Puiuti de Randunici 2008!! (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Bey, mi-ati facut pofta de dulciuri - Luny cu prajitura cu visine, Roxana cu tortul cu mascarpone. Tre' sa bag si eu ceva yummy la cuptor.



Kya mamica de Sanziana mica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Aaa, si am uitat sa mai spun ca avem 5.700 kg si 60 de cm!



Kya mamica de Sanziana mica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

kya sa va fie de bine vaccinul felicitari pt kg si printzesa frumoasa si cuminte! si hai baga ceva dulce, o inghetzata mica, orice acum ca tuchi e ocupata asi isi face bagajele si nu ne vede sa ne !

cristina, dar nu merge cu nimic, cu gel, cu ceva sa-i calmeze durerile? sau jucariile alea de dentitie care se tin in frigi? da ma , al meu e f tanar ca l-am luat de pe bancile liceului, era a 12-a cand ne-am cunoscut! e diferenta de 3 ani intre noi! asta e, asa s-a nimerit!

bitza, ccris-ccris, gudinde, butucica pe unde umbalti? v-au inchis randunoii calculatorul?

naty am uitat sa te intreb cum mai esti cu sciatica?


ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

bineinteles ca n-am chef sa fac nik in casa, si ma plicti! noroc cu forumul asta, dom'le ce treaba desteapta!

ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

cristina cat platesti la gradi? daria mica cu canini in asteptare!

edit: de fapt e vb de vladic!

ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ii dau Roxana cu dentinox gel si panadol pentru dureri, dar ii sare somnul intre timp si uite asa ne prinde dimineata. Cresa ma costa 650 lei/luna, program scurt, 8.30-12.30.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Salut,
Am la ai mei acasa cateva cuiburi de randunici si au si puisori. Cand ii vad intotdeauna ma gandesc la voi. Bubu parca zicea ca-i corigenta ...ehee eu sigur sunt repetenta clanului. S-a dus cu stirile la zi, s-a zis cu recuperarile. Poate dupa botez mai sper si eu la ceva actualitate.
In rest toate-s bune. Acum 2 zile am avut un virus la stomac...MI-A FOST ATAT DE RAU de simteam ca ma doare carnea pe mine. Am slabit 4 kg intr-o zi jumate. Acum totul e ok dar mananc numai mancare usora. Cred ca e de la apa ca am fost in vizite si am uitat apa mea acasa asa ca am baut ce mi s-a oferit si probabil cu ploile s-a infiltrat vre-o magaoatza si lumea mi-a dat apa de la fantana. Stomacul meu obisnuit cu apa plata de ani de zile s-a revolutionat. Asa ca daca aveti de mers undeva nu va uitati apa acasa...mai ales pe timp ploios. Partea buna a fost ca n-am pierdut laptele. Spre mirarea mea a fost mai abundent ca oricand si nu mancam nimic decat apa...PLATA bineinteles
Am vrut sa va intreb si pe voi ce ne facem cu papica. Mie dr-ita lui mi-a zis pana la 6 luni numai tzitzi si apa. Acum cateva zile, m-am intalnit cu o verisoara care are un bebe de 5 luni si e IMENS. E un lungan si un grasan.. De la 3 luni a inceput sa ii bage incet...incet sucuri si piureuri de fructe. Si de la 4 luni ii da numai LAPTE DE VACA...bai nu mi-a venit sa cred, si in plus ii da fructe, sucuri facute in casa, branzica ,pireuri de tot felul, etc. De ex. in dimineata aia ii dadea un piure de banana, 2 capsuni si putin lapte. Si baga ala mic in el la greu. Si sora-sa mi-a zis ca de la 3 luni jumate i-a dat lapte de vaca si tot asa mancarele si acum fata are 1 an jumate si juri ca are 3 ani atat e de inalta. Si e isteata si n-a avut niciodata probleme de sanatate.
Acuma nu stiu ce sa zic. Eu de intarcat nu cred ca e bine sa ii intarcam, dar tare as incerca sa ii dau ...asa macar dimineata un suc...un piure. Si cand mancam se uita drept in farfurie si saliveaza si mimeaza ca si cum ar mesteca si el. Face ochii mari... In cartea lui Capraru spune ca de la 3 luni jumate sa incepe diversificarea . Chestia cu laptele de vaca daca sunt posibilitati se exclude, v-o spuneam doar asa de exeplu...dar cu piureuturile...nu stiu parca ar fi buna ideea. Mai ales ca e vara si sunt fructe proaspete acum de tot felul si morcovii sunt noi.
Voi ce faceti cu piticii? Tot laptic?
Fug sa fac o baita ca doarme voinicul si SPER sa pot sa mai stam la povesti. Chestia nasoala e ca aici pc-ul e in camera unde doarme el care nu se pot muta niciunul, adica nici PC-ul in alt loc, nici bebe :)) Asa ca atunci cand el doarme nu POCI si cand el e treaz NICI POMENEALA.
Va pupic.

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Hop si eu ()repede, pana nu vine husband-ul
Am vorbit cu prietena mea neonatoloaga. Ea mi-a zis asa: forumulele nr 2 au cam acelasi fason, doar o concentratie mai mare in special in proteine, deci adaptate nevoilor la o varsta mai mare, de la 4 luni in sus. I se pare ca "doesn't make sense" sa nu-i mai placa gustul unui lapte care pana acum i-a placut, a mancat mult si a luat cu el bine in greutate; sa caut mai degraba alte cauze de disconfort-alta pozitie la supt, etc. Una peste alta, a zis sa mai astept cu formula nr 2 pana face 4 luni varsta corectata sau macar pana face 6 kg pt ca la cate probleme digestive a avut risc sa-i provoc diaree daca nu e pregatita.
Cu diversificarea, de asemenea, verdict clar-4 luni varsta corectata, deci dupa ce implineste ea 6 luni. Si a zis sa incep cu suc dimineata pe la 10 inaintea laptelui, intai de morcov ca e cel mai bine tolerat, apoi dupa minim o sapt mar, piersica etc si in paralel, seara cereale cu lapte. Dupa 2-3 saptamani supa clara, apoi cu legume pasate si asa mai departe, pe incercate. Deci ea mi-a zis categoric de inceput cu suc -putin si tatonat cu rabdare- si cereale, apoi supa si legume.
Si mi-a zis ca musai tb kinetoterapie si chiar consult neurologic pt ca sta asa in extensie; si, asa cu banuiam , normal era sa-si tina deja bine capul...Asta e, ma ocup neaparat de asta.

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

adriutza offff imi pare rau ca te-ai chinuit cu stomacul! dar priveste partea buna a lucrurilor: a trecut si ai slabit si 4 kg si...e ceva! bai comlicat cu diversificarea aia...ce sa zic! eu una nu o sa-i dau lapte de vaca decat dupa 1 an, ca si portocale de altfel! iar diversificarea o sa o incep dupa 4 luni cu cereale, sa vedem cum reactioneaza!

ROXANA, mami de AMIRA (16.03.2008)
pozici
pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Salutare dragi Randunici si multi pupici pt totii puiutii de randunici

Am citit un pic printre randuri, si vreau sa va spun ca Naty a punctat foarte corect" Ma intreb si eu: oare laptele matern din ziua de azi n-o mai fi ce era? Poate ca acel lapte perfect de care vorbesc toate cartile si toti atoatestiutorii e deja istorie, in lumea de azi plina de lucruri toxice, de stres nemaintalnit si de suprastimulare nervoasa (a mamelor). Iar laptele praf pe de alta parte devine tot mai aproape de nevoile copilului. Nu dati cu pietre
ca zic asta...dar de ce atatia copii agitati si cu probleme care brusc se cumintesc si cresc bine cand primesc (si) lapte praf?..."

Si eu m-am intrebat la fel, de ce in toate cartile laptele de mama e ata de laudat, iar al meu bebe l-a refuzat categoric, nici nu vroia sa il inghita, de zici ca ii dadeam otrava si alta nu. Si am fost foarte mirata ca nu citisem nicaieri ca pot sa te izbesti de aceasta situatie....Dar pana la urma am zis ca e foarte important sa stii ce sa ii ceri lui D-zeu, ca eu ma rugam cat eram gravida " Da Doamne sa am lapte", dar trebuia sa zic, " Da Doamne sa am lapte, dar sa il mai manance si copilul"

In alta ordine de idei, doctorita mi-a explicat sa singura diferenta intre laptele praf si cel de mama este ca cel praf nu ofera anticorpi.....

Nu vreau sa isc discutii pe tema asta, dar vreau sa va spun ca eu sunt foarte multumita atat timp cat copilul meu e sanatos, mananca bine, faca kk normal, nu mi-a racit niciodata, chiar daca bea numai lapte praf.
Si eu am fost crescuta numai cu lapte praf, )tot Humana) pt ca mama nu a avut lapte deloc, si am crescut bine si sanatoasa....

Iar cu transpiratul si al meu transpira tare in patut, dar acum ii pun un prosop moale si grosut sub el ca sa ii absoarba transpiratia si e mult mai bine

Clau - instinctul de mama e cel mai important, fa ce iti spune el si ai sa vezi ca e bine....

Stela - si noi am fost fentati cu alocatia la fel, - 1 luna, asta este

Ariel - la noi e intelegere noaptea, sotul face biberoanele, eu ii dau sa pape...

Referitor la diversificare fructe vs legume, am citit ca daca incepi cu fructe, greu va accepta copilul apoi legume care nu sunt dulci. Dar mai e varianta de fructe amestecate cu legume si incet incet le ava accepta

Naty - laptele nr 2, este mult mai satios decat nr 1, si nu are vreo treaba cu diversificarea (cel putin la humana pe care o dau eu). Pt ca bebe de acum ii este foame mai mult, si trebuie sa pape ceva mai satios....tie daca iti este foame mai tare in loc de o farfurie de
ciorba ai putea manca 3 sau 4, ca sigur te-ar dura burta si nu ai avea unde sa bagi atat? ...asa cred ca este si
la ei.

Si mai am de citit, dar postez acum, ca altfel nu mai apuc




www.TickerFactory.com/" target="_blank">LUCAS 06 martie 2008

Mergi la inceput