Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Am terminat in sfarsit prima versiune din Sotron!
As numi-o interesanta, profunda, uneori dureroasa, iar unele pasaje sunt absolut superbe. A doua citire o sa o fac cu creionul in mana.
Deocamdata fac o pauza de Momente si schite de Cragiale, cred ca le-am citit de zeci de ori in scoala generala si acum am revenit, ma amuz copios cand citesc .

Spor la citit, dragi cititoare .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Am crezut eu ca ma scap de stres cu Caragiale, dar no way... am dat gata cartile lui in cateva ore + doua drumuri spre/dinspre servici. Si m-am apucat de versiunea a 2-a de la Sotron, dar... pana la urma am cedat si am pus-o deoparte... Sper sa reusesc sa ma apuc de ea mai incolo, oricum presimt ca daca o sa citesc si varianta a 2-a vreo 10 ani nu ma mai ating eu de cartea aia .

Deocamdata nu stiu de ce sa ma apuc, nu ma atrage nimic din biblioteca si nici bani de carti noi nu am. Poate imi fac curaj si ma apuc de Pamantul de sub talpile ei ca si aia era la un loc cu Cortazar, inceputa de cateva ori si terminata niciodata .

Spor la citit .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Sunt in criza de carti..., adica nu mai stiu ce sa comand. Mai spuneti si voi ce carti dintre noile aparitii ati mai citit si merita cumparate.
Eu acum citesc "Egiptologul" de Arthur Phillips. E o carte draguta, de aventuri as zice, dar vreau ceva deosebit si nu mai stiu ce sa-mi iau. Poate ma ajutati cu ceva idei .

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Deia, multumesc frumos !
Deci nu sunt singura care s-a "pierdut" intr-in veac de singuratate ...acum m-am mai linistit.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008



Eu citesc in prezent "un veac de singuratate" si m-au dat peste cap atatea personaje. Pe alea despre care se scrie in "prezent" le percep cum trebuie...dar daca peste 50 de pagini mi-l aduce iar in prim-plan pe nu stiu care Aureliano sau pe Arcadio al 14-lea deja nu mai stiu care, cine, ce si de ce Marquez imi place super mult, sunt la a doua carte scrisa de el...dar e cam obositoare. Ce stiti despre Cronica unei morti anuntate? E buna?

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cornelia, uite asta am citit eu saptamina trecuta:
http://www.polirom.ro/catalog/carte/regele-alb-2973/
si mi-a placut foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Deia, multumesc frumos !
Deci nu sunt singura care s-a "pierdut" intr-in veac de singuratate ...acum m-am mai linistit.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008



Eu citesc in prezent "un veac de singuratate" si m-au dat peste cap atatea personaje. Pe alea despre care se scrie in "prezent" le percep cum trebuie...dar daca peste 50 de pagini mi-l aduce iar in prim-plan pe nu stiu care Aureliano sau pe Arcadio al 14-lea deja nu mai stiu care, cine, ce si de ce Marquez imi place super mult, sunt la a doua carte scrisa de el...dar e cam obositoare. Ce stiti despre Cronica unei morti anuntate? E buna?

I never fake ... sarcasm


da . Eu am citit cam jumatate din cartile lui Marquez si sunt tare incantata de toate. Un veac de singuratate se citeste cu creionul in mana si cu un caiet alaturi, altfel te pierzi printre personaje .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc Natasa, voi incerca si eu.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Deianira, cine mi-a dat cartea trebuia sa imi spuna asta INAINTE sa ma apuc sa o citesc . Acum deja ma complac in situatie si o termin asa, pe "bajbaite" . N-am mai citit decat Dragoste in vremea holerei pana acum, dar imi place cum scrie, chiar daca anumite fraze sunt luuuungi, de uiti unde ai inceput si care e ideea . Am inteles ca si Cronica unei morti anuntate e mai ... deosebit scrisa. Sa vad cum ii dau de cap!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Salut! Ma primiti si pe mine in club? Vreau sa zic ca va urmaresc demult, inca de cand nu ma inregistrasem pe forum si la recomandarea voastra am citit multe carti interesante cum ar fi Bernard Schlink - Cititotul, Orhan Pamuk - The black book, Saramago, Cortazar l-am descoperit pe Murakami pe care am inceput sa il ador, deci va multumesc pentru recomandari! O vreme numai dupa voi m-am ghidat :-)

Mie Un veac de singuratate mi-a placut la nebunie, am avut acel sentiment pe care la putine carti in viata mea l-am experimentat, de parare de rau ca s-a terminat, stai si intorci cartea pe toate partile, poate totusi mai izvoraste un rand pe care sa-l devorezi. Apoi am incercat sa citesc Generalul in labirintul sau si nu am mai reusit, nu m-a prins deloc.

A citit cineva Paul Auster? Sau Jack Kerouac? Astea sunt ultimele mele "iubiri". Ma fascineaza tot ce citesc de ei.

Pentru relaxare si vacante la plaja, desi a cam trecut vremea, recomand Amelie Nothomb si Erich Emmanuel Schmidt.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu tocmai am twerminat de citit Stieg Larsson "Barbati care urasc femeile",primul volum aparut in RO din trilogia Millenium.
Este o carte interesanta,iar personajele principale sunt originale.Este mai mult decat o carte politista,vorbeste despre multe alte lucruri in afara de intriga politista.Nu prea am timp acum sa detaliez.
Mai pot doar sa adaug ca o recomand.

Mergi la inceput