Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

A citit cineva "Sa nu atingi aceasta carte" de L. Van Helsing?

Mie mi s-a parut extrordinara, eram curioasa sa vad si alte impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

va recomand o carte spumoasa, usor de citit, relaxanta, bine scrisa:
"ma dau in vant dupa cumparaturi". deci, ca antidot la acesta "iarna" timpurie si friguroasa va invit la cumparaturi, sau si mai bine, la o lectura despre cumparaturi si un ceai(a se vin) fierbinte cu miere si scortisoara!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniella4

A citit cineva "Sa nu atingi aceasta carte" de L. Van Helsing?

Mie mi s-a parut extrordinara, eram curioasa sa vad si alte impresii.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"


daniella, da-ne si noua cateva repere destre carte!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Din ce-am citit in ultima vreme recomand Tom Spanbauer, Haruki Murakami, Yasunari Kawabata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mi-am cumparat azi (dupa ce m-am invartit in jurul ei 2 zile - 40ron, deh...) "citind Lolita in Teheran" de Azar Nafisi, am citit doar 20 de pagini dar e buna, buna!
Inainte am dat gata "harta arsa" de Kobo Abe, o carte "noir", misterioasa.

Doloress mie imi place enorm Paul Auster.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Bunaaaa!!!
Ce-am mai citit eu de Scandurica incoace...
-"Adevarul minciunilor", de Llosa, insa nu are nici un farmec daca nu s-au citit si romanele despre care vorbeste autorul;
-"Jurnalul unui killer sentimental * Yacare" de Sepulveda, super de citit in drum spre serviciu-scurte, interesante si usor de urmarit;
-"Casa verde", de Llosa (deh, am vreo 9 romane de-ale lui), superrrr, adevarul e ca mie imi si place Llosa. E cam incalcita ea, firul epic e ciudat dar merita citita;
-"Ceas rau" de Marquez. Ok, nu-i cine stie ce de capul ei.
-"Conjuratia imbecililor", de John Kennedy Toole. Pentru cine gusta stilul "Quijote" poate fi considerat un roman haios, pentru cine nu devine enervant la un anumit moment dat...dar nu pot spune ca nu il recomand. e un roman bun.
-"Vecinii", de Jan Gross, un mic episod despre exterminarea evreilor dintr-un orasel din Polonia, in cel de-al 2 lea RM...
-"Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor"- recomandata tuturor celor care au copii si numai.

Si uite asa in felul asta stau foarte prost la capitolul somn. aseara am inceput Leon Africanul, insa ma cam plictiseste...din pacate.


Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cornelia, poate te inspira ceva din ceea ce am scris in mesajul anterior .

P.S- am incercat sa citesc "Manechinele"...mamaaaaa nu m-a tinut pana la sfarsit, de fapt nici pana la pagina 50 . Prea multa "alegorie" pentru gustul meu .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc Carmina, desi dupa parerile tale nu merita niciuna a fi citita.
Conjuratia imbecililor am citit-o si nu e pe gustul meu.
Acum citesc Gunter Grass -Decojind ceapa si Ingeri si insecte de A.S. Byatt, in paralel, prima - seara in pat si a doua dimineata pe drum spre serviciu, in ambuteiaje, la stopuri, etc.
Grass scrie foarte frumos, dar cartea este relativ greoaie, mai ales ca e prima carte de Grass pe care o citesc. Cred ca ar fi trebuit sa incep cu Toba de tinichea, dar...
Cea de-a doua Ingeri si insecte, e chiar simpatica, din categoria romanelor englezesti clasice, dar sunt inca la inceput...
Am remarcat ca in timpul acelei ore sau chiar mai bine pe care o pierd dimineata in trafic(fie ca sofez, fie ca sunt in autobuz) pot citi serios - e un timp pretios pe care de obicei il pierdeam.
Mi-am mai comandat cateva carti Atentatul, Yasmina Khadra; Barbati care urasc femeile, Millenium 1, Stieg Larsson si Jocurile destinului, Douglas Kennedy, dar trebuie sa termin ce-am inceput, mai intai. Dar abea astept sa ma apuc de ele.



Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am terminat de citit Testamentul francez al lui Makine. Ii dau 3*, desi au fost pasaje care mi-au placut foarte mult, dar pe ansamblu mi s-a parut cumva dezlanat, fara un fir al povestii. Oricum as vrea sa mai citesc si alte carti ale lui asa ca va intreb ce ati citit voi si v-a placut de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui CORNELIAP33

Multumesc Carmina, desi dupa parerile tale nu merita niciuna a fi citita.



, ai mai
nici chiar asa, nu mi-a placut Conjuratia desi a trebuit sa recunosc ca este o carte buna si cea a lui marquez...nu a fost cine stie ce, fata de altele scrise de el.

Mie cartea aia cu insectele nu mi-a placut de nici un fel. Am citi vreo 30 pagini si m-a plictisit, din pacate. Dar poate ca nu eram in drum spre serviciu. Cred ca nimic nu poate fi mai plictisitor decat un ambuteiaj .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput