Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

quote:
citat din mesajul lui b.nica



Irina.C.pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice?
Lady J
Presupun ca acelasi pe care-l avem si noi,majoritatea.
Tu intri pe SC doar ca sa raspunzi intrebarilor?Cu siguranta NU.[/quote]
Se pare ca nu ai fost atenta la ceeace a spus Irina.
Ea s-a referit la topicurile(subiecte,adica)care se refera la ortodoxie si nu la forumul SC.
[/quote]Iar tu b.nica nu esti atenta in general si ca de obicei pierzi din vedere esentialul.Acuma,na,daca tu stii mai bine ce a vrut Irina sa zica,pot doar sa cred ca:
1.citesti mintile Irinei
2.ai un glob de cristal
Si ca sa vezi cat esti de neatenta,ai scapat din vedere postarile userului Denizel,care a raspuns on topic...apropos.
Acum eu stiu ca pentru unii e nasol ca acest forum e unul liber si fiecare posteaza unde doreste.B.nica,tu inafara de a te pune total de acord cu altii,ai si opinii proprii?
[/quote]da, exact, am intrebat ce cauta Denizel la topicele ortodoxe, daca nu vrea sa cunoasca ceva despre ortodoxie(b. nica a spus bine)
apoi nu vad ce aparare lua Denizel lui ps Corneanu,cand spune :" am zis clar ca, parerea mea este ca m. Corneanu nu mai are ce cauta in biserica ortodoxa "sau "am sustinut excluderea pacatosului din biserica voastra" (asta ce fel de atitudine e?unde-i dragostea? pacatosul trebuie indreptat cu duhul blandetii, sfatuit, are nevboie de rugaciune,de sprijin, nu de excludere din biserica)
deci intrebarea topicului era :"ce cred ortodocsii, ps Corneanu trebuie caterisit?( adica "concediat" din functia de preot si mitropolit)
noi am zis ca desigur, conform canoanelor(adica regulamentului Bisericii, ca sa zic asa) aceasta ar fi consecinta gestului sau, in caz ca nu ii pare rau de ceea ce a facut (adica exista si posibilitatea pocaintei) nu se pomenea de excludere, nici nu se punea acasta problema si vine Denizel, spontan devenita "aparatoarea" lui ps Corneanu , si cica "trebuie exclus". Pai de ce, ca omul nu vrea sa fie nici exclus, nici caterisit, nici noi n-am fi vrut sa se intample asta, deci?nu mai spun de "aprecierile" ulterioare la adresa ortodocsilor( betivi, curvari, mananca porc, etc.)-asta tot in apararea lui ps Corneanu sunt?ea spune:"Spre deosebire de biserica ortodoxa...Biserica adventista nu se bazeaza pe numarul de membri, ci pe calitatea acestora" si "in biserica noastra nu sunt oameni najpa"deci ortodocsii nu sunt crestini "de calitate", "nepacatosi", asa ca adventistii, in viziunea Denizelei
apoi tot ea, despre ps Corneanu pe care cica "il apara" din greu pe acest topic:"Tineti strans de el, ca mi s-au deschis ochii intre timp si, vaz ca-i turnator valoros "
concluziile sa le traga fiecare, dar la mine ramane intrebarea initiala Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Numai mie mi se pare minunat gestul facut de mitropolit? Nu sunt eu o mare credincioasa, dar mi se pare un pas foarte mare si important facut de el. Inca un pas spre recunoasterea ca daca Dumnezeu exista este unul singur! Mi se pare foarte frumos gestul lui si consider ca nu are de ce sa ii para rau.

Cat despre certurile de pe acest topic: parea un subiect interesant dar nu poate fi citit pentru ca va purtati ca niste copii si majoritatea userilor nu au rabdare sa va citeasca toata hartza!!! Va ironizati, va jigniti, fiecare intoarce cuvintele celeilalte cum vrea ea, va purtati ca doi copii care se cearta pe aceiasi jucarie .

Nu va puteti certa pe pm? Trebuie sa faceti asta in vazul tuturor?

Sunt sigura ca sunteti niste doamne si altadata o sa tratati cu maturitate problema, nu???



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

quote:
citat din mesajul lui Ana Stroe


LadyJ, evlavia ortodoxa nu are nimic a face cu a a aproba fara riposta bascalia cuiva la adresa credintei tale, sau atacurile la persoane, asa cum pretinzi tu fetelor ortodoxe;http://www.floriinro.ro/

Ana,dar riposta asta inseamna a-i da in cap omului de langa tine?
Unde e celalat obraz? Unde e blandetea?Nu asta inseamna,printre altele, ortodoxia?Nu asta spunea Iisus? daca nu,inseamna ca tot ce stiam eu este fals.Evlavie inseamna indeplinirea sarcinilor bisericesti.Pai astea sunt sarcinile bisericii ortodoxe? Iei o palma si tu dai doua?Asta este in vechiul testament,nicidecum in Scripturi.Dinte pentru dinte nu face parte din ortodoxism, sau..?Spune-ti-mi si mie,sa stiu,ortodoxia indeamna la riposta de genul asta sau aici nu se respecta dogmele ortodoxiei?


da te rog mult sa zici cu ce "i s-a dat in cap" lui Denizel? care sunt "palmele" pe care le-a primit?i-am aratat cu argumente ca sustine o pozitie gresita, nu stiu din ce motiv, ea si le cunoaste mai binedeci unde e jignirea?ca mai degraba jignirile au fost de la ea inspre noisi chiar nu inteleg, daca e adventista, deci de buna voie si nesilita de nimeni a aderat la dogmele si doctrinele acestei grupari, nu inteleg de ce se supara cand citez din ele? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
citat din mesajul lui Deianira

Numai mie mi se pare minunat gestul facut de mitropolit? Nu sunt eu o mare credincioasa, dar mi se pare un pas foarte mare si important facut de el. Inca un pas spre recunoasterea ca daca Dumnezeu exista este unul singur! Mi se pare foarte frumos gestul lui si consider ca nu are de ce sa ii para rau.

Cat despre certurile de pe acest topic: parea un subiect interesant dar nu poate fi citit pentru ca va purtati ca niste copii si majoritatea userilor nu au rabdare sa va citeasca toata hartza!!! Va ironizati, va jigniti, fiecare intoarce cuvintele celeilalte cum vrea ea, va purtati ca doi copii care se cearta pe aceiasi jucarie .

Nu va puteti certa pe pm? Trebuie sa faceti asta in vazul tuturor?

Sunt sigura ca sunteti niste doamne si altadata o sa tratati cu maturitate problema, nu???



Good things happen to good people.







Cel mai intelept raspuns din tot topicul acesta.

Crinuta si Rayan


GNLD- un mod de viata!







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui Deianira

Numai mie mi se pare minunat gestul facut de mitropolit? Nu sunt eu o mare credincioasa, dar mi se pare un pas foarte mare si important facut de el. Inca un pas spre recunoasterea ca daca Dumnezeu exista este unul singur! Mi se pare foarte frumos gestul lui si consider ca nu are de ce sa ii para rau.


Good things happen to good people.


cumva ortodocsii neaga ca ar exista un singur Dumnezeu?din contra ortodocsii cred cu tarie ca exista un singur Dumnezeu si ca El a intemeiat o singura Biserica, nu mai multe, de aceea nu sunt acceptate astfel de gesturi ca ale ps Corneanu. Fiindca ele sugereaza ca nu exista o singura Biserica intemeiata de Hristos, ci mai multe, ceea ce contrazice si Sf. Scriptura, si istoria.
se pare totusi ca ps Corneanu a considerat ca are de ce sa-i para rau, asta nu te pune pe ganduri? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Irina,pai de ce imi insiri postarile Denizelei,ca doar le-am citi si eu....
EU intrebam daca e ortodox sa ripostezi prin atac si ironie,CHIAR daca cineva acuza.Atat am vrut sa stiu,nu sa fac analiza pe textele lui Denizel.
Acum daca tot ai inceput,tu ai spus ca biserica ortodoxa nu exclude betivii sau curvarii de exemplu si ca spera in continuare in indreptarea lor.TU ai spus asta,asa ca de ce te miri ca vine un user si spune´´la noi NU se face asta´´?
Din pacate pana si unii preoti ortodocsi sunt prinsi cu pantalonii in vine,blestemand,injurand,furand si asa mai departe.Pacatosi,da nimic de zis.

Iar despre mitropolit,nu am spus ca Denizel ii lua apararea,ci ca si-a spus parerea.Care parere,e evident deosebita de a ta,sa mai si explic de ce?

Mai,eu intrebam ceva despre evlavie,bunatate ortodoxa si am ajuns la analize pe text...ma opresc aici,insa astept inca sa imi lamureasca cineva nedumeririle din postul anterior.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Irina... Dumnezeu e Dumnezeu. In Biserica oamenii fac regulile si fiecare religie le are pe ale ei. De asta eu ma opresc la problema "Dumnezeu" si atat pentru ca nu bag mana in foc ccc ca ortodoxia e calea sau catolicismul sau budismul (sau oricare alta religie). Pot sa am credinta si fara intermediari, dar cred ca ideal ar fi sa fim toti constienti ca Dumnezeu e unul si ca ar trebui sa fie intelegere intre noi . (inclusiv intre tine si Denizel )

Cat despre faptul ca mitropolitul a spus ca ii pare rau de gestul sau... dezamagitor .

p.s. subiectul va continua pe un ton diplomat, daaaa?





Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

quote:
citat din mesajul lui Ana Stroe


LadyJ, evlavia ortodoxa nu are nimic a face cu a a aproba fara riposta bascalia cuiva la adresa credintei tale, sau atacurile la persoane, asa cum pretinzi tu fetelor ortodoxe;

http://www.floriinro.ro/









Ana,dar riposta asta inseamna a-i da in cap omului de langa tine?
Unde e celalat obraz? Unde e blandetea?Nu asta inseamna,printre altele, ortodoxia?Nu asta spunea Iisus? daca nu,inseamna ca tot ce stiam eu este fals.

Evlavie inseamna indeplinirea sarcinilor bisericesti.Pai astea sunt sarcinile bisericii ortodoxe? Iei o palma si tu dai doua?

Asta este in vechiul testament,nicidecum in Scripturi.Dinte pentru dinte nu face parte din ortodoxism, sau..?

Spune-ti-mi si mie,sa stiu,ortodoxia indeamna la riposta de genul asta sau aici nu se respecta dogmele ortodoxiei?






da te rog mult sa zici cu ce "i s-a dat in cap" lui Denizel? care sunt "palmele" pe care le-a primit?

i-am aratat cu argumente ca sustine o pozitie gresita, nu stiu din ce motiv, ea si le cunoaste mai bine

deci unde e jignirea?ca mai degraba jignirile au fost de la ea inspre noi

si chiar nu inteleg, daca e adventista, deci de buna voie si nesilita de nimeni a aderat la dogmele si doctrinele acestei grupari, nu inteleg de ce se supara cand citez din ele?

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog










Ok,e clar ca avem viziuni diferite in cea ce priveste cuvantul ´´pamla,dat in cap´´.
Nu o sa mai insist,pentru ca pur si simplu nu gandim pe aceiasi lungime de unda.Sau te faci ca nu intelegi ce tot spun ,sau chiar nu intelegi.

Daca un user iti jigneste credinta, tu ar trebui sa NU faci la fel.Si sa te intrebi,de ce el o face.

Eu citesc des pe aici si am vazut postari mai vechi in care userul Denizel este luat la misto,cu ironie,de catre cateva credincioase ortodoxe.Denizel a inceput,dupa muuuuulta rabdare,o riposta asemenatoare.Cum nu cunosc mai nimic despre biserica adventista,nu o pot acuza pe Denizel ca riposteaza contrar credintei ei.Dar cunoscand despre ortodoxism,imi permit sa spun ca atitudinea ortodocsilor de aici nu este corecta.Citeste postul Marilenei de exemplu.
Mi se pare de-a dreptul comic acum sa pozati in victime.Sunt convinsa ca a fost o gluma.Stii la fel de bine ca tu si alte doamne ati atacat-o sistematic pe Denizel,prin subtilitati la limita advertismentelor.

Acestea fiind spuse,mii de scuze pentru off topicurile recente si pentru plictisul general pe care l-au creat intrebarile mele.Hai sa ne mutam la ZZ,unde ne asteapta B.nica insetata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Irina,pai de ce imi insiri postarile Denizelei,ca doar le-am citi si eu....
EU intrebam daca e ortodox sa ripostezi prin atac si ironie,CHIAR daca cineva acuza.Atat am vrut sa stiu,nu sa fac analiza pe textele lui Denizel.
Acum daca tot ai inceput,tu ai spus ca biserica ortodoxa nu exclude betivii sau curvarii de exemplu si ca spera in continuare in indreptarea lor.TU ai spus asta,asa ca de ce te miri ca vine un user si spune´´la noi NU se face asta´´?
Din pacate pana si unii preoti ortodocsi sunt prinsi cu pantalonii in vine,blestemand,injurand,furand si asa mai departe.Pacatosi,da nimic de zis.Iar despre mitropolit,nu am spus ca Denizel ii lua apararea,ci ca si-a spus parerea.Care parere,e evident deosebita de a ta,sa mai si explic de ce?Mai,eu intrebam ceva despre evlavie,bunatate ortodoxa si am ajuns la analize pe text...ma opresc aici,insa astept inca sa imi lamureasca cineva nedumeririle din postul anterior.....


mai, nu mai stiu sa citesc sau ce?
tu ai zis :"ai scapat din vedere postarile userului Denizel,care a raspuns on topic..."(a raspuns la intrebarea mea, adica)ce raspunsese Denizel?Culmea este ca eu, pe acest topic, am luat apararea ortodoxului Corneanu.ca nu a facut lucrul asta, ci din contra, am aratat in "analiza pe text" si inca o data, te rog sa arati unde am raspuns cu atac, in ce mod am jignit-o pe Denizel, ca sa discutam pe fapte, nu pe impresii
si raspund si la asta:"Acum daca tot ai inceput,tu ai spus ca biserica ortodoxa nu exclude betivii sau curvarii de exemplu si ca spera in continuare in indreptarea lor.TU ai spus asta,asa ca de ce te miri ca vine un user si spune´´la noi NU se face asta´´?"
Nu ma mir de loc. Ce s-a intamplat pe acest topic- sinteza: ortodocsii discuta fapta unui ierarh de-al lor, fapta care, conform regulamentului bisericii, il pune in primejdia de a-si pierde functia.
Denizel(adventista) vine si se scandalizeaza:vai, railor, ce vreti sa faceti, asa ceva nu e crestinesc! eu vin si ii demonstrez cu citate din regulamentul adventist, ca acelasi lucru se intampla si la adventisti in cazuri similare, si ea nu-l considera rau si necrestinesc, ci dimpotriva, dupa cum detaliaza in postarile ulterioare.Deci, lamureste-ma, ca nu inteleg- ceea ce la adventisti Denizel socoteste ca e bine, la ortodocsi il socoteste ca fiind rau. Unde e logica? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui Deianira

Irina... Dumnezeu e Dumnezeu. In Biserica oamenii fac regulile si fiecare religie le are pe ale ei. De asta eu ma opresc la problema "Dumnezeu" si atat pentru ca nu bag mana in foc ccc ca ortodoxia e calea sau catolicismul sau budismul (sau oricare alta religie). Pot sa am credinta si fara intermediari, dar cred ca ideal ar fi sa fim toti constienti ca Dumnezeu e unul si ca ar trebui sa fie intelegere intre noi . (inclusiv intre tine si Denizel )Cat despre faptul ca mitropolitul a spus ca ii pare rau de gestul sau... dezamagitor .p.s. subiectul va continua pe un ton diplomat, daaaa?

Good things happen to good people.


e intelegere atata vreme cat fiecare isi vede de credinta luiinsistenta asta din partea greco-catolicilor , catolicilor, etc. de a ne lasa noi credinta ca s-o imbratisam pe a lor, ca doar "e acelasi lucru" depaseste capacitatea mea de intelegere logica. Daca e acelasi lucru, de ce nu se fac ei ortodocsi?daca nu e acelasi lucru, de ce nu suntem lasati in pace sa ne vedem de ale noastre?au deranjat ortodocsii pe careva?ii vezi in "misiune" incercand sa ia din credinciosii altora?nu, ortodocsii isi vad de rugaciunea si de Biserica lor. Nu vor dogme noi, nu vor alta credinta decat aia pe care o au, nu ii intereseaza de pacatele altora, isi vad de ale lor.
Cu toate astea cu totii sunt foarte intresati sa ii "lumineze " pe "habotnicii" de ortodocsi, care considera ca e corect sa nu faca compromisuri, asa cum nici sfintii din istoria Bisericii nu au facut.de ce aceasta insistenta? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput