masura care nu stiu cum se masoaraCand,conform dogmei ortodoxe nu ar trebui.
Iar tu sau Marilena,adepte declarate ale acestei dogme cu atat mai putin.Asta e umila mea parere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Irina:
´´Culmea, uneori i se mai si raspunde pe masura. Nu toti sunt rabdatori. Ba chiar cine stie de cate ori si-or fi muscat multe ortodoxe limba, ca sa nu ii raspunda chiar cum ar fi meritat.´´

Vezi Irina? ´´I se raspunde pe masura´´ zici.Masura care nu stiu cum se masoaraCand,conform dogmei ortodoxe nu ar trebui.
Iar tu sau Marilena,adepte declarate ale acestei dogme cu atat mai putin.Asta e umila mea parere.








Lady, asa cum am fost informati de alti ortodocsi practicanti care scriu la aceasta sectiune, masura este aceasta:

"Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "sfintita e mana ce loveste gura ereticului" iar "de va patimi pentru aceasta lovire,cununa de mucenic va primi".


De asemenea, asa cum spuneam cu vreo doua pagini in urma, s-ar putea intampla chestii foarte grave daca nu raspunzi ereticilor.
Zicea ortodoxu' nostru ca de la un calugar a plecat Duhul Sfant fiindca nu a termenat un evreu care a vorbit impotriva bisericii ortodoxe .


Deci, reactia este pe masura casazicasa . Da' si premiul e fain de tot, deci merita balciul .


Edit


Ca sa nu fiu nedreapta totusi, s-ar putea ca fetele sa-l renege pe Sfantul Ioan Gura de Aur pentru asemenea indemn la ura si violenta, caz in care masura e alta. Aoleu, ce incurcatura!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

[quote]citat din mesajul lui b.nica

Mai Denizel,pe cuvantul tau de pioner,ca suferi din cauza ps.Corneanu?
Daca da,pt. ca am eu o certitudine ca ai jurat pe cravata de pioner,nu am sa mai pun la inima postarile tale!




bine, bnica!

[quote]



Pai nu am inteles care se dedulceste tu sau eu?

Mergi la inceput