Strumfi de un an (iul-aug 2007) (85)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Otilia, Simo, Deniss, Ioanaiub, Oana, Andicu, Stefania, Karli, Cristina, Violeta, Valen, Mamii, mersi frumos pt urari, mi-au mers la suflet.
Sa-mi traiasca fata, ca o iubesc de nu mai pot.
(Sper ca nu am sarit pe nimeni din lista).

Din pacate mandra mea a fost cam bolnavioara in we, maraita si lipita de noi, cum o lasam din brate cum urla de mama focului.
Sambata noaptea a vomat si ieri a facut diaree, scaune f lichide, am schimbat-o de haine de vreo 5 ori. Si cand am incercat sa-i dam un medicam pt burtica l-a vomat integral. Noroc ca spre seara s-a mai linistit si am putut sa-i facem poze, inca nu le-am descarcat, o sa va spun cand le pun pe net.

Greierash, cred ca la varsta asta trebuie un pic din toate, si sa-i distragi atentia si sa-i spui nu din cand in cand. Eu daca-i iau ceva din mana Soniei ii dau altceva in schimb. Uneori ajuta, uneori nu.


La Multi Ani, Daria! Sa fii sanatoasa, fericita si mereu iubita.

Amameda, sa-ti traiasca fata, mai da si tu un semn pe aici si macar spune-ne cum o cheama.



Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

La multi ani copilasilor care au implinit un anisor! Sa fie sanatosi si voiosi si sa faca multe progrese!
Puiul meu face anul pe 1 august, deci mai avem.
Nu are inca nici un dintisor, merge binisor tinut de o manuta, isi tine singur echilibrul cam 3-4 secunde si ieri a facut chiar 2 pasi micuti pana in bratele mele.
Ii place foarte mult sa bea apa din cana, si apoi sa pleoscaie cu limba. De fapt si cand face baie e foarte fericit.
E un copil foarte energic, nu sta intr-o singura pozitie mai mult de cateva secunde, se misca incontinuu, nu suporta sa stea singur, trebuie sa ii gasesc mereu ocupatie, ca incepe sa maraie. Noaptea doarme foarte rau, adica se trezeste si la o ora pentru lapte, ceai, san, etc. Medicul meu de familie imi spune ca nu are nimic, ca asa sunt unii copii, mai agitati si cu somnul iepuresc.
Dar cu toate ca ma oboseste peste masura, credeti-ma ca sunt innebunita dupa el, imi e tare drag.
Si ma gandesc serios sa mai fac un copil, cat mai repede.


http://good-times.webshots.com/album/563789222OBlizr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

fetelkor si p mine ma intereseaza subiectul asta cu 'educatia'

Ieri de ex am fost la unchiu care lucreaza intr-un magazin cu tot felul de aparate fitness incepuse sa demoleze toate alea cand il luam urla de ma cunoscut tot centrul comercial.Cred ca e normal sa fie asa atras sa cunoasca sa bge in gura etc..dar chestia ast anu duce la extra rasfat??

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank"> Alex 9-12 luni

povestea nasterii lui bebitz
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=615a863745f24348351e30" target="_blank"> Mami+Tati=Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Hola!
LA MULTI ANI SONIA! Sa cresti mare si frumoasa!

Am vazut pozele cu Denis si chiar ca e o figura!! E tare, tare frumusel!

Noi ne-am intors dupa un weekend la mare! Sunt epuizata
Partea buna e ca ne-am vazut cu Timi si cu Sophie (si cu tati de Sophie), care e o domnisoara tare frumoasa si care stie sa faca o gramada de lucruri sa zica daca ce mananca e bun, sa faca "draga-draga", si mami e tare frumoasa si slabuta (nu a trebuit sa isi ascunda burta cand faceam poze spre deosabire de subsemnata care a plasat cu dragoste odorul in fata!!)! O sa pun poze zilele astea dar acasa nu am net de vreo saptamana ca se fac nu stiu ce lucrari!

Emily a adorat marea, mai ales plaje, nisipul, s-a tavalit, l-a cernut, sunt sigura ca a si mancat un pic!! era intr-un extaz total! Si ieri mi_a spun in sfarsit mama!!! Adica era mamamamamamam dar tot mama vroia sa fie!


MADA mamica de www.flickr.com/photos/9364421@N06/?saved=1" target="_blank">Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata fetelor,


Anto insanatosire grabnica buburuzei. Multumim de cafea.
Greieras si Catarina are accese de furie, frustrare cred eu si daca nu ai grija te musca daca nu o lasi sa faca ce vrea ea. Nici eu nu vreau sa spun nu tot timpul. La cresa la ea in prmele zile vedeam copilasii cu iarba in gurita, pamant, nisip si m-am umplut de ingrijorare. Educatoarele mi-au spus ca asta e modul lor de a invata. De a cerceta si de a descoperi lumea. Totu trece prin gura. Bine bine dar daca se ineaca am spus eu. Ele mi-au raspuns ca ce nu are gust de mancare ei scuipa afara in mod normal. Asa ca de bagat n gura baga mai tot. Eu sunt de acord cu tine cu mucurile de tigara. Aici nu gasesti nici sa cauti pe strada.
In legatura cu accesele de furie chiar ma intrebam daca numai ea este asa violenta. Trage de par, musca si eu nu stiu ce as putea face sa o determin sa nu mai faca. Astept sfaturi de la fete cu experienta si nu numai


stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimi si la multi ani dariei-ioana si fetitzei amamedei! Sa ne traiasca!!!
Anto, multa sanatate soniei! Si multumim de cafea.
Greierash, singura modalitate de rezolvare mai decenta pe care am gasit-o eu la crizele de personalitate ale lui laur e sa ii inlocuiesc obiectul din mana cu altceva. De cele mai multe ori tine. Sau il fac sa rada. Avem niste prostiutze pe care le facem si radem de nu mai putem! Daca nu e foarte foarte suparat ca ii iau mizeria respectiva din manutza tine figura cu rasul. Daca vrea neaparat chestia aia....inlocuit obiectul. Cam atat pentru moment. Mai vedem pe parcurs ce facem.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si eu repede sa zic:

La multi ani Sonia! Sa fii cea mai sanatoasa, voioasa si cea mai mare satisfactie a parintilor tai alaturi de Victor. Anto sa-ti traiasca strumfa, sa aveti numai bucurii din partea ei si a lui Victor.

Scuze pt intarziere.

La multi ani si Dariei Ioana si papuselei de Amameda la implinirea unui anisor, sa va faceti mari printeselor.

Fug sa citesc repede din urma ca am mult de munca la conturile bancare azi.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Asaaa....

Inca o data scuze Anto pt intarziere, am fost plecata ieri toata ziua si nicio sansa sa intru pe net. In rest pupici mult Soniutei bornavioare (sper ca e mai bine).

Anto mersi pt pretul la carut, aici e 99 lire cu tot cu invelitoarea de iarna, husa de ploaie, husa de tantari si geanta de schimbat bebe. Oricum il astept ca il vreau mai mult pt iarna. Pana atunci il distrug pe celalalt sport, il bag prin toate hartoapele gasite (si e greu sa le gasesc) sa nu zica husbandul ca nu e nevoie de cel nou.

Moldoveanca reduceri sunt aici la mine in Mall dar de unde i-am luat eu fie-mii hainele e un magazin pumpkin patch numit cu hainute cam scumpute in restul anului insa la reduceri e super. Eu am dat 24 lire pe 4 body-uri, doua perechi de pantaloni de vara toamna, 4 perechi de sosete si o bluza tare frumoasa. Uite site-ul www.pumpkinpatch.co.uk/" target="_blank">aici eu mereu ma holbez la hainute si apoi astept reducerile caci la varsta asta nu dau pret intreg (adica 15-20 lire) pe o rochita.

Sunflower superbe pozele cu Denis, cele in sacosa de plaja m-au amuzat teribil. Iar cele cu el in apa mi-au placut in mod special pentru ca am crezut ca sunt eu singura nebuna care a bagat copilul in apa de mare in iunie. Si cele in lighean imi plac. E un frumos rau.

Greierash problema de "educatie" avem si noi. Insa eu nu o consider o problema, fara nicio suparare insa mamicile la primul copil de obicei incep educatia devreme. Repet nu va suparati pe mine, asa am facut si eu cu Cosmin, cand imi zicea mama ca e vorba doar de o perioada din viata lor, si ca mai bine ii distrag atentia cu altceva decat sa fac ambitii ii ziceam ca trebuie copilul educat sa stie ce e voie si ce nu. In realitate ei invata oricum ce e voie chair daca tu doar le deturnezi atentia si scapi putin de urlete si zbierete. Si Adelise face aceleasi "crize" insa noi (mai ales eu ca eu sunt aia cu "educatia din fasa") ne amuzam teribil. Insa cand trebuie sa-i iau neaparat ceva din mana, de exemplu cheile de la masina sa pot pleca cu ea, i le iau, ea zbiara insa imediat ii zic "ia uite ce am eu" si ii dau altceva in general nu jucarie ci tot ceva oarecum interzis (de ex portofelul meu oricum ceva nepericulos) adica ceva ce o va fascina si va uita repede.

Eu zic ca procedand asa, fara crize si zbierete te scutesti si pe tine nervos si pe bebe de o atitudine negativa pe tot restul zilei.

Cu Cosmin faceam ambitii de la ora 10 dimineata cand punea prima oara mana pe telecomanda si tot restul zilei mi-l petreceam in draci, el era nervos pus pe distrugere iar eu ambitioasa sa-l "educ". Pana la app 2 ani jumate n-am rezolvat oricum nimic si telecomanda tot a dat cu ea de pamant si a stricat-o.

Asa ca acum procedez "experimentat" adica telecomanda sta sus pe dulap, la fel ca tot ce consider eu total interzis (ma scuteste de nervi aiurea in plus o pot lasa sa umble libera prin casa) iar cand pune mana pe ceva interzis fac tot posibilul sa minimalizez criza.

M-am intins dar imi place subiectul pt ca m-am aflat de ambele parti ale baricadei.

Ah si inca ceva, stiti cand se trantesc copiii pe jos in mijlocul parcului sau magazinului, eh aia de se holba zicand in gand "vai ce copil needucat" inainte sa-l am pe Cosmin eram eu. Mi-am schimbat opinia apoi asa ca pregatiti-va.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Da , si eu incerc sa gasesc o cale de mijloc... sa ii las ce e de lasat, sa ii iau ce nu trebuie , etc... Mi-e teama totusi sa nu fiu exagerata intr-un sens sau altul, de exemplu eu ii las telecomanda; am spalat-o bine si i-am dat-o, in speranta ca se va plictisi de ea. Rezultatul: nu s-a plictisit dar nici nu mai prezinta mare interes....
Mi-e teama sa nu se tavaleasca pe jos, dar daca o va face sper ca voi gasi metoda si pentru asta...


greierash mamica de Andrei Robert(05.07.2007)

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

la multi ani, sonia!!! cu intarziera, dar iti doresc tot ce este mai bun, sa fii fericita si sanatoasa, caci esti un copil minunat!

la multi ani si celorlalti sarbatoriti!

noi am fost plecati in we si acum ne revenim.

am admirat superbaietelul denis si pe mamica lui. ce frumos e la mare! pozele cu denis sunt superbe.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput