M-am hotarat.........adoptie(48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Diciu,multumesc pentru lamuriri.Nu i-au fost gasiti parintii,pentru ca au 2 adrese lasate din 2 judete diferite.Cei de la DC au doar o declaratie de la o bunica ca nu-l poate creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca nu a fost vizitat de parinti de 6 ani inseamna ca cei de la DPC nu si-au facut treaba.

Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Da..atunci pare destul de clar ca cei de la DOC nu si-au facut treaba, cum zice si Asi
Ei trebuiau sa caute la ambele adrese si pe langa declaratia bunicii sa caute si alti membrii pana la gradul 4.
A trecut mult timp in care DPC-ul se putea clarifica cum sta treaba cu acest baietel si pana la varsta de 4 ani...era in interesul copilului era sa fie declarat deja adoptabil...
Dar poate ca daca sunteti interesati de el, sa se miste si ei "mai repede"


Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Indicat este sa nu-l mai vizitez pana nu i se clarifica situatia in sept.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Indicat pentru baietel?..daca nu i se spune ca veti fi parintii lui ci sunteti doar niste prieteni, nu-i problema sa-l mai vizitati
Indicat pentru voi?...va puteti atasa deja de el...fara sa stiti insa daca il puteti lua acasa.

Dar vi s-a spus ca i se va clarifica situatia in septembrie?...asa deodata dupa 4 ani?

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Nu mi s-a spus decat ca depun dosarul la judecatorie si vor cauta parintii la ambele adrese.Nu stiu cum se procedeaza:daca parintii sunt cautati de cei de la DC sau se trimit citatii de la tribunal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Alecia, daca ai simtit acel CEVA, continua sa-l vizitezi. E o chestiune de timp, parerea mea. Bafta multa!

Noi am depus ieri cererea si actele pentru plasament iar astazi a iesit si atestatul.

Liliana, trece-ma te rog pe listuta



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Alecia in situatia asta nu i se va clarifica siuatia in septembrie ci doar se va incerca sa se gaseasca parintii si apoi incepe reintegrarea in familie.Daca nimeni nu il vrea atunci se ve deschide dosarul de declarare adoptabilitatii.Singurul lucru pe care puteti voi sa il faceti e sa cereti plasamnet pentru copil si sa incercati sa ii stimulati pe cei de la DPC sa deschida dosarul de declarare a adoptabilitatii copilului.Copilul mai are frati?Daca da e indicat sa nu despartiti fratii si de obicei se urmareste plasarea fratilor impreuna.
Succes!

Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

Asi,multumesc pentru raspunsuri dar te rog daca stii lamureste-ma cu inca un lucru: daca cer plasamentul simplu,se aproba,reusesc sa-l iau acasa si parintii nu-si dau acordul pentru adoptie?
Anca,ti-am citit povestea si recunosc ca mi-au dat lacrimile.Ma intrebi daca am simtit acel ceva...M-am revazut in el pe mine cand eram de varsta lui.Il si vad in casa jucandu-se si povestindu-mi ce a facut la gradinita...
Cineva,intreba cum il recunosti pe copilul tau.V-am spus ca eu,initial m-am dus sa vad fetita.Mai era inca un baietel de 7 ani,dar el era mai sensibil,mai finut si foarte darnic cu ceilalti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Depinde cum fac cei de la DPC dosarul si depinde de cum e judecatorul.In lege se spune ca se poate trece peste consimtamantul parintilor daca se dovedeste ca e in interesul copilului.Deci ramane la latitudinea judecatorului ,daca el intelege din raportul DPC-ului ca acei parinti neglijeaza copilul si ii e mai bine intr-o familie de adoptie.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput