555-OB-GYN (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna ziua,
Peste 2 saptamani urmeaza sa fac o inseminare si pt aceasta am facut analizele premergatoare IA printre care si culturi de col la care rezultatul a fost negativ,dar mi s-a recomandat si secretie vaginala iar in acest caz a iesit E.coli .
Intrebare: e posibil cultura de col sa fie negativa iar secretia pozitiva?
Medicul meu mi-a zis ca atata timp cat cultura de col este negativa nu vede nici o problema.
Nu stiu ce sa fac daca totusi exista E.coli si raman insarcinata...
In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat.




anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca este posibil ca un ovar sa dispara la un moment dat? Mi s-a spus aseara ca nu mai am ovarul drept. Am facut f multe ecografii de-a lungul timpului, am nascut, mi-am pus sterilet, nu mi-a zis nimeni vreodata ca nu asa avea ovarul drept, chiar am avut si anexita in partea dreapta. Si acum dintr-o data dr. nu il mai gaseste? Este posibil sa dispara ... Mi se pare ilogic mie, ceea ce spun, dar totusi asta mi-a zis dr. ieri, ca nu il mai am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

ai suferit vreo operatie dpdv genital?ca numai atunci iti poate scoate ovarul.altfel nu vad cum.pina acum la eco nu ti s-a spus de asta,nu?mie cind imi face eco imi spune-ovarul sting atita-adica valorile,ovarul drept-atita.
paote la o eco 4d vezi exact ce e cu ovarul acela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca este posibil ca un ovar sa dispara la un moment dat? Mi s-a spus aseara ca nu mai am ovarul drept. Am facut f multe ecografii de-a lungul timpului, am nascut, mi-am pus sterilet, nu mi-a zis nimeni vreodata ca nu asa avea ovarul drept, chiar am avut si anexita in partea dreapta. Si acum dintr-o data dr. nu il mai gaseste? Este posibil sa dispara ... Mi se pare ilogic mie, ceea ce spun, dar totusi asta mi-a zis dr. ieri, ca nu il mai am.



Ellinia acum vreo luna mi s-a spus si mie la fel, nu chiar ca nu il am, dar ca nu il gaseste...hmmm...si s-a tot uitat sa zic cam 5-6 min si tot nu l-a gasit. Mi-a spus ca poate sa vada laparoscopic (deci spital, operatie, costuri...) ce e pe acolo, daca o fi acoperit de ceva ovarul.
Ulterior, am fost la alt ginecolog (particular) care mi-a vizualizat tot ce e posibil pe acolo, chiar si ovarul invizibil...

Tu ai mai incercat si la alti medici? Ca eu nu stiu ce sa mai spun despre parerile astea ciudate pe care le emit ei uneori...



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank"> .... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna seara,
Am si eu o intrebare din sfera ginecologiei, daca as putea afla un raspuns pana ajung la medicul gine... Sunt un pic speriata...
Trec la subiect:

Am facut niste analize de rutina, test PAP, care a iesit in regula, si anticorpi pt Chlamydia (deci analiza din sange). La aceasta din urma analiza mi-au iesit urmatoarele rezultate:
IgM - pozitiv (0.66/0.46)
IgA - negativ (0.38/0.78)
IgG - negativ (0.05/0.48)
in parateze sunt valorile..analizele au fost facute la Medlife..

Ce inseamna toate astea, cat de nasol e?
IgG si Igm cam stiu ce inseamna (m-am lovit de ele in sarcina, la analizele de CMV, toxoplasma), stiu ca IgM indica infectie in curs, IgG infectie trecuta, dar IgA-ul ce reprezinta?

Cum se transmite chlamydia? Doar pe cale sexuala? Prin secretii numai, sau si prin sange??
Nu stiu de unde D-zeu am luat pacostea asta... Sotul inca nu si-a facut analize...
Mentionez ca in afara de sot nu am avut alt partener sexual, el a fost primul si singurul cu care am intretinut relatii sexuale.
Mai mentionez ca am la activ 2 nasteri, si numeroase controale ginecologice, prelevari de secretii etc (tot ce implica o urmarire de sarcina)..posibil de acolo sa fi contactat ceva? spital, clinici?
In decursul analizelor de sarcina am facut si examen de secretie vaginala, care a iesit mereu ok, insa nu stiu daca s-a "analizat" in mod special aceasta chlamydie...

In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat
Monica

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Deficitul de proteina S poate avea efecte negative in sarcina?
Dar o sideremie peste parametrii normali?
multumesc
nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Mai raspunde cineva avizat la acest subiect? Vad cu ultima postare e de anul trecut? As avea si eu nevoie de o parere.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca este posibil ca un ovar sa dispara la un moment dat? Mi s-a spus aseara ca nu mai am ovarul drept. Am facut f multe ecografii de-a lungul timpului, am nascut, mi-am pus sterilet, nu mi-a zis nimeni vreodata ca nu asa avea ovarul drept, chiar am avut si anexita in partea dreapta. Si acum dintr-o data dr. nu il mai gaseste? Este posibil sa dispara ... Mi se pare ilogic mie, ceea ce spun, dar totusi asta mi-a zis dr. ieri, ca nu il mai am.



Ellinia acum vreo luna mi s-a spus si mie la fel, nu chiar ca nu il am, dar ca nu il gaseste...hmmm...si s-a tot uitat sa zic cam 5-6 min si tot nu l-a gasit. Mi-a spus ca poate sa vada laparoscopic (deci spital, operatie, costuri...) ce e pe acolo, daca o fi acoperit de ceva ovarul.
Ulterior, am fost la alt ginecolog (particular) care mi-a vizualizat tot ce e posibil pe acolo, chiar si ovarul invizibil...

Tu ai mai incercat si la alti medici? Ca eu nu stiu ce sa mai spun despre parerile astea ciudate pe care le emit ei uneori...



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank"> .... "Ok, everybody, that's a wrap!"










Nu este nici o parere ciudata, se poate sa nu se vizualizeze ovarul in momentul consultului asa cum se poate sa nu se vizualizeze bine la eco vaginal din cauza vezicii pline si sa para uterul/ovarul deformat, de fapt se deformeaza toata imaginea si e mai greu de analizat, respectiv asa cum se poate la eco abdominal sa nu se vada bine din cauza ca vezica este goala.
Depinde de pozitia ovarului, care poate sa cada in fundul de sac Douglas samd.


**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput