Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Maria_k, multa bafta!
Tinem pumnii...e 16 35, mai e putin. Dar probabil ca esti pe drum
DA-ne vesti cand termini, atat aici, cat si la nov-dec (eu acolo citesc mai mult)

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si 21+ Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Vad ca putin cate putin va adunati sa dea DD sa va adunati cat mai repede si Maria_k bafta la eco ce emotii tre sa ai!!!
imi aduc aminte de mine
la toate

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)
Alexandra(17.04.2008)


Pozele mele


Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

salutare burtici
maria_K cred ca esti deja plecata spre dr sa stii ca iti tin si eu pumnii,sa dea Dumnezeu sa fie bine,asteptam vesti.
adeebine ai venit si multa sanatate si sa ai o sarcina usoara.
Aalinazi-mi un pic tr sa imi mai fac anticorpii anti-D? sunt acum la prima sarcina si dr a zis ca nu mai este nevoie dar parca nu ma simt eu in largul meu parca mi-as face analiza,ce zici?
Am fost astazi la ginec si multumim lui Dumnezeu bebita este bine,adica e acolo in casuta lui doar ca e tare micut,dar crestem noi mari.
pupici

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Maria cum a fost?

Mady felicitari pentru intalnirea cu bb.
La prima sarcina stiu ca mi-am facut acea analiza de 2 sau 3 ori in toata perioada dar mai tarziu. Una din ele era in saptamana 28 celelalte nu mai stiu. Acum insa eu am vrut sa o fac asa devreme.
Daca nu ai avut alte sarcini inainte sau intreruperi nu trebuie sa iti faci probleme. O sa faci analiza cand ti se spune. Doar sa ai grija la nastere sa intrebi cum e compatibilitatea cu bebelusul si in caz de ceva sa faci vaccinul in 72 ore dupa.

Multumim fetelor pentru incurajari.



6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

am si eu o intrebare. cam in ce saptamana ar fi bine sa merg la eco ? eu am fost acum 2 zile, dupa o analiza (cam nasol, pt ca mi-a iesit ca am HPV ) si atunci mi-a facut dr. si eco si mi-a spus ca vede ceva transformari, dar nu vede nimic clar pt ca au trecut numai aprox. 10-11 zile de la ziua conceptiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

acum de putin timp am ajuns acasa.
sac gestational corespunzator la 7s1z, vezicula vitelina plus buton embrionar cam de 5 s. nu asta o deranja pe doc ci forma sacului care e ca si o "lacrima" in loc sa fie rotund/oval.zicea ca asta nu e semn prea bun.
sunt mult prea dezamagita si incarcata sa sciu mai mult.mi se pare nedrept, dar...

Maria 6+

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jersey3681 spune:

Salut,

Am sa pun din si aici mesajul care l-am scris anterior:
Salut la toate viitoarele mamici, inca nu am vazut un subiect deschis pentru cele care vor naste in Martie-Aprilie 2009. Eu am aflat de 3 zile ca sunt insarcinata si incerc sa nu ma entuziasmez prea mult tinand cont de istoria mea. Povestea e cam asa:
Am ramas prima data insarcinata in Martie 2007 - pierdut sarcina la 7.5 saptamani
Am ramas din nou insarcinata cu gemeni in Februarie 2008 - pierdut primul la 6 saptamani si al doilea la 9 saptamani. Mi s au facut toate testele, inclusiv analiza fatului, si totul a iesit normal. Dupa aceasta experienta am hotarat sa schimb medicul ginecolog dar locuin in Australia, prima programare care o aveau era la sfarsitul lui iunie.
Intre timp in Mai am ramas din nou insarcinata cu gemeni dar i-am pierdut foarte repede - la 4 si 5 saptamani.
In sfarsit am vazut-o pe doctorita noua care mi a dat alte teste si mi a spus sa incerc sa raman insarcinata din nou si sa incep un tratament: crema pentru progesteron, clexane injectabil si o doza mai mare de acid folic.
Acum sunt in 4 sapt si 2 zile tinand cont de tabelul de temperaturi bazale pe care l-am tinut. Ultima mentruatie am avut-o pe 23 mai dar intre timp am avut avortul spontan.
In fine, asta e pe scurt odiseea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Maria te imbratisez din toata inima. Ma rog sa fiti bine!

Jersey ohh prin cate ai trecut...

Eu acum plec din localitate. O sa intru diseara sa vad ce vesti aveti.
Va pup.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Maria K ma rog sa fie totul bine.cand mergi iara la eco?tie doctora ta nu ti-a recomandat in iarna un set de analize?poate ai o problema de coagulare care da un retard de crestere fatului.

Cristina, sigur in curand
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
Maria k iubita te rog stai calma uite ce spune si netul si doctorii : Nu uita: fiecare bebelus se dezvolta usor diferit – chiar si in corpul tau.
e valabil si pt voi fetele aveti incredere ca totul va fi bine
jersey imi pare rau sa aud ca ai trecut prin atatea pierderi ma rog sa te ajute Dumnezeu si sa fie totul bine.
adee eu ztiu ca pe la 7 sapt se face prima echo
poftim informatii mai precise Examinarea in timp real permite atat aprecierea dimensiunilor embrionului si fatului - biometria fetala, cat si a morfologiei acestuia si a anexelor sale - placenta, lichid amniotic, cordon ombilical etc.
In practica obstetricala, examenul ecografic de rutina - in cazul evolutiei normale a sarcinii - este indicat la anumite varste gestationale, astfel:
- prima ecografie se practica in jurul varstei de 7 saptamani; are rolul de a confirma sarcina, de a exclude o sarcina patologica (sarcina ectopica, molara etc), de a diagnostica o eventuala sarcina multipla, de a confirma viabilitatea sarcinii si de a stabili corect varsta gestationala si data probabila a nasterii. Sacul gestational se vizualizeaza cel mai precoce prin ecografie transvaginala la 4 saptamani si jumatate iar embrionul la 5 saptamani si jumatate. Este important pentru determinarea corecta a varstei gestationale ca prima ecografie sa se efectueze cat mai devreme posibil;

- a doua ecografie se practica la 12-14 saptamani de amenoree - pentru masurarea translucentei nucale si evaluarea osului nazal, in cadrul screening-ului pentru depistarea sindromului Down;

- a treia examinare ecografica se practica la 18-22 saptamani de gestatie - asa-numita ecografie de morfologie fetala, care urmareste prezenta sau absenta malformatiilor fetale, apreciaza cresterea si dimensiunile fatului, prezenta unor eventuale anomalii ale anexelor fetale, stabileste sexul fatului;

- a patra ecografie se efectueaza la 34-36 saptamani; evalueaza marimea si greutatea fatului, pozitia si gradul de maturitate ale placentei, prezentatia fatului, eventuale semne de suferinta fetala, etc.
Sanatate fetele
22+Dimitrie

Mergi la inceput