M-am hotarat.........adoptie(48)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Multumesc inca o data Asi.Am fost azi, la DC si am intrebat daca il pot lua in plasament.Mi-a spus ca nu ma sfatuieste ptr.ca au avut cazuri cand parintii nu si-au dat acordul ptr.adoptie.Dosarul l-au inaintat la judecatorie in vederea adoptiei,dar m-au lamurit ca dureaza,nu se rezolva situatia lui la primul termen de judecata.Tot ce am de facut este sa astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Alecia din ce judet esti?

Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Din Constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sunt asa de trista din cauza faptului ca nu ne gasim puiutul al doilea.De cand am inceput adoptia am auzit tot felul de chestii de la "ce va stresati?si asa veti un copil la ce va trebuie al doilea?altii nu au nici unul si nu sunt stresati!" pana la "stati linistiti ca poate nici nu s-a nascut copilul vostru"
Razva ma intreaba in ficere zi " mami cand il aducem pe fratiorul sau surioara mea?" si imi povesteste in fiecare zi de colegii de gradi ca unul are frate , unul are sora si ce frumos se joaca impreunaSaracul copil e bulversat complet si e numai vina mea ca i-am spus.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Asi..Imi dau seama prin ce treci, nu conteaza ca e primul copil sau al doilea, simti acelasi lucru si cu aceeasi intensitate si nu trebuie sa te raporteze nimeni la nimic altceva

Dar pana la urma il veti gasi...sunt sigura! Trebuie doar sa-i spuneti lui Razvan ca va mai dura un pic.


Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, eu sunt inca la faza de framantari... Va rog sa nu ma judecati, dar nu inteleg cum il/o ( sincer, imi doresc dintotdeauna o fetitza..) voi privi ca pe copilul meu, in loc de " bun si asta, in loc de..."

Ma rog, intelegeti ce vreau sa spun....Ma gandesc zi si noapte la asta si nu gasesc un raspuns...

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asi, , tin pumnii sa vina fratiorul/surioara cat mai repede !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Diciu iti multmesc.Asa e, indiferent daca e primul sau al cincilea nerabdarea si dorinta e ca la primul.

Daria Doamne ajuta.Multumesc ca ne esti alaturi.

Victoria fii linistita ca nu te judeca nimeni insa raspunsul pe care il cauti nu se afla la noi ci in sufletul tau.Intrebarea la care tu singura trebuie sa iti dai raspuns e "vrei sa fii mama sau vrei sa fi gravida?".Cand tu singura iti poti da raspunsul atunci o sa intelegi cum ne iubim noi copii si o sa pasesti cu mai mare convingere catre adoptie.Adoptia de fapt e un altfel de tratament de fertilitate cu sanse 100% dar nu toata lumea poate aborda acest tip de "tratament".Asta nu inseamna ca unii sunt buni si unii sun rai.Pur si simplu unii pot si unii nu.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by asi

Victoria fii linistita ca nu te judeca nimeni insa raspunsul pe care il cauti nu se afla la noi ci in sufletul tau.Intrebarea la care tu singura trebuie sa iti dai raspuns e "vrei sa fii mama sau vrei sa fi gravida?".Cand tu singura iti poti da raspunsul atunci o sa intelegi cum ne iubim noi copii si o sa pasesti cu mai mare convingere catre adoptie.Adoptia de fapt e un altfel de tratament de fertilitate cu sanse 100% dar nu toata lumea poate aborda acest tip de "tratament".Asta nu inseamna ca unii sunt buni si unii sun rai.Pur si simplu unii pot si unii nu.




Asi, multumesc mult pentru ce ai scris.Sper sa ma luminez intr-un fel sau altul...

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

buna fetelor. Vin cu vesti bune...noaptea trecuta am dormit si eu un pic mai bine.
Am fost si am facut si eco transfontanelara, si control la neurolog, unde nu a trebuit sa infloresc, doar i-am zis ca mi s-a recomandat de la pediatru un examen neurologic, asa ca l-a luat si s-a uitat la el pe toata partile. Eco ne-a iesit bine, ce a mai putut vedea ca avem fontanele mica...si diagnostic frust de sindrom piramidal...adica un pic "ciupit" care cu dragoste si gimnastica se rezolva.
La sfarsitul consultatiei i-am aratat si primul diagnostic, la care a zambit mi-a zis ca nu sunt prima care vine cu asa ceva, ca aceea dna dr e mai severa, si o face doar pentru a trage un semnal de alarma, ca parintii sa fie constienti ca exista problema . Ce mi-a placut mult este ca nu a aruncat cu noroi...stiti faze de genul, a..este un incompetent, eu sunt cea, mai si cea mai...
cand i-am mai zis ca a stat piticul meu 4 luni in spital...a zis, pai in situatia asta stam si mai bine, ca el trebuie sa recupereze, si de fapt acel tremur poate fi indus si de faptul ca nu a fost stimulat deloc (exact ce spuneai si tu Liliana)

hai ca m-am intins....concluzie suntem bine, dar vom incepe negresit si ceva gimnastica ca rau nu are ce sa ne faca.

Pupici si inca o data mutlumesc pentru sustinere

Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput